ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2019 року
Луцьк
Справа № 140/470/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Гринчук Я.О.,
представника позивача Комар С.І.,
представника відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень №0012981405 та №0012991405 від 15.11.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами Головного управління ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку АЗС з магазином, що розташована за адресою: Київська область АДРЕСА_1 а АДРЕСА_2 км, на якій здійснює свою господарську діяльність ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”, за результатами проведення якої, складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 року №2007/1000/14/41048714.
У висновку акта перевірки, зокрема, виявлено порушення позивачем п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме, необліковані товари за місцем їх реалізації та зберігання, а також порушено «Положення про ведення касових операцій у національній валюті» затверджена Постановою НБУ №148 від 29.12.2017.
На підставі даного акту перевірки Головним управлінням ДФС у Волинській області 15.11.2018 винесено податкові повідомлення-рішення №0012981405, яким застосовано штраф в розмірі 3 099 048, 82 грн. та №0012991405, яким застосовано штраф на загальну суму 386 311, 85 грн.
ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх такими, що суперечать положенням чинного законодавства та фактичним обставинам справи, а тому підлягають скасуванню, виходячи з наступного.
Зазначає, що ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” належним чином веде бухгалтерський облік та зберігає первинні документи у бухгалтерії підприємства під відповідальність осіб, уповноважених на ведення бухгалтерського обліку, що прямо передбачено діючим законодавством.
При цьому, по місцю реалізації товарів, на АЗС з магазином, зберігаються копії документів, що підтверджують прихід товару, зокрема ТТН, видаткові накладні, оскільки оригінали первинних документів, не рідше 10 днів передаються до бухгалтерії товариства.
Звертає увагу на те, що на момент проведення перевірки на АЗС були наявні копії товарно-транспортних накладних, видаткових накладних від постачальників, які надавались інспекторам для перевірки.
При цьому зазначає, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 цього Закону.
Водночас, позивач вказує на дотримання товариством вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20 травня 2008 року №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02 вересня 2008 року за №805/15496 (далі – Інструкція №281/171/578/155). У зв`язку з цим на АЗС з магазином товариство складає в кінці кожної зміни змінні звіти форми №17-НП, які також було надано перевіряючим для огляду. Реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронні формі і призначений для роботи на автозаправних станціях.
Звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП.
Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації, а відтак вважає відсутніми будь-які порушення ведення обліку товарів, що зазначені в акті перевірки ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”.
Щодо порушення позивачем «Положення про ведення касових операцій у національній валюті», затвердженого Постановою НБУ №148 від 29.12.2017, а саме: несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262,37 грн., зазначає наступне.
11.09.2018 в кінці зміни, близько 23.55 год., при спробі здійснити роздрукування Z-звіту відбувся збій (зависання) в роботі РРО «Марія-303А2», фіскальний №3000377772, на АЗК «WOG», який знаходиться за адресом: Київська область, а/д Київ-Вишгород- Десна, 19 км.
У зв`язку із чим, Z-звіт за 11.09.2018, був роздрукований 12.09.2018 року, о 00.10 год., після відновлення роботи РРО.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
На підтвердження несправності РРО у книзі обліку розрахункових операцій №3000377772р/1 у розділі 4 «Облік ремонтів та технічного обслуговування РРО» сервісною службою здійснено запис №1 про час виходу з ладу РРО та час відновлення його роботи, з 11.09.2018 року 23.55 год. до 12.09.2018 року 00.10 год.
Відтак, в кінці зміни готівка, що надійшла була перерахована, зроблені відповідні записи до книг обліку розрахункових операцій та була оприбуткована шляхом створення відповідного Z-звіту після відновлення роботи РРО, тобто Товариством кошти у повній сумі їх фактичного надходження оприбутковані у КОРО № 3000377772р/1 на підставі вклеєного Z-звіту №0013 від 12.09.2018.
Таким чином, причиною несвоєчасного роздрукування Z-звіту стали проблеми з належною роботою РРО, які не залежали від суб`єктивного фактору та не могли бути передбачені завчасно, факт яких підтверджений сервісною службою. При цьому, розрахункових операцій за період виходу з ладу РРО не здійснювалось й одразу після усунення несправностей такі звіти було роздруковані, а відтак товариство не допускало порушень Положення №148.
На підставі вищевикладеного, просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0012981405 та №0012991405 від 15.11.2018 року.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву від 18.03.2019 проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з наступних підстав.
ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” за адресою здійснення діяльності: Київська область, м. Вишгород, автодорога Київ-Вишгород-Десна 19 км, за результатами якої складено акт від 30.10.2018 №2007/1000/14/41048714.
Перевіркою встановлено порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: порушено встановлений законодавством порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (реалізація товарів, які не відображені в такому обліку) та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн., чим порушено п.11 р.ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017.
На підставі акта перевірки від 30.10.2018 №2007/1000/14/41048714 Головним управлінням ДФС у Волинській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 15.11.2018 №0012991405, яким до ТОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 386 311, 85 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у КОРО та №0012981405, яким до ТОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 3 099 048, 82 грн. (1 549 481,91 грн.х2) за здійснення реалізації товарів, які необліковані у встановленому порядку.
Водночас зазначає, що в ході проведення перевірок встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн. Даний факт підтверджується тим, що не зважаючи на те, що протягом робочої зміни 11.09.2018 через РРО ф.н. 3000377772 проведено розрахункових операцій на загальну суму 261 367, 50 грн., в т.ч. 77 262, 37 грн. готівкою, фіскальний звітний чек за вказану зміну не формувався та не друкувався. Фіскальний звіт №13 за робочу зміну 11.09.2018 сформовано та роздруковано 12.09.2018. При цьому до перевірки надано періодичний звіт повний за період з 11.09.2018 по 12.09.2018 включно з РРО ф.н.3000377772, який в собі містить інформацію щодо проведених сум розрахунків та того, що вказаний РРО протягом зазначеного часу перебував у робочому стані, а також відсутності аварійних обнулень оперативної пам`яті внаслідок ремонтів чи робіт з сервісного обслуговування РРО.
Крім того, встановлено не ведення обліку нафтопродуктів на АЗС з магазином, а саме: на вимогу надати облікові документи на нафтопродукти працівниками АЗС було, що таблиця, яка є додатком №1 до акту перевірки є документом, що ведеться на АЗС для обліку нафтопродуктів та газу скрапленого вуглеводневого.
Враховуючи те, що на момент перевірки журнал обліку реєстрації надходжень нафтопродуктів на АЗС не надавався, примірник ТТН не надавався, про наявність її на АЗС не повідомлялося, змінний звіт за формою №17-НП не формувався то кількість нафтопродуктів визначених в х-звітах РРО не відповідала фактичній кількості нафтопродуктів визначеної працівниками АЗС за результатами вимірювань.
Таким чином, встановлено зберігання та реалізацію нафтопродуктів, що не обліковані у встановлено порядку на загальну суму 1 508 537, 59 грн., а саме: МДП в кількості 17 086, 58 л. по ціні 33,43 грн./л. на суму 571 204, 36 грн.; МДП+ в кількості 3 466, 89 л. по ціні 34,49 грн./л. на суму 119 573, 03 грн.; М92 в кількості 8 299, 78 л. по ціні 33,84 грн./л. на суму 280 864, 55 грн.; М95 в кількості 10 694, 2 л. по ціні 35,99 грн./л. на суму 384 884, 25 грн.; А95 в кількості 4 379, 47 л. по ціні 34,71 грн./л. на суму 152 011, 40 грн.
Враховуючи те, що в ході перевірки змінні звіти за формою №14-ГС та №17-НП сформовані не були, то відповідно до перевірки не наддавались. Журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС було надано 30.10.2018, зі змісту якого встановлено, що його ведення здійснюється не на АЗС, яка перевіряється, а за адресою реєстрації підприємства (фотокопії журналу є додатками до акту перевірки). При цьому, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, який наданий як додаток до заперечення на акт, є відмінним від журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, який було надано на вимогу в ході перевірки (додатки до акту перевірки) та підтверджує намагання підприємства уникнути відповідальності.
Таким чином, перевіркою встановлено факт реалізації та зберігання ПММ не облікованих належним чином за місцем їх реалізації на загальну суму 1 549 481, 91 грн.
З врахуванням вищевикладеного, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
У додаткових поясненнях від 22.04.2019 представник позивача зауважує, що порядок приймання та відпуску нафтопродуктів на автозаправних станціях визначений у розділі 10 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20 травня 2008 року №281/171/578/155.
Так, п.п.10.4.2 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України передбачено, що після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий залишається на АЗС. Оскільки АЗС працює цілодобово, зміна триває з 24:00 год. До 24:00 год., відтак на початок перевірки – 22.10.2018 і не повинен був надаватися змінний звіт форми 17-НП за 22.10.2018, оскільки такий звіт мав бути складений лише близько 24 год. 00 хв. вказаного дня, по завершенню зміни.
