ф
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2020 року
Київ
справа №280/729/19
адміністративне провадження №К/9901/28857/19, №К/9901/30576/19, №К/9901/30672/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів - Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційні скарги Апеляційного суду Запорізької області, Державної судової адміністрації України та ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 (суддя Лазаренко М.С.) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019 (судді: Божко Л.А., Баранник Н.П., Дурасова Ю.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області, Апеляційного суду Запорізької області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправними дії та бездіяльності відповідачів щодо визначення розміру надбавки за вислугу років, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
20.02.2019 до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області (далі відповідач 1), Апеляційного суду Запорізької області (далі відповідач 2), Державної судової адміністрації України (далі відповідач 3), в якому позивач просив:
визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років в періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та бездіяльності, що полягало в не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати у відповідності до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку;
зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області перерахувати та виплатити ( з урахуванням різниці виплаченої суми) за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 надбавку за вислугу років у розмірі визначеному частиною четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загального щомісячного заробітку;
зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області нарахувати та виплатити за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно з врахуванням компенсації відповідно до Закону України «про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати»;
визнати протиправними дії Апеляційного суду Запорізької області в частині визначення розміру надбавки позивача за вислугу років в період з 18.05.2011 по 31.12.2011 тільки у відсотках від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, та бездіяльності, що полягала у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період у відповідності до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку;
зобов`язати Апеляційний суд Запорізької області зробити перерахунок та виплатити позивачу надбавки позивача за вислугу років в період з 18.05.2011 по 31.12.2011 відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
зобов`язати Апеляційний суд Запорізької області перерахувати та виплатити за період з 18.05.2011 по 31.12.2011 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказаний період включно з врахуванням компенсації відповідно до Закону України «про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати»;
зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на день звільнення позивача з посади судді йому не виплачена заробітна плата в повному обсязі відповідно до вимог Закону України «Про статус суддів». Вважає, дії відповідачів щодо нарахування надбавки за вислугу років не від розміру загальної суми щомісячної заробітної плати, а від розміру посадового окладу та відповідно виплати заробітної плати у період з 01.08.2003 до 31.12.2005, з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 до 17.05.2011 протиправними.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019 позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області в частині визначення розміру надбавки за вислугу років в періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас та бездіяльності, що полягало в не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати у відповідності до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку.
Зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області перерахувати та виплатити ( з урахуванням різниці виплаченої суми) за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 надбавку за вислугу років у розмірі визначеному частиною четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загального щомісячного заробітку.
Зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області нарахувати та виплатити за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 17.05.2011 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно з врахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати».
Визнано протиправними дії Апеляційного суду Запорізької області в частині визначення розміру надбавки позивача за вислугу років в період з 18.05.2011 по 31.12.2011 тільки у відсотках від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, та бездіяльності, що полягала у не проведенні нарахування та виплати надбавки за вислугу років до заробітної плати за період у відповідності до частини четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку.
Зобов`язано апеляційний суд Запорізької області зробити перерахунок та виплатити позивачу надбавки позивача за вислугу років в період з 18.05.2011 по 31.12.2011 відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Зобов`язано Апеляційний суд Запорізької області перерахувати та виплатити за період з 18.05.2011 по 31.12.2011 заробітну плату за час відпустки, допомогу по тимчасовій непрацездатності та матеріальні допомоги на вирішення побутових питань з врахуванням донарахованої надбавки за вислугу років за вказані періоди включно з врахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати».
В частині зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012 відмовлено.
Рішенням судів попередніх інстанцій обґрунтовано тим, що згідно матеріалів справи позивачу в спірні періоди надбавка за вислугу років нараховувалася у відсотках лише від розміру посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас без врахування премій та в разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці звернення працівника не обмежується строком давності.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги.
У касаційних скаргах відповідачі вказують на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просять оскаржувані судові рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у позові повністю.
Обґрунтування скаржників, покладені в основу касаційних скарг, полягають у тому, що нарахування та виплата заробітної плати, зокрема, надбавки за вислугу років у спірний період, здійснювалось відповідно до норм діючого на той час законодавства та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом на відповідний рік. Так підставою, для неврахування позивачу, при розрахунку суми надбавки за вислугу років, загальної суми щомісячного заробітку (з урахуванням інших виплат та надбавок), слугувала та обставина, що чинне на момент виникнення спірних відносин законодавство України, не містило визначення поняття «загальна сума щомісячного заробітку». З посиланням на норми Бюджетного кодексу України наголошують, що витрачання бюджетних коштів на цілі, які не відповідають бюджетним асигнуванням, вважається їх нецільовим використанням. Крім того, звертає увагу на приписи бюджетного законодавства щодо того, що зобов`язання, взяті за коштами Державного бюджету України, не вважаються бюджетними зобов`язаннями, а витрати державного бюджету на покриття таких зобов`язань не можуть здійснюватися.
Скаржники вказують, що заробітна плата за час відпустки, допомога по тимчасовій непрацездатності та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не були визначені у частині перші статті 44 Закону № 2862-XII як складові заробітної плати судді, а тому не підлягають перерахунку. На думку відповідачів, судом першої інстанції неправильно розтлумачено Закон України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», оскільки всупереч статті 3 цього Закону позивачем заявлено вимоги про нарахування компенсації щодо оспореної заробітної плати, а не нарахованої.
Крім того, Апеляційний суд Запорізької області наголошував на порушені позивачем місячного строку звернення до суду, встановленого частиною п`ятою статті 122 КАС України з указаним позовом, пов`язаним з проходженням позивачем публічної служби.
Позивач звернувся до суду з касаційною скаргою в якій вказує на те, що суди попередніх інстанцій в порушення норм матеріального та процесуального права безпідставно відмовили у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012. Просить оскаржувані судові рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у позові повністю.
Позиція інших учасників справи.
