УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2021 року Вишгородський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Лукач О.П.,
за участю секретаря Сергієнко А.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Покотинського М.А.,
представника відповідача Грищенко К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Вишгороді клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі та представника позивача про залучення співвідповідача до участі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування усиновлення,
ВСТАНОВИВ:
у провадженні Вишгородського районного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування усиновлення.
22 червня 2021 року до суду надійшло клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі, а саме Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської райдержадміністрації на Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради. У клопотанні зазначено, що відповідно до наказу Міністерства соціальної політики від 25 лютого 2019 року № 282 «Про затвердження впровадження інтегрованої системи соціального захисту» та наказу Міністерства соціальної політики від 14 червня
2018 року № 890 «Про деякі питання діяльності об`єднаної територіальної громади щодо соціальної підтримки населення та захисту прав дітей», згідно наказу Міністерства соціальної політики України № 48 від 3 лютого 2021 року «Про затвердження Примірного порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад» правонаступником ведення справ усиновлених дітей займається Служба у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради.
У судовому засіданні 29 червня 2021 року представник відповідача підтримала подане нею клопотання та просила про його задоволення, посилаючись на те, що після проведення організаційних дій на виконання зазначених у клопотанні нормативно-правових актів, лише у травні 2021 року службою у справах дітей та сім`ї Вишгородської райдержадміністрації було передано повноваження та справи за належністю Службі у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради.
Позивач та її представник заперечували проти задоволення клопотання представника відповідача, проте зазначаючи про зміни у нормативно-правових актах щодо повноважень Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської райдержадміністрації та Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради, представник позивача заявив клопотання про залучення у якості співвідповідача до участі у справі Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради. Також зазначив, що звертаючись до суду із цим позовом йому та позивачу не було відомо про передачу повноважень між вказаними огранами місцевого самоврядування, а також лише у кінці травня 2021 року повноваженя щодо усиновлених дітей було передано Службі у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради.
Заслухавши учасників провадження, дослідивши матеріали справи, суд, дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача, при цьому, задовольнивши клопотання представника позивача, з таких підстав.
Як убачається із листа № 12 від 5 лютого 2021 року, надісланого до Вишгородського районного суду Київської області Службою у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради, відповідно до пункту 3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, для здійснення визначених законом повноважень щодо захисту прав дітей міські, районні у містах (у разі їх утворення), Сільські, Селищні ради об`єднаних територіальних громад забезпечують утворення служб у справах дітей. Відповідно до рішення Вишгородської міської ради від 24 грудня 2020 року № 3/6 «Про створення юридичної особи публічного права Служби у справах дітей та сім`ї соціально-гуманітарного управління Вишгородської міської ради» створено Службу, як окрему юридичну особу публічного права. Також відповідно до рішення Вишгородської міської ради від 29 грудня
2020 року № 4/8 «Про внесення змін до Рішення Вишгородської міської ради від
24 грудня 2020 року № 3/6 Про створення юридичної особи публічного права Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради», змінено назву юридичної особи Служби у справах дітей та сім`ї соціально-гуманітарного управління Вишгородської міської ради на Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради. Повноваження служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради визначенні у положенні про Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради.
Із листа Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації, надісланого до Вишгородського районного суду Київської області
20 травня 2021 року щодо легітимності повноважень служби, убачається, що згідно з наказом Міністерства соціальної політики України «Про затвердження порядку передання документації щодо дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах, від служб у справах дітей районних державних адміністрацій до служб у справах дітей виконавчих органів міських рад, сільських та селищних рад» передбачено здійснення передачі справ дітей в залежності від територіальної належності. Відповідно до розпорядження виконуючого обов`язки голови Вишгородської районної державної адміністрації від
28 січня 2021 року № 33 про упорядкування структури та граничної чисельності аппарату, управлінь, відділів та інших структурних підрозділів Вишгородської районної державної адміністрації згідно із пунктами 36, 37, 38, 39 затверджено структуру служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації у складі 7 штатних одиниць.
Відповідно до розпорядження виконуючого обов`язки голови Вишгородської районної державної адміністрації від 10 березня 2021 року № 234 затверджено Положення про службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації. Одним із завдань служби є реалізація державної політики з питань захисту прав дитини та координація зусиль місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств установ організацій усіх форм власності у вирішенні питань соціально-правового захисту населення. Служба займається веденням справ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліку з усиновлення, які перебувають у прийомних сім`ях, у дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах та закладах усіх форм власності, які перебувають на первинному обліку служб у справах дітей Іванківської, Поліської, Димерської селищних рад та Петрівської, Пірнівської сільської ради. Згідно Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснена нагляду за дотриманню прав усиновлених дітей, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905, питаннями усиновлення здійснюються службами у справах дітей районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. Тож питаннями усиновлена дітей-сиріт, та дітей, позбавлених батьківського піклування займаються служби у справах дітей та сім`ї міст Вишгородського району Вишгородської та Славутицької міських ряд.
Відповідно до статті 51 ЦПК України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку. Відповідач, замінений іншим відповідачем, має право заявити вимогу про компенсацію судових витрат, здійснених ним внаслідок необґрунтованих дій позивача. Питання про розподіл судових витрат вирішується в ухвалі про заміну неналежного відповідача .
Відповідно до Постанови Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі
№ 523/9076/16-ц визначення відповідача, предмету та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідача і обґрунтованості позову обов`язок суду. Суд за клопотанням позивача, не припиняючи розгляду справи, змінює первісного відповідача належним відповідачем, якщо позов пред`явлено не до тієї особи, яка має відповідати за позовом або залучає до участі у справі іншу особу, як співвідповідача.
Згідно із частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що право звертатись із заявою про заміну первісного відповідача належним відповідачем у справі належить саме позивачу, а не відповідачу.
Враховуючи те, що представник позивача в судовому засіданні заявив клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача, суд вважає, що заява представника відповідача про заміну сторони у справі, не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного вище, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради у якості співвідповідача.
Керуючись статтями 51, 258-260 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні клопотання представника відповідача про заміну сторони у справі - відмовити.
Клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідача - задовольнити.
Залучити до участі у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Служби у справах дітей та сім`ї Вишгородської районної державної адміністрації Київської області про скасування усиновлення, у якості співвідповідача Службу у справах дітей та сім`ї Вишгородської міської ради (адреса: Київська обл., м. Вишгород, пл. Шевченка, 1).
Копію ухвали та копію позовної заяви із додатками надіслати співвідповідачу у справі.
Відкласти розгляд справи на 9 липня 2021 року об 11:00.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Вишгородський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 2 липня 2021 року.
Суддя О.П. Лукач