ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАМІНИ СТОРОНИ ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ
07 серпня 2020 рокуСправа № 280/456/20 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДЕБТ ПЛЮС» про заміну сторони виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
28.07.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДЕБТ ПЛЮС» про заміну сторони виконавчого провадження, у якій просить суд постановити ухвалу, якою замінити стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса №1351 від 03.09.2014 з Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» на його правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю "УКРДЕБТ ПЛЮС" у зв`язку з переходом прав кредитора, відповідно до Договору про відступлення прав вимоги №2082/К від 07.11.2019.
В обґрунтування заяви зазначає, що в провадженні Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) перебуває виконавче провадження №47408411 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за кредитним на користь Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк». 07.11.2019 між Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк» та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРДЕБТ ПЛЮС" укладено договір про відступлення прав вимоги №2082/К, відповідно до умов якого останній набув статусу нового кредитора та отримав право грошової вимоги по відношенню до осіб, які являлись боржниками Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк».
Розгляд заяви призначено на 07.08.2020, на адресу заявника та заінтересованих осіб Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк», ОСОБА_1 та Шевченківського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) направлено відповідні судові повістки.
Вищезазначені особи в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Згідно частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява розглянута в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши зміст заяви та доданих до неї документів, вважає за необхідне зазначити наступне.
З матеріалів заяви встановлено, що на примусовому виконанні у Шевченківському відділі державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) перебуває виконавчий напис №1351 від 03.09.2014, виданий приватним нотаріусом КМНО Ярощук В.В. про звернення стягнення на майно -двокімнатну квартиру за адресою АДРЕСА_1 в межах суми 983 454,11 грн. з ОСОБА_1 .
При цьому, зі змісту заяви вбачається, що вона подана в порядку статті 379 КАС України.
Суд зазначає, що відповідно до частин 1, 4 статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, для застосування приписів статті 379 КАС України необхідними умовами є:
- виконаче провадження відкрито на підставі виконавчого документа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції
- вибула сторони виконавчого провадження;
- надійшло подання державного виконавця або заява заінтересованої особи про заміну сторони виконавчого провадження;
- надійшла заява заінтересованої особи про заміну боржника у виконавчому листі, виданому судом, до відкриття виконавчого провадження.
Отже, положеннями статті 379 КАС України надано право державному виконавцю та заінтересованим особам подавати заяви про заміну сторони виконавчого провадження та/або боржника у виконавчому листі в процесі виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Разом з тим, заявник просить суд замінити сторону у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого напису номаріуса.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню виконавчі написів нотаріусів.
Відповідно до частини 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.
Згідно з частиною 2 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
При цьому, згідно частини 1 статті 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.09.2018 по справі №324/1018/17 викладено правовий висновок, відповідно до якого при розгляді заяв про заміну сторони виконавчого провадження, скарг на рішення, дії чи бездіяльність органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, судам необхідно встановити, на підставі яких виконавчих документів здійснюється виконавче провадження. При цьому, якщо примусове виконання здійснюється на підставі документів, виданих іншими органами (зокрема виконавчих написів нотаріусів), - такі заяви та скарги учасників виконавчого провадження розглядають у порядку, передбаченому статтею 287 КАС України.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 205, 241, 248, 379 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРДЕБТ ПЛЮС» про заміну сторони виконавчого провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено 07.08.2020.
Суддя М.О. Семененко