До суду від Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області надійшов відзив на касаційні скарги Апеляційного суду Запорізької області та Державної судової адміністрації України, в якому відповідач 1 не заперечує проти задоволення касаційних скарг відповідача 2 та відповідача 3.
До суду від Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області надійшли відзиви на касаційну скаргу позивача, в яких вони не заперечують проти задоволення касаційної скарги позивача та просять рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог залишити без змін.
Рух касаційної скарги.
Ухвалою Верховного Суду від 06.12.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Апеляційного суду Запорізької області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019.
Ухвалою Верховного Суду від 06.12.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Державної судової адміністрації України на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019.
Ухвалою Верховного Суду від 23.10.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019.
31.10.2019 від позивача надійшло клопотання про відмову від касаційної скарги.
03.10.2020 від позивача надійшла заява про залишення його клопотання про відмову від касаційної скарги без розгляду.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду ухвалою від 28.10.2020 зазначену адміністративну справу призначив до розгляду.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи.
Відповідно до наказу управління юстиції в Запорізькій області № 1/22 від 19.02.2001 позивачу було присвоєно 4-й кваліфікаційний клас, наказом Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області № 109 від 29.04.2004 з 29.04.2004 - 3-й кваліфікаційний клас, наказом Територіального управління Держаної судової адміністрації в Запорізькій області № 36-ос від 27.04.2009 - 2-й кваліфікаційний клас (а.с. 89-92).
Відповідно до розрахунків нарахованої заробітної плати, наданих відповідачем-1, у період з 31.08.2003 по 31.12.2003 року заробітна плата, яка була нарахована ОСОБА_1 , складалася з посадового окладу у розмірі 304-00 грн., надбавки за кваліфікаційний клас у розмірі 135-00 грн, надбавки за інтенсивність у розмірі 219-50 грн. та 25 % надбавки за вислугу років, що складало 164-63 грн. У зв`язку із перебуванням позивача у липні та серпні 2003 року у відпустці суми складових для розрахунку надбавки за вислугу років у серпні 2003 року відрізняється, проте принцип її нарахування залишається тим самим і виглядає наступним чином: 138-00 грн (посадовий оклад), 81-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 109-50 грн (надбавка за інтенсивність) та 25 % надбавка за вислугу років, що складає 164-63 грн. У період з 01 серпня по 31 жовтня 2003 року позивачу нараховувалася премія у розмірі 25 % від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас, надбавки за інтенсивність та надбавки за вислугу років і заробітна плата складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 135-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 219-50 грн. (надбавка за інтенсивність), 164-63 грн (надбавка за вислугу років), 205,78 грн (премія). У листопаді 2003 року премія ОСОБА_1 була нарахована у розмірі 50 %, а у грудні 2003 року - 38 % від посадового окладу з урахуванням надбавок за кваліфікаційний клас, інтенсивність та вислуги років. У листопаді 2003 року заробітна плата позивача складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 135-00 грн. (надбавка за кваліфікаційний клас), 219-50 грн (надбавка за інтенсивність), 164-63 грн. (надбавка за вислугу років), 411-57 грн. (премія). У грудні 2003 року заробітна плата позивача склала: 304-00 грн (посадовий оклад), 135-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 219-50 грн. (надбавка за інтенсивність), 164-63 грн (надбавка за вислугу років), 312-79 грн (премія).
У період з 01.01.2004 по 31.12.2005 надбавка за вислугу років позивача була встановлена у розмірі 25 % від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас та президентської надбавки.
Щомісячна премія позивачу у період з 01.01.2004 по 31.10.2004 нараховувалася у розмірі 25 % від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас, президентської надбавки та надбавки за вислугу років у межах фонду заробітної плати. У листопаді 2004 року премія складала 10 %, а у грудні 2004 року - 21,5 % від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас, президентської надбавки та надбавки за вислугу років.
У відповідності до наказу Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області № 148 від 26.08.2003 "Про зміну стажу і розміру надбавки за вислугу років" судді місцевого Хортицького районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 встановлено з 01.08.2003 розмір надбавки за вислугу років у розмірі 25 % (а.с. 87).
Відповідно заробітна плата позивача складала у січні 2004 року: 304-00 грн (посадовий оклад), 300-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 226-50 грн (надбавка за вислугу років), 302-00 грн (президентська надбавка).
У лютому 2004 року заробітна плата складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 300-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 226-50 грн (надбавка за вислугу років), 302-00 грн (президентська надбавка), 283-13 грн (премія).
У березні 2004 року заробітна плата складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 300-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 226-50 грн (надбавка за вислугу років), 302-00 грн (президентська надбавка), 283-13 грн (премія) та була нарахована індексація доходу у сумі 5-11 грн.
Наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізькій області № 109 від 29.04.2004 судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 було присвоєно третій кваліфікаційний клас з 29.04.2004 і сума надбавки склала 325 грн.
У квітні 2004 року заробітна плата складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 302-28 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 227-39 грн (надбавка за вислугу років), 303-19 грн (президентська надбавка), 567-37 грн (премія) та була нарахована індексація доходу у сумі 10-59 грн.
У травні 2004 року заробітна плата складала: 160-94 грн (посадовий оклад), 171-73 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 124-88 грн (надбавка за вислугу років), 166-50 грн (президентська надбавка), 156-10 грн (премія) та були нараховані видатки на відрядження у сумі 580-48 грн.
У червні 2004 року заробітна плата складала: 275-05 грн (посадовий оклад), 304-00 грн (додатковий посадовий оклад), 294-05 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 213-41 грн (надбавка за вислугу років), 284-55 грн (президентська надбавка), 82-99 грн (щорічна відпустка).
У липні 2004 року заробітна плата складала: 1286-28 грн (щорічна відпустка).
У серпні 2004 року заробітна плата складала: 130-29 грн (посадовий оклад), 139-29 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 101-09 грн (надбавка за вислугу років), 134-79 грн (президентська надбавка), 266-77 грн (премія), 82-99 грн (щорічна відпустка), 622-40 грн (додаткова відпустка) та нарахована індексація у розмірі 5-41 грн.
У вересні 2004 року заробітна плата складала: 304-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 235-88 грн. (надбавка за вислугу років), 314-50 грн. (президентська надбавка), 421-22 грн. (премія).
У жовтні 2004 року заробітна плата складала: 304-00 грн. (посадовий оклад), 325-00 грн. (надбавка за кваліфікаційний клас), 235-88 грн (надбавка за вислугу років), 314-50 грн (президентська надбавка), 294-85 грн (премія).
У листопаді 2004 року заробітна плата складала: 263-23 грн (посадовий оклад), 221-59 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 182-56 грн (надбавка за вислугу років), 243-41 грн (президентська надбавка), 91-28 грн (премія), 580-16 грн (лікарняний).
У грудні 2004 року заробітна плата складала: 304-43 грн (посадовий оклад), 254-35 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 209-54 грн (надбавка за вислугу років), 279-39 грн (президентська надбавка), 225-26 грн (премія), 280-00 грн (премія до свята), 414-40 грн (лікарняний).
У січні 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 254-48 грн (премія).
У лютому 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка).
У березні 2005 року заробітна плата складала: 370-50 грн (посадовий оклад), 280-68 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 244-19 грн (надбавка за вислугу років), 325-59 грн (президентська надбавка), 513-83 грн (премія), 237-09 грн (відрядження).
У квітні 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 565-50 грн (премія).
У травні 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 353-44 грн (премія).
У червні 2005 року заробітна плата складала: 64-35 грн (посадовий оклад), 48-75 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 42-41 грн (надбавка за вислугу років), 56-55 грн (президентська надбавка), 53-02 грн (премія), 1592-22 грн(оплата по середньому).
У липні 2005 року заробітна плата складала: 1644-29 грн (посадовий оклад), 21-08 грн (премія), 84-32 грн (відрядження), 1264-80 грн (оплата по середньому), 435-25 грн (щорічна відпустка), 429-00 грн (додатковий посадовий оклад), 1644-29 грн (матеріальна допомога).
У серпні 2005 року заробітна плата складала: 1740-99 грн (щорічна відпустка), 124-36 (додаткова відпустка), 350-00 грн (премія до свята).
У вересні 2005 року заробітна плата складала: 253-50 грн (посадовий оклад), 192-05 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 167-08 грн (надбавка за вислугу років), 222-78 грн (президентська надбавка), 334-16 грн (премія), 808-32 грн (додаткова відпустка), 800-00 грн (премія).
У жовтні 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 706-88 грн (премія).
У листопаді 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн. (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 706-88 грн (премія).
У грудні 2005 року заробітна плата складала: 429-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 282-75 грн (надбавка за вислугу років), 377-00 грн (президентська надбавка), 508-95 грн (премія), 1400-00 грн (премія до свята), 100-00 грн (премія за інвентаризацію).
У січні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), нарахована індексація доходів у сумі 48-85 грн.
У лютому 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), нарахована індексація доходів у сумі 48-85 грн.
У березні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), 500-00 грн (премія до свята), нарахована індексація доходів у сумі 56-70 грн.
У квітні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), нарахована індексація доходів у сумі 60-59 грн.
У травні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), нарахована індексація доходів у сумі 60-59 грн.
У червні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн. (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн. (надбавка за вислугу років), 1000-00 грн. (премія), нарахована індексація доходів у сумі 60-59 грн.
У липні 2007 року заробітна плата складала: 1131-82 грн (посадовий оклад), 147-73 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 319-89 грн (надбавка за вислугу років), 1949-84 грн (щорічна відпустка), 2490-00 грн (додатковий посадовий оклад), нарахована індексація доходів у сумі 69-56 грн.
У серпні 2007 року заробітна плата складала: 1018-64 грн (посадовий оклад), 132-95 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 287-90 грн (надбавка за вислугу років), 2315-44 грн (щорічна відпустка), 1831-81 грн (компенсація відпустки), нарахована індексація доходів у сумі 83-59 грн.
У вересні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), 351-88 грн (премія), 800-00 грн (премія до свята), нарахована індексація доходів у сумі 92-57 грн.
У жовтні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), 351-88 грн (премія), 3766-39 грн (матеріальна допомога), нарахована індексація доходів у сумі 93-72 грн.
У листопаді 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн (надбавка за вислугу років), 351-88 грн (премія), нарахована індексація доходів у сумі 111-90 грн.
У грудні 2007 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 703-75 грн. (надбавка за вислугу років), 351-88 грн. (премія), 1800-00 грн (премія до свята), нарахована індексація доходів у сумі 131-78 грн.
У травні 2008 року (починаючи з 22.05.2008) заробітна плата складала: 917-37 грн (посадовий оклад), 119-74 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 259-28 грн (надбавка за вислугу років), 324-10 грн (премія), 473-20 грн (лікарняний), 2366-00 грн (лікарняний), нарахована індексація доходів у розмірі 24-59 грн.
У червні 2008 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 754-40 грн (надбавка за вислугу років), 892-35 грн (премія).
У липні 2008 року заробітна плата складала: 1515-65 грн (посадовий оклад), 197-83 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 514-04 грн (надбавка за вислугу років), 556-88 грн (премія), 1509-16 грн (щорічна відпустка), 2490-00 грн (посадовий оклад до відпустки), 4181-97 грн (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань).
У відповідності до наказу Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області № 148 від 26.08.2003 "Про зміну розміру надбавки за вислугу років ОСОБА_1 " судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 встановлено з 19.06.2008 розмір надбавки за вислугу років у розмірі 30 % (а.с. 88).
У серпні 2008 року заробітна плата складала: 1200-00 грн (премія до свята), 3292-72 грн (щорічна відпустка), 823-18 грн (додаткова відпустка).
