Провадження № 2/537/359/2020
Справа № 537/331/20
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.10.2020 Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі: головуючого судді Фадєєвої С.О. за участі секретаря Посмітної О.М., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Кременчуцької гімназії № 1 Кременчуцької міської ради Полтавської області Цвик М.В., представників відповідача комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука Маслюка В.В.. Тетьоркіна С.С., Боровик Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцької гімназії № 1 Кременчуцької міської ради Полтавської області, комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради, комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука, де просила суд винести рішення, яким визнати дії відповідачів незаконними, зобов`язати КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука видати довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затверджену наказом Міністерства охорони здоров`я України 16.08.2010 № 682, зобов`язати директора Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради видати наказ про зарахування її доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до першого класу ЗОШ № 1 та стягнути з відповідачів на її користь у солідарному порядку судові витрати в рівних частках.
Позовні вимоги обґрунтувала тим, що навесні 2019 року вона звернулася до директора Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради з письмовою заявою про прийом її неповнолітньої доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 1-го класу зазначеного навчального закладу. Зазначила. що до заяви додала повний комплект документів, що передбачений вимогами законодавства, а саме ч.2 ст. 18 Закону України «Про загальну середню освіту», необхідний для вступу дитини до школи: копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку встановленої форми. Інших документів відповідно до листа-роз`яснення МОЗ від 24.04.2018 № 111-01/123 заклади освіти вимагати права не мають. Під час свята Першого дзвоника, яке проводилося 2 вересня 2019 року, та після першого уроку, на якому була присутня її донька, керівництво школи повідомило її про те, що її донька не зарахована до першого класу, будь-які пояснення надати їй відмовилися. Після її запиту була надана відповідь, що не вистачає документів для зарахування дитини до школи, усно її повідомили, що не вистачає довідки форми 0-63, у наданій нею довідці 086-1/о зазначено, що дитина не отримала деяких профілактичних щеплень. 09.09.2019 вона звернулася до головного лікаря КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука із зверненням про порушення з боку працівників поліклініки відповідних норм заповнення форми 0-86-1/о та з проханням усунути недоліки, оскільки у даній довідці не передбачено внесення відомостей про наявність будь-яких щеплень у дитини. У задоволенні звернення їй було відмовлено з посиланням на вимоги ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», який не має жодного відношення до порядку заповнення відповідальними особами довідки № 086-1/о. З аналогічним зверненням вона зверталася до Кременчуцького міського управління охорони здоров`я та департаменту освіти Кременчуцької міської ради. Зазначила в позовній заяві, що керівником навчального закладу пропонувалося їй скористатися альтернативними формами навчання, проте для цього вона не вбачає підстав. Для екстернатної форми навчання є необхідним подання документу, що підтверджує підставу переведення, такої довідки вона подати не може. Педагогічний патронаж застосовується у випадку незадовільного стану здоров`я дитини, тому для нього також немає підстав. Індивідуальна форма отримання освітніх послуг, зокрема сімейна (домашня) освіта, їй не підходить, оскільки вона не має необхідного рівня фінансування таких послуг. Вважає, що відповідач Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради позбавив її доньку конституційного права на навчання, а її права вибору форми навчання. Вважає, що на неї здійснюється тиск з метою примусити здійснити щеплення дитини.
Відповідач Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради надіслав до суду відзив на позов, де вказав, що умовами зарахування дитини до першого класу є наявність документів, передбачених ч.2 ст. 18 Закону України «Про загальну середню освіту»; проведення дитині профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень і якщо вона не перебувала в контактах з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями; у разі відсутності щеплень згідно календарного графіку -наявність індивідуального рішення лікарсько-консультативної комісії щодо можливості відвідувати навчальних заклад дитиною, яка не отримала профілактичних щеплень. Вважає, що відсутність однієї з умов є підставою для не зарахування дитини до навчального закладу, саме тому адміністрація ЗОШ №1 діяла відповідно до норм чинного законодавства України, не допустивши дитину позивача до очної форми здобуття освіти без проведення обов`язкової вакцинації або надання висновку ЛКК про можливість відвідування навчального закладу без обов`язкових щеплень та запропонувавши індивідуальні форми навчання. Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячого закладу не дозволяється. Зазначає, що індивідуальне право відмовитися від щеплення матір`ю дитини при збереженні обсягу прав дитини на здобуття освіти з огляду на суспільні інтереси було тимчасово обмежене (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної ситуації, отримання позитивного висновку ЛКК). Вважає, що вимоги позивача ОСОБА_1 не обґрунтовані доказами, позовна заява містить суперечливі дані щодо того, відповідає форма довідки № 086-1/о встановленій формі чи ні. Враховуючи, що ОСОБА_1 27.08.2019 на адресу ЗОШ № 21 подала заяву, якою заборонила розголошувати будь-яку інформацію стосовно своєї дитини, ЗОШ №1 позбавлена можливості самостійно надавати інформацію та документи, в тому числі і суду у якості доказів, які не були надані позивачем при зверненні до суду: заяви про зарахування до закладу та додатків до неї тощо.