Водночас, зазначає, що постанові від 05.03.2019 по справі №806/2402/16 Верховний Суд вказує, що застосування санкції, яка передбачена ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» можливо до підприємства, яке не обліковувало товар та реалізовувало його, не провівши розрахунки через реєстратор розрахункових операцій.
Представник відповідача у додаткових поясненнях від 22.04.2019 просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача з підстав,викладених у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позовній заяві та додаткових поясненнях, просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких мотивів та підстав.
З матеріалів справи вбачається, що працівниками Головного управління ДФС у Київській області з 22 жовтня 2018 року по 30 жовтня 2018 року, на підставі направлень на перевірку №№4213, 4214 від 22.10.2018, проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” АЗС з магазином, що розташована за адресою: Київська область, м. Вишгород, автодорога Київ-Вишгород-Десна 19 км, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 30.10.2018 №2007/1000/14/41048714.
В ході проведення перевірки встановлено факт несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн. Даний факт підтверджується тим, що не зважаючи на те, що протягом робочої зміни 11.09.2018 через РРО ф.н. 3000377772 проведено розрахункових операцій на загальну суму 261 367, 50 грн., в т.ч. 77 262, 37 грн. готівкою, фіскальний звітний чек за вказану зміну не формувався та не друкувався. Фіскальний звіт №13 за робочу зміну 11.09.2018 сформовано та роздруковано 12.09.2018. При цьому до перевірки надано періодичний звіт повний за період з 11.09.2018 по 12.09.2018 включно з РРО ф.н.3000377772, який в собі містить інформацію щодо проведених сум розрахунків та того, що вказаний РРО протягом зазначеного часу перебував у робочому стані, а також відсутності аварійних обнулень оперативної пам`яті внаслідок ремонтів чи робіт з сервісного обслуговування РРО.
Крім того, встановлено не ведення обліку нафтопродуктів на АЗС з магазином, а саме: на вимогу надати облікові документи на нафтопродукти працівниками АЗС було, що таблиця, яка є додатком №1 до акту перевірки є документом, що ведеться на АЗС для обліку нафтопродуктів та газу скрапленого вуглеводневого.
Враховуючи те, що на момент перевірки журнал обліку реєстрації надходжень нафтопродуктів на АЗС не надавався, примірник ТТН не надавався, про наявність її на АЗС не повідомлялося, змінний звіт за формою №17-НП не формувався то кількість нафтопродуктів визначених в х-звітах РРО не відповідала фактичній кількості нафтопродуктів визначеної працівниками АЗС за результатами вимірювань.
Таким чином, встановлено зберігання та реалізацію нафтопродуктів, що не обліковані у встановлено порядку на загальну суму 1 508 537, 59 грн., а саме: МДП в кількості 17 086, 58 л. по ціні 33,43 грн./л. на суму 571 204, 36 грн.; МДП+ в кількості 3 466, 89 л. по ціні 34,49 грн./л. на суму 119 573, 03 грн.; М92 в кількості 8 299, 78 л. по ціні 33,84 грн./л. на суму 280 864, 55 грн.; М95 в кількості 10 694, 2 л. по ціні 35,99 грн./л. на суму 384 884, 25 грн.; А95 в кількості 4 379, 47 л. по ціні 34,71 грн./л. на суму 152 011, 40 грн.
Враховуючи те, що в ході перевірки змінні звіти за формою №14-ГС та №17-НП сформовані не були, то відповідно до перевірки не наддавались. Журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС було надано 30.10.2018, зі змісту якого встановлено, що його ведення здійснюється не на АЗС, яка перевіряється, а за адресою реєстрації підприємства (фотокопії журналу є додатками до акту перевірки). При цьому, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, який наданий як додаток до заперечення на акт, є відмінним від журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС, який було надано на вимогу в ході перевірки (додатки до акту перевірки) та підтверджує намагання підприємства уникнути відповідальності.
Отже, перевіркою встановлено факт реалізації та зберігання ПММ не облікованих належним чином за місцем їх реалізації на загальну суму 1 549 481, 91 грн.
Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: порушено встановлений законодавством порядок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації (реалізація товарів, які не відображені в такому обліку) та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн., чим порушено п.11 р.ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017.
