Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 січня 2020 року
у справі № 916/922/19
Господарська юрисдикція
Щодо формальних вимог до видаткової накладної для посвідчення участі особи у здійсненні господарської операції
Фабула справи: Приватне підприємство НВП «Агроенергетичні технології» (далі - ПП "Агроенергетичні технології") звернулось до господарського суду з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Дружба народів», в якому просило суд стягнути з останнього 1 050 038,01 грн., з яких: 933 693,66 грн. основного боргу, 28 658,64 грн. 3% річних, 87 685,71 грн. інфляційних втрат. Позивач також просив суд зазначити в рішенні про нарахування 3% та інфляційних втрат до моменту виконання рішення з урахуванням приписів законодавства України, яке регулює таке нарахування.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем прийнятих на себе зобов`язань в частині повної та своєчасної оплати вартості поставленого позивачем товару.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 22.07.2019 позов задоволено частково, стягнуто з відповідача на користь позивача 1 050 038,01 грн., з яких: 933 693,66 грн. основного боргу, 28 658,64 грн. 3% річних, 87 685,71 грн. інфляційних втрат та 15 750,57 грн. витрат по сплаті судового збору.
Постановою апеляційного господарського суду вказане рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення, яким у позові відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ПП "Агроенергетичні технології" вказує, що апеляційним судом порушено ч. 1 ст. 86, ч. 5 ст. 236 ГПК України, допущено невідповідність висновків обставинам справи та неповне з`ясування останніх, зокрема щодо печатки та штампів відповідача.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до вимог абз. 9 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" містили наведені видаткові накладні такі обов`язкові реквізити, як дату їх складання; назву підприємства, від імені якого складено документи і якому здійснюється поставка за цими накладними; зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції; особисті підписи в графі "відвантажив" та "отримав", та чи засвідчені ці дані відтиском печаток сторін.
Встановивши наявність відбитку печатки відповідача на спірних документах та, враховуючи, що відповідач несе повну відповідальність за законність використання його печатки, зокрема, при нанесенні відбитків на договорах, актах, суди мають дослідити питання встановлення обставин, що печатка була загублена відповідачем, викрадена в нього або в інший спосіб вибула з його володіння, через що печаткою могла б протиправно скористатися інша особа
З`ясування відповідних питань і оцінка пов`язаних з ними доказів має істотне значення для вирішення такого спору, оскільки це дозволило б з максимально можливим за даних обставин ступенем достовірності ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні відповідних господарських операцій (тобто чи співпадає така особа з відповідачем у даній справі, чи ні).
Висновки: відсутність у видаткових накладних назви посади особи, яка отримала товар за цією накладною, за наявності підпису у цій накладній, який засвідчений відтиском печатки покупця, не може свідчить про те, що такі видаткові накладні є неналежними доказами у справі. Відтиск печатки на видаткових накладних є свідченням участі особи у здійсненні господарської операції за цими накладними.
Ключові слова: використання суб`єктом господарювання печатки, вчинення господарської операції