Справа № 234/1076/20
Провадження № 2/234/1435/20
РІШЕННЯ
Іменем України
19 травня 2020 року
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Переверзевої Л.І.,
секретаря - Костів А.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Ворощук О.І. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Краматорську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСББ «Мрія» про визнання загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» такими що не відбулися, визнання протиправними, недійсними та скасування протокольних рішень ОСББ «Мрія», зобов`язання ОСББ «Мрія» здійснити позивачці перерахунок внесків, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСББ «Мрія» про визнання загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» такими що не відбулися та протиправними, недійсними скасування протокольних рішень, зобов`язання ОСББ «Мрія» здійснити позивачці перерахунок внесків, посилаючись на наступні обставини.
Позивачка є співвласником приватизованої квартири за адрескою: АДРЕСА_1 .
Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно Серія НОМЕР_1, Свідоцтво про право власності на квартиру Серія НОМЕР_2.
В листопаді 2019 року їй стало відомо про існування Протоколів загальних зборів ОСББ «Мрія» за 2016,2017,2018,2019 роки.
18 листопада 2019 року за іншою позовною заявою позивачки (справа №234/10178/19 суддя Пікалова Н.М.) суд зобов`язав ОСББ «Мрія» надати документи для ознайомлення та фотозйомки за вказаним списком, в тому числі Протоколами загальних зборів за 2016,2017,2018,2019 роки та листами опитування за 2016,2017,2018,2019 роки.
22 листопада 2019 року про це був складений акт між ОСОБА_1 та представником ОСББ «Мрія» Ворощук О.І.
Ознайомившись з наданими ОСББ «Мрія» протоколами та додатками до протоколів загальних зборів позивачка вважає, що голова та правління ОСББ «Мрія» порушили право ОСОБА_1 , як співвласників об`єднання на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішень через недотримання органами управління об`єднанням вимог закону і статуту про порядок скликання і проведення зборів.
Вважає протокольні рішення від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року недійсними та такими, що підлягають скасуванню з наступних підстав.
По-перше.
Позивачка вважає, що була позбавлена можливості брати участь в зборах співвласників ОСББ, які начебто «відбувалися» 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року та не змогла скористатись своїми правами при ухваленні рішень стосовно затвердження кошторису ОСББ, брати участь у визначенні щомісячного внеску на утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, висловлювати свої пропозиції, зауваження; та в прийнятті рішень щодо затвердження нового порядку сплати обов`язкових внесків на утримання будинку, обрання членів правління та ревізійної комісії та самим бути обраним до них.
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мрія» порушує права ОСОБА_1 та її родини, як власників квартири у цьому ОСББ. Співвласникам квартири АДРЕСА_1 жодного разу не було повідомлено про проведення загальних зборів в письмовому вигляді, повідомлення не вручались та не надсилались поштою, жодним іншим способом їм не було повідомлено про час, місце проведення та порядок денний зборів. Тим більше, відповідач не повідомляв, що на таких зборах вирішуватиметься питання встановлення розміру внесків на утримання будинку і прибудинкової території.
Були позбавлені можливості заслухати звіти голів ОСББ протягом 2016-2019 років за виконану роботу правління ОСББ (річний звіт), заслухати звіти ревізійної комісії щодо висновків проектів кошторисів, балансу, річного звіту об`єднання.
Підтвердження проведення ревізійною комісією перевірки діяльності ОСББ «Мрія» має бути викладений у Акті ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ, який надається на розгляд загальних зборів ОСББ для його затвердження.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
Повідомлення про проведення загальних зборів членів ОСББ надсилається в письмовій формі і вручається кожному співвласнику ОСББ під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на вказану адресу.
Отже, порядок скликання зборів ОСББ «Мрія» не відповідає вимогам Закону України «про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
По-друге.
Збори вважаються чинними, якщо на них присутні співвласники, кількість голосів яких становить більше ніж 50% загальної кількості голосів. У 2016-2019 роках співвласники фізично (особисто) не з`являлись на загальні збори, жодного разу не визначалась дата, час та місце проведення таких зборів.
На загальних зборах приймаються усі важливі рішення щодо управління будинком.
Підписи у протоколах збирались головою Мірошніковою особисто, у приватних бесідах або такий «обход по квартирам», індивідуальне спілкування. В законі «Про ОСББ» чітко вказано, що Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого поіменного голосування або шляхом письмового опитування.
Напроти квартири на протоколах №105 ОСОБА_1 теж стоїть «не общалась» Далі стоїть підпис ОСОБА_4 . ОСОБА_1 вважає що конкретно їх (кв.105) голос важливий, а саме його «за» чи «проти» може стати вирішальним у прийнятті того чи іншого питання.
