ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2019 року
Справа № 0440/6599/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді
Сидоренко Д.В.
за участі секретаря судового засідання
Кручини Ю.Д.
за участі:
представника позивача представника відповідача
Вороновської О.В. Костюченко О.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 Дніпропетровської області до Дніпровської міської ради, Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-2 - Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: Керівник Дніпропетровської місцевої прокуратури №3 Дніпропетровської області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради про:
- визнання протиправною бездіяльності Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо невжиття заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди Комунального закладу освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської радиза адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савчека, 1 та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської радиза адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савчека, 1.
- зобов`язання Дніпровську міську раду та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської радивжити заходів в межах компетенції, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди комунального закладу освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, Ю.Савченка, 1 та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, Ю.Савченка, 1.
Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю у закладу освіти правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельну ділянку, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу, здійснення навчально-виховного процесу та може призвести до негативних наслідків у вигляді порушення прав дітей, що в свою чергу є невиконанням гарантій держави у сфері освіти. Вищенаведене свідчить про протиправну бездіяльність Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, яка полягає у невжитті останніми заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельну ділянку, на якій фактично розташований і функціонує заклад освіти, у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 року відкрито провадження у справі, залучено Комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської радидо участі у справі в якості третьої особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів, та призначено підготовче засідання.
Відповідачем Дніпровською міською радою надано відзив на адміністративний позов в якому відповідач просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначає, що міська рада не є виконавчим органом, а є представницьким органом, який вирішує питання, що вносять на її розгляд виконавчі органи місцевого самоврядування, у зв`язку з чим посилання на бездіяльність є безпідставним.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 18.10.2018р. продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 22.11.2018р.
06.11.2018р. Дніпропетровською місцевою прокуратурою №3 надано відповідь на відзив, згідно якої позивач обґрунтовує безпідставність позиції відповідача міської ради та додатково зазначає, що бездіяльність міської ради, як засновника закладу освіти, полягає у невжитті відповідних заходів, направлених на належне оформлення правовстановлюючих документів на будівлі та споруди закладу освіти та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований заклад освіти.
22.11.2018р. відповідачем Департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради надано відзив на адміністративний позов, згідно якого відповідач просить відмовити в задоволенні адмініративного позову в повному обсязі. В обґрунтування правової позиції зазначає, що на теперішній час департаментом вживаються заходи спрямованні на оформлення права власності на будівлі та споруду КЗО «СЗШ №2» ДМР, що підтверджується службовою запискою №302 від 22.08.2017р., листом на ім`я міського голови від 26.04.2018р., кошторисом витрат департаменту.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 29.11.2018р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 06.12.2018р., за клопотаннями сторін про надання їм часу для примирення, зупинено провадження у справі на шість місяців.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адмініративного суду від 31.07.2019р. поновлено провадження у справі та призначено до справу до розгляду у судовому засіданні.
24.09.2019р. позивачем надані додаткові письмові пояснення з питань наявності у прокурора процесуальної дієздатності для пред`явлення адмініративного позову, а також додаткові пояснення щодо позовних вимог.
24.09.2019р.відповідачем міською радою надані додаткові письмові пояснення щодо не доведеності необхідності захисту інтересів держави та комунального закладу саме прокурором, а також щодо необґрунтованості підстав звернення до суду.
У судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.ч.3-5 КАС України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Як слідує з матеріалів адмініративного позову, звернення Дніпропетровської місцевої прокуратури № 3 Дніпропетровської області до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні порушених прав користування навчальним закладом будівлями та земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: м.Дніпро, вул. Ю. Савченка , 1, оскільки, як зазначає позивач, захист цих інтересів не здійснює відповідний орган місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені такі повноваження.
Підтверджуючи наявність у прокурора підстав для здійснення представництва по цій справі законних інтересів держави, оскільки як зазначає позивача, захист цих інтересів не здійснює відповідний орган місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені такі повноваження, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 53 Конституції України, кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність, зокрема, повної загальної середньої в державних і комунальних навчальних закладах.
Будівлі та споруди КЗО "Середня загальноосвітня школа №2" ДМР перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Дніпра.