У вересні 2008 року заробітна плата складала: 1697-73 грн (посадовий оклад), 221-59 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 575-80 грн (надбавка за вислугу років), 767-73 грн (надбавка за виконання особливо важливої роботи), 326-29 грн (премія), 1200-00 грн (премія до свята), 1234-77 грн (додаткова відпустка).
У жовтні 2008 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), 1126-00 грн (надбавка за виконання особливо важливої роботи), 1196-38 грн (премія).
У листопаді 2008 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), 1126-00 грн. (надбавка за виконання особливо важливої роботи), 1196-38 грн (премія), 1500-00 грн (премія до свята).
У грудні 2008 року заробітна плата складала: 2490-00 грн. (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), 1126-00 грн (надбавка за виконання особливо важливої роботи), 7178-25 грн (премія), 2500-00 грн (премія до свята), нарахована індексація доходів у розмірі 11-37 грн.
У січні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), нарахована індексація доходів у розмірі 21-41 грн.
У лютому 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), 1463-80 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 36-13 грн.
У березні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 325-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 844-50 грн (надбавка за вислугу років), 1126-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи).
У квітні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 330-95 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 846-29 грн (надбавка за вислугу років), 1128-38 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 959-12 грн (премія).
У травні 2009 року заробітна плата складала: 1106-67 грн (посадовий оклад), 155-56 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 378-67 грн (надбавка за вислугу років), 504-89 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 429-16 грн (премія), 2583-05 грн (щорічна відпустка), 2490-00 грн (посадовий оклад до відпустки).
У червні 2009 року заробітна плата складала: 1867-50 грн (посадовий оклад), 262-50 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 639-00 грн (надбавка за вислугу років), 852-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 724-20 грн (премія), 922-52 грн (щорічна відпустка).
У липні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 965-60 грн (премія), 5340-54 грн (матеріальна допомога), нарахована індексація доходів у розмірі 9-37 грн.
У серпні 2009 року заробітна плата складала: 3086-78 грн (щорічна відпустка), 2315-09 грн. (додаткова відпустка).
У вересні 2009 року заробітна плата складала: 2150-45 грн (посадовий оклад), 302-27 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 735-82 грн (надбавка за вислугу років), 981-09 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 833-93 грн (премія), 1200-00 грн (премія до свята), 578-77 грн (додаткова відпустка), нарахована індексація доходів у розмірі 16-73 грн.
У жовтні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 965-50 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 16-73 грн.
У листопаді 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 965-50 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 18-60 грн.
У грудні 2009 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 965-50 грн (премія), 1600-00 грн (премія до свята), нарахована індексація доходів у розмірі 29-76 грн.
У січні 2010 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), нарахована індексація доходів у розмірі 44-32 грн.
У лютому 2010 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 1136-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 44-32 грн.
У березні 2010 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 1136-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 68-65 грн.
У квітні 2010 року заробітна плата складала: 2134-29 грн (посадовий оклад), 300-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 730-29 грн (надбавка за вислугу років), 973-71 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 973-72 грн (премія), 849-42 грн (лікарняний), нарахована індексація доходів у розмірі 88-40 грн.
У травні 2010 року заробітна плата складала: 1464-71 грн (посадовий оклад), 205-88 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 501-18 грн (надбавка за вислугу років), 668-24 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 668-24 грн (премія), 1981-98 грн (лікарняний), нарахована індексація доходів у розмірі 88-40 грн.
У червні 2010 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 1136-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 1136-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 88-40 грн.
У липні 2010 року заробітна плата складала: 1358-18 грн (посадовий оклад), 190-91 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 464-73 грн (надбавка за вислугу років), 619-64 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 619-64 грн (премія), 2521-05 грн (щорічна відпустка), 2490-00 грн (посадовий оклад до відпустки), нарахована індексація доходів у розмірі 88-80 грн.
У серпні 2010 року заробітна плата складала: 4266-39 грн (щорічна відпустка), 1551-41 грн (додаткова відпустка).
У вересні 2010 року заробітна плата складала: 1924-09 грн (посадовий оклад), 270-45 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 658-36 грн (надбавка за вислугу років), 658-36 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 877-82 грн (премія), 1357-49 грн (додаткова відпустка), нарахована індексація доходів у розмірі 88-80 грн.
У жовтні 2010 року заробітна плата складала: 1422-86 грн (посадовий оклад), 200-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 486-86 грн (надбавка за вислугу років), 486-86 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 649-14 грн (премія), 1200-00 грн (премія до свята), 1290-20 грн (лікарняний), 1612-75 грн (лікарняний), нарахована індексація доходів у розмірі 90-70 грн.
У листопаді 2010 року заробітна плата складала: 1924-09 грн (посадовий оклад), 270-45 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 658-36 грн (надбавка за вислугу років), 658-36 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 877-82 грн (премія), 1400-00 грн (премія до свята), 1612-75 грн (лікарняний), нарахована індексація доходів у розмірі 125-17 грн.
У грудні 2010 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 852-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 1136-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 127-24 грн.
У січні 2011 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 852-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 568-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 129-86 грн.
У лютому 2011 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 852-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 568-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 147-74 грн.
У березні 2011 року заробітна плата складала: 2490-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 852-00 грн (надбавка за вислугу років), 852-00 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 568-00 грн (премія), нарахована індексація доходів у розмірі 147-74 грн.
У квітні 2011 року заробітна плата складала: 2241-00 грн (посадовий оклад), 315-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 766-80 грн (надбавка за вислугу років), 766-80 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 511-20 грн (премія), 389-48 грн (щорічна відпустка), нарахована індексація доходів у розмірі 171-84 грн.
У травні 2011 року (по 17.05.2011) заробітна плата складала: 1179-47 грн (посадовий оклад), 165-79 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 403-58 грн (надбавка за вислугу років), 403-58 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 269-05 грн (премія), 8630-10 грн (компенсація відпустки при звільненні), нарахована індексація доходів у розмірі 88-51 грн.