Комунальне некомерційне медичне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука також подало до суду відзив на позовну заяву, де вказує, що порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому їх до дитячих закладів установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено обов`язкові профілактичні щеплення, які включаються до календаря щеплень. Цим же законом встановлено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров`я, яка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Відвідування дитячого закладу не дозволяється дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень. Заклад охорони здоров`я може видати довідку за формою № 086-1/о у разі проведення батьками дитини відповідних щеплень. Позивачеві ОСОБА_1 довідка про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду її дитини була видана медичними працівниками із зазначенням того факту, що у дитини відсутні щеплення, відповідно до графіку щеплень з метою не порушення права на освіту дитини.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, та уточнила, просить суд визнати дії відповідачів щодо незарахування її доньки, ОСОБА_2 , до першого класу Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради на 2019-2020 навчальний рік незаконними, зобов`язати КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука видати довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затверджену наказом Міністерства охорони здоров`я України 16.08.2010 № 682, зобов`язати Кременчуцьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради видати наказ про зарахування її доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до першого або другого класу ЗОШ № 1 на 2020-2021 навчальний рік на очну форму навчання та стягнути з відповідачів на її користь у солідарному порядку судові витрати в рівних частках.
Суду ОСОБА_1 додатково пояснила, що вона у травні 2019 року до Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради подала всі документи, необхідні для зарахування до навчального закладу її доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте у допуску до навчання їй було безпідставно відмовлено. Зазначила, що подала всі докази, які вважала за необхідне подати суду. При цьому вказала, що не має значення і не є предметом цього позову наявність чи відсутність у її дитини профілактичних щеплень. Інформація про профілактичні щеплення не повинна вноситися до довідки форми 086-1/о, а тому є очевидним порушення вимог законодавства лікувальним закладом щодо внесення до довідки інформації про відсутність щеплень у її доньки. Вважає, що оскільки комунальне некомерційне медичне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука порушило її права, воно повинно видати належну довідку форми 086-1/о за результатами профілактичного медичного огляду її доньки, ОСОБА_2 , який вона проходила у 2019 році, не вносячи у довідку будь-якої іншої інформації, ніж та, що передбачена вимогами законодавства. Більш того, зберігання та розповсюдження інформації про щеплення лікарнею також призводить до порушення її прав, оскільки вона не надавала права на таке зберігання і лікареві, який проводив огляд дитини, така інформація не повинна була бути відомою. Також позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні спочатку визнавала факт доведення до її відома інформації про можливість альтернативної форми навчання, в подальшому вказала, що їй не пропонувалися ЗОШ №1 альтернативні форми навчання, про них лише згадувалося у листі-відповіді на її заяву. Навчальний заклад повинен був зарахувати її доньку до першого класу на 2019-2020 навчальний рік, оскільки нею був поданий повний пакет документів, які є підставою для зарахування дитини до навчального закладу: заява, довідка форми 086-1/о, копія свідоцтва про народження.
