Справа № 715/2073/20
Провадження № 2/715/607/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2020 року смт. Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Маковійчук Ю.В.
секретар судового засідання Майщук С.В.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зміну розміру стягуваних аліментів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачки про зміну розміру стягуваних аліментів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що з відповідачкою він перебував у зареєстрованому шлюбі з 12 лютого 2013 року. Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 03 червня 2019 року шлюб між ними розірвано. Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилася дочка ОСОБА_4 , яка проживає із відповідачкою.
Посилається на те, що він завжди матеріально допомагав колишній дружині утримувати доньку, а тому звернення відповідачки щодо стягнення із нього аліментів в судовому порядку його дуже здивувало. Вказав на те, що згідно судового наказу від 15.06.2020 року на користь відповідачки із нього стягуються аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , у розмірі 1/4 частки всіх заробітку, але не менше 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, починаючи із 01 червня 2020 року до досягнення дитиною повноліття.
Вказував на те, що 09 жовтня 2019 року він зареєстрував шлюб із - ОСОБА_5 , у їхньому шлюбі ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася донька ОСОБА_6 . Відтак, його матеріальний та сімейний стан не був врахований під видачі судового наказу, відповідачка свідомо не повідомила суд, проте що на його утриманні перебуває дружина та малолітня донька від другого шлюбу.
Зазначає, що його середньомісячний заробіток складає 10000-10500 грн., а тому при стягненні із нього 1/4 частки заробітку, а це 2500-2600 грн. та враховуючи прожитковий мінімум який потрібно для утримання доньки, а це з 01 липня -2318 грн., а з грудня місяці 2395 грн., виходить, що дівчинка перебуває повністю на його утриманні. У зв`язку із чим молодша донька та дружина є менш забезпеченими.
Відтак, врахувавши, що на його утриманні перебувають двоє неповнолітніх доньок та забезпечені вони повинні бути однаково просить суд зменшити розмір аліментів, утримуваних з нього на підставі судового наказу від 15.06.2020 року на користь позивачки на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до 1/6 частки всіх видів заробітку, але не менше 50 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно починаючи з дня набрання рішення законної сили.
Позивачка ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засідання позовні вимоги підтримали у повному обсязі, підтвердили обставини викладені у позові та просили його задовольнити у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, проте направила до суду відзив на позовну заяву в якому вказала, що проти задоволення позовних вимог чоловіка вона заперечує та вказала, що стягуваний із нього розмір аліментів аж ніяк не вплине на матеріальний стан його сім`ї. Те що у позивача на утриманні є ще одна дитина та дружина не можуть бути підставою для того аби їхня спільна донька не отримувала від батька посильну для нього матеріальну допомогу. Виходячи із довідки про доходи чоловіка, його середньомісячний заробіток становить 11600 грн., 1/4 це 2900 грн., а тому такий розмір аліментів є достатньою та розумною сумою з боку батька для їхньої дитини. Вказує на те, що дівчинка навчається у другому класі Чернівецької ЗОШ, на її забезпечення та утримання потрібні чималі кошти: на харчування в школі вона витрачає 385,00 грн. у місяць, у вільні від школи дні дівчинку доглядає няня, день роботи якої коштує 320 грн., а за місяць це приблизно 3200 грн. (10 днів), крім того вона оплачує додаткові заняття доньки з англійської мови 400 грн. на місяць. Зазначає, що з квітня місяця 2020 року позивач не надає жодної матеріальної допомоги на утримання доньки, купив дещо із одягу та взуття. Наразі утримувати доньку їй допомагають чоловік та батьки пенсіонери. Посилається, на те що колишній чоловік із сім`єю відпочивав на морі, його дружина наразі отримує соціальну допомогу. Враховуючи вищенаведене просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, його представника та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 12, ч.ч.1, 6 ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Обов`язок по доведенню обставин покладається на сторони.
Судом встановлено, що рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 03 червня 2019 року, шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 розірвано.
Сторони по справі: ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Донька на даний час проживає разом із відповідачкою.
09 жовтня 2019 року у Тернопільському міськрайонному відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Козуб Юрій Ігорович зареєстрував шлюб із ОСОБА_8 , актовий запис 2116. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини ОСОБА_9 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 народилася донька ОСОБА_6 .
Згідно до довідки про склад сім`ї №609 від 14.09.2020 року, виданої на ім`я ОСОБА_5 до складу її сім`ї входять: мати ОСОБА_10 , батько ОСОБА_11 та діти: ОСОБА_12 та ОСОБА_6 , чоловік ОСОБА_1 проживає без реєстрації.
Відповідно до судового наказу, виданого Глибоцьким районним судом Чернівецької області 15 червня 2020 року, із позивача ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 стягуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 1/4 частки всіх видів його заробітку, але не менше 50% прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку, починаючи з 01 червня 2020 року до досягнення дитиною повноліття, а також судовий збір в розмірі 210 (двісті десять) гривень 20 копійок на рахунок спеціального фонду державного бюджету України.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 працює у АТ «Укрзалізниця»/Виробничий підрозділ «Локомотивне депо Тернопіль» Регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця». Протягом періоду з червня 2020 року по серпень 2020 року останньому нарахована заробітна плата у розмірі 42 439,23 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов`язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.
Відповідно до ч.7 ст. 170 ЦПК України у разі видачі судового наказу відповідно до пункту 4 частини першої статті 161 цього Кодексу боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.
Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 pоку держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно зі статтею 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Частина третя статті 181 СК України визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
За положеннями статті 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
В частині першій статті 192 СК України встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.
Враховуючи зміст статей 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.
Сімейний кодекс України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження (частина третя статті 181 СК України). Стаття 192 СК України тільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
При розгляді позовів, заявлених із зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки статті 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (стаття 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», стаття 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», стаття 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 05 лютого 2014 року № 6-143цс13.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 01 липня 2020 року становить - 2318 грн.
Враховуючи та, що при винесенні судового наказу про стягнення аліментів із позивача не було даних, що він зареєстрував шлюб, де в нього народилася донька, у зв`язку із чим у нього змінилися та зросли і потреби, тобто змінився його матеріальний стан, суд приходить до висновку, що є підстави для зменшення розміру стягуваних аліментів.
Виходячи із засад справедливості та захисту прав неповнолітньої дитини, зважаючи на зміну сімейного стану позивача, збільшення витрат на утримання та забезпечення новоствореної сім`ї, що він має на утриманні ще одну неповнолітню дитину, враховуючи стан здоров`я дитини, а також те, що середньомісячний заробіток позивача становить 10000-10500 грн. в місяць, суд дійшов висновку, що з метою забезпечення потреб та інтересів доньки, стану здоров`я дитини та матеріального становища платника аліментів, який є здоровою та працездатною особою, зобов`язаний працювати і надавати утримання своїй дитині, розмір аліментів слід зменшити та стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 1/6 частки всіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, з часу набрання рішенням суду законної сили, до досягнення дитиною повноліття.
На підставі наведеного та керуючись ст. 2, 4, 5, 10, 49, 81, 89, 110, 141, 352, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про зміну розміру стягуваних аліментів задовольнити.
Стягувати з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 жителя АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жительки АДРЕСА_2 , аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі 1/6 частки всіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму, встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, з часу набрання рішенням суду законної сили, до досягнення дитиною повноліття.
Судовий наказ, виданий Глибоцьким районним судом Чернівецької області 15 червня 2020 року про стягнення із ОСОБА_1 аліментів, справа № 715/1188/20, провадження № 2-н/715/43/20 від виконання відкликати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя