ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
15 жовтня 2019 року
м. Дніпро
справа № 160/2783/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
за участю секретаря судового засідання Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року (суддя Тулянцева І. В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Новолатівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА _1 звернулася до суду з позовом до Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення 32 (позичергової) сесії сьомого скликання Новолатівської сільської ради від 18 січня 2019 року № 777-32/VІІ «Про дострокове припинення повноважень депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 7-го скликання» та невідкладно поновити повноваження депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 15 лютого 2019 року з офіційного сайту Новолатівської сільської ради позивач дізналась, що 18 січня 2019 року відповідачем було прийнято рішення №777-32/VІІ «Про дострокове припинення повноважень депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 7-го скликання». Під час прийняття рішення відповідачем допущено порушення вимог чинного законодавства, а саме: розпорядження про скликання засідання 32 сесії було оприлюднено з порушенням строку, встановленого регламентом Новолатівської сільської ради; на пленарному засіданні 32 (позачергової) сесії 18.01.2019 року були присутні шість депутатів замість необхідного складу щонайменше 8 депутатів Новолатівської сільської ради; під час підрахунку голосів не створювалась лічильна комісія, а заява позивача про складання депутатських повноважень не могла бути розглянута на пленарному засіданні, оскільки оформлена не належним чином і була відхилена на сесії Новолатівської сільської ради від 17 січня 2019 року. Допущені відповідачем порушення свідчать про протиправність прийняття рішення та наявність підстав для його скасування.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення 32 (позачергової) сесії сьомого скликання Новолатівської сільської ради від 18 січня 2019 року №777-32/VІІ «Про дострокове припинення повноважень депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 7-го скликання». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог рішення суду першої інстанції не оскаржено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що на виконання вимог статті 48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» 17.01.2019 на адресу позивача простим поштовим відправленням був направлений лист № 34/2-14 від 17.01.2019, яким ОСОБА_1 було запрошено до участі у позачерговій сесії, що мала відбутися 18.01.2019 о 14-00 годині за адресою: с. Новолатівка, вул. Шкільна, 7а , на якій, зокрема розглядалось питання щодо дострокового припинення її повноважень у зв`язку із поданою позивачем 07.12.2018 на адресу голови виконавчого комітету Новолатівської сільської ради заявою про складання депутатських повноважень одночасно з проханням винести це питання на розгляд сесії ради.
Крім того, у позовній вимозі позивач не зазначила про порушення Новолатівською сільською радою її права щодо присутності на засіданні ради, як це передбачено статтею 48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», у зв`язку з чим у відповідача була відсутня необхідність надання до відзиву на позовну заяву пояснення стосовно цього питання, а також доказів повідомлення позивача про проведення позачергової сесії стосовно цього питання, а також доказів повідомлення позивача про проведення позачергової сесії.
Скликання позачергової сесії сільської ради, перш за все, було мотивовано позачерговою необхідністю розгляду проекту рішення «Про сільський бюджет на 2019 рік» та інших важливих для територіальної громади питань.
Позивач, знаючи про скликання сесії Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, маючи можливість брати участь у її засіданні - на зазначену сесію не з`явилась, що в свою чергу свідчить про несумлінне ставлення та неналежне виконання позивачем свого обов`язку як депутата Новолатівської сільської ради та порушення нею норм Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Враховуючи те, що позивач належним чином повідомлений відповідачем, відповідно до вимог чинного законодавства України про час та місце засідання позачергової сесії Новолатівської сільської ради, не з`явилась на нього, враховуючи неналежне виконання депутатом своїх обов`язків, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про порушення відповідачем гарантованого законом права позивача щодо захисту своїх прав під час процедури припинення повноважень депутата.
Відповідно до рішення «Про початок повноважень депутатів Новолатівської сільської ради» від 24 грудня 2016 року, загальна кількість депутатів Новолатівської сільської ради становила 14 депутатів.
Повідомлення від 18.01.2018 Новолатівська виборча комісія проінформувала Новолатівську сільську раду про припинення повноважень трьох депутатів Новолатівської сільської ради.
Загальна кількість депутатів Новолатівської сільської ради на момент проведення 32 (позачергової) сесії становила 11 депутатів.
Відповідно до частини 6 статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі дострокового припинення повноважень деяких депутатів, внаслідок чого до складу ради входить менш як дві третини депутатів, до обрання необхідної кількості депутатів така рада вважається повноважною за наявності більше половини депутатів від загального складу ради.
