ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про розгляд клопотання судового експерта
м. Київ
28.04.2020Справа № 910/17622/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло"
до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Уніка"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Склянний Альянс"
про стягнення грошових коштів
Господарський суд міста Київ у складі судді Коткова О.В., розглянувши без виклику представників сторін клопотання № 6731 від 13.04.2020 року «Про надання додаткових матеріалів, необхідних для складання висновку експерта» провідного судового експерта Губаревої В.М. Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.03.2020 року у справі № 910/17622/19 призначено судову пожежно-технічну експертизу, проведення якої доручено Харківському науково - дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса та зупинено провадження у справі на час проведення судової пожежно-технічної експертизи.
22.04.2020 року до Господарського суду міста Києва від Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса супровідним листом № 2057/05-23/16/15-20 від 14.04.2020 року надійшло клопотання № 6731 від 13.04.2020 року «Про надання додаткових матеріалів, необхідних для складання висновку експерта» провідного судового експерта Губаревої В.М.
Статтею 230 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується із стадії, на якій його було зупинено.
За таких обставин, у зв`язку з надходженням до суду клопотання № 6731 від 13.04.2020 року «Про надання додаткових матеріалів, необхідних для складання висновку експерта» провідного судового експерта Губаревої В.М. Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса, з огляду на неможливість подальшого проведення експертного дослідження без розгляду клопотання судового експерта, суд дійшов висновку про необхідність поновлення провадження у справі з метою вирішення питань, поставлених експертною установою.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про судову експертизу» незалежно від виду судочинства судовий експерт має право: 1) ознайомлюватися з матеріалами справи, що стосуються предмета судової експертизи, і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів; 2) вказувати у висновку експерта на виявлені в ході проведення судової експертизи факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання; 3) з дозволу особи або органу, які призначили судову експертизу, бути присутнім під час проведення слідчих чи судових дій і заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи; 4) подавати скарги на дії особи, у провадженні якої перебуває справа, якщо ці дії порушують права судового експерта; 5) одержувати винагороду за проведення судової експертизи, якщо її виконання не є службовим завданням; 6) проводити на договірних засадах експертні дослідження з питань, що становлять інтерес для юридичних і фізичних осіб, з урахуванням обмежень, передбачених законом.
Згідно з п. 1.13 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 року, судом прийнято до уваги, що у випадку невиконання клопотань експерта щодо надання додаткових матеріалів, несплати вартості експертизи протягом 45 календарних днів з дня направлення клопотання в порядку, передбаченому чинним законодавством, незабезпечення прибуття експерта, безперешкодного доступу до об`єкта дослідження, а також належних умов для його роботи (учинення перешкод з боку сторін, що беруть участь у справі, в обстеженні об`єкта) матеріали справи повертаються органу (особі), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), із зазначенням мотивованих причин неможливості її проведення.
Пунктом 11 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 року «Про деякі питання практики призначення судової експертизи» передбачено, що клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи.
Відповідно до частини третьої статті 102 Господарського процесуального кодексу України при визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Відповідно до пункту 2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року № 53/5, експерту заборонено самостійно збирати матеріали, які підлягають дослідженню, а також вибирати вихідні дані для проведення експертизи, якщо вони відображені в наданих йому матеріалах неоднозначно.
Положеннями статті 81 Господарського процесуального кодексу України встановлено:
Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом (частина 1).
У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази (частина 3).
Враховуючи, що законом не передбачено повноважень судового експерта щодо витребування та одержання додаткових матеріалів безпосередньо від учасників судового процесу, суд вважає клопотання № 6731 від 13.04.2020 року «Про надання додаткових матеріалів, необхідних для складання висновку експерта» провідного судового експерта Губаревої В.М. Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса в даній справі обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу учасників справи на положення частини 8 статті 81 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки призначена у даній справі експертиза ще не проведена експертною установою, з метою дотримання процесуальних строків, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі на час проведення судової експертизи.
Керуючись ст. 81, 102, 228, 230, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Поновити провадження у справі № 910/17622/19.
2. Клопотання № 6731 від 13.04.2020 року «Про надання додаткових матеріалів, необхідних для складання висновку експерта» провідного судового експерта Губаревої В.М. Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса - задовольнити.
3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Вільногірське скло" та Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Уніка" для проведення судової пожежно-технічної експертизи надати:
- технічну документацію (витяги з товаросупровідних експлуатаційних документів» на рухоме майно (секційна машина інв. №0001015 АL 110-2-2 №2, скло формуюча машина АL 110-2-2 сер №028), що підлягає оцінці (паспорти, інструкції, керівництва з експлуатації тощо);
- надати складенні фахівцями акти технічного стану обладнання по кожному об`єкту дослідження окремо. Вказати вихідні дані в актах технічного стану щодо досліджуваних об`єктів, а саме: найменування, виробник, модель, основні технічні характеристики, дата випуску (придбання), комплектність (склад, вага), строки експлуатації (інтенсивність), технічний стан (працездатність обладнання) до пошкодження (знищення) та станом на дату оцінки (після пошкодження). Надати висновки щодо можливості подальшої експлуатації та доцільності проведення ремонтно-відновлювальних робіт після пошкодження (знищення).
4. Витребувані документи надати Господарському суду міста Києва в п`ятиденний строк від дня отримання даної ухвали.
5. Копію ухвали надіслати сторонам у справі та провідному судовому експерту Губаревій В.М. Харківського науково - дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
6. Зупинити провадження у справі № 910/17622/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Дата підписання: 28 квітня 2020 року.
Ухвала підлягає оскарженню в порядку передбаченому ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Котков