Вивчивши протоколи загальних зборів за 2016-2019 роки, ні разу не був наданий звіт ревізійної комісії, фактично співвласниками не надавався на розгляд. Звіт ревізійної комісії не відповідає дійсності та відсутній бухгалтерський баланс об`єднання за 2016-2019 рік, який повинен затверджуватись загальними зборами ОСББ, як кошторис і фінансовий звіт.
На думку позивачки, тариф, що був начебто затверджено на зборах, розрахований невірно та необґрунтовано в сторону збільшення тарифу на утримання будинку. Спостерігаються математичні помилки при плануванні видаткової частини кошторису (2019 рік).
Письмове опитування з питань, які викладені у порядку денному згідно чинного законодавства, ніким не проводилось.
Відповідач не доводив до відома співвласників жодних додатків до протоколу.
До виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання відноситься (ст.10):
затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього;
обрання членів правління об`єднання; питання про використання об`єктів, що перебувають у спільній власності членів об`єднання;
затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту;
затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує визначену в статуті об`єднання; визначення розмірів збитків внесків та платежів членами об`єднання; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд;
визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном;
прийняття рішеннь про передачу в оренду об`єктів, які перебувають у спільній власності членів об`єднання, фізичним і юридичним особам;
затвердження угод про заснування товариств або участі у товариствах.
Отже, порядок проведення зборів ОСББ «Мрія» не відповідає вимогам Закону України « Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»
По-третє.
Для зручності й уникнення помилок рекомендується використовувати форму протоколу, затверджену наказом Мінрегіону від 25.08.2015 року №203. Ця форма відповідає вимогам законодавства щодо вмісту протоколу.
Протоколи загальних зборів від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року дуже різняться за формою з рекомендованою та вимогам чинного законодавства.
Загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку в протоколі не зазначена. Має бути визначена проти кожної квартири загальна площа квартири/нежитлового приміщення.
У результатах голосування з питань порядку денного загальних зборів протоколів від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року порушення п.4 ч.8 ст.10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» - відсутня графа: «загальна площа квартири або нежитлового приміщення», відсутня графа всього площа у житловому будинку.
В додатках до оспорюваних загальних зборів відсутні результати письмового опитування співвласників, які були відсутні на час проведення оспорюваних загальних зборів та підсумкові результати голосування з питань порядку денного.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Пунктом 7 ч.20 ст.10 Закону № 2866-ІІІ визначено, що призначення письмового опитування співвласників та утворення відповідної комісії для його проведення відноситься до компетенції правління.
Згідно Закону про ОСББ, існує ряд питань порядку денного, рішення яких може бути прийнято включно двома третинами (75%) голосів співвласників. До цього переліку належать:
-побудова допоміжних споруд;
-погодження процесів управління та користування спільним майном;
-кошторис і розмір внесків та платежів співвласників;
-передача в користуванні спільного майна (оренда);
-реконструкція, ремонт, роботи з підвищення теплоефективності будинку.
Усі рішення загальних зборів є публічними для співвласників будинку. Кожен співвласник має право ознайомитись з рішенням та зробити з нього копію.
Таким чином, загальні збори ОСББ були не правочинними, оскільки був порушений порядок голосування та порядок проведення загальних зборів.
Отже, на підставі викладеного, вбачається грубе порушення норм діючого законодавства та положень Статуту ОСББ «Мрія» при прийнятті протокольних рішень 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року.
Порушення процедури оголошення, скликання та проведення загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» призвели до прийняття загальними зборами об`єднання, як вищим органом управління, незаконних рішень, які порушують права позивача, як співвласника об`єднання, а саме право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» і Статутом об`єднання.
Врегулювання спору мирним шляхом за ініціативою співвласника ОСОБА_1 шляхом проведення нових загальних зборів було проігноровано відповідачем.
Просила: 1.Визнати загальні збори співвласників ОСББ «Мрія» від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року такими, що не відбулись.
2.Визнати протиправними, недійсними та скасувати протокольні рішення ОСББ «Мрія» 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року в цілому, зобов`язати ОСББ «Мрія» здійснити ОСОБА_1 перерахунок внесків згідно з тарифом 2.56 грн. (за 1 кв.м., що був встановлений до 27 грудня 2016 р.)
В судовому засіданні позичка заявлені позовні вимоги підтримала та дала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Також пояснила, вона всі роки сплачувала внески за запропонованому тарифу.
Представник відповідача Ворощук О.І. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення.
Суд, вислухавши позивачку, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено наступні обставини.
Позивачка - ОСОБА_1 є співвласником приватизованої квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Підставою для звернення позивачки до суду стало те, що на її думку відповідачем - ОСББ «Мрія» було порушено її право на участь у загальних зборах ОСББ «Мрія», самі збори були проведені із порушенням вимог діючого законодавства, а саме - Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку».
Згідно статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений статтею 16 ЦК України.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори.