Рішенням Дніпропетровської міської ради "Про передачу об`єктів нерухомого майна, основних засобів, нематеріальних активів та запасів навчальних закладів міста з балансу відділів освіти районних у місті рад на баланс департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради" №24/15 від 20.10.2016 з балансу Центрального районного відділу освіти м.Дніпра вирішено передати з балансу відділів освіти, в тому числі відділу освіти Центральної районної у м.Дніпрі ради, на баланс департаменту гуманітарної політики Дніпропетровської міської ради об`єкти нерухомого майна, основні засобі, нематеріальні активи та запаси навчальних закладів міста згідно з додатком 1.
Пунктом 69 Додатку 1 до рішення Дніпропетровської міської ради №24/15 від 20.10.2016 на баланс департаменту гуманітарної політики передано об`єкти нерухомого майна, основні засоби, нематеріальні активи та запаси КЗО "Середня загальноосвітня школа №2" ДМР.
Відповідно до п.1.4 Статуту КЗО "Середня загальноосвітня школа №2" ДМР, затвердженого наказом департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради № 295 від 14.12.2016, КЗО "Середня загальноосвітня школа №2" ДМР, власником навчального закладу є територіальна громада міста в особі департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Органом уповноваженим здійснювати управління закладом є департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради. Уповноважений орган здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, господарське обслуговування.
Згідно з п.4.1 Статуту управління навчальним закладом здійснюється департаментом гуманітарної політики Дніпровської міської ради, який є представником власника.
Матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби тощо, вартість яких відображено у балансі навчального закладу. Навчальний заклад користується землею відповідно до вимог чинного законодавства і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони (п.5.1 Статуту).
Як передбачає п.4.1 Статуту, оперативне управління закладом здійснюється управлінням освіти департаменту гуманітарної політики ДМР.
Суд також встановлено, що на момент розгляду вказаної справи, правовстановлюючі документи на будівлі, споруди та земельну ділянку, якою користується третя особа, не оформлені, державна реєстрація не проведена.
При цьому, будь-які відомості щодо реєстрації права власності на будівлі та споруди КЗО "Середня загальноосвітня школа №2" ДМР в інвентаризаційних справах Дніпропетровського міжміського бюро технічної інвентаризації Дніпропетровської обласної ради відсутні, що підтверджується інформацією бюро №11516 від 08.08.2018р.
Згідно листа Відділу у м.Дніпро Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №10-4-0.38-1459/107-18 від 10.07.2018р., право власності або право користування земельними ділянками закладів освіти Центрального району м.Дніпра, у Державному реєстрі земель м.Дніпропетровська, станом на 01.01.2013р. не зареєстровано.
Відповідно до Закону України "Про освіту" (далі - Закон №2145) освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об`єднаного спільними цінностями і культурою, та держави.
Кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України (стаття 3 Закону №2145).
Частиною 2 ст.5 Закону№2145 визначено, що державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №2145 для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій.
Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи.
Право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.
До органів управління у сфері освіти належать: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки; центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти; постійно діючий колегіальний орган у сфері забезпечення якості вищої освіти; державні органи, яким підпорядковані заклади освіти; Верховна Рада Автономної Республіки Крим; Рада міністрів Автономної Республіки Крим; органи місцевого самоврядування (ст.62 Закону №2145).
Згідно з ч.2 ст.66 Закону №2145, районні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад:
- відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
- планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
- планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування (міські ради міст з населенням більше 50 тисяч - самостійно; міські ради міст з населенням менше 50 тисяч - за погодженням з обласною радою);
- мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх;
- закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами);
- забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті;
- забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби - транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних);
- ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
- оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти;
- забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності;
- сприяють розробці плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти;
- здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Статтею 80 Закону №2145 визначено, щодо майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Основні фонди, оборотні кошти та інше майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають вилученню, крім випадків, встановлених законом.
Об`єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов`язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням учасників освітнього процесу, з урахуванням визначення органом управління можливості користування державним нерухомим майном відповідно до законодавства.
Кошти, отримані від використання вивільнених приміщень ліквідованих державних та комунальних закладів освіти, використовуються виключно на освітні потреби.
Заклади освіти всіх форм власності, зареєстровані у встановленому законом порядку, мають рівні умови користування нерухомим майном державної або комунальної власності, що передається в оренду.
Усі кошти, отримані від оренди нерухомого майна державного чи комунального закладу освіти, використовуються виключно на потреби цього закладу освіти.
Майно закладів освіти, яке не використовується в освітньому процесі, може бути вкладом у спільну діяльність або використане відповідно до статті 81 цього Закону.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про загальну середню освіту" (далі - Закон №651-XIV) загальна середня освіта - цілеспрямований процес оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності, результатом якого є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності.