Відповідно до наданої відповідачем 1 довідки про розрахунок щомісячного грошового утримання працюючого судді Хортицького районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 року по 17.05.2011 року (а.с. 27) сума нарахованого щомісячного грошового утримання позивача складала у січні-квітні 2011 року 4396-32 грн щомісячно, а у травні 2011 року - 2410-90 грн.
Апеляційним судом Запорізької області надано розрахунок заробітної плати позивача за період з 18.05.2011 по 31.12.2011 (а.с. 32-35).
У травні 2011 року заробітна плата складала: 1660-00 грн (посадовий оклад), 184-21 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 553-26 грн (надбавка за вислугу років), 2041-34 грн (довічне утримання), 368-84 грн (премія).
У червні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 4972-18 грн (довічне утримання), 1226-40 грн (премія).
У липні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 5069-07 грн (довічне утримання), 1226-40 грн (премія).
У серпні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 5087-81 грн (довічне утримання), 1000-00 грн (премія до свята), 1226-40 грн (премія).
У вересні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 5087-81 грн (довічне утримання), 5781-57 грн (допомога на вирішення соціально-побутових потреб), 1000-00 грн. (премія до свята), 1226-40 грн (премія).
У жовтні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 5087-81 грн (довічне утримання), 1226-40 грн (премія).
У листопаді 2011 року заробітна плата складала: 3010-64 грн (посадовий оклад), 334-09 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1003-42 грн (надбавка за вислугу років), 5087-81 грн (довічне утримання), 1000-00 грн (премія до свята), 268-91 грн (відрядження), 1170-66 грн. (премія).
У грудні 2011 року заробітна плата складала: 3154-00 грн (посадовий оклад), 350-00 грн (надбавка за кваліфікаційний клас), 1051-20 грн (надбавка за вислугу років), 525-60 грн (надбавка за виконання особливо-важливої роботи), 5550-34 грн (довічне утримання), 5781-57 грн (допомога на вирішення соціально-побутових потреб), 1077-60 грн (премія), 1200-00 грн (премія до свята), 1226-40 грн (премія).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, а саме з нарахуванням та виплатою надбавки за вислугу років виходячи з розміру посадового окладу, а не із загальної суми щомісячного заробітку, як це передбачено частиною четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів», вважаючи, що відповідачами 1 та 2 на день звільнення позивача з посади судді у відставку не виплачена заробітна плата в повному обсязі за період з 01.08.2003 до 31.12.2005, з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 до 17.05.2011 та з 18.05.2011 по 31.12.2011 позивач звернувся до суду із цим позовом.
Релевантні джерела права й акти їх застосування.
08 лютого 2020 року набрав чинності Закон України від 15.01.2020 № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX).
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 460-IX касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України, статус суддів визначається виключно Конституцією України та законами України, якими гарантовано незалежність і недоторканість суддів (частина перша статті 126 Конституції України).
Згідно з частиною першою статті 130 Конституції України, держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» від 1512.1992 № 2862-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), заробітна плата суддів складається з посадового окладу, премій, доплат за кваліфікаційні класи, надбавок за вислугу років та інших надбавок.
Суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Статтею 113 Закону України від 20.12.2005 № 3235-IV «Про Державний бюджет України на 2006 рік» (далі - Закон № 3235-IV) установлено, що у 2006 році суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах, передбачених частиною четвертою статті 44 Закону № 2862-ХІІ, від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» обмеження або інші правила щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям не встановлено.
Підпунктом «б» підпункту 2 пункту 61 розділу II Закону України від 28.12. 2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) внесено зміни до абзацу другого частини четвертої статті 44 Закону № 2862-ХІІ, а саме: слова «загальної суми щомісячного заробітку» замінено словами «посадового окладу».
З 01.01.2008 змінено порядок нарахування надбавки за вислугу років та встановлено, що вказана надбавка розраховується у тих же відсотках, проте, не від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи, а від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 № 19 (набрала чинності з 01.03. 2008 ) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» (далі - Постанова № 865).
Постанову № 865, що діяла до 01.01.2012 доповнено пунктом 2-2, яким передбачено, що суддям щомісяця виплачується надбавка за вислугу років у відсотках від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас в таких розмірах: при стажі роботи понад три роки - 10 відсотків, понад п`ять років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 справа № 1-28/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України також і положення пункту 61 розділу II Закону № 107-VI, яким внесено зміни до статті 44 Закону № 2862-ХІІ.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Статтею 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що Державна судова адміністрація України є органом у системі судової влади, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади, отже на неї покладено обов`язок по здійсненню заходів щодо матеріального забезпечення суддів відповідно до законодавства.
Відповідно до статей 1, 2, 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 1991 року №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтями 2, 3, 7 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Відповідно до статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №108/95-ВР, в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктами 1-1, 2, 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Відповідно до пунктів 2, 3 Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1427, компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати заробітної плати, нарахованої працівникові за період роботи починаючи з 01.01.1998, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги (далі - споживчі ціни) за цей період зріс більш як на один відсоток.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.
Згідно з пунктами 2, 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Одержаний результат, перемножується на число календарних днів відпустки.
Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно, зокрема, за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Згідно з пунктами 1, 2, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 № 12 (в редакції рішення Ради суддів України від 04.06.2010 № 50), Державна судова адміністрація України (ДСА України) є органом у системі судової влади, діяльність якого підзвітна з`їзду суддів України, а в період між з`їздами суддів - Раді суддів України в межах, визначених законом.
ДСА України здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади з метою створення належних умов функціонування судів і діяльності суддів, представляє суди у відносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування в межах повноважень, установлених законом.
Організаційне забезпечення становлять заходи матеріально-технічного, кадрового, інформаційного, організаційно-технічного характеру, ведення судової статистики, діловодства та архіву суду.
Територіальними органами ДСА України є територіальні управління ДСА України, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
ДСА України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями з`їзду суддів України та Ради суддів України, цим
Основними завданнями ДСА України є:
- організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, визначених законом;
- забезпечення належних умов діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом;
- участь в утворенні та ліквідації судів загальної юрисдикції в межах повноважень, визначених законом.
