ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/44/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вижницької районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (позивач) просить суд:
- ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії Вижницької районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 , першому заступнику голови Вижницької районної державної адміністрації, премії за листопад 2018 року та надбавок за інтенсивність за вересень 2018 року, листопада 2018 року;
- зобов`язати відповідача Вижницьку районну державну адміністрацію провести виплати ОСОБА_1 , першому заступнику голови Вижницької районної державної адміністрації: - виплату премії за листопад 2018 року в межах місячного фонду преміювання працівників апарату районної державної адміністрації; - виплату надбавки за інтенсивність праці за вересень 2018 року у розмірі 100% посадового окладу та за листопада 2018 року в розмірі 100% посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що дії відповідача щодо невиплати позивачу надбавки за інтенсивність у вересні 2018 року, премії та надбавки за інтенсивність у листопаді 2018 року є незаконними, протиправними, необґрунтованими, оскільки їх невиплата проводилась без наявності достатніх правових підстав.
25.02.2019 року до суду надійшов відзив на позов у якому відповідач зазначив, що заперечує проти позову, оскільки преміювання, встановлення відповідних надбавок проводиться у межах наявного фонду оплати праці, належить до дискреційних повноважень роботодавця. Крім того, право встановлення надбавок, премій не є абсолютним, може обмежуватися, в силу чого, роботодавець вільний у виборі в межах затвердженого кошторису встановлювати їх, або не встановлювати, виходячи з результатів роботи працівника.
Крім того, зазначає, що у вересні 2018 року позивачу не було виплачено надбавку за інтенсивність праці в розмірі 100% посадового окладу з 01 по 30 вересня 2018 року, по причині розпорядження голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року № 858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом міністрів України стану виконавської дисципліни, у якому зазначається суть виявлених в ході перевірки порушень (недоліків), яке було видано на усунення порушень виявлених під час перевірки.
Щодо не встановлення премії, надбавки за інтенсивність праці у листопаді 2018 року позивачу зазначає, що причиною стало не належне виконання розпорядження районної державної адміністрації від 28.02.2018 року № 58 Про організацію призову громадян України на строкову військову службу та лист ІНФОРМАЦІЯ_1 за вх. № 01.20-2083 від 25.10.2018 року.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримали повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, поданих письмових пояснення, з урахуванням яких просили суд задовольнити позовні вимоги, а справу розглядати у порядку письмового провадження.
У судовому засіданні представники відповідача заперечували проти позову, надали пояснення суду по суті спору, а також клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, у разі неявки відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У частині 9 статті 205 КАС України зазначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
З урахуванням заявлених вимог та заперечень, пояснень представників сторін, судом з метою з`ясування обставин справи було зобов`язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог.
Оскільки сторонами на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заперечення не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України зобов`язував сторони ухвалою суду надати суду письмові докази в обґрунтування заявлених вимог та заперечень.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
30.05.2014 року розпорядженням Вижницької районної державної адміністрації № 24-ос Про призначення призначено ОСОБА_1 на посаду першого заступника голови районної державної адміністрації, як такого, що перебував у кадровому резерві з 30.05.2014 року. (т. 1 а. с. 99).
04.07.2016 року розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 261 Про приведення ліжкового фонду стаціонару комунальної установи Вижницька центральна районна лікарня у відповідність до затверджених нормативів Комунальній установі Вижницька центральна районна лікарня: забезпечити до 01 жовтня 2016 року приведення ліжкового фонду установити у відповідності до граничної кількості стаціонарних ліжок у кількості 167 ліжок. Затвердити у межах граничної кількості стаціонарних ліжок структуру ліжкового фонду лікувального закладу до 30 вересня 2016 року.
Пунктом 4 вказаного розпорядження контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого заступника І.Романюка. (т. 2 а. с. 103-106).
28.02.2018 року головою Вижницької районної державної адміністрації видано розпорядження № 58 Про організацію проведення призову громадян України на строкову службу. (далі розпорядження № 58).
Пунктом 1 вказаного розпорядження утворено районному призовну комісію, головою якої призначено першого заступника голови районної державної адміністрації.
Відповідно до п. 3 розпорядження № 58 районна призовна комісія повинна забезпечити:
1) організацію медичного огляду всіх громадян України, які визнанні районною призовною комісією непридатними або тимчасово непридатними військової служби за станом здоров`я та громадян України, які заявили незгоду з результатами медичного огляду чи рішенням районної призовної комісії, а також громадян, які призвані на строкову військову службу безпосередньо перед їх відправленням у військові частини;
2) направлення призовників, які виявили бажання вступити до вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, для проходження випробувань та складання вступних іспитів або прийняття рішення про відмову в такому направленні;
3) організацію роботи з вивчення особистостей призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;
4) направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу;
5) внесення на розгляд обласної призовної комісії клопотань щодо надання громадянам України відстрочки від призову на строкову військову службу у випадках, не передбачених законом України Про військовий обов`язок і військову службу.
Згідно п. 10 розпорядження № 58 контроль за виконанням цього розпорядження покласти на першого заступника голови районної державної адміністрації І. Романюка. (т. 1 а. с. 42-44, 110-112).
22.08.2018 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації видано розпорядження № 858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом Міністрів України стану виконавської дисципліни згідно якого було затверджено план заходів щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки стану виконавської дисципліни в обласній та районних державних адміністрацій.
Пунктом 2 даного розпорядження № 858-р від 22.08.2018 року передбачено, керівникам структурних підрозділів обласної державної адміністрації, головам районних державних адміністрацій: забезпечити належне виконання відповідних завдань, передбачених Планом заходів у визначені терміни; звіт про результати вищезгаданої перевірки розглянути на засіданнях колегії (нарадах); вжити заходи для притягнення до відповідальності працівників, винних у допущених порушеннях; інформацію про проведену роботу надавати управлінню організаційної роботи та інформаційних технологій апарату обласної державної адміністрації до 28 серпня 2018 року, у подальшому в строки визначені Планом заходів. (т. 1 а. с. 17-39).
