СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 березня 2019 р. Справа № 1840/2570/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Сердюк О.В.,
представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 - Олійника А.В.,
представника відповідача Управління служби безпеки України в Сумській області - Гончаренка О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2570/18
за позовом ОСОБА_1
до Генерального Штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Управління служби безпеки України в Сумській області
про визнання протиправними та скасування розпорядження та наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Генерального Штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Управління Служби Безпеки України в Сумській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307(по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини 8 цієї статті;
- поновити підполковника ОСОБА_1 на військовій службі, як військовослужбовця Збройних Сил України;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 поновити підполковника ОСОБА_1 у списках особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 з 22 червня 2018 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277 в частині припинення доступу до державної таємниці ОСОБА_1 ;
- скасувати розпорядження Управління служби безпеки України в Сумській області від 28 березня 2018 року № 23-д про скасування допуску до державної таємниці підполковнику ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 квітня 2018 року № 139 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу, усіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 квітня 2018 року № 140 в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- визнати протиправним та скасувати наказ Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 у частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та зарахування в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України;
- поновити підполковника ОСОБА_1 на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 належні позивачу суми грошового забезпечення з 22.06.2018.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 31.07.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого судового засідання.
Ухвалою суду від 20.11.2018 закрито підготовче провадження у справі і призначено справу до судового розгляду по суті.
17.01.2019 у зв`язку із припиненням повноважень судді Савицької Н.В. на підставі розпорядження керівника апарату Сумського окружного адміністративного суду № 5 справу № 1840/2570/18 передано на повторний автоматизований розподіл та розподілено судді Кравченку Є.Д.
Ухвалою судді Сумського окружного адміністративного суду Кравченка Є.Д. від 17.01.2019 справу № 1840/2570/18 прийнято до свого провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до наказу Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України № 773 від 28 вересня 2015 року ОСОБА_1 був призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , на вищу посаду у порядку просування по службі з шпк «майор» на «підполковник». 27 квітня 2016 року позивачу було оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України. 11 вересня 2017 року наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 № 326, підполковника ОСОБА_1 було відсторонено від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 з 12 вересня 2017 року. Не погоджуючись із наказом про відсторонення, позивач оскаржив його до Сумського окружного адміністративного суду, проте 26 грудня 2017 року рішенням Сумського окружного адміністративного суду йому було відмовлено в задоволенні позову. Відповідно до пункту 3 наказу Сумського обласного військового комісара від 11 вересня 2017 року № 326 позивача було тимчасово допущено до виконання обов`язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об`єднаного міського військового комісаріату.
Позивач зауважує, що відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військовослужбовці, які усунуті від виконання службових обов`язків, відсторонені від виконання службових повноважень, а також відсторонені від виконання повноважень на посаді або відсторонені від посади (якщо до них не застосовано запобіжних заходів кримінального провадження у виді домашнього арешту або тримання під вартою), продовжують проходити військову службу згідно з цим Положенням, виконуючи обов`язки військової служби в межах, визначених командиром (начальником) військової частини. Тобто, посада позивача після відсторонення його від виконання обов`язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 має залишатися не вакантною до набрання вироком відносно нього законної сели. До цього часу відносно позивача діє презумпція невинуватості і він не може бути позбавлений займаної посади.
Водночас, позивач стверджує, що протягом всього часу кримінального переслідування на нього здійснювався психологічний тиск з боку правоохоронних органів та посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , неодноразово йому пропонували визнати вину у вчиненні злочину та звільнитися зі служби за станом здоров`я.
Як наслідок, на думку позивача, без наявності будь-яких законних підстав наказом Командувача Сухопутних Військ України від 11 квітня 2018 року № 148 ОСОБА_1 було увільнено від займаної посади та зараховано в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України. Пунктом 24 наказу від 11.04.2018 № 148 Командувача Сухопутних Військ ЗСУ визначено, що на час перебування в розпорядженні Командувача Сухопутних Військ ЗСУ позивача зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення до Сумського обласного військового комісаріату.