ДСА України відповідно до покладених на неї завдань:
1) представляє суди у відносинах із Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік у межах повноважень, визначених законом;
2) забезпечує належні умови діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування в межах повноважень, визначених законом;
3) вивчає практику організації діяльності судів, розробляє і вносить у встановленому порядку пропозиції щодо її вдосконалення;
4) вивчає кадрові питання апарату судів, прогнозує потребу у спеціалістах, здійснює замовлення на підготовку відповідних спеціалістів;
5) забезпечує необхідні умови для підвищення кваліфікації працівників апарату судів, створює систему підвищення кваліфікації;
6) організовує роботу з ведення судової статистики, діловодства та архіву; контролює стан діловодства в судах загальної юрисдикції;
7) готує матеріали для формування пропозицій щодо бюджету судів;
8) організовує комп`ютеризацію судів для здійснення судочинства, діловодства, інформаційно-нормативного забезпечення судової діяльності та забезпечення функціонування автоматизованої системи документообігу в судах; забезпечує суди необхідними технічними засобами фіксування судового процесу в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на фінансове забезпечення відповідних судів;
9) забезпечує впровадження електронного суду; здійснює заходи щодо організації обміну електронними документами між судами та іншими державними органами та установами;
10) забезпечує функціонування автоматизованої системи визначення члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
11) забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень та Реєстру електронних адрес органів державної влади, їх посадових та службових осіб, забезпечує функціонування системи відеоконференц-зв`язку для участі осіб у засіданні суду в режимі відеоконференції;
12) взаємодіє з відповідними органами та установами, у тому числі інших держав, з метою вдосконалення організаційного забезпечення діяльності судів;
13) розробляє та затверджує за погодженням із Радою суддів України Типове положення про апарат суду;
14) організовує діяльність служби судових розпорядників;
15) затверджує положення про бібліотеку суду;
16) здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (крім Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів), Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, ДСА України та її територіальних управлінь;
17) погоджує Положення про автоматизовану систему документообігу в судах загальної юрисдикції, Положення про порядок доступу суду до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;
18) надає Президентові України пропозиції про утворення, у тому числі шляхом реорганізації, та ліквідацію судів загальної юрисдикції;
19) у разі настання надзвичайних обставин надає Президентові України пропозиції про зміну місцезнаходження суду;
20) визначає кількість суддів у суді загальної юрисдикції за погодженням з Радою суддів України з урахуванням судового навантаження та в межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів;
21) затверджує за погодженням із головою апеляційного суду структуру і штатну чисельність (штатний розпис) апарату апеляційного суду в межах видатків на утримання відповідного суду;
22) забезпечує ведення офіційного веб-порталу судової влади;
23) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення роботи працівників апарату судів та ДСА України;
24) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення та контроль за діяльністю територіальних управлінь ДСА України;
25) засновує в установленому порядку засоби масової інформації;
26) здійснює управління об`єктами державної власності, що належать до сфери управління ДСА України;
27) здійснює заходи щодо організаційного забезпечення будівництва, ремонту будинків і приміщень судів та їх технічне оснащення;
28) організовує планово-фінансову роботу, ведення бухгалтерського обліку в судах, територіальних управліннях ДСА України;
29) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління ДСА України, затверджує їх статути (положення), здійснює контроль за їх дотриманням;
30) здійснює внутрішній контроль за використанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів у судах, територіальних управліннях, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери управління ДСА України, аналізує ефективність використання бюджетних коштів їх розпорядниками нижчого рівня та одержувачами на основі поданих ними звітів в установленому законодавством порядку;
31) здійснює в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, організаційне забезпечення медичного обслуговування та санаторно-курортного лікування суддів, у тому числі суддів у відставці, працівників апарату судів;
32) здійснює організаційне забезпечення роботи з`їзду суддів України, спільних зборів суддів місцевих загальних судів, діяльності Ради суддів України в межах та відповідно до вимог, визначених законом;
33) здійснює видатки на проведення заходів із поховання та увічнення пам`яті суддів, у тому числі суддів у відставці, у межах затверджених планових показників, передбачених на забезпечення діяльності судів;
34) забезпечує суди та суддів символами судової влади (Державний Прапор України, зображення Державного Герба України), мантіями та суддівськими нагрудними знаками;
35) затверджує зразки бланків і печаток судів, а також забезпечує виготовлення посвідчень судді, голови суду та його заступника, судді у відставці, народного засідателя, присяжного;
36) забезпечує у межах повноважень, визначених законом, незалежність, недоторканність та безпеку суддів у взаємодії з органами суддівського самоврядування, судами, правоохоронними органами;
36-1) розробляє та затверджує за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України положення про відомчу воєнізовану охорону та здійснює контроль за діяльністю її підрозділів;
37) забезпечує в межах повноважень, визначених законом та цим Положенням, реалізацію державної політики у сфері охорони державної таємниці в ДСА України; забезпечує здійснення заходів з мобілізаційної підготовки;
38) розглядає звернення громадян з питань, що належать до повноважень ДСА України, вживає заходів щодо усунення причин та умов, які породжують такі звернення;
39) забезпечує в межах повноважень, визначених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контролю за їх здійсненням в ДСА України, територіальних управліннях ДСА України, на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери її управління;
40) проводить конференції та семінари з питань, що належать до повноважень ДСА України;
41) здійснює в межах повноважень ДСА України співробітництво з міжнародними організаціями, з органами судової влади інших держав щодо вивчення досвіду роботи з організації їх діяльності та готує пропозиції щодо впровадження такого досвіду в Україні;
42) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Позиція Верховного Суду.
Перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд виходить із такого.