Керівником апарату Вижницької районної державної адміністрації Фуштеєм М. на Голову районної державної адміністрації Сенчука Р.І подано Подання щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 вересня по 30 вересня 2018 року.
Із змісту вказаного подання видно, що керівником апарату районної державної адміністрації Фуштеєм М. з урахуванням зазначених обставин вирішено встановити з 01 вересня по 30 вересня 2018 року надбавку за інтенсивність праці у відсотках до посадового окладу в межах економії фонду оплати праці наступним працівникам, зокрема:
першому заступнику голови РДА ОСОБА_1 у розмірі 100 %.
заступнику голови РДА ОСОБА_2 , у розмірі 100 %. (т. 1 а. с. 13, 207).
Водночас, у змісті вказаного подання головою районної державної адміністрації ОСОБА_3 напроти прізвища ОСОБА_1 перекреслено 100 % розмір надбавки, зазначено 0 підпис, без зазначення обґрунтованих причин, пере креслення та її виплати.
10.09.2018 року Голова обласної державної адміністрації листом № 01.22-17/4796 повідомив голів районних державних адміністрацій, що відповідно до звіту про результати перевірки Кабінетом Міністрів України стану виконавської дисципліни Чернівецької обласної державної адміністрації та окремих районних державних адміністрацій, за допущення порушень та недоліків, виявлених перевіркою, скасувати раніше встановлені надбавки за інтенсивність праці та позбавити премій голів районних державних адміністрацій у серпні-вересні 2018 року. (т. 2 а. с. 14).
24.09.2018 року розпорядженням Голови Вижницької районної державної адміністрації № 308 Про надбавку за інтенсивність праці скасовано з 01 серпня 2018 року по 30 вересня 2018 року раніше встановлену надбавку за інтенсивність праці в межах економії фонду оплати праці та у відповідність до чинного законодавства голові районної державної адміністрації ОСОБА_3 у розмірі 100 відсотків до посадового окладу, згідно розпорядження районної державної адміністрації від 20.07.2018 року № 230. (т. 2 а. с. 15-16).
24.09.2018 року розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 307 Про встановлення надбавки за інтенсивність праці установлено з 01 вересня по 30 вересня 2018 року надбавку за інтенсивність праці в межах економії фонду оплати праці та у відповідності до чинного законодавства: заступнику голови районної державної адміністрації ОСОБА_2 у розмірі 100 відсотків до посадового окладу. (т. 1 а. с. 206).
27.09.2018 року керівник апарату обласної державної адміністрації звернувся листом № 01.58/19-1916 до голів районних державних адміністрацій щодо надання інформації про вжиті заходи до осіб, які допустили порушення і недоліки, виявленні під час перевірки робочою групою Кабінету Міністрів України стану виконавської дисципліни у Чернівецькій обласній державній адміністрації та окремих райдержадміністраціях Чернівецької області у період з 23.07.2018 року по 03.08.2018 року, а саме: кількість осіб, яких позбавлено або яким зменшено розмір премії, кількість дисциплінарних проваджень та кількість матеріалів, направлених до правоохоронних органів. (т. 2 а. с. 19).
28.09.2018 року керівник апарату Вижницької районної державної адміністрації на виконання листа обласної державної адміністрації від 27.09.2018 року № 01.58/19-1916 надав інформацію, що ОСОБА_3 , голові районної державної адміністрації скасовано надбавку за інтенсивність праці з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року. Крім того, повідомив, що у вересні місяці не встановлено надбавку за інтенсивність праці першому заступнику голови та керівнику апарату районної державної адміністрації. (т. 2 а. с. 20).
Керівником апарату Вижницької районної державної адміністрації Фуштеєм М. на Голову районної державної адміністрації ОСОБА_3 подано Подання щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 жовтня по 30 жовтня 2018 року.
Із змісту вказаного подання видно, що керівником апарату районної державної адміністрації ОСОБА_4 з урахуванням зазначених обставин вирішено встановити з 01 жовтня по 30 жовтня 2018 року надбавку за інтенсивність праці у відсотках до посадового окладу в межах економії фонду оплати праці наступним працівникам, зокрема:
першому заступнику голови РДА ОСОБА_1 у розмірі 50 %.
заступнику голови РДА ОСОБА_2 , у розмірі 50 %. (т. 1 а. с. 209).
05.10.2018 року розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 338 Про встановлення надбавки за інтенсивність праці установлено з 01 жовтня по 31 жовтня 2018 року надбавку за інтенсивність праці в межах економії фонду оплати праці та у відповідності до чинного законодавства: першому заступнику районної державної адміністрації ОСОБА_1 у розмірі 50 відсотків до посадового окладу; заступнику голови районної державної адміністрації ОСОБА_2 у розмірі 50 відсотків до посадового окладу. (т. 1 а. с. 208).
Відповідно до листа військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 01.20-2083 від 25.10.2018 року видно. Що жодною районною (міською) призовною комісією планове завдання по призову громадян України в жовтні-грудні 2018 року не виконано, зокрема по Вижницькому району виконано планове завдання на 62,2% (станом на 17.10.2018 рік).
У вказаному листі зазначено, що основною проблемою під час проведення заходів призову громадян України на строкову військову службу залишається велика кількість призовників, які ухиляються від призову на строкову військову службу і не з`являються до призовних дільниць без поважних причин, а також незадовільна робота органів місцевого самоврядування та керівників житлово-експлуатаційних організацій, на яких покладено завдання з оповіщення, забезпечення явки призовників до призовної дільниці. (т.1а.с.45-46).
Керівником апарату Вижницької районної державної адміністрації Фуштеєм М. на Голову районної державної адміністрації ОСОБА_3 подано Подання щодо преміювання заступників голови райдержадміністрації за листопад 2018 року.
Із змісту вказаного подання видно, що керівником апарату районної державної адміністрації ОСОБА_4 з урахуванням зазначених обставин вирішено встановити за листопада 2018 року розмір премії у відсотках до посадового окладу в межах економії фонду оплати праці наступним працівникам, зокрема:
першому заступнику голови РДА ОСОБА_1 у розмірі 50 %.
