Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 жовтня 2018 року
у справі № 752/4900/15-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо незаконного відновлення досудового слідства
Фабула справи: ОСОБА_5 та ОСОБА_1 засуджені за обвинуваченням: ОСОБА_1 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.355, ч.2 ст.28, ч.3 ст.357, ч.2 ст.186, ч.1 ст.121 КК України; ОСОБА_5 - у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.355, ч.2 ст.28, ч.3 ст.357, ч.2 ст.125, ч.2 ст.186 КК України. Ухвалою суду апеляційної інстанції вирок залишено без зміни.
Мотивація касаційної скарги: вирок ґрунтується на припущеннях, належним чином не вмотивований та не містить посилань на достатні докази, які б підтверджували вину ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих злочинів. Суди не звернули увагу на допущені під час досудового розслідування порушення, незаконне відновлення досудового слідства, проведення процесуальних дій, повідомлення про підозру та складання нового обвинувального акту.
Правова позиція Верховного Суду: відновлення уже завершеного досудового розслідування процесуальним законодавством не передбачено. Досудове розслідування може бути відновлене лише у разі його зупинення виключно з підстав, передбачених КПК України. Зосередившись виключно на висновках, викладених у вироку, апеляційний суд на доводи апеляцій захисників відповіді не надав, мотивів їх залишення без задоволення не навів, при цьому обмежився формальним переліченням доказів та документів, на які йде посилання у вироку суду першої інстанції та зазначив, що судом дотримано вимоги кримінального процесуального закону, які спрямовані на встановлення фактичних обставин у справі. Заслуговує на увагу те, що під час апеляційної процедури суд взагалі не перевірив та не надав відповіді на доводи захисника про незаконне відновлення досудового розслідування. У цьому кримінальному провадженні після складення обвинувального акту його було скеровано до суду, який, в свою чергу, повернув обвинувальний акт прокурору для усунення недоліків.
Прокурор замість усунення недоліків відновив досудове слідство та проводив процесуальні дії, в тому числі повідомив про підозру за додатковою статтею, склав новий обвинувальний акт з більшим обсягом обвинувачення, в той час, коли на даній стадії, його дії були обмежені лише усуненням недоліків обвинувального акту.
Висновки: досудове розслідування може бути відновлене лише у разі його зупинення, виключно з підстав передбачених кримінальним процесуальним законом. Відновлення уже завершеного досудового розслідування КПК України не передбачено.