У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.07.2020 Справа №607/11758/20
Суддя Тернопільськогоміськрайонного судуТернопільської областіПозняк В.М.,при вирішенніпитання проприйняття позовноїзаяви ОСОБА_1 до Приватногоакціонерного товариства«Страхова компанія«Інгосстрах» простягнення страховоговідшкодування, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Інгосстрах» про стягнення страхового відшкодування.
Згідно з частиною 1статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідатистатті 175 ЦПК України, а також вимогамстатті 177 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ч.3ст.177ЦПК України,уразі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.
Позивачем подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору, посилаючись на те, що з моменту звільнення з роботи та до моменту подання позовної заяви, він тимчасово не працює, не отримує доходи, тому не має можливості сплатити судовий збір у визначеному законодавством розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати, згідно ч. 3 ст. 136 ЦПК України.
Отже ст. 136 ЦПК України, передбачає право суду, а не обов`язок відстрочити, розстрочити, зменшити розмір, або звільнити від оплати судових витрат, враховуючи майновий стан сторони.
З огляду на вище зазначене, суд не вбачає підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, так як позивач є особою працездатного віку, тому його посилання на те, що він тимчасово не працює, не є підставою для звільнення його від сплати судового збору. Крім того, позивачем не доведено належними та допустими доказами його важкий матеріальний стан. В свою чергу, Суд зауважує, що позивачем не зазначено відомостей, щодо наявності чи відсутності будь якого рухомого та нерухомого майно, яке б підтверджувало його важке фінансове становище.
Згідно статті 4 Закону України «Про судовий збір»судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. (ст. 4 Закону України «Про судовий збір»).
Таким чином, за вимогумайнового характеруз ціноюпозову 10000гривень,позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 840, 80 гривень та надати суду оригінал квитанції про його сплату.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимогвикладених у ст.ст. 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону, заяву слід залишити без руху і надати позивачу строк до десяти днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків, а саме:
1)оплатити судовий збір в розмірі 840, 80 гривень та надати суду оригінал квитанції про його сплату.
На підставі наведеного і, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 доПриватного акціонерноготовариства «Страховакомпанія «Інгосстрах»про стягненнястрахового відшкодування залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали про залишення позову без руху.
У випадку невиконання вимог даної ухвали заява буде вважатись неподаною і підлягатиме поверненню.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддяВ. М. Позняк