Представник відповідача Кременчуцької гімназії №1 Кременчуцької міської ради Полтавської області (до переіменування згідно рішення Кременчуцької міської ради від 24.04.2019 - Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради) в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у відзиві. Додатково вказала, що навчальний заклад жодним чином не порушував права на освіту, а тому вимоги про визнання дій неправомірними є необгрунтованими. Оскільки позивачкою не було дотримано всіх умов, необхідних для зарахування її доньки до першого класу на 2019-2020 роки на очне навчання, право дитини на освіту було тимчасово обмежено до надання всіх необхідних документів. При цьому ОСОБА_1 кілька разів роз`яснено право на отримання освіти в альтернативній формі, зокрема, запропоновано сімейну форму навчання, від чого позивачка категорично відмовилася. Видати наказ про зарахування дитини, ОСОБА_2 , до першого класу на очну форму навчання без надання всіх, передбачених законодавством України, документів є неможливим, як і відсутні підстави для зарахування дитини до другого класу.
Представники відповідача комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечували, просили відмовити позивачці у задоволенні позову за безпідставністю. В судовому засіданні додатково вказали, що в Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації N 086-1/о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду" відсутня заборона на внесення до довідки форми 086-1/о відомостей про обов`язкові профілактичні щеплення. Довідка містить інформацію саме про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду особи, куди можуть входити і профілактичні щеплення, при цьому довідка стосовно проведеного медичного огляду ОСОБА_2 була видана її матері, позивачці ОСОБА_1 , а тому відсутні підстави вважати, що медична установа розповсюдила інформацію щодо стану здоров`я дитини без згоди її батьків. Дії КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука відповідали вимогам закону. Щодо вимоги позивачки зобов`язати КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука видати довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду» то вважають, що вона також не може бути задоволена, оскільки останній огляд ОСОБА_2 проходила більше року назад, у 2019 році, а тому підстав видавати довідку немає.
Свідок ОСОБА_3 , яка на час виникнення спірних правовідносин працювала на посаді директора Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради, суду показала, що дійсно у травні 2019 року позивачем ОСОБА_1 були подані документи для зарахування її малолітньої дитини до першого класу навчального закладу. Вона особисто попереджувала ОСОБА_1 про необхідність надання медичної довідки 086-1/о з відміткою про проведені щеплення, проте така довідка надана не була. Вкінці травня вона особисто видала наказ про зарахування дітей, документи щодо яких були надані у повному об`ємі, до першого класу. ОСОБА_1 було надіслано лист з роз`ясненнями порядку зарахування дітей до 1 класу та запропоновано інші, окрім очної, форми навчання.
Вислухавши сторони, свідка ОСОБА_3 , вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 навесні 2019 року звернулася до Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради із письмовою заявою, де просила зарахувати її неповнолітню доньку, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до першого класу навчального закладу. Вказані факти визнаються усіма учасниками процесу, проте відповідних письмових доказів позивачем суду не надано, відповідачами також письмові докази звернення ОСОБА_1 до навчального закладу, як і наявності у неї малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не подавалися у зв`язку з наявністю письмової заяви ОСОБА_1 від 27.08.2019 на заборону розголошення будь-яких відомостей про дитину.
Сторони також погоджуються, проте не надають відповідних письмових доказів з зазначених вище підстав, що до заяви про зарахування дитини до навчального закладу ОСОБА_2 додавала копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 та медичну довідку форми 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду» із відміткою медичного закладу про відсутність у дитини обов`язкових профілактичних щеплень відповідно до календаря щеплень саме через відмову батьків.
Судом сторонам в ухвалі про відкриття провадження, письмовій пам`ятці, в судових засіданнях, в тому числі і позивачеві ОСОБА_1 , неодноразово роз`яснювалося право заявляти клопотання, подавати докази, обов`язок довести кожну обставину, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень та наслідки неподання відповідних доказів. В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вказала, що нею подані всі докази, які вона бажала подати до суду, при цьому нею наголошено, що вона не бажає та не дає дозволу на розголошення будь-яких даних стосовно своєї дитини, ОСОБА_2 , в тому числі щодо стану її здоров`я.
Разом з цим суд зазначає, що позивач погодилася на розгляд справи у відкритому судовому засіданні, жодних клопотань про розгляд справи у закритому судовому засіданні суду не заявляла, хоча їй роз`яснювалося право заявляти клопотання. Звертаючись до суду з позовом за захистом своїх прав позивач усвідомлювала, що надана нею інформація та обставини, підстави та предмет позову повинні бути встановлені та досліджені судом.