Приписами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Переглядаючи судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, вирішуючи питання щодо правильності застосування цими судами норм чинного законодавства, Верховний Суд виходить з такого.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що спірним в цих правовідносинах є питання правильності визначення позивачу розміру надбавки за вислугу років в періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 31.12.2011, а саме: у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а не у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку, та, як наслідок, наявності правових підстав для здійснення перерахунку інших виплат, розрахунковою величиною у яких застосовується, в тому числі, така надбавка за вислугу років.
При цьому суди встановили, що складовими заробітної плати в спірному періоді були надбавка за вислугу років нараховувалася у відсотках лише від розміру посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас без урахування премій.
Згідно частини четвертої статті 44 Закону № 2862-XII від 15.12. 1992 «Про статус суддів» (далі Закон № 2862-ХІІ, який втратив чинність з 01.01. 2012) суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: при стажі роботи понад 3 роки - 10 відсотків, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Статтею 113 Закону України від 20.12.2005 № 3235-IV «Про Державний бюджет України на 2006 рік» (далі - Закон № 3235-IV) установлено, що у 2006 році суддям виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах, передбачених частиною четвертою статті 44 Закону № 2862-ХІІ, від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не встановлювалися обмеження щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям.
Таким чином, з 01.01.2007 вищезгадана надбавка мала нараховуватися відповідно до частини четвертої статті 44 Закону № 2862-ХІІ.
Згідно підпункту «б» підпункту 2 пункту 61 розділу ІІ Закону України від 28.12. 2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI) були внесені відповідні зміни до Закону № 2862-ХІІ. Зокрема, в абзаці другому частини четвертої статті 44 Закону № 2862 слова «загальної суми щомісячного заробітку» замінено словами «посадового окладу».
Рішенням від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - Рішення № 10-рп/2008) Конституційний Суд України визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, у тому числі й пункту 61 розділу ІІ Закону № 107-VI щодо внесення зазначених вище змін.
Таким чином, з 01 січня до 22 травня 2008 року (дати винесення Рішення № 10-рп/2008) надбавка за вислугу років суддям мала виплачуватися у відсотках тільки від посадового окладу з урахуванням доплати за кваліфікаційні класи.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2008 № 19 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 №865 (яка набрала чинності з 01.03.2008) останню доповнено пунктом 2-2, яким передбачено, що суддям щомісяця виплачується надбавка за вислугу років у відсотках від посадового окладу з урахуванням надбавки за кваліфікаційний клас в таких розмірах: при стажі роботи понад три роки - 10 відсотків, понад п`ять років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Отже, після 22.05.2008, тобто з часу ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 - Закон № 2862-XII та Постанова № 865 по-різному врегульовували питання виплати суддям надбавки за вислугу років.
Разом з тим, виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, Верховний Суд погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що при визначенні бази обчислення суддям набавки за вислугу років після 22.05.2008 - дати винесення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 - слід застосовувати положення Закону № 2862-XII, який має вищу юридичну силу, а не підзаконний нормативний акт - Постанову № 865.
Окрім того, з 01.01.2012 набрав чинності Закон України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 № 2453- VI(далі Закон №2453-VI) пунктом 1 Прикінцевих положень Закону № 2453- VI було визначено, що Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім, зокрема, статей 129 та 130 цього Закону щодо суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення, які вводяться в дію з 01.01.2011.
Однак, підпунктом 3 пункту 52 Закону України від 23.12.2010 №2856- VI «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі Закон № 2856-VI) було внесено зміни до пункту 1 Прикінцевих положень Закон № 2453- VI щодо набрання чинності статтями 129 та 130 Закону вони набирають чинності з 01.01. 2012.
Відповідно до частини п`ятої статті 129 Закону № 2453- VI суддям виплачується щомісячна доплата за вислугу років у розмірі: за наявності стажу роботи до 5 років 15 відсотків, більше 5 років 20 відсотків, більше 10 років 30 відсотків, більше 15 років 40 відсотків, більше 20 років 50 відсотків, більше 25 років 60 відсотків, більше 30 років 70 відсотків, більше 35 років 80 відсотків посадового окладу (тобто з 01.01. 2012).
Законами про Державний бюджет України на 2007, 2009, 2010, 2011 роки не встановлювалися обмеження щодо нарахування надбавки за вислугу років суддям, як це було зроблено підпунктом «б» підпункту 2 пункту 61 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 107-VI).
Згідно частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя статті 22 Конституції України).
Тому, виходячи із визначених у частині третій статті 7 КАС України (частина четверта статті 9 КАС України на час виникнення спірних правовідносин) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами вимоги позивача про нарахування і виплату надбавки за вислугу років з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 31.12.2011, розрахувавши надбавку за вислугу років у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу є обґрунтованими.
Таким чином, Верховний Суд вважає правильними висновки судів першої та апеляційної інстанцій відносно того, що оскільки позивачу не було включено до суддівської винагороди, з якої нараховувалася надбавка за вислугу років: надбавку за вислугу років у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку (посадовий оклад + надбавка за виконання особливо важливої роботи + премія), з урахування доплати за кваліфікаційний клас, чим суттєво зменшено розмір його заробітної плати і грошового утримання.
Щодо вирішення судами питання щодо обґрунтованості вимог позивача про зобов`язання нарахувати та виплатити за періоди роботи з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 31.12.2011 надбавку за вислугу років в розмірі, визначеному частиною четвертою статті 44 Закону України «Про статус суддів», з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: від окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, доплати за науковий ступінь, додаткового посадового окладу до щорічної відпуски, матеріальної допомоги на вирішення соціальне-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу та з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі якщо ці виплати не мали одноразового характеру, Верховний Суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, допомогу у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю виплачується в розмірі 100 відсотків середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші п`ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації.
Частиною п`ятою статті 44 Закону № 2862 встановлено, що суддям надається щорічна відпустка тривалістю 30 робочих днів з наданням додаткового посадового окладу.
Відповідно до пп. 2 п. 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів», що була чинною на час виникнення спірних правовідносин, у разі надання судді відпустки виплачується додатковий посадовий оклад відповідно до частини п`ято статті 44 Закону України «Про статус суддів», а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх середньомісячної заробітної плати.
