СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.09.2021 Справа № 922/3961/20
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Гребенюк Н.В., суддя Радіонова О.О., суддя Чернота Л.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Пляс Л.Ф.,
за участю представників сторін:
від позивача не з`явився;
від відповідача Пелецький В.О., адвокат (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 08.02.2019 №002309) - за довіреністю від 18.01.2021;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Східного апеляційного господарського суду заяву відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект (вх. №10072), про ухвалення додаткового судового рішення у справі №922/3921/20
за позовом Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, м. Харків,
до Товариства з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект, м. Харків,
про розірвання договору,
ВСТАНОВИЛА:
У грудні 2020 року Східне управління капітального будівництва Міністерства оборони України звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Східбудкомплект" про розірвання договору №303/39/21 УКБ про спільне будівництво багатоповерхових житлових будинків за адресою: м. Харків, вул. Семінарська, 46 від 28.02.2018, який укладено між Східним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України та ТОВ "Східбудкомплект".
Рішенням господарського суду Харківської області від 23.03.2021 у справі №922/3961/20 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 31.08.2021 у справі №922/3961/20 апеляційну скаргу позивача, Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, на рішення господарського суду Харківської області від 23.03.2021 у справі №922/3961/20 залишено без задоволення; рішення господарського суду Харківської області від 23.03.2021 у справі №922/3961/20 залишено без змін.
17.06.2021 у відзиві на апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект зазначило попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат, який відповідач очікує понести у зв`язку з розглядом справи у суді апеляційної інстанції, а саме витрати на правничу допомогу адвоката у сумі 28000,00грн, та просило надати п`ятиденний строк після винесення постанови у справі для надання доказів витрат на професійну правничу допомогу.
31.08.2021 відповідачем до Східного апеляційного господарського суду подано заяву про ухвалення у справі додаткової постанови щодо відшкодування витрат на правничу допомогу, якою стягнути зі Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект» витрати на професійну правничу допомогу у сумі 28 000,00грн.
Відповідно до ст. 221 ГПК України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
За приписами частини третьої статті 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 03.09.2021 у справі №922/3961/20 прийнято заяву відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект про ухвалення додаткового судового рішення у справі №922/3961/20 до провадження; розгляд заяви призначено на 09.09.2021 об 11:00 год. у приміщенні Східного апеляційного господарського суду в залі засідань № 117; визначено, що участь учасників справи не є обов`язковою.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав вимоги заяви про ухвалення додаткового судового рішення, просив їх задовольнити, стягнути зі Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект» витрати на професійну правничу допомогу у сумі 28 000,00грн.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду заяви про винесення додаткового судового рішення був повідомлений належним чином направленням судом копії ухвали про призначення заяви до розгляду на юридичну адресу Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України, про що свідчить штамп вихідної кореспонденції суду апеляційної інстанції, та на електронну адресу позивача, визначену ним в апеляційній скарзі, відомості про що наявні у матеріалах справи.
Враховуючи те, що за приписами статті 244 Господарського процесуального кодексу України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, а також приймаючи до уваги обмежений строк вирішення питання про розподіл судових витрат (10 днів), суд визнав за можливе розглянути заяву відповідача за відсутності представника позивача.
Розглянувши заяву та докази, надані Товариством з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект на підтвердження понесених ним витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 ГПК України).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом, у відповідності до вимог статті 16 ГПК України.
Статтею 123 ГПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьма статті 129 ГПК України).
З матеріалів справи вбачається, що в якості доказів понесення витрат на оплату професійної правничої допомоги відповідачем надано до суду:
- копію договору про надання правничої допомоги від 11.01.2021 №0006, укладеного між адвокатом Пелецьким Владиславом Олеговичем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект»;
- копію додатку №2 до договору про надання правничої допомоги від 11.01.2021 №0006 «Протокол узгодження розміру винагороди за виконання окремого завдання з надання правничої допомоги» від 03.06.2021;
- копію довіреності, виданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект» адвокату Пелецькому Владиславу Олеговичу від 18.01.2021 б/н;
- копію свідоцтва Пелецького Владислава Олеговича про право на заняття адвокатською діяльністю від 08.02.2019 серії ХВ №002309;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги, які відповідач очікує понести у зв`язку із апеляційним провадженням у справі;
- копію акту приймання-передачі наданих послуг за договором про надання правничої допомоги від 11.01.2021 №0006 від 31.08.2021.
За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Приписи статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" унормовують, що договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
За пунктом 9 частини першої статті 1 вказаного закону представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні. Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI).
Відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок його обчислення, зміни та умови повернення визначаються у договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховується складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону № 5076-VI).