Встановлені вище факти звернення позивачки до навчального закладу із заявою та доданими документами до Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради про зарахування її неповнолітньої доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до першого класу вказаного навчального закладу, повідомлені самою позивачкою у позовній заяві та підтверджені усно у судовому засіданні, є предметом судового дослідження, а тому не можуть вважатися такими, що розголошені судом.
Письмовими доказами підтверджено, що ОСОБА_1 27.08.2019 також зверталася з заявою до Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради, де просила прийняти довідку № 917 на ім`я ОСОБА_2 і повторно письмово просила зарахувати її доньку до навчального закладу та заборонила витребовувати з медичних установ інформацію про її дитину.
Судом також встановлено, що листом від 28.08.2019 № 01-23/427 Кременчуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради повідомила ОСОБА_1 про ненадання нею усіх документів, необхідних для зарахування її дитини до першого класу навчального закладу, та доведено до відома, що у наданій ОСОБА_1 довідці форми 086-1/о зазначено про відсутність у дитини щеплень через відмову батьків, до довідки не додано додатку, а саме відомостей про щеплення. Цим же листом навчальним закладом роз`яснено ОСОБА_1 зміст ст..15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», порядок допуску дітей, які не мають профілактичних щеплень, до закладів освіти та повідомлено про право батьків, які відмовилися від вакцинації, обрати альтернативну форму навчання: дистанційну, індивідуальну, домашню (сімейну) тощо.
Листом від 13.09.2019 № 1202/10б КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука роз`яснено ОСОБА_1 , що форма № 086-1/о заповнюється лікарем закладу охорони здоров`я, в якому безпосередньо спостерігається учень, та подається батьками або іншим законним представником учня до загальноосвітнього навчального закладу. Вказаним листом підтверджено, що довідка вказаної форми була видана ОСОБА_1 із зазначенням, що у дитини позивача відсутні щеплення, відповідно до графіку щеплень.
Суд приходить до висновку, що вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання дій відповідачів незаконними задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 3 Конвенції про права дитини у всіх питаннях щодо дітей першочергова увага приділяється якнайкращим інтересам дитини.
Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту.
Згідно ч.1,2 ст. 19 Закону «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на освіту , держава гарантує доступність і безоплатність в тому числі повної загальної середньої освіти в державних і комунальних закладах освіти. В силу ч.12 цього Закону батьки несуть відповідальність за стан здоров`я дитини, її фізичний розвиток.
Частинами 2-3 ст. 18 Закону «Про загальнусередню освіту»від 13.05.1993року №651-XIV,який бувчинним намомент виникненняспірних правовідносин та втратив чинність на підставі Закону№ 463-IX від 16.01.2020, встановлено, що зарахування учнів до закладу загальної середньої освіти проводиться наказом директора, що видається на підставі заяви, копії свідоцтва про народження дитини, за наявності медичної довідки встановленого зразка і відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу). Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освітизатверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367 затверджено Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти (далі Порядок). Пунком 4 розділу 1 цього Порядку визначено, що зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти (далі - заява про зарахування) одного з батьків дитини (чи повнолітньої особи, яка має намір здобувати освіту), поданої особисто (з пред`явленням документа, що посвідчує особу заявника) за зразком згідно здодатком 1до цього Порядку, до якої додаються: 1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред`являється оригінал відповідного документа); 2) оригінал або копія медичної довідки заформою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 серпня 2010 року № 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089; 3) оригінал або копія відповідного документа про освіту (за наявності). У разі наявності та за бажанням одного з батьків дитини до заяви про зарахування може додаватися оригінал або копія висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації. У випадку подання копій документів, передбачених цим пунктом, оригінали мають бути подані до видання наказу про зарахування (крім документа, визначеного підпунктом 1 цього пункту).
Частиною 1 статті 15 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» визначено, що прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров`я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв`язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його (ч.2 цього Закону). Згідно ч.3 Закону «Про захист від інфекційних хвороб» порядок проведення медичних оглядів дітей і форма довідки для прийому їх до дитячих закладів установлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 29.11.2002 року № 434 затверджено Примірне положення «Про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу». Пунком 4 розділу ІІ цього Примірного положення передбачено, що питання відвідування загальноосвітнього навчального закладу дітьми, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень вирішується індивідуально за рішенням лікарсько-консультативної комісії з залученням епідеміолога територіальної санепідстанції згідно розділу III ст. 15 вимог Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16.08.2010 № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» затверджено форму первинної облікової документації № 086-1/о та Інструкцію щодо заповнення форми первинної облікової документації N 086-1/о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду".
