ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 серпня 2019 року м.Харків Справа № 913/302/19
Провадження №15/913/302/19
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (кв.Гайового, б.35-А, м.Луганськ, 91021)
до Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (вул.Центральна, б.17-А, смт Станиця Луганська Луганської області, 93600)
про стягнення 9 731 грн 71 коп.,
Суддя Смола С.В.
Без повідомлення (виклику) представників сторін
С У Т Ь С П О Р У:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовом до Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі - відповідач) про стягнення інфляційних втрат у сумі 4 330 грн 09 коп. та 3% річних у сумі 5 401 грн 62 коп.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що між сторонами були укладені договори №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти від 26.04.2016, договір №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти від 06.03.2017, договір №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти від 06.03.2018.
За періоди з грудня 2015 року по липень 2016 року, листопад 2016 року, з лютого 2017 року по вересень 2017 року, з грудня 2017 року по лютий 2018 року відповідачем спожито активної електроенергії на суму 1 997 096 грн 99 коп. та послуг з перетікання реактивної електроенергії за період з лютого 2017 року по вересень 2017 року, лютий 2018 року на суму 7 751 грн 14 коп., всього на суму 2 004 848 грн 13 коп.
Відповідач оплату за спожиту електричну енергію та послуги з перетікання реактивної електроенергії здійснював частково та з порушенням строків оплати, у зв`язку з чим позивач відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України нарахував заявлені до стягнення інфляційні втрати та 3% річних.
Ухвалою господарського суду від 03.06.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; встановлено відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Відповідач відзивом від 18.06.2019 №833 зазначив, що частково заперечує проти позовних вимог. Вказав, що у період грудень 2015 року – липень 2016 року та у листопаді 2016 року були форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме проведення антитерористичної операції. Згідно Бюджетного кодексу України кошти виділялися тільки на захищені видатки бюджету (тільки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв).
Позивач у відповіді на відзив від 09.07.2019 №01-19/2/173 зазначив, що відповідачем не було направлено на адресу Станично-Луганського РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» письмового повідомлення про дію обставин непереборної сили, а також сертифікату ТПП України.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 8 ст.252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
26.04.2016 між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (відповідач, споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (позивач, постачальник) був укладений договір від №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти, за умовами якого (в редакції додаткових угод) постачальник зобов`язався у 2016 році поставити споживачу електричну енергію (ДКПП 016:2010 35.1 (35.13 або 35.14) для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною дозволеною потужністю 1708,119 кВт, величини якої по кожному об`єкту зазначені у додатку до договору «Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача», а споживач – оплатити постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід`ємною частиною. В цьому ж пункті сторонами визначені точка (точки) продажу електричної енергії (п.1.1 договору).
Відповідно до п.3.1 договору його сума становить 1 357 535 грн 15 коп.
Згідно з п.4.1 договору розрахунки проводяться шляхом оплати споживачем за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію згідно з вимогами додатка «Порядок розрахунків».
У відповідності до пп.6.1.4 п.6.1 договору споживач зобов`язався для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 19 числа згідно з додатком «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» знімати покази розрахункових засобів обліку, встановлених у споживача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до його технологічних електричних мереж (субспоживачів, електропередавальної організації); підтверджувати покази розрахункових засобів обліку споживача, встановлених на об`єктах постачальника; оформляти результати відповідно до додатку «Форма «Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» та направляти уповноваженого представника до Станично-Луганського району електричних мереж за адресою: вул.Горького, б.68 а, смт Станиця Луганська Луганської області, для подання «Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку» за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку «Форма «Акт про використану електричну енергію». Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку за наступний розрахунковий період.
За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України (п.7.1 договору).
Відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 договору у разі порушення споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за необліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожен день прострочення. На суму нарахованої пені, 3% річних та інфляційних нарахувань споживачу надаються окремі рахунки.
Цей договір набирає чинності з 20.04.2016 і діє до 31.12.2016. Відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України умови договору розповсюджуються на відносини між сторонами, які виникли з 01.01.2016 (п.13.1 договору).
У п.1 додатку «Порядок розрахунків» сторони передбачили, що споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом. Розрахунковим вважається період, який починається з 19 числа поточного місяця та триває до 18 числа (включно) наступного місяця.
Відповідно до п.9 додатку «Порядок розрахунків» остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
06.03.2017 між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (відповідач, споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (позивач, постачальник) був укладений договір №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти, за умовами якого (в редакції додаткових угод) постачальник зобов`язався у 2017 році поставити споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5) для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною дозволеною потужністю 1708,119 кВт, величини якої по кожному об`єкту зазначені у додатку до договору «Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача», а споживач – оплатити постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід`ємною частиною. В цьому ж пункті сторонами визначені точка (точки) продажу електричної енергії (п.1.1 договору).
Відповідно до п.3.1 договору його сума становить 1 826 250 грн 00 коп.
Згідно з п.4.1 договору розрахунки проводяться шляхом оплати споживачем за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію згідно з вимогами додатка «Порядок розрахунків».
У відповідності до пп.6.1.4 п.6.1 договору споживач зобов`язався для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 19 числа згідно з додатком «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» знімати покази розрахункових засобів обліку, встановлених у споживача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до його технологічних електричних мереж (субспоживачів, електропередавальної організації); підтверджувати покази розрахункових засобів обліку споживача, встановлених на об`єктах постачальника; оформляти результати відповідно до додатку «Форма «Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» та направляти уповноваженого представника до Станично-Луганського району електричних мереж за адресою: вул.Горького, б.68 а, смт Станиця Луганська Луганської області, для подання «Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку» за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку «Форма «Акт про використану електричну енергію». Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку за наступний розрахунковий період.
За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України (п.7.1 договору).
Відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 договору у разі порушення споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за необліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожен день прострочення. На суму нарахованої пені, 3% річних та інфляційних нарахувань споживачу надаються окремі рахунки.
Цей договір набирає чинності з 06.03.2017 і діє до 31.12.2017. Відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України умови договору розповсюджуються на відносини між сторонами, які виникли з 01.01.2017 (п.13.1 договору).
У п.1 додатку «Порядок розрахунків» сторони передбачили, що споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом. Розрахунковим вважається період, який починається з 19 числа поточного місяця та триває до 18 числа (включно) наступного місяця.
Відповідно до п.9 додатку «Порядок розрахунків» остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
Між Відділом освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (відповідач, споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (позивач, постачальник) укладений договір від 06.03.2018 №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти, за умовами якого (в редакції додаткових угод) постачальник зобов`язався у 2018 році поставити споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5) для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною дозволеною потужністю 1718,119 кВт, величини якої по кожному об`єкту зазначені у додатку до договору «Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача», а споживач – оплатити постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невід`ємною частиною. В цьому ж пункті сторонами визначені точка (точки) продажу електричної енергії (п.1.1 договору).
Відповідно до п.3.1 договору його сума становить 1 399 999 грн 71 коп.
Згідно з п.4.1 договору розрахунки проводяться шляхом оплати споживачем за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію згідно з вимогами додатка «Порядок розрахунків».
У відповідності до пп.6.1.4 п.6.1 договору споживач зобов`язався для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 19 числа згідно з додатком «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» знімати покази розрахункових засобів обліку, встановлених у споживача та інших суб`єктів господарювання, електроустановки яких приєднані до його технологічних електричних мереж (субспоживачів, електропередавальної організації); підтверджувати покази розрахункових засобів обліку споживача, встановлених на об`єктах постачальника; оформляти результати відповідно до додатку «Форма «Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії» та направляти уповноваженого представника до Станично-Луганського району електричних мереж за адресою: вул.Горького, б.68 а, смт Станиця Луганська Луганської області, для подання «Акту про зняття показів розрахункових засобів обліку» за розрахунковий період і отримання рахунків для здійснення остаточного розрахунку за спожиту електричну енергію та інших платежів, передбачених договором. Одночасно з рахунками постачальник надає споживачу два екземпляри підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію, який складається за формою, наведеною у додатку «Форма «Акт про використану електричну енергію». Споживач повертає один екземпляр підписаного зі свого боку Акту про використану електричну енергію разом з Актом про зняття показів розрахункових засобів обліку за наступний розрахунковий період.
За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договором сторони несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України (п.7.1 договору).
Відповідно до пп.7.4.1 п.7.4 договору у разі порушення споживачем строку розрахунку за активну електричну енергію, строку внесення плати за перетікання реактивної електричної енергії та строків оплати за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, за необліковану електричну енергію та на відшкодування збитків споживачу нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період, за який сплачується пеня від розміру простроченого платежу за кожен день прострочення. На суму нарахованої пені, 3% річних та інфляційних нарахувань споживачу надаються окремі рахунки.
Цей договір набирає чинності з 06.03.2018 і діє до 31.12.2018. Відповідно до ст.631 Цивільного кодексу України умови договору розповсюджуються на відносини між сторонами, які виникли з 01.01.2018 (п.13.1 договору).
У п.1 додатку «Порядок розрахунків» сторони передбачили, що споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом. Розрахунковим вважається період, який починається з 19 числа поточного місяця та триває до 18 числа (включно) наступного місяця.
Відповідно до п.9 додатку «Порядок розрахунків» остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
На виконання вказаних умов договорів позивач здійснював постачання відповідачеві активної електроенергії та надання послуг з перетікання реактивної електроенергії, які останній оплачував не в повному обсязі та з порушенням строків оплати, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно із ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Згідно з ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч.1 ст.639 Цивільного кодексу України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою укладені між сторонами у справі договори від 26.04.2016 №101, від 06.03.2017 №101, від 06.03.2018 №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти є договорами енергопостачання, до яких слід застосовувати відповідні положення Господарського та Цивільного кодексів України.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються Законами України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» та «Про електроенергетику».
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Згідно з п.5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 (далі – Правила), які діяли у спірний період, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається. Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об`єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об`єктом споживача.
Підпунктом 2 п.10.2 Правил передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Згідно із ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ч.1 ст.222 Господарського кодексу України учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законі інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В п.9 додатку «Порядок розрахунків» до договорів від 26.04.2016 №101, від 06.03.2017 №101, від 06.03.2018 №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти сторони передбачили, що остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електроенергії; оплату сум на відшкодування збитків та пені за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за необліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Фактичне споживання електричної енергії за розрахунковий період визначається за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
Факт поставки відповідачеві активної електроенергії та надання послуг з перетікання реактивної електроенергії за вказаними договорами про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти підтверджується актами про використану електричну енергію (а.с.64-123), актами приймання-передавання товарної продукції (а.с.124-139).
У відповідності до пп.6.1.4 п.6.1 укладених договорів позивач виставляв відповідачеві рахунки (а.с.140-156), які останній сплачував не в повному обсязі та з порушенням строків оплати, що підтверджується виписками по рахунках (а.с.157-167).
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто – неналежне виконання.
Відповідно до ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних (а.с.172-173, 174-175), нарахованих за прострочення оплати спожитої активної електроенергії та надання послуг з перетікання реактивної електроенергії, встановив, що їх нарахування здійснено частково не за кожний місяць окремо, а шляхом додавання сум за кілька місяців (грудень 2015 – травень 2016).
Суд зауважує, що позивачем при розрахунку інфляційних втрат (а.с.168-169, 170-171) та 3% річних (а.с.172-173, 174-175) на суму заборгованості за спожиту активну електроенергію та за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії не враховано наступне.
В п.1 додатку «Порядок розрахунків» до договорів від 26.04.2016 №101, від 06.03.2017 №101, від 06.03.2018 №101 про закупівлю (постачання) електричної енергії за державні кошти сторони передбачили, що споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом. Розрахунковим вважається період, який починається з 19 числа поточного місяця та триває до 18 числа (включно) наступного місяця.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Оскільки сторонами визначено щомісячну оплату за спожиту активну електроенергію та надані послуги з перетікання реактивної електроенергію, тому обов`язок здійснити оплату за кожний конкретний місяць є окремим зобов`язанням в розумінні приписів ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України і нарахування 3% річних і інфляційних втрат повинно здійснюватись за кожний місяць окремо.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необґрунтованість розрахунку позивача 3% річних.
Водночас господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок 3% річних, зроблений за допомогою програми «Законодавство» в межах заявленого позивачем періоду:
№ і дата рахунку
Строк оплати
Сума заборгованості в грн.
Період нарахування
Кількість днів прострочення
Розмір відсотків, %
Сума відсотків, грн
Від 21.12.2015 №101/12/1
До 28.12.2015
119073,17
31.05.2016-11.08.2016
73
3
712,49
Від 19.01.2016 №101/1/1
До 26.01.2016
122075,46
31.05.2016-17.08.2016
79
3
790,49
Від 19.02.2016 №101/2/1
До 26.02.2016
99785,08
31.05.2016-17.08.2016
79
3
646,15
Від 21.03.2016 №101/3/1
До 28.03.2016
113853,17
31.05.2016-17.08.2016
79
3
737,25
Від 19.04.2016 №101/4/1
До 26.04.2016
92854,02
31.05.2016-17.08.2016
79
3
601,27
Від 19.05.2016 №101/5/1
До 30.05.2016
78418,01
31.05.2016-17.08.2016
79
3
507,79
Від 19.06.2016 №101/6/1
До 29.06.2016
60420,30
30.06.2016-17.08.2016
49
3
242,67
Від 19.07.2016 №101/7/1
До 26.07.2016
45015,02
27.07.2016-17.08.2016
22
3
81,17
Від 22.11.2016 №101/11/1
До 29.11.2016
102378,41
30.11.2016
1
3
8,39
Від 20.02.2017 №101/2/1
До 27.02.2017
76804,17
28.02.2017-22.03.2017
23
3
145,19
Від 20.02.2017 №101/2/3
До 27.02.2017
1993,78
28.02.2017-18.10.2017
233
3
38,18
Від 20.03.2017 №101/3/3
До 27.03.2017
903,28
28.03.2017-18.10.2017
205
3
15,22
Від 19.04.2017 №101/4/1
До 26.04.2017
2061,78
27.04.2017-21.06.2017
56
3
9,49
Від 19.04.2017 №101/4/3
До 26.04.2017
880,69
27.04.2017-18.10.2017
175
3
12,67
Від 22.05.2017 №101/5/3
До 29.05.2017
858,19
30.05.2017-18.10.2017
145
3
10,02
Від 19.06.2017 №101/6/3
До 26.06.2017
641,17
27.06.2017-18.10.2017
114
3
6,01
Від 19.07.2017 №101/7/3
До 26.07.2017
588,36
27.07.2017-18.10.2017
84
3
4,06
Від 21.08.2017 №101/8/3
До 30.08.2017
591,88
31.08.2017-18.10.2017
49
3
2,38
Від 19.09.2017 №101/9/3
До 26.09.2017
563,41
27.09.2017-18.10.2017
22
3
1,02
Від 19.12.2017 №101/12/1
До 26.12.2017
111366,51
27.12.2017-28.01.2018
33
3
302,06
Від 22.01.2018 №101/1/1
До 29.01.2018
89791,57
30.01.2018-11.03.2018
41
3
302,59
Від 19.02.2018 №101/2/1
До 26.02.2018
210852,85
27.02.2018-11.03.2018
13
3
225,29
Від 19.02.2018 №101/2/3
До 26.02.2018
730,38
27.02.2018-11.03.2018
13
3
0,78
Разом:
5402,63
Враховуючи принцип диспозитивності судового процесу, розмір заявлених позивачем до стягнення 3% річних, обґрунтованими є 3% річних за період з 31.05.2016 по 11.03.2018 в сумі 5 041 грн 62 коп.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат (а.с.168-169, 170-171), зазначає наступне.
У позовній заяві позивач вказує, що нарахування інфляційних втрат на суму заборгованості за спожиту активну електроенергію здійснюється за період з червня 2016 року по березень 2018 року, в той час як згідно розрахунку (а.с.168-169) вбачається, що інфляційні втрати на заборгованість за спожиту у лютому 2017 року активну електроенергію нараховуються за березень 2017 року, за спожиту у квітня 2017 року – за травень 2017 року, за спожиту у травні 2017 року – за червень-липень 2017 року, за спожиту у грудні 2017 року – за січень 2018 року, за спожиту у січні 2018 року – за січень 2018 року, за спожиту у лютому 2018 року – за березень 2018 року.
У позовній заяві позивач вказує, що нарахування інфляційних втрат на суму заборгованості за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії здійснюється за період з березня 2017 року по березень 2018 року, в той час як згідно розрахунку (а.с.170-171) вбачається, що інфляційні втрати на заборгованість за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії у період серпень-вересень 2017 року, листопад 2017 року – березень 2018 року не здійснюється.
Підпунктом 3.2 п.3 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань» передбачено, що згідно з Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті «Урядовий кур`єр». Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно з статтями 17, 18 Закону України «Про інформацію» є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу. Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Позивачем при здійсненні розрахунку інфляційних втрат вказане не враховано та здійснено нарахування інфляційних втрат за повний місяць, в той час як на останній день місяця заборгованість вже була погашена відповідачем. Так, за спожиту у лютому 2017 року активну електроенергію позивачем здійснено нарахування інфляційних втрат за березень 2017 року, в той час як відповідно до банківських виписок за 24.02.2017 (а.с.160) та за 23.03.2017 (а.с.161) заборгованість за рахунком від 20.02.2017 №101/2/1 на суму 173 002 грн 83 коп. була погашена частково на суму 96 198 грн 66 коп. у лютому 2017 року, а частково в березні 2017 року на суму 76 804 грн 17 коп., а тому і нарахування інфляційних втрат за березень 2017 року здійснено неправомірно. За спожиту у квітні 2017 року активну електроенергію позивачем здійснено нарахування інфляційних втрат за травень-червень 2017 року, в той час як відповідно до банківських виписок за 21.04.2017 (а.с.162) та за 22.06.2017 (а.с.163) заборгованість за рахунком від 19.04.2017 №101/4/1 на суму 130 690 грн 63 коп. була частково погашена 21.04.2017 у сумі 128 628 грн 85 коп., а частково 22.06.2017 - у сумі 2 061 грн 78 коп., а тому і нарахування інфляційних втрат за червень 2017 року за рахунком №101/4/1 здійснено неправомірно. За спожиту у грудні 2017 року активну електроенергію позивачем здійснено нарахування інфляційних втрат за січень 2018 року, в той час як відповідно до банківських виписок за 26.12.2017 (а.с.165) та за 29.01.2018 (а.с.166) заборгованість за рахунком від 19.12.2017 №101/12/1 на суму 188 213 грн 33 коп. була частково погашена 26.12.2017 у сумі 76 846 грн 82 коп., а частково 29.01.2018 - у сумі 111 366 грн 51 коп., а тому нарахування інфляційних втрат за січень 2018 року за рахунком №101/12/1 здійснено неправомірно.
Крім того, за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії у вересні 2017 року за рахунком від 19.09.2017 №101/9/3 здійснено нарахування інфляційних втрат за жовтень 2017 року, в той час як уся сума заборгованості була погашена 19.10.2017, що унеможливлює їх нарахування за жовтень 2017 року.
З огляду на що суд приходить до висновку про необґрунтованість розрахунку позивача щодо інфляційних втрат.
Водночас, господарський суд вважає за необхідне навести власний розрахунок інфляційних втрат, нарахованих на суму заборгованості по сплаті за активну електроенергію та за надані послуги з перетікання реактивної електроенергії, в межах вказаного позивачем в розрахунку (а.с.168-169, 170-171) періоду, зроблений за допомогою програми «Законодавство»:
№ і дата рахунку
Строк оплати
Сума заборгованості, в грн.
Період нарахування
Індекс інфляції за весь період прострочення, %
Сума інфляції, грн
від 19.04.2017 101/4/1
До 26.04.2017
2061,78
Травень 2017
1,013
26,80
від 22.01.2018 101/1/1
До 29.01.2018
89791,57
Лютий 2018
1,009
808,12
Від 20.02.2017 №101/2/3
До 27.02.2017
1993,78
Березень 2018-вересень 2018
1,0311815173
62,17
Від 20.03.2017 №101/3/3
До 27.03.2017
903,28
Квітень 2018-вересень 2018
1,019961936
18,03
Від 19.04.2017 №101/4/3
До 26.04.2017
880,69
Травень 2018-вересень 2018
1,011867
10,45
Від 22.05.2017 №101/5/3
До 29.05.2017
858,19
Червень 2018-вересень 2018
1,011867
10,18
Від 19.06.2017 №101/6/3
До 26.06.2017
641,17
Липень 2018-вересень 2018
1,011867
7,61
Від 19.07.2017 №101/7/3
До 26.07.2017
588,36
Серпень 2018-вересень 2018
1,019
11,18
Від 21.08.2017 №101/8/3
До 30.08.2017
591,88
Вересень 2018
1,019
11,25
Разом:
965,79
Таким чином обґрунтованими є інфляційні втрати за період травень 2017 року, лютий 2018 року, березень 2018 року-вересень 2018 року в сумі 965 грн 79 коп.
Відносно доводів відповідача про наявність форс-мажорних обставин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VIІ від 02.09.2014 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частиною 1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідачем суду не надано сертифікату Торгово-промислової палати України про наявність форс-мажорних обставин, з огляду на що вказані доводи судом відхиляються.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» до Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення 9 731 грн 71 коп. задовольнити частково.
2. Стягнути з Відділу освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області, вул.Центральна, б.17-А, смт Станиця-Луганська Луганської області, ідентифікаційний код 02141779, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання», кв.Гайового, б.35А, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31443937, інфляційні втрати у сумі 965 грн 79 коп., 3% річних у сумі 5 401 грн 62 коп., судовий збір у сумі 1 256 грн 90 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
3. У решті позову відмовити.
4. Учасники справи:
Позивач : Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (кв.Гайового, б.35А, м.Луганськ, ідентифікаційний код 31443937);
Відповідач: Відділ освіти Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (вул.Центральна, б.17-А, смт Станиця-Луганська Луганської області, ідентифікаційний код 02141779).
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 01.08.2019.
Суддя С. Смола