На підставі акта перевірки від 30.10.2018 №2007/1000/14/41048714 Головним управлінням ДФС у Волинській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 15.11.2018 №0012991405, яким до ТОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 386 311, 85 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у КОРО та №0012981405, яким до ТОВ «ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН» застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 3 099 048, 82 грн. (1 549 481, 91 грн.х2) за здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР передбачено, що суб`єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов`язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
Відповідальність за невиконання цього обов`язку встановлена статтею 20 Закону №265/95-ВР, якою закріплено, що до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Таким чином, вказана норма передбачає відповідальність саме за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Перевіряючи правильність оцінки відповідачем обставин, за якими він визначив склад правопорушення, передбаченого пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, та наявність підстав для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 20 цього Закону, судом взято до уваги, що єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком нафтопродуктів (усіх типів, марок і видів (залежно від масової частки сірки) визначено Інструкцією №281/171/578/155. Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на АЗС визначений у пункті 10 Інструкції №281/171/578/155. Відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 цієї Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).
За умовами підпункту 10.3.1.3 пункту 10.3 Інструкції №281/171/578/155 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1442 “Про затвердження Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами” розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку.
Тобто, законодавством визначено можливість розрахунку за придбані у роздріб нафтопродукти як у готівковій формі, так і з використанням відомостей на відпуск, талонів, платіжних карток, смарт-карток (паливних карток).
Як визначено підпунктами 10.3.1.1, 10.3.2.1, 10.3.3.2, 10.3.4.2 пункту 10.2 Інструкції №281/171/578/155 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року №1315.
Відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП (додаток 16).
Заправлення за талонами та відпуск нафтопродуктів за платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Згідно з пунктом 10.4 Інструкції №281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП. Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи “обліковий залишок попередньої зміни”), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.
У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.
Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
Після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1 %. Як наслідок, дані про оприбутковане за даними бухгалтерського обліку пальне повинні відповідати даним реєстратора розрахункових операцій, який є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.
Фактичні залишки нафтопродуктів на АЗС мають відповідати обліковим залишкам надходження нафтопродуктів за певний проміжок часу, що підтверджені відповідними документами (ТТН), змінного звіту АЗС за формою №17-НП, за вирахуванням кількості відпущених нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників паливно-роздавальних колонок. Обсяг реалізації нафтопродуктів, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касових апаратів за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 12 червня 2018 року у справі №826/18483/13-а, в якій суд зокрема зазначив, що «після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1 %. Як наслідок, дані про оприбутковане за даними бухгалтерського обліку пальне повинні відповідати даним реєстратора розрахункових операцій, який є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.
Способом перевірки наявності не оприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП, №17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.»
Як передбачено п.16.1 Інструкції №281/171/578/155, матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Згідно з п.16.2 Інструкції №281/171/578/155 бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що облік руху нафтопродуктів за марками і видами ведуть матеріально відповідальні особи АЗС, відповідно первинні документи знаходяться на зберіганні у таких осіб, а також у бухгалтерських службах підприємства.
В свою чергу, представник позивача в судовому засіданні та у позовній заяві зазначив,
що наказом по товариству відповідальних працівників АЗС зобов`язано не рідше 1 разу на 10 днів передавати звіт про рух товарів на торговій точці відповідальному працівнику бухгалтерії, до звіту додавати всі первинні документи, що підтверджують рух товарів.
На думку суду, контролюючий орган дійшов помилкового висновку про реалізацію позивачем належним чином не облікованих товарів (ПММ) за місцем їх реалізаціїё виходячи з наступного.
Судом встановлено, що під час перевірок позивачем було надано податковому органу документи, що підтверджують облік товару (палива) на підприємстві, а саме: товарно-транспортні накладні, видаткові накладні №614637 від 22.10.2018, №615458 від 23 жовтня 2018 року, №615457 від 24 жовтня 20148 року, №616301 від 25.10.2018, №616761 від 26.10.2018, №617318 від 27.10.2018, №617758 від 28.10.2018, №618303 від 29.10.2018, №619319 від 30.10.2018, змінні звіти форми №17-НП, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №13-НП, акти приймання-передачі майна (зі зберігання) від 23.10.2018, 22.10.2018, 24.10.2018, 25.10.2018, 26.10.2018, 27.10.2018, 28.10.2018, 29.10.2018, 30.10.2018 до договору зберігання №24/11 від 24 листопада 2017 року, акти приймання-передачі майна (на зберігання) від 23.10.2018, 22.10.2018, 24.10.2018, 26.10.2018, 27.10.2018, 29.10.2018, касові стрічки, Z-звіти, журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС. (а.с.19, 44-48, 84-92, 124-146)
При цьому, суд звертає увагу на те, що в контролюючого органу відсутні зауваження щодо форми та змісту наданих позивачем первинних документів. В ході перевірки не виявлено фактів неповного відображення господарських операцій з реалізації пального через реєстратори розрахункових операцій, що використовуються в господарській діяльності позивача чи у змінних звітах за формою №17-НП.