Загальна середня освіта є обов`язковою основною складовою безперервної освіти.
Загальна середня освіта спрямована на забезпечення всебічного розвитку особистості шляхом навчання та виховання, які ґрунтуються на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, полікультурності, світського характеру освіти, системності, інтегративності, єдності навчання і виховання, на засадах гуманізму, демократії, громадянської свідомості, взаємоповаги між націями і народами в інтересах людини, родини, суспільства, держави.
Державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 11 №651-XIV).
Відповідно до статті 38 Закону №651-XIV до повноважень загальноосвітнього навчального закладу віднесено реалізацію положенні Конституції України, Закону України "Про освіту", інших нормативно-правових актів у галузі освіти та збереження матеріально-технічної бази.
Згідно статті 44 Закону №651-XIV матеріально-технічна база загальноосвітніх навчальних закладів включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно загальноосвітніх навчальних закладів належить їм на правах, визначених законодавством України.
Вимоги до матеріально-технічної бази загальноосвітніх навчальних закладів визначаються відповідними будівельними і санітарно-гігієнічними нормами і правилами, а також типовими переліками обов`язкового навчального та іншого обладнання.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" (далі - Закон №280/97-ВР) міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно статті 16 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (стаття 60 Закону №280/97-ВР).
Відповідно до ч.2 ст. 78 Закону №2145 фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.61 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Відповідно до статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад належать видатки на освіту, а саме:
- дошкільну освіту;
- загальну середню освіту: загальноосвітні навчальні заклади (у тому числі: загальноосвітні навчальні заклади усіх ступенів, спеціалізовані школи (школи-інтернати) (крім шкіл, визначених у підпункті "а" пункту 7 частини першої статті 87 та у підпункті "а-1" пункту 2 частини першої статті 90 цього Кодексу), ліцеї (ліцеї-інтернати), гімназії (гімназії-інтернати), колегіуми (колегіуми-інтернати) (крім загальноосвітніх навчальних закладів, визначених у підпункті "а-1" пункту 2 частини першої статті 90 цього Кодексу), вечірні (змінні) школи); навчально-виховні комплекси "дошкільний навчальний заклад - загальноосвітній навчальний заклад", "загальноосвітній навчальний заклад - дошкільний навчальний заклад";
- навчальні заклади для громадян, які потребують соціальної допомоги та реабілітації: загальноосвітні школи-інтернати, загальноосвітні навчальні заклади для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячі будинки, навчально-реабілітаційні центри (якщо не менше 70 відсотків кількості учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів, загальноосвітніх навчальних закладів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячих будинків, навчально-реабілітаційних центрів припадає на територію відповідного міста, району чи об`єднаної територіальної громади), інклюзивно-ресурсні центри;
- г) інші державні освітні програми;
- ґ) вищу освіту (на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових та науково-педагогічних кадрів у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації державної та комунальної власності відповідно до програм соціально-економічного розвитку регіонів);
- д) позашкільну освіту;
- е) професійно-технічну освіту з бюджетів міст обласного значення - обласних центрів (на оплату послуг з підготовки кадрів на умовах регіонального замовлення у професійно-технічних та інших навчальних закладах державної та/або комунальної власності, які розташовані на території зазначених міст);
Згідно з пунктом 1.1 Положення про департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради №64/43 від 20.03.2019р. - департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради є виконавчим органом Дніпровської міської ради, підконтрольний та підзвітний ДМР, підпорядкований її виконавчому комітету, Дніпровському міському голові та заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів відповідно до розподілу повноважень.
Відповідно до п.п.4.1.13 Положення №64/43 від 20.03.2019р. до основних повноважень департаменту входить, зокрема, внесення пропозицій щодо обсягів бюджетного фінансування закладів та установ, підпорядкованих департаменту, аналіз використання бюджетних коштів.
Враховуючи, що процесуальним законом передбачено право прокурора звертатися до адміністративного суду із позовом про захист прав та інтересів держави задля забезпечення виконання конституційних гарантій та позитивних зобовязань держави, доводи прокурора щодо здійснення представництва інтересів держави в цій справі є обґрунтованими.
Статтею 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначені повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок комунальної власності у користування визначений ст. 123 ЗК України.
Відповідно до вимог ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.
Згідно з приписами ст. 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Частинами 1, 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Як вже встановлено судом, на момент розгляду вказаної справи, правовстановлюючі документи на будівлі, споруди та земельну ділянку, якою користується третя особа, не оформлені, державна реєстрація не проведена.