Ознайомившись із наказом від 11.04.2018 № 148, позивач встановив, що його прийнято на підставі розпорядження УСБУ по Сумській області від 28.03.2018 № 23д, яким ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці до вирішення питання подальшого проходження військової служби.
Позивач вважає наказ Командувача Сухопутних Військ України від 11.04.2018 № 148 та розпорядження УСБУ по Сумській області від 28.03.2018 № 23д необґрунтованими та протиправними, оскільки на час їх прийняття були відсутні підстави для скасування позивачу допуску до державної таємниці. На переконання позивача, не є законним застосування до нього положень закону про державну таємницю, оскільки на час прийняття такого розпорядження його діяльність не була припиненою, крім того порушено порядок скасування допуску до державної таємниці.
З тих самих підстав позивач вважає незаконними, також, і накази ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 квітня 2018 року № 139 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу, усіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та від 27 квітня 2018 року № 140 в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки вони були прийняті на підставі та на виконання протиправного наказу Командувача Сухопутних Військ України від 11.04.2018 № 148.
Також, позивач зазначив, що наказом начальника Генерального штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) його було звільнено з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу".
Позивач звертає увагу на те, що його звільнення було проведено з підстав відсутності у нього допуску до державної таємниці та неможливості призначення на іншу посаду, яка не передбачає такого допуску. При цьому, у поданні на звільнення зазначено зовсім інші підстави, а саме оголошення позивачу про підозру у вчиненні злочину та те, що судовий розгляд триває.
На думку позивача, з огляду на наведені обставини, а також на протиправне скасування допуску до державної таємниці, наказ від 13 червня 2018 року № 307 про звільнення ОСОБА_1 є безпідставним, протиправним та підлягає скасуванню, а позивач підлягає поновленню на військовій службі та на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Враховуючи незаконне звільнення, позивач вважає, що має право на стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 року №326 «Про відсторонення від виконання обов`язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_1 », зі змінами, внесеними наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2017 року №344, позивача було відсторонено від виконання обов`язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до п. 3 Наказу № 344, позивач був тимчасово допущений до виконання обов`язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об`єднаного військового комісаріату.
Відповідно до Номенклатури посад військовослужбовців працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 та районних міських військових комісаріатів Сумської області, погодженої з начальником управління Служби безпеки України в Сумській області від 09.02.2016, посада начальника відділення забезпечення не передбачала допуск до роботи з таємними документами. Отже, з 26.09.2017 року, позивач припинив виконання обов`язків, які передбачали доступ до державної таємниці.
Відповідач зазначив, що відповідно до п. 77 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939, у разі переведення громадянина на іншу службу, не пов`язану з державною таємницею, наданий такому громадянину доступ до секретної інформації наказом керівника підприємства, установи, організації припиняється. При цьому допуск до державної таємниці залишається чинним протягом шести місяців з дати видання такого наказу або розпорядження.
У зв`язку з тим, що позивач був відсторонений від виконання обов`язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , протягом шести місяців обґрунтованої потреби у доступі до державної таємниці у нього не виникло, 26.03.2018 за вих. № 166дск на адресу УСБУ в Сумській області було надіслано повідомлення про скасування доступу до державної таємниці ОСОБА_1 .
Враховуючи зазначене Сумський обласний військовий комісаріат вважає, що, приймаючи наказ від 25.09.2017 № 277 в частині припинення доступу до державної таємниці ОСОБА_1 , діяв у межах, визначених чинним законодавством.
Також, ІНФОРМАЦІЯ_2 зауважує, що відповідно до п. 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження посадових осіб наказами командирів (начальників), які мають право призначення на ці посади.
Тому, на думку ІНФОРМАЦІЯ_1 , накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 від 26.04.2018 № 139 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу, усіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та від 27.04.2018 № 140 в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 є правомірними, відповідають вимогам Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженому Законом України від 24.03.1999 № 548-ХІV та не стосуються питання саме звільнення позивача із займаної посади, а є лише похідними від наказу Командувача Сухопутних Військ України Збройних Сил України від 11.04.2018 року № 148.