заступнику голови РДА ОСОБА_2 , у розмірі 50 %. (т. 1 а. с. 12).
Водночас, у змісті вказаного подання головою районної державної адміністрації ОСОБА_3 напроти прізвища ОСОБА_1 перекреслено 50 % розмір премії, зазначено 0 підпис, у зв`язку з неналежним виконанням розпорядження Вижницької РДА № 58 від 28.02.2018 року та листа вх. № 01.20-2083 від 25.10.2018 року. (т. 1 а. с. 12, 211).
27.11.2018 року розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 387 Про преміювання заступника голови райдержадміністрації за листопад 2018 року премійовано за підсумками роботи у листопаді 2018 року за фактично відпрацьований час: заступника голови районної державної адміністрації ОСОБА_2 у розмірі 50 відсотків до посадового окладу. (т. 1 а. с. 210).
Керівником апарату Вижницької районної державної адміністрації Фуштеєм М. на Голову районної державної адміністрації ОСОБА_3 подано Подання щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 листопада по 30 листопада 2018 року.
Із змісту вказаного подання видно, що керівником апарату районної державної адміністрації ОСОБА_4 з урахуванням зазначених обставин вирішено встановити з 01 листопада по 30 листопада 2018 року надбавку за інтенсивність праці у відсотках до посадового окладу в межах економії фонду оплати праці наступним працівникам, зокрема:
першому заступнику голови РДА ОСОБА_1 у розмірі 50 %.
заступнику голови РДА ОСОБА_2 , у розмірі 50 %. (т. 1 а. с. 14).
Водночас, у змісті вказаного подання головою районної державної адміністрації ОСОБА_3 напроти прізвища ОСОБА_1 перекреслено 50 % розмір надбавки, зазначено 0 підпис, у зв`язку з неналежним виконанням розпорядження Вижницької РДА № 58 від 28.02.2018 року та листа вх. № 01.20-2083 від 25.10.2018 року. (т. 1 а. с. 14).
27.11.2018 року розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 386 Про встановлення надбавки за інтенсивність праці установлено з 01 листопада по 30 листопада 2018 року надбавку за інтенсивність праці в межах економії фонду оплати праці та у відповідності до чинного законодавства: заступнику голови районної державної адміністрації ОСОБА_2 у розмірі 100 відсотків до посадового окладу. (т. 2 а. с. 204).
26.11.2018 року начальник відділу управління персоналом та юридичного забезпечення апарату райдержадміністрації Долінська Н. на виконання усного доручення першого заступника голови районної державної адміністрації ОСОБА_1 повідомило останнього, що протягом вересня-листопада 2018 року розпорядчих документів щодо зменшення надбавок та інших стимулюючих виплат першому заступнику голови районної державної адміністрації ОСОБА_1 , відділом управління персоналом та юридичного забезпечення апарату районної державної адміністрації, не готувалося. (т. 1 а. с. 15).
У ході розгляду справи, представники відповідача надали лист ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2813 від 19.06.2019 року щодо призову громадян Вижницького району на строкову військову службу у жовтні-грудні 2018 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 де зазначено некоректні дані стосовно виконання Вижницькою районною призовною комісією планового завдання з призову на військову службу. (т. 2 а. с. 223-224).
Дослідженням письмових доказів встановлено наступне.
Із змісту довідки Вижницької районної державної адміністрації від 28.11.2018 року №05.38-77 вбачається, що за вересень 2018 року позивачу надбавка за інтенсивність не виплачувалась, за листопад 2018 року надбавка за інтенсивність та премія не виплачувалась. (т. 1 а. с. 11).
Дослідженням довідки-доповіді про призов Вижницького району на строкову військову службу у жовтні-грудні 2018 року по Вижницькому районному військовому комісаріаті встановлено наступне.
Призов проведений в жовтні-грудні 2018 року згідно керівних документів.
Робота по призову проведена під безпосереднім керівництвом першого заступника голови Вижницької райдержадміністрації голови районної призовної комісії Романюка І.Т.
Районна державна адміністрація сприяла якісному проведенню призову, негативних моментів і випадків невиконання посадовими особами Закону України Про військовий обов`язок і військову службу не було.
Вижницькому районному військовому комісаріату восени 2018 року було визначено планове завдання в кількості 45 чоловік.
Подано на обласний збірний пункт м Кіцмань 45 чоловік.
Повернуто у зв`язку з виконанням планового завдання за Чернівецьку область 2 чоловіка.
Відправлено до лав ЗС України в жовтні-листопаді 43 чоловік, що складає 95,5%.
Згідно своїх функціональних обов`язків, як голова Вижницької районної призовної комісії, перший заступник голови Вижницької РДА голова призовної комісії ОСОБА_1 забезпечив виконання наряду на призов восени 2018 року. (т. 2 а. с. 133).
Дослідженням протоколу № 19 від 20.06.2018 року засідання колегії Вижницької районної ради судом встановлено наступне.
Першим пунктом порядку денного було питання оптимізація ліжкового фонду КУ Вижницька ЦРЛ відповідно до штатної чисельності згідно із розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 4 червня 2016 року № 437-р Про приведення ліжкового фонду стаціонарів, підпорядкованих комунальних закладів охорони здоров`я, у відповідності до затверджених нормативів. З цього питання доповідав головний лікар КУ Вижницька ЦРЛ Митринюк Ф.
Голосували за 8, проти 0, утримався 0. Рішення № 30 прийнято одноголосно.
ОСОБА_1 член колегії вніс пропозицію пункт 3 викласти у наступній редакції:
3.КУ Вижицька ЦРЛ ( ОСОБА_5 ):
- продовжити роботу щодо оптимізації штатної чисельності технічного обслуговування медичного персоналу установи;
- з метою ефективного використання приміщень, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селища, міст району перевести неврологічне відділення лікарні в кількості 20 ліжок із корпусу КЗ Вашківецький ЦПМСД м. Вашківці до корпусу КУ Вижницька ЦРЛ м. Вижниця;
- вивчити питання щодо ефективного функціонування та надання якісних медичних послуг шляхом переводу хірургічного, гінекологічного відділення лікарні з корпусу КЗ Вашківецький ЦПМСД м. Вашківці до корпусу КУ Вижницька ЦРЛ м. Вижниця.