Так, з наданих відповідачем доказів вбачається, що 11.01.2021 між адвокатом Пелецьким Владиславом Олеговичем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект» укладено договір №0006 про надання професійної правничої допомоги, за умовами якого адвокат бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу в обсязі та на умовах, передбачених цим Договором, а замовник зобов`язаний оплатити замовлення у порядку та строки обумовлені сторонами.
За умовами вказаного договору:
- адвокат відповідно до узгоджених сторонами доручень: надає замовнику консультаційні та юридичні послуги щодо захисту інтересів останнього перед фізичними та юридичними особами, в органах державної влади, органах прокуратури, Національної поліції, СБУ, державної виконавчої служби, в установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також в загальних, адміністративних та господарських судах України усіх інстанцій, зокрема у цивільних, господарських та адміністративних справах; представляє замовника з усіма правами, які надано законом позивачу (цивільному позивачу та відповідачу), відповідачу, третій особі, свідку, заявнику, скаржнику, у тому числі з право пред`явлення позову, зміни підстави або предмету позову, збільшення або зменшення розмір: позовних вимог, пред`явлення зустрічного позову, подання заяв та скарг, укладання мирової угоди на будь-якій стадії процесу, вимагати виконання судового рішення, оскарження рішення, постанов і ухвали суду, одержання, рішень, ухвал, виконавчого листа, наказу та пред`явлення його до виконання; підписувати та подавати документи, зокрема заяви, клопотання, відводи, заперечення, скарги, уточнення, пояснення, запити, звернення, повідомлення, докази та інше; вести попередні переговори та узгоджувати процесуальні питання; отримувати документи, в тому числі відповіді, довідки, свідоцтва, витяги, виписки, рішення, ухвали, постанови, заочне рішення тощо, а також їх копії; сплачувати від імені замовника державне мито, судовий збір та інші необхідні платежі; вчиняти інші дії в інтересах замовника (п.1.2 цього договору);
- договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2021 (п.2.1 договору);
- За правову допомогу, передбачену в п.п. 1.2. Договору замовник сплачує адвокату винагороду в розмірі, визначеному у відповідних додатках до цього договору (п.3.1 договору);
- розмір оплати праці адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, визначаються сторонами в додатках до цього договору (п.4.1 договору).
03.06.2021 між сторонами договору про надання правничої допомоги від 11.01.2021 №0006 укладений додаток №2 до договору «Протокол узгодження розміру винагороди за виконання окремого завдання з надання правничої допомоги».
За умовами вказаного додатку сторони погодили завдання на надання правничої допомоги: представництво інтересів замовника як відповідача у Східному апеляційному господарському суді у справі №922/3961/20 за апеляційною скаргою Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України на рішення Господарського суду Харківської області від 23.03.2021.
Сторони узгодили, що розмір винагороди адвоката за надання правничої допомоги у відповідності до цього завдання складатиме 2000,00грн без ПДВ за одну годину роботи, а також за участь у одному судовому засіданні.
Також сторонами узгоджений орієнтовний перелік та загальна вартість послуг:
- надання усної консультації керівництву відповідача стосовно перспектив розгляду справи судом, порядку та підстав касаційного оскарження (у разі потреби), наслідків набрання рішенням суду законної сили, обрання правової позиції в інтересах клієнта, 2 години - 4 000,00 грн;
- аналіз законодавства, що регулює правовідносини між сторонами, зокрема, норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, аналіз судової практики з подібних правовідносин, зокрема, постанов Великої палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №914/2649/17, від 08.09.2020 у справі №920/418/19, постанов Верховного Суду від 17.10.2019 у справі №922/3249/18, від 18.02.2020 у справі №902/364/19 та інших, 4 години - 8 000,00 грн;
- підготовка відзиву на апеляційну скаргу, відшукання та оформлення документів, які будуть додані до відзиву в якості доказів, направлення відзиву позивачу та до суду, 5 годин - 10 000,00 грн;
- підготовка заяв і клопотань, пов`язаних з розглядом справи, 1 година - 2000,00грн;
- участь у судових засіданнях, орієнтовно 2 засідання - 4 000,00 грн;
Сторони дійшли згоди, що попередньо розрахована вартість послуг з надання правничої допомоги у відповідності до завдання, передбаченого цим додатком, складає 28 000,00 грн, ПДВ не передбачений.
Розрахунки між сторонами здійснюється на підставі актів приймання-передачі наданих послуг, в яких зазначається фактичний обсяг та вартість наданих послуг.
За результатами наданих адвокатом послуг між сторонами договору про надання правничої допомоги від 11.01.2021 №0006 31.08.2021 складений акт приймання-передачі наданих послуг із детальним описом робіт за змістом якого загальна вартість наданих адвокатом послуг складає 28 000,00грн.