Представник відповідача Управління служби безпеки України в Сумській області у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні. У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що однією з підстав скасування органом Служби безпеки України раніше наданого допуску до державної таємниці у відповідності до вимог ч. 2 ст. 26 Закону України "Про державну таємницю", п. 80 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939, є припинення громадянином діяльності, у зв`язку з якою йому надано допуск до державної таємниці, за відсутності протягом шести місяців після припинення доступу до державної таємниці обґрунтованої потреби у такій діяльності.
26.03.2018 на адресу Управління надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.03.2018 № 166дск щодо скасування допуску до державної таємниці військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 у зв`язку з припиненням останнім діяльності, у зв`язку з якою йому надано допуск до державної таємниці (переміщення на іншу посаду), та відсутності протягом шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації подальшої потреби в діяльності, пов`язаної з державною таємницею. Зазначеним листом Сумським ОВК також повідомлено Управління про припинення військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 доступу до державної таємниці наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277.
Враховуючи вимоги чинного законодавства України, а також сплив шестимісячного терміну після припинення військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 доступу до державної таємниці, останньому розпорядженням начальника Управління від 28.03.2018 скасовано допуск до державної таємниці у зв`язку з припиненням діяльності, пов`язаної з державною таємницею.
Представники відповідачів Генерального Штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Від Генерального Штабу Збройних Сил України до суду надійшов письмовий відзив, в якому зазначено, що відповідно до вимог абзацу четвертого пункту 228 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, звільнення з військової служби через службову невідповідність здійснюється в разі неможливості призначення військовослужбовця, якому відмовлено (якому скасовано) у відповідній формі допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, на посаду, яка не передбачає такого допуску, та неможливості звільнення з військової служби за іншими підставами, передбаченими законодавством. Згідно з вимогами абзацу шостого підпункту другого пункту 225 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008, звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється у військових званнях до полковника (капітана 1 рангу) включно за всіма підставами, крім військовослужбовців, які займають посади номенклатури призначення Міністра оборони України, - начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.
На підставі викладеного вище, відповідач вважає, що враховуючи скасування позивачу розпорядженням Управління служби безпеки України в Сумській області від 28.03.2018 № 23д допуску до державної таємниці, а також відсутність можливості звільнення його з військової служби за іншими підставами, начальник Генерального штабу - Головнокомандувач Збройних Сил України, видаючи наказ (по особовому складу) від 13.06.2018 № 307, в частині звільнення Позивача з військової служби у запас через службову невідповідність, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які визначені нормативно-правовими актами.
21.03.2019 від представника Командування Сухопутних військ Збройних Сил України до суду надійшло письмове клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням його на стаціонарному лікуванні, проте суд відмовляє у задоволенні вказаного клопотання, оскільки Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не позбавлене можливості направити іншого представника для участі у судовому засіданні.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України, з 28.09.2015 перебував на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , мав військове звання підполковник.
У травні 2016 року стосовно ОСОБА_1 командуванням військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_7 " було проведено службове розслідування, за результатами якого складено акт від 31.05.2016 (а.с. 68-73, т. 2).
У вказаному акті службового розслідування викладено висновок про те, що за порушення вимог ст. 11, 16, абзацу 1 ст. 49, ст. 58, 59, 101, 102 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 1, 5 ст. 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, що вимагають від військовослужбовців свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, не допускати самому та стримувати своїх товаришів від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, виявляти пововагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому, особисту недисциплінованість, низькі морально-ділові якості, що привели до порушення законодавства та свідомого отримання неправомірної вигоди від цивільної особи, слід клопотати перед вищим командуванням про притягнення військового комісара Великописарівського районного військового комісаріату Сумської області підполковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності - "позбавлення військового звання".
На підставі висновків службового розслідування командувачем військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_7 " 01.06.2016 видано наказ № 223, яким прийнято рішення за вищевказані порушення клопотати перед вищим командуванням про накладення на військового комісара Великописарівського районного військового комісаріату Сумської області підполковника ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - "позбавлення військового звання" (а.с. 74-77, т. 2).
Пунктами 1, 3 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 № 326 підполковника ОСОБА_1 відсторонено від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 з 12 вересня 2017 року, тимчасово допущено до виконання обов`язків вакантної посади заступника військового комісара з територіальної оборони ІНФОРМАЦІЯ_8 з 12 вересня 2017 року (а.с. 84-85, т. 2).
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277 відповідно до п. 77 Порядку - 939 у зв`язку з відстороненням від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 (наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 від 11.09.2017 № 326) припинено доступ до робіт з матеріальними носіями секретної інформації грифу секретності "Таємно" ОСОБА_1 (а.с. 133, т. 1).
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2017 № 344 пункт 1 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 № 326 (в зв`язку з хворобою підполковника ОСОБА_1 ) викладено в наступній редакції: підполковника ОСОБА_1 відсторонити від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 ; пункт 3 вищезазначеного наказу викладено в наступній редакції: підполковника ОСОБА_1 тимчасово допустити до виконання обов`язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об`єднаного міського військового комісаріату (а.с. 44-45, т. 2).
Наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 № 326 зі змінами, внесеними наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2017 № 344, був оскаржений позивачем до суду, та рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 по справі № 818/1495/17, яке набрало законної сили, у задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення грошового забезпечення відмовлено.
26.03.2018 військовий комісар Сумського обласного військового комісаріату направив начальнику Управління служби безпеки України в Сумській області лист № 166дск (а.с. 41, т. 2), в якому відповідно до пункту 80 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939, з припиненням громадянином діяльності, у зв`язку з якою йому надано допуск до державної таємниці (переміщений на іншу посаду), та відсутності протягом шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації подальшої потреби в діяльності, пов`язаної з державною таємницею, просив скасувати допуск до державної таємниці по формі 3 військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 . Зазначив, що доступ до державної таємниці військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 припинено наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 року № 277.
Розпорядженням Управління служби безпеки України в Сумській області від 28 березня 2018 року № 23-д відповідно статей 22, 24, 26 Закону України "Про державну таємницю", Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 скасовано допуск до державної таємниці за формою 3 ОСОБА_1 , військовому комісару ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 42, т. 2).
Пунктом 24 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 11.04.2018 № 148 відповідно до підпункту 8 пункту 116 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України підполковника ОСОБА_1 , військового комісара Великописарівського районного військового комісаріату Сумської області оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_7 ", увільнено від займаної посади та зараховано в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України (а.с. 31, т. 1).
Пунктом 6 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.04.2018 № 139 підполковника ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу, усіх видів забезпечення Великописарівського районного військового комісаріату 26.04.2018 (а.с. 27, т. 1).
Пунктом 6 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.04.2018 № 140 підполковника ОСОБА_1 зараховано у списки особового складу на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 28-29, т. 1).
Пунктом 53 наказу генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) звільнено підполковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) (а.с. 62, т. 2).
Пунктом 3 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.06.2018 № 231 підполковника ОСОБА_1 , колишнього військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , який перебував у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, звільненого наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», з урахуванням вимог частини восьмої цієї самої статті, 22 червня 2018 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_6 та всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Охтирського ОМВК Сумської області (а.с. 30, т. 1).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із п. 122 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військовослужбовець, стосовно якого винесено постанову про притягнення як обвинуваченого у вчиненні злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді до розгляду справи судом.
Відсторонення військовослужбовців від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Військовослужбовці, відсторонені від посад чи від виконання повноважень на посаді, зараховуються у розпорядження відповідної посадової особи з дня, що настає за днем відсторонення, та продовжують проходити військову службу, виконуючи обов`язки військової служби в межах, визначених посадовою особою, у розпорядженні якої вони перебувають (якщо до них не застосовано запобіжних заходів кримінального провадження у виді домашнього арешту або тримання під вартою). Військовослужбовці, усунені або відсторонені від виконання службових обов`язків, продовжують проходити військову службу, виконуючи обов`язки військової служби в межах, визначених командиром військової частини, якщо до них не застосовано запобіжних заходів або покарань, визначених у підпунктах 12-1, 13 пункту 116 цього Положення.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 27 Закону України "Про державну таємницю" доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання.