Голосували за 8, проти 0, утримався 0. Рішення № 29 прийнято одноголосно. (т. 2 а. с. 132).
Дослідженням листа головного лікаря КУ Вижницька центральна районна лікарня від 03.05.2019 року № 01-22/496 судом встановлено наступне.
Питання оптимізації ліжкового фонду Ку Вижницька ЦРЛ постійно розглядається на медичних нарадах Вижницького району. Протягом 2017-2018 років було проведено 24 медичних ради Вижницького району, участь в яких приймав перший заступник голови Вижницької РДА ОСОБА_1 .
За наслідками проведеної роботи в 2017 році було скорочено 10 терапевтичних ліжок і оптимізовано штатну чисельність в кількості 5 посад. Робота щодо оптимізації ліжкового фонду проводиться постійно, про що інформується безпосередньо голову Вижницької РДА та Вижницької районної ради. (т. 2 а. с. 136).
Дослідженням рішення медичної ради Вижницького району Вижницької районної адміністрації від 09.08.2017 року № 1100 ,судом встановлено, що медична рада вирішила (п. 1.2.7.) оптимізація ліжкового фонду КУ Вижницька Центральна районна лікарня за рахунок педіатричних ліжок, хірургічних, ліжок акушерсько-гінекологічного профілю. Доведення показника забезпеченості стаціонарними ліжками населення з 43,1 до рівня показника забезпечення по районах області 42,0. Протягом 2017 року. (т. 2 а. с. 153-158).
Дослідженням рішення медичної ради Вижницького району Вижницької районної адміністрації від 14.02.2018 року № 1200 судом встановлено наступне.
Медична рада вирішила (п. 1.2.7.) оптимізація ліжкового фонду КУ Вижницька Центральна районна лікарня за рахунок педіатричних ліжок, хірургічних, ліжок акушерсько-гінекологічного профілю. Доведення показника забезпеченості стаціонарними ліжками населення з 43,1 до рівня показника забезпечення по районах області 42,0. Протягом 2018 року. (т. 2 а. с. 145-150).
Дослідженням рішення медичної ради Вижницького району Вижницької районної адміністрації від 25.01.2019 року № 1300 судом встановлено наступне.
Медична рада вирішила (п. 1.2.7.) оптимізація ліжкового фонду КУ Вижницька Центральна районна лікарня за рахунок педіатричних ліжок, хірургічних, ліжок акушерсько-гінекологічного профілю. Доведення показника забезпеченості стаціонарними ліжками населення з 43,1 до рівня показника забезпечення по районах області 42,0. Протягом 2019 року. (т. 2 а. с. 137-144).
Дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за вересень 2018 року заступникам голови Вижницької районної державної адміністрації від 24.09.2018 року судом встановлено наступне.
Згідно кошторису на 2018 рік обсяг видатків на оплату праці забезпечує нарахування обов`язкових виплат з оплати праці встановлених чинним законодавством та надбавок керівництву і працівникам апарату районної державної адміністрації. За поданням керівника апарату районної державної адміністрації, може бути нарахована та виплачена надбавка за інтенсивність праці у вересні 2018 року у відсотковому відношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації. (т. 2 а. с. 191).
Дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року заступникам голови Вижницької районної державної адміністрації від 14.11.2018 року № 05.43-161 судом встановлено наступне.
Згідно кошторису на 2018 рік обсяг видатків на оплату праці забезпечує нарахування обов`язкових виплат з оплати праці встановлених чинним законодавством та надбавок керівництву і працівникам апарату районної державної адміністрації. За поданням керівника апарату районної державної адміністрації, може бути нарахована та виплачена надбавка за інтенсивність праці в листопаді 2018 року у відсотковому відношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації. (т. 2 а. с. 192).
Дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для преміювання заступників голови Вижницької районної державної адміністрації за підсумками роботи листопада 2018 року від 11.11.2018 року № 05.43-162 судом встановлено наступне.
У листопаді 2018 року на підставі розрахунків та економії по оплаті праці за поданням керівника апарату районної державної адміністрації може бути виплачена відповідно до особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на 2018 рік, за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації. (т. 2 а. с. 193).
Дослідженням довідки про результати перевірки в Чернівецькій обласній державній адміністрації та окремих районних державних адміністраціях Чернівецької області від 03.08.2018 року судом встановлено наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 року № 1024 Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення визначено граничний норматив забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками 60 ліжок на 10 тис. населення.
Станом на 1 січня 2017 року кількість ліжок у закладах охорони здоров`я Чернівецької області становила 6407 одиниць. У 2017 році скорочено 168 понаднормативних ліжка та забезпеченість станом на 1 січня 2018 року становила 68,6 ліжок на 10 тис. населення.
Внаслідок не доведення кількості ліжок до нормативу, визначеного вказаною постановою у 2017 році та січня-червні 2018 році на утримання понаднормативних ліжок використано 59043,6 тис. грн., в.т.ч. за 2017 рік 38347,1 тис. грн. та за І півріччя 2018 року 20696,5 тис. грн., і завищена потреба на утримання понаднормативних ліжок 26905,45 тис. грн.
Вказане порушення допущено, зокрема головою Вижницької райдержадміністрації Сенчуком Р.І. (т. 3 а. с. 4-18).
Дослідженням звіту про результати перевірки виконавської дисципліни у Чернівецькій облдержадміністрації та окремих райдержадміністраціях Чернівецької області від 10.08.2018 року судом встановлено наступне.
За результатами проведеної перевірки представниками Держаудитслужби встановлено 8 недоліків та 4 порушення фінансово-бюджетної дисципліни до яких причетні 15 посадових осіб органів виконавчої влади, зокрема внаслідок не доведення кількості стаціонарних лікарняних ліжок у розрахунку на 10 тис. населення до нормативу, визначеного постановою Кабінету Міністрів України у 2017 році та січня-червні 2018 році на утримання понаднормативних ліжок використано 59043,6 тим. грн. і завищена потреба на утримання понаднормативних ліжок І півріччя 2018 року 26905,45 тис. грн. (відповідальні особи, зокрема голова Вижницької РДА Сенчук Р.І.). (т. 3 а. с. 19-22).
Допитаний в якості свідка ОСОБА_1 надав покази, згідно яких пояснив, що у вересні 2018 року йому не було виплачено надбавки за інтенсивність праці в розмірі 100 % посадового окладу, по причині - не виконання розпорядження голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року №858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом Міністрів України стану виконавської дисципліни.
Позивач пояснив, що за період з 2018-2019 роках за його участю було проведено приблизно 25 нарад щодо оптимізації ліжкового фонду та скорочення медичного персоналу. Однак, через соціальну напругу серед населення через скорочення ліжок, посад та людей проведення такого заходу відбувається дещо повільно. Ним неодноразово проводились виїзді засідання в м. Вашківці, смт. Берегомет Вижницького району. Внаслідок його спільних дій в 2017 року було скорочено 10 ліжок, 5 посад. Крім цього, він є депутатом Вижницької районної ради, на засіданнях якої також неодноразово обговорювалися питання оптимізації ліжкового фонду та скорочення медичного персоналу, надавалися доручення головному лікарю КУ Вижницької центральної районної адміністрації щодо приведення упорядкування ліжкового фонду, оскільки до його компетенції належить скорочення персоналу, ліжкового фонду. Натомість, у Позивача такі повноваження відсутні. Також зазначив, що він був ознайомлений з поданням про встановлення йому надбавки за інтенсивність в розмірі 100 % посадового окладу, з резолюцією голови Вижницької РДА про скасування надбавки, однак з матеріали перевірки, які стали підставою для скасування надбавки на ознайомлення не надавали, перевірку не проводили, оскільки їх не було, жодних пояснень у нього не відбиралося, до дисциплінарної відповідальності не притягався.
Що стосується організації призову у жовтні - грудні 2018 р., призовною комісією станом на 15 грудня 2018 р. було виконано планове завдання в кількості 45 чоловік, 2 призовників було повернуто через перевиконання призову по Чернівецькій області в цілому.
Свідок ОСОБА_6 пояснив, що працює керівником апарату Вижницької РДА, в його компетенцію згідно посадової інструкції входить підготовка подання про призначення премій, надбавки за інтенсивність. Дане подання він готує за висновком відділу фінансового - господарського забезпечення Вижницької РДА щодо використання фонду оплату праці, наявності економії. Він не має повноважень оцінювати роботу першого заступника Вижницької РДА та заступника Вижницької РДА. Відповідно, це здійснюється головою Вижницької РДА, яким також і встановлюється розмір премій, надбавки за інтенсивність та приймається рішення про їх виплату. На виконання розпорядження голови Чернівецької обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року №858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом Міністрів України стану виконавської дисципліни, ним не готувались жодних розпоряджень з покладанням завдань на відповідальних осіб Вижницької РДА, не готувались розпорядження про скасування премій, надбавки за інтенсивність відносно Позивача, про притягнення його до відповідальності, не відбиралися в нього пояснення, матеріали з приводу невиконання покладених на Позивача завдань та скасування оспорюваннях виплат взагалі відсутні, існує лише його подання з резолюцією голови Вижницької РДА.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно положень ч. ч. 1-2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.
Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров`я роботах забороняється.
Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до п. 91 ч. 2 ст. 3 Закону України Про державну службу дія цього Закону не поширюється на голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників.
Згідно ст. 94 Кодексу законів про працю України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.
Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначаються цим Кодексом, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності ст. 98 КЗпП України оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати визначаються Законом України Про оплату праці від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі Закон № 108/95-ВР).
Відповідно ст. 1 Закону № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено, що основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно ст. 13 Закону № 108/95-ВР оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Згідно ст. 21 Закону № 108/95-ВР працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.
Забороняється будь-яке зниження розмірів оплати праці залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об`єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" від 20 квітня 2016 року № 304 (далі Постанова № 304) затверджено розміри посадових окладів посадових осіб, керівників, керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу".
Згідно пункту 2 Постанови № 304 установлено, що керівним працівникам виплачується:
надбавка за вислугу років у розмірі 3 відсотків посадового окладу за кожен календарний рік залежно від стажу роботи, до якого зараховуються період роботи на посаді, раніше набутий стаж державної служби та періоди роботи, передбачені статтею 46 Закону України "Про державну службу", але не більше 50 відсотків посадового окладу;
надбавка за інтенсивність праці в розмірі до 100 відсотків посадового окладу;
премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання працівників відповідного органу;
матеріальна допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Пунктом 4 Постанови № 304 передбачено, рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань приймається в порядку, установленому керівником відповідного органу, в межах затвердженого фонду оплати праці.
При цьому рішення про виплату надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань першим заступникам та заступникам голів місцевих державних адміністрацій - приймається головою відповідної місцевої державної адміністрації згідно з поданням керівника державної служби такої місцевої державної адміністрації.
Розпорядженням голови Вижницької районної державної адміністрації № 165 від 12 червня 2018 року Про деякі питання оплати праці керівництва районної державної адміністрації затверджено Порядок виплат надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, премії, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань керівництву районної державної адміністрації. (далі Порядок № 165).
Відповідно до п. 3 Порядку № 165 голові, першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації може встановлюватися набавка за інтенсивність праці в розмірі до 100 відсотків посадового окладу.
Рішення про розмір надбавки за інтенсивність праці першому заступнику та заступнику голови районної державної приймається головою районної державної адміністрації за поданням керівника апарату районної державної адміністрації.
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи чи зменшення обсягу коштів на стимулюючі виплати надбавка призупиняється, скасовується або її розмір зменшується.
Підготовку розпорядчих актів з цих питань здійснює відділ управління персоналу та юридичного забезпечення апарату районної державної адміністрації.
Пунктом 4 Порядку № 165 передбачено, що голові, першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації може виплачуватися місячна премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання працівників апарату районної державної адміністрації.
Місячний фонд преміювання працівників апарату районної державної адміністрації розраховується відділом фінансового - господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації.
Рішення про розмір місячної премії голові районної державної адміністрації приймається районною державною адміністрацією за погодженням з головою обласної державної адміністрації, першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації приймається головою районної державної адміністрації за поданням керівника апарату районної державної адміністрації.
Підготовку розпорядчих актів про преміювання голови, першого заступника та заступника голови районної державної адміністрації з цих питань здійснює відділ фінансово-господарського забезпечення апарату районної державної адміністрації.
За періоди відпусток, тимчасової непрацездатності та в інших випадках, коли згідно із законодавством виплати проводяться з розрахунку середньої заробітної плати, місячна премія голові, першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації не нараховується.
У разі застосування до голови, першого заступника та заступника голови районної державної адміністрації дисциплінарного стягнення преміювання у поточному місяці не проводиться.
Виплата місячної премії здійснюється не пізніше від терміну виплату заробітної плати за місяць, за який проводиться преміювання. (т.1 а. с. 40-41, т. 2 а. с. 130-131).
Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначається Законом України Про місцеві державні адміністрації від 9 квітня 1999 року № 586-XIV (далі Закон №586-XIV).
Відповідно до ст. 10 Закону № 586-XIV перший заступник та заступники голів місцевих державних адміністрацій виконують обов`язки, визначені головами відповідних державних адміністрацій, і несуть персональну відповідальність за стан справ на дорученій їм ділянці роботи.
Перший заступник та заступники голови обласної, районної державної адміністрації призначаються на посаду головою відповідно обласної, районної державної адміністрації за погодженням з Кабінетом Міністрів України.
Перші заступники та заступники голів місцевих державних адміністрацій заявляють про припинення своїх повноважень новопризначеним головам місцевих державних адміністрацій у день їх призначення.
Згідно ст. 40 Закону №586-XIV перші заступники та заступники голови, інші посадові особи місцевих державних адміністрацій здійснюють функції і повноваження відповідно до розподілу обов`язків, визначених головами місцевих державних адміністрацій, і несуть відповідальність за стан справ у дорученій сфері перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня.
18.06.2018 року головою Вижницької районної державної адміністрації видано розпорядження № 174 Про розподіл обов`язків між головою, першим заступником, заступником та керівником апарату районної державної адміністрації, згідно якого розділом ІІ та III визначено обов`язки Позивача.
Зокрема, це: забезпечення реалізації державної політики та виконання положень Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Магістрів України та Верховної Ради України, рішень обласної та районних рад, розпоряджень голови обласної та районної державних адміністрацій у сфері бюджету, податків, контролю за використання коштів, соціального захисту населення, ліквідації надзвичайних ситуацій; контроль діяльності структурних підрозділів районної держадміністрації; координація діяльності певних державних підприємств, установ та організацій Вижницького району. (т. 1 а. с. 47-53).
Як судом встановлено, позивачу не виплачена надбавки за інтенсивність у вересні 2018 року у зв`язку з тим, що 22.08.2018 року головою Чернівецької обласної державної адміністрації видано розпорядження № 858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом Міністрів України стану виконавської дисципліни згідно якого було затверджено план заходів щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки стану виконавської дисципліни в обласній та районних державних адміністрацій.
Однак дослідженням довідки про результати перевірки в Чернівецькій обласній державній адміністрації та окремих районних державних адміністраціях Чернівецької області від 03.08.2018 року судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 року № 1024 Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення визначено граничний норматив забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками 60 ліжок на 10 тис. населення.
Станом на 1 січня 2017 року кількість ліжок у закладах охорони здоров`я Чернівецької області становила 6407 одиниць. У 2017 році скорочено 168 понаднормативних ліжка та забезпеченість станом на 1 січня 2018 року становила 68,6 ліжок на 10 тис. населення.
Внаслідок не доведення кількості ліжок до нормативу, визначеного вказаною постановою у 2017 році та січня-червні 2018 році на утримання понаднормативних ліжок використано 59043,6 тис. грн., в.т.ч. за 2017 рік 38347,1 тис. грн. та за І півріччя 2018 року 20696,5 тис. грн., і завищена потреба на утримання понаднормативних ліжок 26905,45 тис. грн. Вказане порушення допущено, зокрема головою Вижницької райдержадміністрації ОСОБА_3 (т. 3 а. с. 4-18).
Крім того, відповідно до звіту про результати перевірки виконавської дисципліни у Чернівецькій облдержадміністрації та окремих райдержадміністраціях Чернівецької області від 10.08.2018 року вбачається, що за результатами проведеної перевірки представниками Держаудитслужби встановлено 8 недоліків та 4 порушення фінансово-бюджетної дисципліни до яких причетні 15 посадових осіб органів виконавчої влади, зокрема внаслідок не доведення кількості стаціонарних лікарняних ліжок у розрахунку на 10 тис. населення до нормативу, визначеного постановою Кабінету Міністрів України у 2017 році та січня-червні 2018 році на утримання понаднормативних ліжок використано 59043,6 тим. грн., і завищена потреба на утримання понаднормативних ліжок І півріччя 2018 року 26905,45 тис. грн. (відповідальні особи, зокрема голова Вижницької РДА Сенчук Р.І.). (т. 3 а. с. 19-22).
Таким чином, за наслідками перевірки в Чернівецькій обласній державній адміністрації та окремих районних державних адміністраціях Чернівецької області не доведення кількості ліжок до нормативу порушення допущено, зокрема головою Вижницької райдержадміністрації Сенчуком Р.І., а не позивачем.