Тобто, надання оригіналу або копії медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 серпня 2010 року № 682, є обов`язковим для зарахування до навчального закладу дитини.
Більш того, цим же наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16.08.2010 № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», а саме п.2.7, встановлено обов`язок забезпечити проведення учням профілактичних щеплень згідно з їх календарем після огляду лікарем, медичним працівником у медичному кабінеті загальноосвітнього навчального закладу або в територіальному лікувально-профілактичному закладі відповідно до чинних нормативів за згодою одного із батьків або особи, що їх замінює. При цьому суд зазначає, що дана форма довідки передбачає внесення до її змісту результатів обов`язкового медичного профілактичного огляду та не містить жодної заборони на внесення до довідки інформації про проведення профілактичних щеплень, а тому доводи позивача ОСОБА_1 про незаконність дій КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука у зв`язку з внесенням до довідки інформації, яка прямо не передбачена Інструкцією щодо заповнення форми первинної облікової документації N 086-1/о, є, на думку суду, неналежними.
Статтею 13 Закону «Про загальну середню освіту», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що освітній процес у закладах загальної середньої освіти здійснюється за груповою та індивідуальною формами навчання, положення про які затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.
В судовому засіданні встановлено, доведено письмовими доказами, зокрема листом від 28.08.2019 № 01-23/427 Кременчуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради, та свідченням свідка ОСОБА_3 , а також зазначено ОСОБА_1 в позовній заяві, що їй пропонувалося перед початком учбового року реалізувати право на здобуття освіти малолітньої доньки шляхом отримання дитиною іншої, не очної, форми освіти, на що позивачка відмовилася.
Отже, фактично навчальним закладом, а саме Кременчуцькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №1 Кременчуцької міської ради, відмовлено ОСОБА_1 не у доступі її дитини до освіти, а саме у зарахуванні на очну форму навчання, тобто у допуску до закладу освіти.
Суд зазначає, що батьки мають право обирати одну із визначених форм здобуття їх дитиною дошкільної освіти, але держава, з метою дотримання прав дитини на дошкільну освіту та забезпечення безпеки та здоров`я всіх дітей, встановлює певні правила для реалізації такого права. Внаслідок встановлення такого балансу досягається мета - загальне благо у формі права на безпеку та охорону здоров`я, що гарантовано статями 3, 27 та 49 Конституції України. Вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я зацікавлених осіб, є виправданою. Допускається тимчасове обмеження (до проведення щеплення, покращення епідеміологічної обстановки, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) права малолітньої дитини на здобуття освіти з огляду на суспільні інтереси. Такий правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду України від 17 квітня 2019 року в справі № 682/1692/17.
Суд вважає слушними доводи представників відповідачів щодо того, що перебування не щеплених дітей в організованих колективах може створювати ризик виникнення спалахів інфекційних хвороб. При цьому суд також бере до уваги, що 28.01.2019 тимчасовою протиепідеміологічною комісією при виконавчому комітеті Кременчуцької міської ради прийнято рішення №1 «Про забезпечення заходів, направлених на попередження ускладнення епідемічної ситуації щодо захворюваності на кір в м. Кременчуці», пунктом 3.4 якого з 04.02.2019 заборонено допуск до освітнього процесу здобувачів освіти, які не мають щеплень проти кору». Прийняття вказаного рішення свідчить про те, що епідеміологічна обстановка у м. Кременчуці станом на час виникнення спірних правовідносин не була задовільною.
Виходячи з викладеного суд не вбачає підстав для визнання дій навчального закладу щодо незарахування малолітньої ОСОБА_2 до першого класу на очну форму навчання на 2019-2020 роки неправомірними.
Що стосується вимог позивача про зобов`язання КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука видати довідку форми № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затверджену наказом Міністерства охорони здоров`я України 16.08.2010 № 682, то суд зазначає, що довідка вказаної форми може бути видана лише після проведення такого огляду. В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вказала, що останній раз її дитина, ОСОБА_2 , проходила медичний профілактичний огляд у 2019 році, за результатами якого їй і була видана довідка форми 086-1/о у 2019 році, а тому відсутні підстави для задоволення даної вимоги.