Рішення про надання доступу до конкретної секретної інформації (категорії секретної інформації) та її матеріальних носіїв приймають керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких виконуються роботи, пов`язані з державною таємницею, або зберігаються матеріальні носії секретної інформації.
Згідно із ч. 2 ст. 22 Закону України "Про державну таємницю" допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про державну таємницю" допуск до державної таємниці не надається у разі:
1) відсутності у громадянина обґрунтованої необхідності в роботі із секретною інформацією;
2) сприяння громадянином діяльності іноземної держави, іноземної організації чи їх представників, а також окремих іноземців чи осіб без громадянства, що завдає шкоди інтересам національної безпеки України, або участі громадянина в діяльності політичних партій та громадських організацій, діяльність яких заборонена у порядку, встановленому законом;
3) відмови громадянина взяти на себе письмове зобов`язання щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, а також за відсутності його письмової згоди на передбачені законом обмеження прав у зв`язку з допуском до державної таємниці;
4) наявності у громадянина судимості за тяжкі або особливо тяжкі злочини, не погашеної чи не знятої в установленому порядку;
5) наявності у громадянина психічних розладів, які можуть завдати шкоди охороні державної таємниці, відповідно до переліку, затвердженого Міністерством охорони здоров`я України і Службою безпеки України.
У наданні допуску до державної таємниці може бути відмовлено також у разі:
1) повідомлення громадянином під час оформлення допуску недостовірних відомостей про себе;
2) постійного проживання громадянина за кордоном або оформлення ним документів на виїзд для постійного проживання за кордоном;
3) невиконання громадянином обов`язків щодо збереження державної таємниці, яка йому довірена або довірялася раніше.
Громадянина, якому відмовлено у допуску до державної таємниці, якщо виконання трудових чи службових обов`язків вимагає доступу до державної таємниці, а переміщення на інше робоче місце чи іншу посаду неможливе, може бути в передбаченому законодавством порядку переведено на іншу роботу або службу, не пов`язану з державною таємницею, чи звільнено.
Згідно із ч. 2, 5, 6 ст. 26 Закону України "Про державну таємницю" скасування раніше наданого допуску до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або після припинення громадянином діяльності, у зв`язку з якою йому було надано допуск, втрати ним громадянства або визнання його недієздатним на підставі інформації, здобутої органами Служби безпеки України або отриманої від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
Громадянина, якому скасовано допуск до державної таємниці, якщо виконання трудових чи службових обов`язків вимагає доступу до державної таємниці, а переміщення на інше робоче місце чи іншу посаду неможливе, може бути в передбаченому законодавством порядку переведено на іншу роботу або службу, не пов`язану з державною таємницею, чи звільнено.
Порядок надання, переоформлення та скасування громадянам допуску до державної таємниці встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок припинення громадянину доступу до секретної інформації керівником підприємства, установи, організації та скасування раніше наданого допуску до державної таємниці органом Служби безпеки України визначено Порядком організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939, який має гриф обмеження доступу «Для службового користування» (далі - Порядок № 939).
На вимогу суду ІНФОРМАЦІЯ_10 було надано витяги з Порядоку № 939 (а.с. 47, 96, т. 2).
Відповідно до п. 77 Порядку № 939 у разі звільнення громадянина з роботи на підприємстві, в установі, організації, переведення на іншу роботу чи службу, не пов`язану з державною таємницею, наданий такому громадянину доступ до секретної інформації наказом керівника підприємства, установи, організації припиняється. При цьому допуск до державної таємниці залишається чинним протягом шести місяців з дати припинення громадянину доступу до державної таємниці, визначеної у такому наказі, в межах строку дії такого допуску.