Водночас, позивачем проводились виїзді засідання в м. Вашківці,. та в смт. Берегомет Вижницького району. В 2017 року було скорочено 10 ліжок, 5 посад. Крім цього, він є депутатом Вижницької районної ради, на засіданнях якої також неодноразово обговорювалися питання оптимізації ліжкового фонду та скорочення медичного персоналу, надавалися доручення головному лікарю КУ Вижницької центральної районної адміністрації щодо приведення упорядкування ліжкового фонду, оскільки до його компетенції належить скорочення персоналу, ліжкового фонду. Натомість, у Позивача такі повноваження відсутні.
Також, суд звертає увагу, що дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за вересень 2018 року заступникам голови Вижницької районної державної адміністрації від 24.09.2018 року вбачається, що згідно із кошторисом на 2018 рік обсяг видатків на оплату праці забезпечує нарахування обов`язкових виплат з оплати праці встановлених чинним законодавством та надбавок керівництву і працівникам апарату районної державної адміністрації. За поданням керівника апарату районної державної адміністрації, може бути нарахована та виплачена надбавка за інтенсивність праці у вересні 2018 року у відсотковому відношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації. Тобто у відповідача була фінансова можливість для виплати позивачу надбавки за інтенсивність у вересні 2018 року.
Судом встановлено, що позивачу не виплачена премія та надбавки за інтенсивність у листопаді 2018 року, у зв`язку з неналежним виконання розпорядження Вижницької РДА від 28.02.2018 року № 58 Про організацію проведення призову громадян України на строкову службу та листа вх. № 01.20-2083 від 25.10.2018 року.
Однак, дослідженням довідки-доповіді про призов Вижницького району на строкову військову службу у жовтні-грудні 2018 року по Вижницькому районному військовому комісаріаті видно, що робота по призову проведена під безпосереднім керівництвом першого заступника голови Вижницької райдержадміністрації голови районної призовної комісії ОСОБА_1 . Вижницькому районному військовому комісаріату восени 2018 року було визначено планове завдання в кількості 45 чоловік. Подано на обласний збірний пункт м.Кіцмань 45 чоловік. Повернуто у зв`язку з виконанням планового завдання за Чернівецьку область 2 чоловіка. Відправлено до лав ЗС України в жовтні-листопаді 43 чоловік, що складає 95,5%.
Згідно своїх функціональних обов`язків, як голова Вижницької районної призовної комісії, перший заступник голови Вижницької райдержадміністрації голова призовної комісії Романюк І.Т. забезпечив виконання наряду на призов восени 2018 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, про необґрунтованість посилань відповідача на неналежним виконання позивачем розпорядження Вижницької РДА від 28.02.2018 року № 58 Про організацію проведення призову громадян України на строкову службу.
Крім того, дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року заступникам голови Вижницької районної державної адміністрації від 14.11.2018 року № 05.43-161 встановлено, що згідно з кошторисом на 2018 рік обсяг видатків на оплату праці забезпечує нарахування обов`язкових виплат з оплати праці встановлених чинним законодавством та надбавок керівництву і працівникам апарату районної державної адміністрації. За поданням керівника апарату районної державної адміністрації, може бути нарахована та виплачена надбавка за інтенсивність праці у листопаді 2018 року у відсотковому відношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації.
Дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для преміювання заступників голови Вижницької районної державної адміністрації за підсумками роботи листопада 2018 року від 11.11.2018 року № 05.43-162 встановлено, що у листопаді 2018 року на підставі розрахунків та економії по оплаті праці за поданням керівника апарату районної державної адміністрації може бути виплачена відповідно до особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на 2018 рік, за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації.
Тобто, у відповідача була фінансова можливість для виплати позивачу премії та надбавки за інтенсивність у листопаді 2018 року, як зазначено у поданні.
Крім того, суд звертає увагу, що відносно позивача не було проведено жодних дисциплінарних проваджень, відсутні подання до правоохоронних органів, у нього не відбиралися жодних пояснень щодо порушення і недоліків, які виявлені під час перевірки робочою групою КМУ, а тому притягнення його до відповідальності шляхом невиплати йому надбавки за інтенсивність за порушення виявлені під час перевірки КМУ стану виконавської дисципліни на підставі розпорядження обласної державної адміністрації від 22 серпня 2018 року №858-р Про затвердження Плану заходів з усунення порушень, виявлених під час перевірки Кабінетом Міністрів стану виконавської дисципліни, є протиправним та необґрунтованим.
Суд вважає, що дії Відповідача щодо невиплати Позивачу надбавки за інтенсивність у вересні 2018 року, премії та надбавки за інтенсивність у листопада 2018 року є протиправними та необґрунтованими, оскільки не виплата проводилась без наявності достатніх правових підстав для цього, відсутні будь-які розпорядження, які конкретно покладали виконання завдань чи обов`язків на Позивача, з приводу їх невиплати не видавались будь-яких розпорядчих актів, не відбиралось будь-яких письмових пояснень від Позивача, відсутні були вказівки та розпорядження обласної державної адміністрації щодо притягнення винних осіб до відповідальності, для виплати надбавки за інтенсивність у вересні 2018 року, премії та надбавки за інтенсивність у листопада 2018 року був наявний фонд оплати праці.
Щодо позовної вимоги позивача про виплату надбавки за інтенсивність праці за листопада 2018 року в розмірі 100% посадового окладу суд зазначає наступне.
26.11.2018 року керівником апарату Вижницької районної державної адміністрації Фуштеєм М. подано подання щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 листопада по 30 листопада 2018 року на Голову районної державної адміністрації ОСОБА_3 .
Із змісту вказаного подання видно, що ОСОБА_1 встановлений розмір надбавки у розмірі 50 %. Однак, ОСОБА_7 не погодив встановлення надбавки за інтенсивність праці першому заступнику голови Вижницької РДА ОСОБА_1 в листопаді 2018 року за неналежне виконання розпорядження Вижницької РДА № 58 від 28.02.2018 року та листа вх. № 01.20-2083 від 25.10.2018 року, у зв`язку з чим перекреслив 50 % та написав 0, та поставив свій підпис. ОСОБА_2 , заступнику голови районної державної адміністрації встановлено розмір надбавки у розмірі 50 %. (т. 1 а. с. 14, т. 2 а. с. 206).