Станом на 18.01.2019 більше половини депутатів від загального складу - 6 депутатів.
Відповідно до частини 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», рада є повноваженою, якщо на її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
З протоколу засідання 32 (позачергової) Новолатівської сільської ради 7 скликання вбачається, що з усього складу депутатського корпусу Новолатівської ради, а це 11 депутатів, присутніми на сесії були 6 депутатів, які проголосували «за» за рішення «Про дострокове припинення повноважень депутата виборчого округу № 3 Новолатівської сільської ради 7-го скликання ОСОБА_1 .
Відсутність даних про утворення лічильної комісії у протоколі засідання сесії не свідчить про те, що лічильна комісія не утворювалась.
Позивач не скористалась правом подати відзив на апеляційну скаргу.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Позивач в судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неприбуття суду не повідомлені.
Відповідно до частини 2 статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування. (Закон № 280/97-ВР)
Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.(Закон № 93-IV)
Пунктом 2 частини 2статті 5 Закону №93-IV встановлено, що повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв`язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.
Згідно з пунктом 14 частини 1статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.
Приписами частин 1, 2 статті 48 Закону № 93-IV визначено право депутата місцевої ради бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання та право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об`єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз`яснення своєї позиції засоби масової інформації.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 було обрано депутатом Новолатівської сільської ради 18 грудня 2016 року, що підтверджується посвідченням від 24.12.2016 року.
11.12.2018 року ОСОБА_1 на ім`я Голови виконавчого комітету Новолатівської сільської ради Зубрія О.О. подано заяву (вх. №696/7/2-08 від 11.12.2018 року) про складання своїх депутатських повноважень за особистою заявою на підставі пункту 2 частини 2 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування».
З офіційного сайту Новолатівської сільської ради за посиланням: https://novolativska-gromada.gov.ua/rozporyadzhennya-pro-ochischennya-vladi-19-19-25-27-10-2016/ судом встановлено, що:
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О .О . № 194-р від 11.12.2018 року на підставі статей 42, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» скликано 27 (позачергову) сесію Новолатівської сільської радиІI скликання 12.12.2018 року на 15.00 год. із включенням до порядку денного 27-ої (позачергової) сесії сільської ради, зокрема, питання про розгляд заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень;
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О. від 12.12.2018 року № 196-р вирішено провести засідання виконавчого комітету Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області 14 грудня 2018 року о 14:00 год. для розгляду, зокрема, заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень;
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О. № 198-р від 13.12.2018 року скликано 28 (позачергову) сесію Новолатівської сільської радиІI скликання 17.12.2018 року з метою розгляду заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень;
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О . № 203-р від 20.12.2018 року скликано 29 (позачергову) сесію Новолатівської сільської радиІI скликання із включенням до порядку денного розгляд заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень;
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О . № 210р від 22.12.2018 року скликано тридцяту (позачергову) сесію Новолатівської сільської радиІI скликання 26.12.2018 року із включенням до порядку денного розгляд заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень;
- розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О . № 212-р від 27.12.2018 року скликано тридцять першу (позачергову) сесію Новолатівської сільської радиІI скликання 28.12.2018 року із включенням до порядку денного розгляду заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень.
Як вбачається з офіційного сайту Новолатівської сільської ради двадцять сьома (позачергова) сесія, двадцять восьма (позачергова) сесія, двадцять дев`ята (позачергова) сесія, тридцята (позачергова) сесія, тридцять перша (позачергова ) сесія не відбулися за відсутності кворуму.
Розпорядженням Сільського голови Зубрія О.О. №7-р від 16.01.2019 року «Про скликання засідання тридцять другої (позачергової) сесії 7 скликання Новолатівської сільської ради» скликано засідання сесії сільської ради на 18 січня 2019 року о 14.00 годині. На розгляд сесії винесено, окрім інших питань, розгляд заяв депутатів Новолатівської сільської ради щодо складання депутатських повноважень.
18 січня 2019 року відбулась тридцять друга (позачергова) сесія сьомого скликання Новолатівської сільської ради, до порядку денного якої було включено, зокрема, питання про дострокове припинення повноважень депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 7-го скликання.
Рішенням 32 (позачергової) сесії сьомого скликання Новолатівської сільської ради від 18 січня 2019 року №777-32/VІІ «Про дострокове припинення повноважень депутата Новолатівської сільської ради ОСОБА_1 7-го скликання» вирішено достроково припинити повноваження депутата виборчого округу № 3 Новолатівської сільської ради 7-го скликання ОСОБА_1 у зв`язку з його особистою заявою про складання ним депутатських повноважень.