За відсутності у громадянина подальшої потреби в діяльності, пов`язаної з державною таємницею, до органу Служби безпеки України, який надав йому допуск до державної таємниці, протягом п`яти робочих днів після закінчення шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації РСО надсилаються документи, передбачені пунктом 80 цього Порядку, для скасування такого допуску.
Підрозділ кадрового забезпечення підприємства, установи, організації зобов`язаний своєчасно інформувати РСО про зміни у штатному розписі (штаті) підприємства, установи, організації, звільнення громадянина з роботи або переведення на іншу роботу чи службу, не пов`язану з державною таємницею.
Згідно із п. 80 Порядку № 939 скасування раніше наданого допуску до державної таємниці здійснюється органом Служби безпеки України за місцем провадження громадянином діяльності, пов`язаної з державною таємницею, у разі: виникнення або виявлення обставин. Передбачених статтею 23 Закону України «Про державну таємницю»; припинення громадянином діяльності, у зв`язку з якою йому надано допуск до державної таємниці, за відсутності протягом шести місяців після припинення доступу до державної таємниці обґрунтованої потреби у такій діяльності; втрати громадянства України; визнання громадянина в установленому законодавством порядку недієздатним або обмежено дієздатним; смерті громадянина.
За таких обставин керівник підприємства, установи, організації наказом припиняє громадянину доступ до секретної інформації, про що в обліковій картці робиться запис, який засвідчується підписом начальника РСО. Скріплений печаткою РСО, із зазначенням дати.
Для розгляду питання про скасування наданого громадянину допуску до державної таємниці керівник підприємства, установи, організації надсилає органу Служби безпеки України письмове повідомлення із зазначенням причин і підстав для такого скасування разом з обліковою карткою то карткою за формою згідно з додатком 8.
На прохання громадянина допуск до державної таємниці йому скасовується органом Служби безпеки України протягом трьох днів з дня звернення до органу Служби безпеки України з приводу скасування допуску.
Рішення про скасування громадянину допуску до державної таємниці приймається у формі наказу або розпорядження органу Служби безпеки України.
В обґрунтування правомірності прийняття наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277 в частині припинення доступу до державної таємниці ОСОБА_1 та розпорядження Управління служби безпеки України в Сумській області від 28 березня 2018 року № 23-д про скасування позивачу допуску до державної таємниці, відповідачі посилаються на те, що ОСОБА_1 був переведений на роботу не пов`язану з державною таємницею.
Не погоджуючись із вказаною позицію відповідачів, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, пунктами 1, 3 наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2017 № 326 підполковника ОСОБА_1 відсторонено від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 з 12 вересня 2017 року, тимчасово допущено до виконання обов`язків вакантної посади заступника військового комісара з територіальної оборони ІНФОРМАЦІЯ_8 з 12 вересня 2017 року.
Водночас, як встановлено із витягу з штатного розпису Середино-Будського районного військового комісаріату посада заступника військового комісара з територіальної оборони Середино-Будського районного військового комісаріату передбачає допуск до носіїв (Таємно, Цілком таємно, Особливої важливості) (а.с. 140, т. 2).
Суд не бере до уваги аргумент ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.09.2017 № 344 внесено зміни до наказу від 11.09.2017 № 326 та тимчасово допущено позивача до виконання обов`язків вакантної посади начальника відділення забезпечення Охтирського об`єднаного міського військового комісаріату, яка, в свою чергу, не передбачає допуску до державної таємниці, з огляду на те, що вказані зміни були внесені вже після прийняття оскаржуваного наказу від 25.09.2017 № 277.
Тобто, станом на 25.09.2017 ОСОБА_1 тимчасово виконував обов`язки заступника військового комісара з територіальної оборони ІНФОРМАЦІЯ_8 , посада якого передбачає допуск до державної таємниці, а тому у ІНФОРМАЦІЯ_1 були відсутні підстави для прийняття наказу від 25.09.2017 № 277 про припинення доступу до робіт з матеріальними носіями секретної інформації грифу секретності "Таємно" ОСОБА_1 .
