Правова позиція
Верховного Суду України
згідно з Постановою
від 10 лютого 2016 року
у справі № 570/2268/14-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо відсутності права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах у разі непідтвердження результатів атестації робочого місця за умовами праці
Фабула справи: ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України (далі - управління ПФУ), третя особа - ТОВ «Фірма «Теплобуд-230», у якому просив визнати неправомірною відмову управління ПФУ призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах та зобов'язати управління ПФУ призначити цю пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що право на призначення пенсії на пільгових умовах передбачено п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон України № 1788-XII), норми якого з урахуванням відомостей про місце та час його роботи зі шкідливими та важкими умовами за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, дають право на призначення такої пенсії.
Суд першої інстанції постановою, залишеною без змін ухвалами апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду України, позов задовольнив. Керуючись п. «б» ст. 13, ст. 62 Закону України № 1788-XII, п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок), п.п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що призначення пенсії на пільгових умовах можливе за умови, коли факт зайнятості особи на роботах зі шкідливими та важкими умовами підтверджується записами в трудовій книжці, яка є основним документом, що свідчить про наявність трудового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Непроведення атестації робочих місць не позбавляє особу права на призначення пільгової пенсії.
Мотивація заяви про перегляд: ТОВ «Фірма «Теплобуд-230» вказує на невідповідність рішення касаційного суду викладеному у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року, 07 квітня і 25 листопада 2014 року, 10, 17 березня, 14 квітня і 19 травня 2015 року (справи № 21-183а13, 21-97а13, 1-519а14, 21-51а15, 21-585а14, 21-383а14, 21-175а15 відповідно) висновку щодо застосування у подібних правовідносинах п. «б» ст. 13 Закону України № 1788-XII.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку та пп.1.5 п. 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: встановлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; встановлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
У цій справі У справі залишилися незясованими обставини щодо умов (режиму) фактично виконуваної позивачем роботи, із яким закон пов'язує право на призначення пенсії на пільгових умовах. Оскільки ОСОБА_4 стверджує про наявність у нього трудового стажу, що дає йому право на призначення пільгової пенсії, а частина цього стажу припадає на час виконання ним роботи, що міститься у списку № 2 і потребує документального підтвердження його зайнятості на цій роботі за відповідною професією та за результатами атестації умов праці, необхідно було з'ясувати, чи проводилася атестація цього робочого місця і що про це свідчить.
Без з'ясування зазначених вище питань висновки про законність/незаконність оскарженого рішення будуть передчасними і такими, що можуть призвести до порушення права ОСОБА_4 на пільгову пенсію, якщо дотримуватися нормативного регулювання спірних правовідносин та правових висновків Верховного Суду України про те, як потрібно застосовувати норми права у цих правовідносинах.
Висновки: необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу [постанови Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року (справа № 21-183а13) та 19 травня 2015 року (справа № 21-175а15)].
Ключові слова: пільгові пенсії, обов’язки роботодавця, захист пенсійних прав, умови призначення пільгової пенсії, порядок підтвердження пільгового стажу, порядок призначення пенсії на пільгових умовах