Ухвала
про залишення скарги без руху
15 квітня 2019 року
м. Київ
справа № 727/3322/18
провадження № 51- 1780 ск19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Макаровець А. М.,
суддів Короля В.В., Лагнюка М.М.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1 на вирок Шевченківського районного суду м. Чернівці від 21 грудня 2018 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року щодо засудженої ОСОБА_2,
встановив:
У касаційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про перегляд зазначених судових рішень, у якій просить скасувати судові рішення та постановити ухвалу, якою стягнути на її користь з ОСОБА_2: 500 тис. грн. на відшкодування моральної шкоди, 40 тис. грн. на відшкодування матеріальної шкоди та 20 тис. грн. на відшкодування витрат на правову допомогу, при цьому скаржниця керується положеннями статей 23, 440, 450, 970, 1167, 1168 Цивільного кодексу України (далі ЦК) та положеннями статей 3, 10, 11, 57, 60, 61, 84, 88, 212-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК), однак така вимога не узгоджується з положеннями Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Суд, перевіривши касаційну скаргу, дійшов висновку про необхідність залишення скарги без руху із наданням ОСОБА_1 строку для усунення недоліків на таких підставах.
Статтею 427 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) пунктів 4 і 5 ч. 2 передбачено, що у касаційній скарзі повинно бути зазначено:
- обґрунтування вимог особи, яка подала касаційну скаргу, із вказівкою на те, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість судового рішення;
- вимоги особи, яка подає касаційну скаргу, до суду касаційної інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст.436 КПК суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право:
- залишити судове рішення без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення;
- скасувати судове рішення і призначити новий розгляд у суді першої чи апеляційної інстанції;
- скасувати судове рішення і закрити кримінальне провадження;
- змінити судове рішення.
Згідно з положеннями ст. 438 КПК підставами для скасування чи зміни судового рішення судом касаційної інстанції є:
- істотне порушення вимог кримінального процесуального закону;
- неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність;
- невідповідність призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі засудженого.
При вирішенні питання про наявність цих підстав суд касаційної інстанції має керуватися статтями 412-414 КПК.
Однак, як убачається зі змісту скарги, скаржниця вищевказаних вимог закону не дотрималася.
Так, ОСОБА_1 подала скаргу на судові рішення, в якій ставить вимогу про їх скасування та постановлення Судом рішення про стягнення моральної та матеріальної шкоди, однак зазначена нею вимога не узгоджується з положеннями статті 436 КПК, оскільки не є конкретною вимогою до суду касаційної інстанції в частині оскарження судових рішень, а саме щодо їх скасування або зміни відповідно до зазначеної норми КПК.
Крім того, ОСОБА_1 у скарзі посилається на положення норм цивільного та цивільного процесуального закону, роз'яснення Постанов Пленуму Верховного Суду України, однак при цьому не вказала, з яких саме підстав вважає за необхідне переглянути оскаржувані судові рішення та не навела у скарзі належних обґрунтувань на підтвердження того, в чому саме полягає незаконність чи необґрунтованість оскаржуваних нею судових рішень, з урахуванням положень статей 412 - 414, 438 КПК.
Відповідно до ч.5 ст. 427 КПК, до касаційної скарги додаються копії судових рішень, які оскаржуються. Обов'язок долучення копій судових рішень, що оскаржуються, покладено кримінальним процесуальним законом саме на особу, яка подає касаційну скаргу.
В порушення вимог зазначеної норми КПК, скаржницею не надано до скарги оформлені належним чином копії оскаржуваних нею судових рішень.
Наявність вказаних недоліків унеможливлює вирішення питання щодо наявності підстав відкриття касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1
Згідно із ч. 1 ст. 429 КПК у разі подання касаційної скарги без додержання вимог, передбачених ст. 427 КПК, вона залишається без руху та встановлюється строк для усунення допущених недоліків.
При повторному зверненні до суду скаржницею має бути підтверджено, що нею не пропущено цього строку.
Керуючись ст. 429 КПК, Суд
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 на вирок Шевченківського районного суду м. Чернівці від 21 грудня 2018 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 26 лютого 2019 року щодо засудженої ОСОБА_2, залишити без руху.
Встановити строк для усунення недоліків - п'ятнадцять днів із дня отримання копії цієї ухвали.
У разі невиконання ухвали протягом установленого строку касаційну скаргу буде повернуто.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
А.М. Макаровець В.В. Король М.М. Лагнюк