Пунктами 2, 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, визначено, що обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Нарахування виплат за час щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року. Одержаний результат, перемножується на число календарних днів відпустки.
Отже, сума заробітної плати за період відпустки судді залежить від виплат, які нараховуються судді за 12 календарних місяців роботи.
За цих обставин Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що вказані виплати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань залежать від розміру заробітної плати судді.
Суди попередніх інстанцій встановили, що додатковий посадовий оклад та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у спірному періоді виплачені позивачу при наданні щорічної основної відпустки відповідно до пп. 2 п. 2-1 Постанови про оплату праці суддів № 865 від 03.09.2005, відповідно до яких у разі надання відпустки виплачується додатковий посадовий оклад відповідно до частини п`ятої статті 44 Закону України "Про статус суддів", а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх середньомісячної заробітної плати.
Верховний Суд вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно зазначили про те, що у разі встановлення судом наявності підстав для здійснення перерахунку сум, які входять до складових заробітної плати, перерахунку підлягають також суми, які були обраховані на основі цих складових.
Таке правозастосування відповідає тлумаченню, наданому у рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, відповідно до якого під заробітною платою необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.
За змістом статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-III (далі - Закон № 2050-ІІІ), компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Відповідно до статей 3, 7 Закону № 2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтями 33 та 34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95-ВР визначено, що в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078), за змістом пункту 2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Пунктом 1-1 Порядку № 1078 визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг
Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для
Пунктами 2 та 3 Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1427, унормовано, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати заробітної плати, нарахованої працівникові за період роботи починаючи з 01.01.1998, якщо індекс цін на споживчі товари і тарифів на послуги (далі - споживчі ціни) за цей період зріс більш як на один відсоток.
Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованої, але не виплаченої працівникові заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін.
У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 №9-рп/2013 у справі № 1-18/2013 Суд дійшов висновку, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат. Також, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Зі змісту статті 1 Закону № 2050-ІІІ вбачається, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.
Статті 2, 3 цього Закону встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, визначення поняття «доходи» для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.
Пункти 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
У пункті 4 цього Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів.
При цьому кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи та пов`язані з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або такий, який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень статей 1- 3 вказаного Закону дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Відтак, Верховний Суд вважає правильним висновок судів першої та апеляційної інстанцій про обґрунтованість позовних вимог в частині нарахування та виплати на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період роботи з 22.05.2008 року по 31.05.2008 включно індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
У зв`язку з цим Верховний Суд вважає необґрунтованими доводи касаційної скарги Господарського суду Запорізької області про те, що при обчисленні допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань використовується одна величина - середня заробітна плата, порядок обчислення якої компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням термінів її виплати не враховується при обчисленні середньої заробітної плати, тому компенсація втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати не включається до допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирушення соціально-побутових питань. Також вказані твердження спростовуються висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, в постанові від 18.12.2018 в справі № 816/301/16.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині нарахування та виплати на суму недоплаченої надбавки за вислугу років та недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за спірний період роботи відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а також компенсацію відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати».
Щодо вимог позивача зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню державної судової адміністрації України в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати з розрахунку надбавки за вислугу років згідно частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, та індексації доходу з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007, з 22.05.2008 по 31.12.2011 суд зазначає таке.
Верховний Суд вважає необґрунтованою позицію відповідача 2 щодо пропуску позивачем строку звернення до суду передбаченого вимогами частини п`ятої статті 122 КАС України, оскільки позовні вимоги позивача стосуються стягнення належної йому заробітної плати та надбавки за вислугу років які, відповідно до статті 233 КЗпП України, не обмежуються будь-яким строком звернення до суду.
Верховний Суд погоджується з доводами позивача про наявність правових підстав для зобов`язання ДСА України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційного суду Запорізької області (з єдиного рахунку Державного бюджету України передбаченого для виконання рішень судів на користь суддів), коштів для проведення позивачу оспорюваних виплат. Виходячи з положень частини першої статті 151 чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів», за якою Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, а також враховуючи правила статті 2 Бюджетного кодексу України, пунктів 1, 2, 3, 4 Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 22.10.2010 № 12 (в редакції рішення Ради суддів України від 04.06.2010 №50), Верховний Суд вважає, що Державна судова адміністрація України є головним розпорядником бюджетних коштів та учасником бюджетного процесу у питаннях фінансування судової системи. За цих обставин наявні правові підстави для зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіального управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційного суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, передбаченого для виконання рішень судів на користь суддів, коштів для проведення виплати позивачу зазначених вище сум.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24.09.2020 у справі №280/788/19, від 30.09.2020 у справі №280/676/19, від 29.11.2019 у справі №821/481/18.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли невірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги.
Статтею 351 КАС України передбачено, що підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до ухвалення незаконного рішення. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
Враховуючи вищенаведене, Суд касаційної інстанції вважає за необхідне скасувати оскаржуване рішення в частині скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
І цій частині прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України, виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
В решті рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019 залишити без змін.
Судові витрати.
З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду
ПОСТАНОВИВ:
Касаційні скарги Апеляційного суду Запорізької області та Державної судової адміністрації України залишити без задоволення.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019 скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Державної судової адміністрації України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
І цій частині прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Зобов`язати Державну судову адміністрацію України здійснити фінансування Територіальному управлінню Державної судової адміністрації в Запорізькій області та Апеляційному суду Запорізької області з єдиного рахунку Державного бюджету України виплати недоплаченої ОСОБА_1 заробітної плати виходячи з розрахунку надбавки за вислугу років відповідно до частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам витати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати» за періоди з 01.08.2003 по 31.12.2005, з 01.01.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 01.01.2012.
В решті рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20.05.2019 та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 21.08.2019 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: А.Г. Загороднюк
Судді Л.О. Єресько
В.М. Соколов