РІШЕННЯ
Іменем України
23 серпня 2019 року
Київ
справа №9901/465/19
адміністративне провадження №П/9901/465/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Радишевської О.Р.,
суддів - Кашпур О.В., Шишова О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Волощука В.В.,
учасників справи:
представників позивача - Чернишенко Н.С., Байдан С.М.,
представників відповідача - Ющенка О.О., Тарасюк Г.В.,
представників третьої особи - Кінебаса О.М., Торбєєва М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 - про визнання протиправним і скасування протоколу, визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
І. Суть спору
21 серпня 2019 року о 23:41 год кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати протокол Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 від 16 серпня 2019 року;
- визнати протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо встановлення 16 серпня 2019 року результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210;
- зобов`язати Центральну виборчу комісію продовжити дії щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 на підставі протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 від 16 серпня 2019 року.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача, пояснень третьої особи
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ЦВК, узявши на себе функції щодо встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №210, вийшла за межі своїх повноважень і прийняла рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним без попереднього складання протоколу про повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позов зазначив, що дії ЦВК щодо встановлення підсумків голосування та результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №210 були вчинені на підставі, в межах повноважень та в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Третя особа надала пояснення, в яких зазначила, що дії ЦВК щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», а підстави для визнання їх протиправними відсутні.
ІІІ. Провадження в суді
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 22 серпня 2019 року відкрив провадження в адміністративній справі та призначив її до розгляду на 11:30 год 23 серпня 2019 року. Цією ж ухвалою Суд зобов`язав відповідача надати копію протоколу, що є предметом позову.
Ухвалою Суду від 23 серпня 2019 року до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_2 .
IV. Фактичні обставини справи
Указом Президента України від 21 травня 2019 року №303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» достроково припинено повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21 липня 2019 року.
Постановою ЦВК від 31 травня 2019 року №919 «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року» утворено окружні виборчі комісії (далі - ОВК) з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, зокрема ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210.
Постановою ЦВК від 20 червня 2019 року №1096 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом у народні депутати України (безпартійний, самовисуванець) в одномандатному виборчому окрузі № 210.
21 липня 2019 року відбулося голосування на позачергових виборах народних депутатів України.
25 липня 2019 року ОВК одномандатного виборчого округу №210 прийняла рішення про підсумки голосування в зазначеному виборчому окрузі у формі протоколу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі №620/2229/19 з урахуванням ухвали цього суду від 05 серпня 2019 року про виправлення описки визнано протиправними дії ОВК одномандатного виборчого округу №210 щодо складання протоколу підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 та зобов`язано її прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на тридцяти трьох виборчих дільницях.
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2019 року в справі №620/2229/19 здійснено повторний підрахунок голосів виборців та 06 серпня 2019 року складено протокол окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу №210 з позначкою «Уточнений» та протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 з позначкою «Уточнений».
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року в справі №620/2335/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року, визнано протиправними дії ОВК одномандатного виборчого округу №210 по складанню протоколу від 06 серпня 2019 року з позначкою «Уточнений» про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 і зобов`язано ОВК одномандатного виборчого округу №210 визнати недійсним голосування на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу № 210.
Протокольним рішенням ЦВК від 15 серпня 2019 року ОВК одномандатного виборчого округу №210 зобов`язано розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у цьому окрузі з урахуванням рішення суду в справі №620/2335/19, скласти протокол з позначкою «Уточнений» і транспортувати його до ЦВК не пізніше 16 серпня 2019 року.
Постановою ЦВК від 16 серпня 2019 року №1877 «Про окремі питання діяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року»:
- установлено грубе порушення ОВК №210 Конституції України та законів України, що полягає у бездіяльності стосовно виконання нею визначеного Законом України «Про вибори народних депутатів України» та рішенням ЦВК від 15 серпня 2019 року обов`язку встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 з урахуванням рішення суду в справі №620/2335/19;
- достроково припинено повноваження всього складу ОВК одномандатного виборчого округу №210 у зв`язку з грубим порушенням нею Конституції України, Закону України «Про вибори народних депутатів України» та інших законів України;
- визначено, що повноваження ОВК одномандатного виборчого округу №210 стосовно встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року здійснює ЦВК.
Постановою ЦВК від 16 серпня 2019 року №1880 «Про виконання судового рішення» вирішено:
- визнати недійсним голосування на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року;
- скласти протокол ЦВК про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, урахувавши в протоколі Комісії, зокрема, відомості, зазначені в пунктах 1-8 протоколу ОВК одномандатного виборчого округу №210 про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці, складений окружною виборчою комісією 06 серпня 2019 року, відобразивши в решті пунктів протоколу ЦВК щодо цієї виборчої дільниці відомості з урахуванням визнання голосування на ній недійсним.
16 серпня 2019 року ЦВК склала протокол про встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №210, відповідного до якого визнала ОСОБА_2 обраним народним депутатом України.
Не погоджуючись з діями ЦВК щодо встановлення підсумків голосування й результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №210, позивач звернувся до суду.
V. Висновки за результатами розгляду справи з посиланням на норми права, якими керувався Суд, і їхні мотиви
Відповідно до частини першої статті 25 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061-VI) виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
Згідно з частиною другою статті 31 Закону №4061-VI окружна виборча комісія <…> встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 37 Закону №4061-VI передбачено, що повноваження усього складу окружної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені виборчою комісією, яка її утворила, за власною ініціативою або на підставі рішення суду в разі систематичного порушення чи одноразового грубого порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Відповідно до частини першої статті 96 Закону №4061-VI окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв`язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі встановлює <…> загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
Згідно з частиною другою статті 96 Закону №4061-VI відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3-16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу.
Відповідно до частини першої статті 97 Закону №4061-VI Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття Центральною виборчою комісією протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.
Частиною п`ятою статті 97 Закону №4061-VI передбачено, що у разі ненадходження до Центральної виборчої комісії протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, Центральна виборча комісія здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або в одномандатному окрузі.
Відповідно до частини першої статті 99 Закону №4061-VI Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою "Уточнений", не пізніш як на п`ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи. До протоколу Центральної виборчої комісії про результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі заносяться прописом та цифрами <…> відомості [про] кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі.
Згідно з частиною другою статті 99 Закону №4061-VI обраним уважається кандидат у народні депутати, який одержав більшу відносно інших кандидатів, які балотувалися у цьому одномандатному окрузі, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному одномандатному окрузі.
Суд зазначає, що предметом судового контролю в цій справі є дії ЦВК щодо встановлення 16 серпня 2019 року результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 та протокол, складений за наслідками вчинення таких дій.
Аналіз вимог статті 99 Закону №4061-VI дає підстави для висновку, що результати виборів в одномандатному виборчому окрузі ЦВК установлює на підставі протоколу ОВК про підсумки голосування не пізніше як на п`ятнадцятий день з дня голосування.
ЦВК самостійно встановлює підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі, якщо у визначений Законом №4061-VI строк від ОВК не надійшов відповідний протокол.
Визначений у статті 96 Закону №4061-VI порядок встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі передбачає: (1) прийняття і розгляд протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі; (2) визначення кількості виборців, виборчих бюлетенів, голосів за критеріями, передбаченими пунктами 1-16 частини першої статті 96 Закону №4061-VI; (3) внесення сумарних відомостей, передбачених пунктами 1-16 частини першої статті 96 Закону №4061-VI, зокрема про кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в одномандатному окрузі, до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування та його підписання членами ОВК.
Указаний протокол ОВК про підсумки голосування є, у свою чергу, підставою для встановлення ЦВК результатів голосування у відповідному виборчому окрузі.
Судом установлено, що 16 серпня 2019 року ЦВК на своєму засіданні на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №210, у тому числі з поміткою «Уточнений», і протоколу ОВК одномандатного виборчого округу №210 від 06 серпня 2019 року про повторний підрахунок голосів виборців склала протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210.
На підставі протоколу ЦВК про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 від 16 серпня 2019 року ЦВК на цьому ж засіданні склала протокол про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210.
У судовому засіданні Судом установлено, що складений ЦВК протокол від 16 серпня 2019 року про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 за формою і змістом відповідає вимогам Закону №4061-VI, а вказані у ньому значення кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі та інші показники, що підлягають встановленню під час визначення результатів виборів, відповідають показникам протоколу ЦВК від 16 серпня 2019 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210.
Доводи позивача про порушення ЦВК визначеного Законом №4061-VI порядку складання протоколу від 16 серпня 2019 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210, Суд відхиляє, адже він не є предметом судового контролю в цій справі.
Суд зазначає, що протокол ЦВК від 16 серпня 2019 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 у порядку й строки, установлені частиною шостою статті 273 КАС України, не визнаний протиправним судом і не скасований ЦВК, що спростовує доводи позивача про неможливість встановлення на його підставі результатів виборів у відповідному окрузі.
Суд також не погоджується з аргументами позивача про те, що в межах спірних правовідносин ЦВК могла встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі лише на підставі протоколу про повторний підрахунок голосів на виборчий дільниці №740243.
Суд зазначає, що повторний підрахунок голосів є способом усунення ОВК недоліків і неточностей у протоколі (протоколах) дільничних виборчих комісій, що ставлять під сумнів результати здійсненого нею (ними) підрахунку, за результатами якого ОВК складає відповідний протокол.
За наявності обставин, визначених у частині першій статті 92 Закону №4061-VI, ОВК за результатами повторного підрахунку голосів може визнати голосування на відповідній виборчій дільниці недійсним. У такому випадку всі виборчі бюлетені, що використовувалися для голосування на відповідній виборчій дільниці під час складання протоколу про повторний підрахунок голосів не враховуються.
Отже, передумовою, з якою положення статті 94 Закону №4061-VI зв`язують можливість визнання результатів голосування недійсними, є встановлення під час повторного підрахунку голосів передбачених у частині першій статті 92 Закону №4061-VI порушень, що об`єктивно перешкоджають встановленню результатів волевиявлення виборців на виборчій дільниці.
Як установлено Судом, на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2019 в справі №620/2229/19 ОВК в одномандатному виборчому окрузі №210 здійснено повторний підрахунок голосів виборців та 06 серпня 2019 року, за результатами якого складений протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу №210 з позначкою «Уточнений» та протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 з позначкою «Уточнений».
Водночас рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 серпня 2019 року в справі №620/2335/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2019 року, визнано протиправними дії ОВК одномандатного виборчого округу №210 щодо складання протоколу від 06 серпня 2019 року з позначкою «Уточнений» про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 і зобов`язано ОВК одномандатного виборчого округу №210 визнати недійсним голосування на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу № 210.
Таким чином, визнаючи в постанові від 16 серпня 2019 року №1880 недійсним голосування на виборчій дільниці №740243 одномандатного виборчого округу №210, ЦВК виконувала зобов`язання, покладені на ОВК одномандатного виборчого округу №210 рішенням суду в справі №620/2335/19.
Беручи до уваги, що рішення суду в справі №620/2335/19 було прийняте за наслідками судового контролю за повторним підрахунком голосів ОВК одномандатного виборчого округу №210, а також, ураховуючи те, що визнання недійсним голосування на виборчій дільниці виключає можливість врахування виборчих бюлетенів з відповідної дільниці під час підрахунку голосів, доводи позивача про необхідність здійснення їхнього повторного перерахунку не ґрунтуються на вимогах Закону №4061-VI.
З цих же підстав Суд відхиляє доводи позивача про неможливість урахування ЦВК під час установлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №210 загальних відомостей, зазначених у пунктах 1-8 протоколу ОВК одномандатного виборчого округу №210 від 06 серпня 2019 року про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №740243, з відображенням у решті пунктів протоколу ЦВК щодо цієї виборчої дільниці відомостей з урахуванням визнання голосування на ній недійсним.
Безпідставними є аргументи позивача з приводу того, що функції ЦВК після дострокового припинення повноважень членів ОВК одномандатного виборчого округу №210 обмежувалися лише встановленням підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі.
Відповідно до пункту 21 частини першої статті 30 Закону №4061-VI <…> ЦВК здійснює повноваження відповідної окружної виборчої комісії у разі ненадходження протоколу від окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу або протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі у строки, визначені цим Законом, а також у разі бездіяльності окружної виборчої комісії.
Частиною першою статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що ЦВК забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах; забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми.
Таким чином, повноваження ЦВК під час здійснення функцій ОВК не обмежуються лише встановленням підсумків голосування.
З огляду на викладене в сукупності Суд дійшов висновку про відповідність дій ЦВК щодо встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №210 вимогам Закону №4061-VI.
За таких обставин Суд не знаходить підстав уважати протокол ЦВК від 16 серпня 2019 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року протиправним.
Ураховуючи, що вимоги позивача про зобов`язання ЦВК продовжити вчинення дій щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року є похідними від вимог про визнання протиправними дій та визнання протиправним протоколу від 16 серпня 2019 року про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі №210, підстави для їхнього задоволення відсутні.
VI. Судові витрати
Частиною дев`ятою статті 273 КАС України передбачено, що у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, установлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач звернувся до суду з позовом, який містить основну й дві похідні вимоги немайнового характеру, за які він мав сплатити 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.) судового збору.
З огляду на те, що під час звернення до суду з позовом позивач судовий збір не сплатив, беручи до уваги результат розгляду справи, Суд стягує з позивача 768,40 грн судового збору.
Керуючись статтями 139, 241, 242, 243, 245, 246, 272, 273, 278 КАС, Суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №210 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної судової адміністрації України (отримувач коштів - ГУК у м. Києва/м.Київ/22030106, код отримувача - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, рахунок отримувача - 31211256026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана у дводенний строк з дня його проголошення до Великої Палати Верховного Суду.
Головуючий: О.Р. Радишевська
Судді: О.В. Кашпур
О.О. Шишов