Не підлягають до задоволення і вимоги ОСОБА_1 щодо зобов`язання Кременчуцької гімназії №1 Кременчуцької міської ради Полтавської області видати наказ про зарахування її доньки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до першого або другого класу ЗОШ № 1 на 2020-2021 навчальний рік на очну форму навчання. Згідно ч.1-3 ст.6 Закону «Про повну загальну середню освіту», який є чинним на даний час, в Україні створюються рівні умови для здобуття повної загальної середньої освіти. Кожному забезпечуєтьсядоступність таякість повноїзагальної середньоїосвіти. Кожному громадянину України, іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні гарантується безоплатне здобуття у державних та комунальних закладах освіти повної загальної середньої освіти на кожному її рівні за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів один раз протягом життя.
Частинами 1-3 ст.7 цього Закону «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що не може бути обмежень у доступі до здобуття повної загальної середньої освіти. Право на здобуття повної загальної середньої освіти гарантується незалежно від віку, статі, раси, кольору шкіри, стану здоров`я, інвалідності, особливих освітніх потреб, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, місця проживання, мови спілкування, походження, сімейного, соціального та майнового стану, складних життєвих обставин, наявності судимості, а також інших обставин та ознак. Встановлення актами законодавства спеціальних правил та/або вжиття заходів, що забезпечують можливість здобуття повної загальної середньої освіти, у тому числі забезпечення розумного пристосування, не вважається дискримінацією.
Рівний доступ до здобуття повної загальної середньої освіти забезпечується в тому числі шляхом визначення правил зарахування до закладів освіти (ч.1 ст.9 Закону «Про повну загальну середню освіту»).
Частиною 3 ст.10 Закону «Про повну загальну середню освіту» визначено, що освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується в межах навчального року, що розпочинається у День знань - 1 вересня, триває не менше 175 навчальних днів і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Якщо 1 вересня припадає на вихідний день, навчальний рікрозпочинається у перший за ним робочий день.
Згідно ч.4ст.9цього Законупорядок зарахування,відрахування тапереведення учнівдо державнихі комунальнихзакладів освітидля здобуттяповної загальноїсередньої освітизатверджується центральниморганом виконавчоївлади усфері освітиі науки.На данийчас єчинним згаданий вище Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.
Отже, для зарахування до першого класу малолітньої дитини на поточний навчальний рік є необхідним дотримання умов, визначених законодавством України, в тому числі звернення із заявою про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини, поданої особисто (з пред`явленням документа, що посвідчує особу заявника) за зразком згідно здодатком 1до Порядку, до якої додаються: 1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред`являється оригінал відповідного документа); 2) оригінал або копія медичної довідки заформою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов`язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 серпня 2010 року № 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089. Для зарахування до другого класу крім вказаних документів також подається оригінал або копія відповідного документа про освіту. У випадку відсутності документа про освіту для визначення класу, до якого має бути зарахована дитина, результати попереднього навчання можуть бути встановлені (за необхідності) відповідно допункту 5Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 13 березня 2017 року № 369, зареєстрованого наказом Міністерства юстиції України 26 березня 2017 року за № 416/30284. Зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року. Зарахування дітей до початку і впродовж навчального року здійснюється виключно на вільні місця.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні вказала, що вона не зверталася до відповідача, Кременчуцької гімназії №1 Кременчуцької міської ради Полтавської області, чи будь-якого іншого навчального закладу у 2020 році з заявою про зарахування її доньки до навчального закладу на 2020-2021 навчальні роки, а тому відсутні підстави для задоволення її вимог.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. ст.ст.5, 10, 12, 13, 19, 23, 81, 263-265 ЦПК України, ст. 53 Конституції України, Законом України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1993, Законом України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020, Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367, Наказом Міністерства охорони здоров`я від 16.08.2010 № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів», суд, -
УХВАЛИВ :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Кременчуцької гімназії № 1 Кременчуцької міської ради Полтавської області, комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 3» міста Кременчука про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення п итання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: С.О.Фадєєва
Повний текст рішення складено 02 листопада 2020 року