Так, відповідно до вказаного акту адвокат Пелецький В.О. надав наступні послуги:
- надання усної консультації керівництву замовника стосовно перспектив розгляду справи судом, порядку та підстав для касаційного оскарження (у разі потреби), наслідків набрання рішенням суду законної сили, обрання правової позиції в інтересах клієнта, 2 години - 4 000,00 грн;
- аналіз законодавства, що регулює правовідносини між сторонами, зокрема, норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, аналіз судової практики з подібних правовідносин, зокрема, постанов Великої палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №914/2649/17, від 08.09.2020 у справі №920/418/19, постанов Верховного Суду від 17.10.2019 у справі №922/3249/18, від 18.02.2020 у справі №902/364/19 та інших, 4 години - 8 000,00 грн;
- підготовка відзиву на апеляційну скаргу, відшукання та оформлення документів, які будуть додані до відзиву в якості доказів, направлення відзиву позивачу та до суду, 4 години - 8 000,00 грн;
- участь у судових засіданнях (24.06.2021, 15.07.2021, 03.08.2021, 31.08.2021), 4 засідання - 8 000,00 грн.
За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 126 цього Кодексу).
Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Об`єднаної Палати Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
У розумінні норм цивільного законодавства сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Об`єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.11.2020 у справі №910/13071/19.
Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини. Разом з тим чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.
Приписами частини 5 статті 129 ГПК визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти судові витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Судова колегія вважає за необхідне зауважити на тому, що під час вирішення питання про розподіл витрати на професійну правничу допомогу суд:
1) має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, керуючись критеріями, які визначені у ч. 4 ст. 126 ГПК України (а саме: співмірність розміру витрат на оплату послуг адвоката зі складністю справи, часом, обсягом наданих адвокатом послуг, ціною позову та (або) значенням справи для сторони), але лише за клопотанням іншої сторони;
2) з власної ініціативи або за наявності заперечення сторони може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 ст. 129 ГПК України (а саме: пов`язаність витрат з розглядом справи; обґрунтованість та пропорційність розміру витрат до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінка сторони під час розгляду справи щодо затягування розгляду справ; дії сторін щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом; істотне перевищення або чи заявлення неспівмірно нижчою суми судових витрат, порівняно з попереднім (орієнтовним) розрахунком; зловживання процесуальними правами).
При цьому, такий критерій, як обґрунтованість та пропорційність (співмірність) розміру витрат на оплату послуг адвоката до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес, суд має враховувати як відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 126 ГПК України (у разі недотримання - суд за клопотанням іншої сторони зменшує розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу), так і відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 129 цього Кодексу (у разі недотримання - суд за клопотанням сторони або з власної ініціативи відмовляє у відшкодуванні витрат повністю або частково при здійсненні розподілу).
Таких правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 14.07.2021 у справі №916/1914/20.
Відповідно до статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У розумінні положень Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.
Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
З огляду на викладене у сукупності, керуючись принципами верховенства права та справедливості, судова колегія дійшла висновку, що стягнення понесених судових витрат на професійну правничу допомогу у сумі 28 000,00грн, проаналізувавши акт приймання-передачі наданих послуг із детальним описом робіт від 31.08.2021, копію договору про надання правової допомоги від 11.01.2021 №0006 та копію додатку до договору, враховуючи встановлені обставини справи, судова колегія дійшла висновку, що заявлена відповідачем сума витрат є співмірною критеріям складності справи, обсягом виконаних робіт, відповідає принципу реальності судових витрат, пропорційності та розумності їхнього розміру та відповідає основним принципам господарського судочинства.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення додаткової постанови у справі № 922/3961/20 в порядку статті 244 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. 129, 221, 244, 282 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду, -
ПОСТАНОВИЛА:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Східбудкомплект (вх. №10072), про ухвалення додаткового судового рішення у справі №922/3921/20 задовольнити.
Стягнути зі Східного управління капітального будівництва Міністерства оборони України (61045, Харківська обл., місто Харків, вул. Клочківська, будинок 228; ідентифікаційний код 24980204) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудкомплект» (61004, Харківська обл., місто Харків, вул. Москалівська, будинок 24; ідентифікаційний код 41721234) витрати на професійну правничу допомогу у сумі 28 000,00грн.
Доручити господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.
Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені статтями 287-289 ГПК України.
Повний текст додаткової постанови складений 10.09.2021.
Головуючий суддя Н.В. Гребенюк
Суддя О.О. Радіонова
Суддя Л.Ф. Чернота