Відповідач з цього приводу зазначає, що ним на адресу міського голови скеровано листи від 26.04.2018р. вих.№12/2-392, від 04.07.2018р. №12/1-662 про виділення коштів для здійснення оплати послуг на виготовлення землевпорядної документації та проведення інвентаризації земельних ділянок.
В листі Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету вих.№4/13-44 від 21.05.2019р. зазначено, що протягом 2016-2017 років бюджетних запитів по видатках на проведення технічної інвентаризації та на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для оформлення правовстановлюючих документів на землю від департаменту гуманітарної політики ДМР не надходило. По КПКВКМБ 7130 "Здійснення заході із землеустрою" бюджетний запит на 2019 рік на розроблення технічної документації на будівлі, споруди зазначених у зверненні навчальних закладів для проведення технічної інвентаризації та на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для оформлення правовстановлюючих документів на землю департаментом гуманітарної політики ДМР не надавався. Лист від 26.04.2018р. №12/2-392 до департаменту економіки, фінансів та міського бюджету не надходив. Департаментом гуманітарної політики ДМР був наданий лист від 04.07.2018р. №12/1-662 щодо виділення коштів у 2019 році у сумі 3611100 грн. на оплату послуг на виготовлення землевпорядної документації та проведення технічної інвентаризації за економічним кодом 2240 "Оплата послуг (крім комунальних)" по галузі "Освіта". Через обмеженість фінансування ресурсу бюджету міста департаментом економіки, фінансів та міського бюджету ДМР було запропоновано департаменту гуманітарної політики ДМР провести вищезазначені видатки за рахунок коштів передбачених в міському бюджеті на 2018р. на утримання галузі. У відповідності до листа департаменту гуманітарної політики ДМР від 12.03.2019р. №12/8-172 на сесію міської ради від 22.05.2019р. винесено питання, щодо виділення в бюджеті на 2019 рік по галузі "Освіта" кошти на оплату послуг з розробки технічної документації із землеустрою на земельні ділянки, на проведення технічної інвентаризації будівель і споруд комунальних закладів, на реєстрацію права комунальної власності на будівлі у загальній сумі 2900740 грн. із яких 810640 грн. для загальноосвітніх навчальних закладів.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетним запитом є документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.
На підтвердження дій щодо вжиття заходів на виділення додаткових коштів для забезпечення закладу освіти прав на землю та об`єкти нерухомого майна, департаментом гуманітарної політики ДМР не надано доказів підготовки та направлення відповідних бюджетних запитів для виділення коштів, а Дніпровською міською радою доказів розгляду на сесії міської ради питань виділення коштів в бюджеті на 2019р. по галузі "Освіта" коштів на оплату послуг з розробки технічної документації із землеустрою на земельні ділянки, на проведення технічної інвентаризації будівель і споруд комунальних закладів, на реєстрацію права комунальної власності на будівлі у загальній сумі 2900740 грн. із яких 810640 грн. для загальноосвітніх навчальних закладів.
Відсутність правовстановлюючих документів на споруди та земельну ділянку, на якій знаходиться навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв`язку із цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.
Таким чином, внаслідок допущеної бездіяльності, документи на будівлі, споруду та земельну ділянку, яка знаходиться під Комунальним закладом, за адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савченка, 1, власником якого є територіальна громада міста в особі Дніпровської міської ради, а органом, уповноваженим здійснювати управління закладом є відповідач-1, на момент розгляду вказаної справи не оформлені, що є порушенням норм чинного законодавства та наявністю підстав для задоволення позову.
Враховуючи те, що позивач довів суду правомірність заявлених вимог, для ефективного захисту порушених прав, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідачів вжити заходи, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів та передачі споруд і земельної ділянки у постійне користування Комунальному закладу.
Згідно з ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати до стягнення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Дніпровської міської ради та Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради щодо невжиття заходів, направлених на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди комунального закладу освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савченка, 1 та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савченка, 1.
Зобов`язати Дніпровську міську ради та Департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради вжити заходів в межах компетенції, спрямованих на оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди комунального закладу освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савченка, 1 та правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташований комунальний заклад освіти "Середня загальноосвітня школа №2" Дніпровської міської ради за адресою: м.Дніпро, вул.Ю.Савченка, 1.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 02.10.2019 року.
Суддя
Д.В. Сидоренко