Як слідує з цих документів, товариство реалізує через мережу АЗС нафтопродукти, які отримані, зокрема, від ТОВ “Нафтотрейд Ресурс” відповідно до умов договору купівлі-продажу від 11 червня 2018 року №11/06/18 та договору зберігання №24/11 від 24 листопада 2017 року та додатків №1, №2, №3 від 24.11.2017 року до нього, додатку №1 (нова редакція) від 31.08.2018 року.(а.с.82-83, 93-123)
Відповідно до пункту 1.1 договору №11/06/18 купівлі-продажу від 11 червня 2018 року Продавець (ТОВ “Нафтотрейд Ресурс”) зобов`язується передати у власність Покупця (ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”) нафтопродукти в асортименті, в подальшому викладенні іменовані товар, а Покупець зобов`язується прийняти товар та оплатити його вартість на умовах даного договору.
Приймання-передача товару по кількості та якості здійснюється представниками обох сторін, згідно наданих продавцем супровідних документів на товар (п.3.2 цього Договору).
Як передбачено пунктом 1.1 договору зберігання №24/11 від 24 листопада 2017 року, Зберігач (ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”) зобов`язується зберігати нафтопродукти в асортименті, в подальшому іменовані – майно, передане йому Поклажодавцем (ТОВ “Нафтотрейд Ресурс”), і повернути це майно уповноваженим представникам Поклажодавця в цілісності на умовах, визначених даним договором.
Відповідно до пункту 2.1 цього договору асортимент та кількість майна, що передається на зберігання, погоджується сторонами в актах приймання-передачі на кожну окрему товарну партію майна.
Майно вважається переданим на зберігання з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі майна. При цьому, право власності на майно до Зберігача не переходить (п.1.2 цього Договору).
Водночас, пунктом 4.1.4 цього договору передбачено, що Зберігач зобов`язується відпускати зі зберігання майно уповноваженим представникам Поклажодавця (в тому числі безготівковим клієнтам Поклажодавця), при пред`явленні ними старт-карти, картки на пальне, паливних карток, відомості, тощо, шляхом заправки вказаних ними транспортних засобів, з одночасним проведенням такого відпуску через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до пунктів 4.4.3, 4.4.4 Зберігач має право: змішувати майно Поклажодавця з іншими нафтопродуктами тієї ж марки та якості, що знаходяться у Зберігача в одному резервуарі для зберігання нафтопродуктів; використовувати майно, передане йому на зберігання, у власній господарській діяльності, до моменту отримання вимоги про повернення майна зі зберігання від уповноважених представників Поклажодавця.
З вищенаведеного слідує, що ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” через мережу АЗС може здійснювати відпуск як власних нафтопродуктів, так і тих, які передані на зберігання (в тому числі і за готівку), що не є порушенням умов вищенаведених договорів.
У зв`язку з цим, суд не бере до уваги твердження контролюючого органу про те, що позивачем не надано підтверджуючі документи на реалізоване майно, оскільки такими підтверджуючими документами згідно чинного законодавства являються, зокрема, товарно-транспортні накладні, видаткові накладні, акти приймання-передачі тощо.
Позивачем надавалися контролюючому органу документи, що підтверджують постачання товару відповідно до умов договору купівлі-продажу №11/06/18 від 11.06.2018 року та відповідно до умов договору зберігання №24/11 від 24 листопада 2017 року.
Проте, останні контролюючим органом були залишенні без уваги.
Крім того, дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться підприємством до змінних звітів АЗС за формою №17-НП, а реалізація пального здійснюється через спеціалізований електронний контрольно-касовий апарат для автозаправних станцій АЗС, який забезпечує формування й друк розрахункових та обов`язкових звітних документів на основі даних, які зберігаються в оперативній та фіскальній пам`яті, формування контрольної стрічки в електронній формі і призначений для роботи на автозаправних станціях.