Дослідженням висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року заступникам голови Вижницької районної державної адміністрації від 14.11.2018 року № 05.43-161 судом встановлено наступне.
Згідно з кошторисом на 2018 рік обсяг видатків на оплату праці забезпечує нарахування обов`язкових виплат з оплати праці встановлених чинним законодавством та надбавок керівництву і працівникам апарату районної державної адміністрації. За поданням керівника апарату районної державної адміністрації, може бути нарахована та виплачена надбавка за інтенсивність праці у листопаді 2018 року у відсотковому відношенні до посадового окладу за фактично відпрацьований час першому заступнику та заступнику голови районної державної адміністрації. (т. 2 а. с. 192).
Таким чином керівником апарату подано подання щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 листопада по 30 листопада 2018 року на Голову районної державної адміністрації ОСОБА_3 щодо встановлений розмір надбавки в розмірі 50 % ОСОБА_1 виходячи з висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року заступникам голови Вижницької РДА від 14.11.2018 року № 05.43-161.
З урахуванням вищезазначеного, вказану позовну вимогу слід задовольнити часткова, а саме зобов`язати позивача виплатити надбавку за інтенсивність праці за листопада 2018 року в розмірі 50% посадового окладу, згідно подання керівника апарату Вижницької районної державної адміністрації щодо встановлення надбавки за інтенсивність праці заступникам голови райдержадміністрації з 01 листопада по 30 листопада 2018 року відповідно до висновку щодо наявності фонду оплати праці для встановлення надбавки за інтенсивність за листопад 2018 року.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас відповідач не надав суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України в обґрунтування своїх заперечень.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що судом встановлено протиправність дій відповідача щодо не виплати ОСОБА_1 , першому заступнику голови Вижницької районної державної адміністрації премії за листопад 2018 року в межах місячного фонду преміювання працівників апарату районної державної адміністрації, надбавки за інтенсивність праці за вересень 2018 року та листопад 2018 року, суд приходить до висновку про задоволення позову частково.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 2 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб`єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За приписами статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Частиною 1 статті 139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. ч. 2-5 статті 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На підтвердження понесених витрат представником позивача надано: - договір №56 про надання юридичної (правничої) допомоги від 06.12.2018 року. (т. 1 а. с. 58-59); - посвідчення адвоката України № 383 видане 12.06.2009 року (т. 1 а. с. 57); - ордер серія ЧЦ № 24877 (т. 1 а. с. 62); - розрахунок витрат часу на виконання доручень замовника, згідно договору № 56 від 06.12.2018 року від 25.09.2019 року, згідно якого видно, що адвокат здійснив ряд необхідних дій: підготовка позовної заяви 4 год. х 500,00 грн. = 2000,00 грн.; збір доказів, підготовка адвокатських запитів 4 год. х 500,00 грн. = 2000,00 грн.; участь у судових засіданнях 4 год. Х 500,00 грн. = 2000,00 грн. (т. 3 а. с. 160); - квитанція до прибуткового касового ордера від 26.09.2019 року згідно якої позивачем сплачено 6000,00 грн. за правову допомогу. (т. 3 а. с. 159).
Водночас, суд зазначає, що у даній справі відбулося п`ять судових засідань: - 26.02.2019 року, тривалість судового засідання 10 хв. 20 сек. (т. 2 а. с. 47); - 26.03.2019 року, тривалість судового засідання 22 хв. 48 сек. (т. 2 а. с. 76-77); - 24.04.2019 року, тривалість судового засідання 14 хв. 04 сек. (т. 2 а. с. 121-122); - 25.06.2019 року, тривалість судового засідання 1 год. 48 хв. 30 сек. (т. 2 а. с. 238-240); - 24.07.2019 року, тривалість судового засідання 2 хв. 26 сек. (т. 3 а. с.136). Разом 2 год. 38 хв. 08 сек. (10 хв. 20 сек. + 22 хв. 48 сек.+ 14 хв. 04 сек. + 1 год. 48 хв. 30 сек. + 2 хв. 26 сек.).
Таким чином відшкодуванню підлягає участь в судових засіданнях тривалістю 2 год. 38 хв. 08 сек., а саме 1316,00 грн. (2 год. 38 хв. 08 сек. Х 500 грн.).
Беручи до уваги наведене, суд вважає, що витрати на професійну правничу допомогу, надану протягом розгляду справи складають 5316,00 грн. (2000,00 грн. + 2000,00 грн. +1316,00 грн.).
Крім того, з матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн., що підтверджується квитанцією № 38508060 від 25.01.2019 року. (т. 1 а. с. 70).
Частиною 1 статті 139 КАС України визначено при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Разом з тим, ч. 8 ст. 139 КАС України визначено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи зазначене, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 1536,80 грн., та витрати на професійну правничу допомогу, надану протягом розгляду справи у сумі 5316,00 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Вижницької районної державної адміністрації.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 72-80, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірними дії Вижницької районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 першому заступнику голови Вижницької районної державної адміністрації, премії за листопад 2018 року та надбавок за інтенсивність за вересень 2018 року, листопада 2018 року.
3. Зобов`язати Вижницьку районну державну адміністрацію провести виплати ОСОБА_1 першому заступнику голови Вижницької районної державної адміністрації: виплату премії за листопад 2018 року в межах місячного фонду преміювання працівників апарату районної державної адміністрації; виплату надбавки за інтенсивність праці за вересень 2018 року у розмірі 100% посадового окладу та за листопада 2018 року в розмірі 50% посадового окладу.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5316,00 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Вижницької районної державної адміністрації.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1536,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Вижницької районної державної адміністрації.
6. В іншій частині відмовити.
Статтею 255 КАС України визначено порядок набрання рішенням законної сили. Статями 293, 295 КАС України визначено порядок оскарження рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач: - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: - Вижницька района державна адміністрація (59200, Чернівецька область, м. Вижниця, вул. Українська, 88а, код ЄДРПОУ 04062086).
Суддя П.Д. Дембіцький