ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2019 року
м. Полтава
Справа № 440/752/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання - Крутько О.В.,
представника позивача - Остапенко І.Л.,
представника відповідачів - Ричинди В.В .,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради до Департамента Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування рішення.
В С Т А Н О В И В:
01 березня 2019 року позивач Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою, з урахуванням уточненої, до Департамента Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправними дій по складенню акту від 06.02.2019 № 06022019 з порушенням норм чинного законодавства; визнання протиправними та скасування постанови від 18.02.2019 № П-3-19ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 710770 грн., припису від 06.02.2019 № 11 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що підземний перехід на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава є елементом вулиці, а не об`єктом благоустрою, тому відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" виконання будівельних робіт, а саме: проведення капітального ремонту підземного переходу не потребує документів, що дають право на їх виконання, відповідно виконання капітального ремонту підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава не може бути визнано самочинним будівництвом та не тягне за собою відповідальності згідно із законом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідачів у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.
У відзиві на позов представник Департаменту посилався на те, що пішохідний перехід «Капітальний ремонт та реконструкція підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава», відноситься до основних елементів вулиці, не може вважатися елементом благоустрою у розумінні Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Отже, позивач зобов`язаний був отримати дозвіл на виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва (капітальний ремонт, реконструкція) підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми наслідками (СС2).
Ухвалою суду від 16.04.2019 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що наказом Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 23.01.2019 № 16П прийнято рішення провести позапланову перевірку на об`єкті будівництва: "Капітальний ремонт підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава" /а.с. 82/.
За результатами перевірки дотримання суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті: "Капітальний ремонт підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава" головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Діденко В.В. 06.02.2019 складено акт № 06022019 /а.с. 89-98/. У вказаному акті зафіксовано виконання на об`єкті будівельних робіт, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів із середніми наслідками (СС2) без отримання дозволу на їх виконання, що є самочинним будівництвом відповідно до ч. 7 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та є порушенням п.3 ч. 1 ст. 34, ст. 37 Закону України "Про врегулювання містобудівної діяльності".
06.02.2019 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Діденком В.В. складено припис № 11 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким вимагалося усунути виявлені порушення, про виконання припису вимагалося повідомити Департамент до 07.04.2019 /а.с. 86-87/.
08.02.2019 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу № 1 Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Діденко В.В. у присутності уповноваженої особи Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради складено протокол про порушення у сфері містобудівної діяльності № П-2-19ю, згідно з яким розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 11 год. 00 хв. 18.02.2019 у приміщенні департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області / а.с. 84-85/.
Розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності акт позапланової перевірки від 06.02.2019 та протокол № П-2-19ю від 08.02.2019 18.02.2019 інспектором складено постанову № П-3-19-ю/1016-7.3 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 710770 грн /а.с. 88/.
Позивач не погодився із вказаними рішеннями та оскаржив їх до суду.
У відповідності до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно зі статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник має право виконувати будівельні роботи після:
1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;
3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.
Згідно зі ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах будівництва, що за класом наслідків відповідальності належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
В п.5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 зазначено, що роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCl) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта; дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків відповідальності належать до об`єктів із середніми СС2 та значними (ССЗ) наслідками.
Як зазначено в п. 1 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.
Натомість, в порушення вищевказаних вимог містобудівного законодавства замовник - будівництва позивач здійснює містобудівну діяльність, а саме: затверджує завдання на проектування, замовляє проектно-кошторисну документацію, затверджує розрахунок класу наслідків та категорії складності об`єкту будівництва; затверджує проектно-кошторисну документацію; укладає договори підряду у капітальному будівництві, затверджує Зведений кошторисний розрахунок вартості об`єкта будівництва; узгоджує Договірну ціну; отримує кошти за утримання служби замовника, підписує Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-З), Акти приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2в) на об`єкті будівництва (капітальний ремонт, реконструкція) підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул.Європейська у м.Полтава, а саме: виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання, на об`єкті, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми наслідками (СС2). Роботи з капітального ремонту виконано в 2017 році, з 01.09.2017 року, підрядник ТОВ «Інтерсервіс». Роботи з реконструкції об`єкта будівництва виконувались з червня по грудень 2018 року, підрядник ТОВ «АСФЕР ГРУП».
Враховуючи викладене, Позивач здійснив самочинне будівництво об`єкту будівництва: «Капітальний ремонт та реконструкція підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава».
В Розрахунку класу наслідків та категорії складності об`єкту: «Капітальний ремонт підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м.Полтава», який затверджено Позивачем, визначено, що вказаний об`єкт належить до ІІІ категорії складності та класу наслідків СС2.
Крім того, у позові міститься посилання на норми Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Ч.5 ст.2 вказаного Закону вказано, що зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті З, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4 частин першої - четвертої статті 5 частини третьої статті 6 частин першої - четвертої та шостої статті 7 статей 9, 10, 19, 20, 21, частини третьої статті 22 цього Закону.
Також, позов містить посилання на «Порядок здійснення державного архітектурно- будівельного нагляду», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 698 (далі - Порядок № 698). Вказаний Порядок № 698 регулює питання здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду. Натомість, позапланова перевірка на об`єкті будівництва проводилася у відповідності до «Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року 553, вимоги якого і було дотримано Департаментом було під час проведення перевірки.
Згідно з пунктом 1 наказу Міністерства регіонального розвитку від 15.05.2012 № 240 "Про затвердження форм актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" затверджено такі форми актів, зокрема: уніфіковану форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
При цьому, вищевказаною формою встановлено, що тип заходу державного нагляд (контролю) вказується в п. І Загальна інформація про проведення заходу державного нагляду (контролю).
В акті від 06.02.2019, складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт та реконструкція підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул.Європейська у м.Полтава», в розділі 1 зазначено тип заходу - позаплановий.
Щодо віднесення об`єкту будівництва «Капітальний ремонт та реконструкція підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м.Полтава» до об`єктів будівництва.
Статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" наведене визначення: благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно -правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; вулична-дорожня мережа це призначена для руху транспортних засобів і пішоходів мережа вулиць, доріг, внутрішньо-квартальні та інші проїзди, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, набережні, майдани, площі, а також автомобільні стоянки та майданчики для паркування транспортних засобів з інженерними та допоміжними спорудами, технічними засобами організації дорожнього руху.
Згідно із пп. "г", "е" п.1 ч.1 ст.13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, інші території загального користування належать до об`єктів благоустрою населених пунктів.
У відповідності до ст. 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами (частинами) об`єктів благоустрою є:
1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;
2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
3) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
4) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами;
5) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
6) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
7) комплекси та об`єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани, басейни, штучні паркові водоспади;
8) обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;
9) малі архітектурні форми;
10) інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про будівельні норми" будівельні норми - це затверджений суб`єктом нормування підзаконний нормативний акт технічного характеру, що містить обов`язкові вимоги у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до ст. 11 вищезазначеного Закону встановлено, що застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність та забезпечують виготовлення продукції будівельного призначення.
Державні будівельні норми України В.2.3-5-2001 "Вулиці та дороги населених пунктів", затверджені наказом Держбуду України від 11 квітня 2001 року № 89 та введені в дію з 1 жовтня 2001 року, поширюються на проектування та будівництво нових, реконструкцію та капітальний ремонт існуючих вулиць і доріг міських і сільських населених пунктів.
Згідно п.п. 1.2, 1.3 ДБН В.2.3-5-2001 "Вулиці та дороги населених пунктів" рішення проектів будівництва, реконструкції та капітального ремонту вулиць і доріг повинні прийматися на основі генерального плану населеного пункту, комплексних схем транспорту та організації дорожнього руху, детальних планів та проектів забудови житлових районів, мікрорайонів і кварталів, планів червоних ліній з урахуванням природно-кліматичних умов і містобудівних особливостей населеного пункту, категорії вулиці (дороги), експлуатаційних і екологічних вимог, умов безпеки руху транспорту та пішоходів, етапності будівництва, реконструкції та капітального ремонту.