Правомірність прийняття вказаного рішення передана на розгляд суду.
Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 року №93-IV (далі - Закон №93-IV) визначено правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №93-IV, депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». (частини 1-2 статті 4 Закону №93-IV)
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 5 Закону №93-IV, повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв`язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.
Висновки суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову ґрунтуються на порушенні прав позивача, оскільки позивач не була повідомлена у встановленому законом порядку про призначення сесії ради, а також, прийняття рішення про припинення повноважень позивача як депутата, з порушенням порядку його прийняття.
Колегія суддів не може погодитися з вказаними висновками з наступних підстав.
Відповідно до частини 10 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Положеннями частини 15 статті 46 вказаного Закону передбачено, що порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Регламент Новолатівської сільської ради, наявний в матеріалах справи, містить положення аналогічні наведеним нормам законодавства.
Відповідач стверджує, що розпорядження сільського голови від 16.01.2019 «Про скликання засідання тридцять другої (позачергової) сесії 7 скликання Новолатівської сільської ради» було опубліковано на офіційному сайті Новолатівської сільської ради 16.01.2019, а також на адресу позивача 17.01.2019 був направлений лист - запрошення до участі у вказаній позачерговій сесії.
Вказані обставини підтверджені наявними в матеріалах справи доказами.
При цьому, позивач у позовній заяві зазначає про оприлюднення на офіційному сайті Новолатівської сільської ради 16.01.2019 розпорядження сільського голови про скликання вказаної позачергової сесії.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи відповідача, що розпорядження про скликання позачергової сесії було доведено до відома депутатів, в тому числі і позивача, у передбачений законодавством спосіб.
Частиною 1 статті 45 Закону №280/97-ВР визначено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Відповідно до статті 1 Закону №280/97-ВР загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону;
склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку;
правомочний склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менш як дві третини від загального складу ради.
Приписами частини 6 статті 45 Законом №280/97-ВР встановлено, що у разі дострокового припинення повноважень деяких депутатів, внаслідок чого до складу ради входить менш як дві третини депутатів, до обрання необхідної кількості депутатів така рада вважається повноважною за наявності більше половини депутатів від загального складу ради.
Згідно з пунктом 2.1.2 Регламенту Новолатівської сільської ради, затвердженого рішенням сільської ради №370-13/ VІІ від 24.12.2016 року сесія, у тому числі перша, є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до рішення «Про початок повноважень депутатів Новолатівської сільської ради» від 24 грудня 2016 року, загальна кількість депутатів Новолатівської сільської ради - 14 депутатів.
18.01.2019 до Новолатівської сільської ради надійшло повідомлення від Новолатівської виборчої комісії яким сільська виборча комісія про припинення повноважень трьох депутатів Новолатівської сільської ради.
Отже, враховуючи, що станом на 18.01.2019 припинено повноваження 3 з 14 депутатів Новолатівської сільської ради, загальний склад депутатів сільської ради становив 11 депутатів.
Відповідно до частини 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до частини 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
На позачерговому засіданні сесії 32 (позачергової) сесії Новолатівської сільської ради 18 січня 2019 року були присутні 6 з 11 депутатів, отже сесія є повноважною та оскаржуване рішення було прийнято 6 депутатами одноголосно, тобто більшістю депутатів від загального складу ради, що відповідає положенням частини дванадцятої статті 46 та частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», положення яких кореспондуються з регламентом Новолатівської сільської ради
Відповідно до частини 1статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції в частині задоволення позовних вимог неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та у відповідності до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції у вказаній частині з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321,322, 327, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Новолатівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року скасувати в частині визнання протиправним та скасування рішення 32 (позачергової ) сесії сьомого скликання Новолатівської сільської ради від 18 січня 2019 року № 772/32/VII «Про дострокове припинення повноважень депутата виборчого округу №3 Новолатівської сільської ради 7-го скликання ОСОБА_1».
Ухвалити у цій частині нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Новолатівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення 32 (позачергової ) сесії сьомого скликання Новолатівської сільської ради від 18 січня 2019 року № 772/32/VII «Про дострокове припинення повноважень депутата виборчого округу №3 Новолатівської сільської ради 7-го скликання ОСОБА_1» - відмовити.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з 15.10.2019 та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 15.10.2019.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров