ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/2257/19
Провадження № 2/210/1407/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"15" липня 2019 р.
Дзержинський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі головуючого судді Вікторович Н.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» до Приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Перекопської Ірини Степанівни про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» ( далі - ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ») звернувся 25.04.2019 року до суду з вищезгаданим позовом, в якому просить суд зобов`язати приватного нотаріуса Криворізького міського округу Дніпропетровської області Перекопську І.С. видати ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» дублікат Іпотечного договору №455-пз-2006 від 15 червня 2006 року, посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Перекопською І.С. за зареєстрованим №2031, укладеного між Банком «Фінанси та Кредит», ТОВ та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
В обґрунтування позову зазначив, що 15.06.2006 року між Банком «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ», ТОВ та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 укладено Договір про відкриття кредитної лінії №455- пк-2006, в забезпечення виконання якого між ними укладено Договір іпотеки №455-пз-2006, посвідчений 15.06.2006 року приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Перекопською І.С. Між ПАТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» та ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» 04 квітня 2018 року укладено Договір про відступлення (купівлі-продажу) , відповідно до якого право грошової вимоги за зазначеним вище договором, перейшло до ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ». Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16 травня 2018 року замінено первісного стягувача ПАТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» на його правонаступника ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ». У зв`язку із втратою оригіналу Іпотечного договору №455-пз-2006 від 15 червня 2006 року позивач 18 січня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про видачу дублікату даного договору, у задоволенні якої відмовлено у зв`язку з тим, що правонаступники не визначені як особи, які мають право отримання дублікатів або будь-яких інших документів, які зберігаються у справах нотаріуса. Вважає таку відмову необґрунтованою, тому звернувся до суду з позовом.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.13 ст.7 ЦПК України судове засідання не проводиться.
Відповідач - приватний нотаріус Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Перекопська І.С. подала відзив на позов, в якому зазначила, що відповідно до ст. 53 Закону України «Про нотаріат» дублікат нотаріально посвідченого документа видається за письмовою заявою осіб, перелічених у статті 8 цього Закону. Частиною 7 статті 8 Закону України «Про нотаріат» визначено, що довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса, видаються нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії. У разі смерті особи чи визнання її померлою такі довідки видаються спадкоємцям померлого. У разі визнання особи безвісно відсутньою опікун, призначений для охорони майна безвісно відсутнього, має право отримувати довідки про вчинені нотаріальні дії, якщо це необхідно для збереження майна, над яким встановлена опіка. Отже, правонаступники не визначені зазначеними нормами права як особи, які мають право на отримання дублікатів або будь яких інших документів, які зберігаються у справах нотаріуса, тому просила у задоволенні позову відмовити.
Позивач надав заперечення на відзив , посилався на ст. 514 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що «до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено Договором або законом». Таким чином, починаючи від 04 квітня 2018 року право вимоги по заборгованості ОСОБА_1 належить ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ». Позивач просить видати дублікат договору іпотеки, стороною якого ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» стало на підставі Договору про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 04.04.2018 року в порядку ст. 24. Закону України «Про іпотеку».
Дослідивши матеріали справи, відзив відповідача та заперечення на відзив позивача , оцінивши у сукупності докази, подані в обґрунтування позову, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, в судовому засіданні встановлено, що 15.06.2006 року між Банком «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ», ТОВ та ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 укладено Договір про відкриття кредитної лінії №455- пк-2006 (а.с.4-6) та того ж дня між Банком «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ», ТОВ та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , як майновими поручителями ОСОБА_1 - Договір іпотеки №455-пз-2006, посвідчений 15.06.2006 року приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Перекопською І.С. ( а.с.7,8).
04 квітня 2018 року між ПАТ«Банк «Фінанси та Кредит» та ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» укладений договір про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги, згідно з яким право вимоги до боржника ОСОБА_1 за Договором про відкриття кредитної лінії №455- пк-2006 від 15.06.2006 року перейшло до ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» (а.с.9-12)
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 16 травня 2018 року замінено первісного стягувача ПАТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» на його правонаступника ТОВ «ФК «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» (а.с.14,15).
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Перекопської І.С. 18.01.2019 року з заявою про видачу дублікату іпотечного договору у зв`язку з його втратою, проте відповідачем надано роз`яснення за вих.№77/02-31 від 30.01.2019 року з посиланням на ст.53, ст.8 ч.7 Закону України «Про нотаріат», якими не передбачено видачу дублікату документу правонаступнику (а.с.16,17).
Відповідно до частини першої статті 512 ЦК України кредитор у зобов`язанні (крім випадків, передбачених статтею 515 ЦК України) може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а згідно зі статтею 514 цього Кодексу до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з вимогами чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов`язаннях через волевиявлення сторін (відступлення права вимоги) є різновидом правонаступництва та можливе на будь-якій стадії процесу.
Статтею 24 Закону України «Про іпотеку» визначено - відступлення прав за іпотечним договором здійснюється без необхідності отримання згоди іпотекодавця, якщо інше не встановлено іпотечним договором, і за умови, що одночасно здійснюється відступлення права вимоги за основним зобов`язанням. Якщо не буде доведено інше, відступлення прав за іпотечним договором свідчить про відступлення права вимоги за основним зобов`язанням.
Отже , змістом статей 512,514 ЦК України у разі вибуття кредитора в зобов`язанні він замінюється правонаступником ,який набуває прав первісного кредитора в зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Проте , вирішуючи спір, суд вважає, що до спірних правовідносин слід застосувати положення Закону України «Про нотаріат», оскільки питання видачі дублікатів документів врегульовано саме цим законом.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про нотаріат» - нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності (ст.3 Закону України «Про нотаріат»).
Статтею 5 Закону України «Про нотаріат» визначено обов`язок нотаріуса , зокрема, здійснювати свої професійні обов`язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної
етики; зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв`язку з вчиненням нотаріальних дій; відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам;
виконувати інші обов`язки, передбачені законом.
Позивач звернувся до суду у зв`язку з відмовою нотаріусу видати дублікат іпотечного договору, як правонаступник ПАТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ», який був стороною цього договору.
У разі втрати або зіпсування документа, посвідченого або виданого нотаріусом чи посадовою особою органу місцевого самоврядування, за письмовою заявою осіб, перелічених у першому реченні частини п`ятої статті 8 цього Закону, видається дублікат втраченого документа ( ст.53 Закону України «Про нотаріат» ).
Частина 7 статті 8 Закону України «Про нотаріат» зазначає осіб, яким можуть бути видані довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса - видаються нотаріусом виключно фізичним та юридичним особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися
нотаріальні дії. У разі смерті особи чи визнання її померлою такі довідки видаються спадкоємцям померлого. У разі визнання особи безвісно відсутньою опікун, призначений для охорони майна безвісно
відсутнього, має право отримувати довідки про вчинені нотаріальні дії, якщо це необхідно для збереження майна, над яким встановлена опіка.
Пункт 1.1 глави 22 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 N 296/5 , містить аналогічні положення - дублікат видається у разі втрати або зіпсування документа на ім`я осіб за дорученням яких або щодо яких вчинялися нотаріальні дії.
Отже , ч.7 ст.8 Закону України «Про нотаріат» містить виключний перелік містить осіб, яким нотаріус має право видати довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів, що зберігаються у нотаріуса - розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, у своїй діяльності керуються законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а на території Республіки Крим, крім того, - законодавством Республіки Крим, наказами Міністра юстиції України, нормативними актами обласних, Київської та Севастопольської міських державних
адміністрацій.
Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України ( п.1 ч.1 ст.49 Закону України «Про нотаріат»).
Таким чином, дублікат договору іпотеки може бути виданий виключно сторонам (учасникам) цього договору або їх представникам. Проте, позивач не є стороною спірного договору іпотеки , тому відмова приватного нотаріуса у видачі дублікату договору ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідачем у зв`язку з розглядом справи витрат не понесено , про що зазначено у відзиві на позов. У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати позивача не відшкодовуються.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст.ст. 1, 3,5,7,8,49,53 Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 N 296/5, ст.ст. 512,514 ЦК України, ст.ст. 4,5,13,76, 77,81,89, 121,141,265, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» до Приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Перекопської Ірини Степанівни про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцяти денний строк з дня його проголошення через Дзержинський суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручена у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
- позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ДОВІРА ТА ГАРАНТІЯ» ( код ЄДРПОУ 38750239), місцезнаходження: 04112, м. Київ, вул. Авіаконструктора Сікорського, 8, поверх 6, офіс 32;
- відповідач: Приватний нотаріус Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Перекопська Ірина Степанівна (номер свідоцтва НОМЕР_1), місцезнаходження: АДРЕСА_1 .
Суддя: Н. Ю. Вікторович