Норми містять вимоги до проектування основних елементів вулиць, доріг і площ:
- проїзних частин (центральні та місцеві (бічні) проїзди), тротуарів, пішохідних та велосипедних доріжок, включаючи конструкції дорожнього одягу, зупинок громадського пасажирського транспорту, вуличних автомобільних стоянок;
- вузлів вулиць і доріг, пішохідних переходів в одному та різних рівнях, штучних споруд;
- озеленення, освітлення та водовідведення;
- заходів щодо організації дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 1 Закону України "Про автомобільні дороги" штучні споруди - інженерні споруди, призначені для руху транспортних засобів і пішоходів через природні та інші перешкоди, а також сталого функціонування автомобільної дороги (мости, шляхопроводи, естакади, віадуки, тунелі, наземні та підземні пішохідні переходи, наплавні мости та поромні переправи, розв`язки доріг, підпірні стінки, галереї, уловлювальні з`їзди, снігозахисні споруди, протилавинні і протисельові споруди тощо).
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про автомобільні дороги", складовими вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: проїзна частина вулиць і доріг, трамвайне полотно, дорожнє покриття, штучні споруди, споруди дорожнього водовідводу, технічні засоби організації дорожнього руху, зупинки міського транспорту, стоянки таксі, тротуари, пішохідні та велосипедні доріжки, зелені насадження, наземні та підземні мережі, майданчики для паркування.
Таким чином, пішохідний перехід, який був об`єктом капітального ремонту, відноситься до елементів вулиць, доріг і площ.
Відповідно до п. 9.15 ДБН В.2.3-5.2001 "Вулиці та дороги населених пунктів" порядок планування та фінансування робіт з ремонту та утримання вулиць та доріг, номенклатура робіт з кожного виду ремонтів та утримання, оформлення документації на проведення цих робіт, а також порядок їх виконання встановлюється КДІ-204-12 Укр 214 (на час виникнення спірних правовідносин - Порядком проведення ремонту та утримання об`єктів міського благоустрою, затвердженого наказом Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства від 23 вересня 2003 року № 154).
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 154 Роботи з ремонту та утримання об`єктів благоустрою мають бути спрямовані на забезпечення та збереження їх технічного та естетичного стану, підвищення експлуатаційних якостей та продовження їх строків служби.
Згідно п.п. 1.2.1, 1.2.5 п. 1.2 Порядку № 154 до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування, зокрема, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, майданчики для паркування транспортних засобів.
До елементів благоустрою належать:
а) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і правил;
б) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;
в) будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;
г) засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; г) технічні засоби регулювання дорожнього руху;
д) будівлі та споруди системи інженерного захисту території;
е ) малі архітектурні форми (павільйони і навіси на зупинках громадського транспорту, фонтани, питні фонтани, перголи, альтанки, грибки, гардероби, декоративні скульптури, пам`ятники, кабіни для роздягання, бювети, лави, урни, паркани, огорожі, вази, контейнери для квітів, декоративні басейни);
є ) побутове та комунальне обладнання території житлової забудови (сміттєзбірники, майданчики для сушіння білизни, відпочинку населення);
ж) споруди водопостачання на об`єктах благоустрою (насосні станції біля водойм для поливу, пожежні водойми, водойми, в тому числі штучні, гідранти, шахтні та механічні колодязі, пункти заправок водою поливальна-мийних машин).
Відтак, пішохідний перехід «Капітальний ремонт та реконструкція підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул.Європейська у м.Полтава», відноситься до основних елементів вулиці, не може вважатися елементом благоустрою у розумінні Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Отже, позивач зобов`язаний був отримати дозвіл на виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва (капітальний ремонт, реконструкція) підземного переходу на перехресті вул. Шевченка та вул. Європейська у м. Полтава, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми наслідками (СС2).
Згідно з абзацом першим частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з цим, як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
А відповідно до частини першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради повністю.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради до Департамента Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування рішення відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 01 липня 2019 року.
Суддя А.Б. Головко