До виключної компетенції загальних зборів відноситься:
затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього;
обрання членів правління об`єднання; питання про використання об`єктів, що перебувають у спільній власності членів об`єднання;
затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту;
затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує визначену в статуті об`єднання; визначення розмірів збитків внесків та платежів членами об`єднання; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд;
визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном;
прийняття рішень про передачу в оренду об`єктів, які перебувають у спільній власності членів об`єднання, фізичним і юридичним особам;
затвердження угод про заснування товариств або участі у товариствах.
Збори вважаються чинними, якщо на них присутні співвласники, кількість голосів яких становить більше ніж 50% загальної кількості голосів.
Згідно Закону про ОСББ, існує ряд питань порядку денного, рішення яких може бути прийнято включно двома третинами (75%) голосів співвласників. До цього переліку належать:
-побудова допоміжних споруд;
-погодження процесів управління та користування спільним майном;
-кошторис і розмір внесків та платежів співвласників;
-передача в користуванні спільного майна (оренда);
-реконструкція, ремонт, роботи з підвищення теплоефективності будинку.
З огляду на вищевикладене, судом не встановлено обставин, які б свідчили про те, що відповідачем були порушені будь -які права позивачки. Вказані висновки суду ґрунтуються на тому, що відповідно до оглянутих судом протоколів загальних зборів ОСББ «Мрія» на 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року вони були проведені відповідно до вимог Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку», а саме - статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Крім того, слід зазначити, що відповідно до вимог статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Таким чином, оскільки рішення загальних зборів ОСББ «Мрія» від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року були прийняті відповідно до статуту, то вони були обов`язковими в тому числі і для позивачки.
Статтею 14 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників.
Діючим законодавством не передбачено, що незгода позивачки із оскаржуваними рішеннями ОСББ має бути підставою для визнання їх протиправними та недійсними, скасування.
Крім того, слід зазначити, що основною підставою для звернення до суду із позовом про визнання недійсними, протиправними та скасування рішень загальних зборів ОСББ «Мрія» стало те, що позивачка бажає, щоб відповідачем було здійснено їй перерахунок внесків згідно з тарифом 2,56 гривень за 1 кв.м, що був встановлений до 27 грудня 2016 року.
В той же час, як встановлено в судовому засіданні, позивачка - по- перше - погодилася із тарифами, встановленими в 2016, 2017, 2018 та 2019 роках, оскільки по- перше - сплачували внески за вказаними тарифами; по - друге, не обґрунтувала чому саме тариф, встановлений в 2015 році має залишатися незмінним, в третіх - діє лише від себе ( повноваження на представництво інтересів інших співвласників квартири 105 будинку у позивачки відсутні).
Також суд зазначає, що позивачкою не доведені ті обставини, на які вона посилається в позові, а саме те, що був порушений порядок голосування та порядок проведення, порядок скликання загальних зборів ОСББ «Мрія»,це є лише окрема думка позивачки.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання та виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень.
Позивачкою вказані вимоги закону проігноровані. В той час як оскаржувані рішення загальних зборів ОСББ «Мрія» від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року були прийняті у відповідності до вимог Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку».
Той факт, що позивачка не приймала участі у зборах ОСББ «Мрія» не є підставою визнання загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» такими, що не відбулися, протиправними та недійсними.
Аналізуючи вищезазначені нормативні акти та встановлені обставини суд не знаходить підстав вважати, що відповідачем було порушено право ОСОБА_1 як співвласника об`єднання на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішень через недотримання органами управління об`єднання вимог закону і статуту про порядок скликання і проведення зборів, були порушені будь - які права позивачки.
В зв`язку з чим суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСББ «Мрія» про визнання загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року такими, що не відбулись. Визнання протиправними, недійсними та скасування протокольних рішень ОСББ «Мрія» від 27 грудня 2016 року, 20 грудня 2017 року, №1 від 25 грудня 2018 року, №1 від 13 травня 2019 року в цілому. Зобов`язання ОСББ «Мрія» здійснити ОСОБА_1 перерахунок внесків згідно з тарифом 2.56 гривень (за 1 кв.м., що був встановлений до 27 грудня 2016 року) необхідно відмовити.
В зв`язку з чим відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивачки сплаченого судового збору.
На підставі Закону України «Про об`єднання співвласників, багатоквартирного будинку»», керуючись статтями 10, 12, 18, 19, 81, 263- 265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСББ «Мрія» про визнання загальних зборів співвласників ОСББ «Мрія» такими що не відбулися, визнання протиправними, недійсними та скасування протокольних рішень ОСББ «Мрія», зобов`язання ОСББ «Мрія» здійснити позивачці перерахунок внесків - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Донецького Апеляційного суду через Краматорський міський суд протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, а особою, яка не була присутня під час проголошення рішення суду, в той же строк з моменту отримання його копії.
Суддя Краматорського міського суду Л. І. Переверзева