Звітні документи РРО, а саме Z-звіти, містять всі відомості, зокрема, про фактичні залишки пального у літрах, кожного найменування у кожному з розхідних резервуарів, внесення яких передбачено у змінний звіт АЗС за формою №17-НП. Таким чином, РРО здійснює точний та повний контроль за залишками товарних запасів за місцем їх реалізації.
Також, суд звертає увагу на те, що фінансова санкція, встановлена ст.20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” може бути застосована до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Фактично, штрафна санкція застосована до позивача податковим повідомленням-рішенням №0012981405 від 15.11.2018 року за порушення обліку товару на АЗС, що не є підставою для накладення на позивача штрафу, передбаченого ст.20 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Щодо встановленого контролюючим органом порушення позивачем п.11 р.ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017, а саме: несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн., суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з п.13 ч.1 ст.3 цього ж Закону суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність врегульований Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148.
Пунктом 11 Положення передбачено, що готівка, яка надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Оприбуткуванням готівки в касах суб`єктів господарювання, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням КОРО без застосування РРО, є занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.
Згідно п.6 підрозділу 4 «Порядок ведення книг обліку розрахункових операцій» Розділу II Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №547 від 14.06.2016 (далі - Порядок №547), використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків до відповідних сторінок книги ОРО; щоденне виконання записів (у разі здійснення розрахункових операцій) про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії - здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.
Згідно п.10 Порядку №547 якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги ОРО та розрахункової книжки, після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам`я?пі) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою податку на додану вартість, акцизного податку або іншого податку (збору), після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція «службове внесення» на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.
Статтею 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, не більше 7 робочих днів, відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Таким чином, вказаною нормою закону передбачено використання розрахункової книжки у випадку проведення розрахункових операцій в період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового відключення електроенергії.
З матеріалів справи та пояснень представників сторін вбачається, що 11.09.2018 року, близько 23.55 год., при спробі здійснити роздрукування Z-звіту відбувся збій (зависання) в роботі РРО «Марія-303А2», фіскальний №3000377772, на АЗК «WOG», який знаходиться за адресою: Київська область, а/д Київ-Вишгород- Десна, 19 км., у зв`язку із чим Z-звіт за 11.09.2018 року, був роздрукований 12.09.2018 року, о 00.10 год., після відновлення роботи РРО.
На підтвердження несправності РРО у книзі обліку розрахункових операцій №3000377772р/1 у розділі 4 «Облік ремонтів та технічного обслуговування РРО» сервісною службою здійснено запис №1 про час виходу з ладу РРО та час відновлення його роботи, з 11.09.2018 року 23.55 год. до 12.09.2018 року 00.10 год.
Таким чином, причиною несвоєчасного роздрукування Z-звіту стали несправності в роботі РРО, що підтверджується записом сервісної служби в розділі 4 (Облік і ремонтів технічного обслуговування і перевірок конструкцій та програмного забезпечення РРО) книги РРО про виявлену несправність - вихід з ладу РРО збій (ремонт) чекового принтера.
При цьому, судом встановлено, що під час технічної несправності РРО «Марія- 303А2», фіскальний №3000377772, розрахункові операції на АЗК не проводилися, а відтак записи у Розрахунковій книжці не здійснювалися.
В подальшому, після відновлення роботи РРО, готівка, що надійшла 11.09.2018 була перерахована, зроблені відповідні записи до книг обліку розрахункових операцій та була оприбуткована шляхом створення відповідного Z-звіту після відновлення роботи РРО, тобто Товариством кошти у повній сумі їх фактичного надходження оприбутковані у КОРО № 3000377772р/1 на підставі вклеєного Z-звіту №0013 від 12.09.2018 року, що, на думку суду, свідчить про дотримання ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” вимог законодавства, що регулює застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами порушення позивачем п.11 р.ІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні щодо несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 77 262, 37 грн.
З огляду на встановлені під час розгляду обставини справи, суд приходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень, шляхом визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС у Волинській області від 15.11.2018 року №0012981405 та №0012991405.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Волинської області судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 19 210, 00 грн., сплачені згідно платіжного доручення №4454 від 20.02.2019. (а.с.2)
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 15.11.2018 року №0012981405 та від 15.11.2018 року № 0012991405.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 19 210 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН”: Код ЄДРПОУ: 41048714, адреса 43010, Волинська область, місто Луцьк, вул. Кременецька, 38.
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 23.05.2019.