У зв`язку з викладеним суд вважає наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277 безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи, що розпорядження Управління служби безпеки України в Сумській області від 28 березня 2018 року № 23-д про скасування допуску до державної таємниці ОСОБА_1 було прийняте на підставі та на виконання протиправного наказу від 25.09.2017 № 277, а тому не створює жодних правових наслідків, суд вважає, що воно, також, підлягає скасуванню.
Стосовно наказу Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та зарахування в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України, суд зазначає наступне.
Єдиним положенням нормативно-правового акту, на яке міститься посилання у вищевказаному наказі, є підпункт 8 пункту 118 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, відповідно до якого зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо дальшого їх службового використання допускається в разі скасування допуску до державної таємниці - до вирішення питання дальшого проходження військової служби.
При цьому, суд зауважує, що будь-яких підстав увільнення військовослужбовця від займаної посади вищевказаний пункт не передбачає.
Посилання ІНФОРМАЦІЯ_1 на те, що наказ Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 був розроблений відповідно до додатку 54 до наказу Міністерства оборони України від 26.05.2014 № 333 "Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України", суд не бере до уваги, оскільки вказаний додаток визначає лише форму складання наказу та не може бути покладений в основу прийняття рішення, викладеного у наказі.
Ані у письмових відзивах на позовну заяву, ані у поясненнях, наданих під час судового засідання, відповідачі не навели інших обґрунтованих підстав увільнення позивача від займаної посади з посиланням на конкретні положення нормативно-правових актів.
Фактично єдиною підставою прийняття наказу Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та зарахування в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України є скасування позивачу допуску до державної таємниці.
При цьому, судом встановлено протиправність наказу і розпорядження, якими ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці.
Враховуючи викладене, суд вважає наказ Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та зарахування в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України немотивованим, безпідставним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Враховуючи, що накази військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 квітня 2018 року № 139 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу, усіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 та від 27 квітня 2018 року № 140 в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення до ІНФОРМАЦІЯ_1 були прийняті на підставі та на виконання протиправного наказу від 11 квітня 2018 року № 148, а тому не створюють жодних правових наслідків, суд вважає, що вони, також, підлягають скасуванню у відповідних частинах.
Щодо наказу Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. д), е) ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військовослужбовці, які проходять кадрову військову службу, звільняються з військової служби на підставах:
д) через службову невідповідність;
е) у зв`язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади.
Відповідно до п.п. 2, 3 пункту 82 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
2) на рівнозначні посади:
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України;
3) на нижчі посади:
у разі скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці - на посаду, що не передбачає такого допуску, - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду.
Відповідно до пункту 4.27. Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170, на військовослужбовця, який займає посаду, що передбачає допуск до державної таємниці, і якому скасовано такий допуск чи відмовлено в його наданні, якщо виконання службових обов`язків цього вимагає, складається службова характеристика. За її результатами з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей військовослужбовець підлягає призначенню на рівнозначну або нижчу посади, за якими не передбачено допуск до державної таємниці.
У разі неможливості призначення на такі посади військовослужбовці підлягають звільненню в порядку, визначеному пунктом 12.3 розділу XII цієї Інструкції.
Згідно із абзацом 3 пункту 12.3. розділу XII Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року № 170 (в редакції від 28.11.2017) військовослужбовці, яким відмовлено в наданні допуску до державної таємниці або яким скасовано раніше наданий допуск до державної таємниці та яких неможливо призначити на рівнозначні або нижчі посади, за якими не передбачено доступу до державної таємниці, підлягають звільненню з військової служби за підставами, передбаченими підпунктами а і в пункту 2 частини третьої, пунктами а, б, в, г, д і и частин шостої і сьомої, підпунктами "а, "б, ґ, д пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу". У разі відсутності права на звільнення за цими підставами такі військовослужбовці підлягають звільненню з військової служби через службову невідповідність.
Відповідно до підпункту 4-1 ст. 225 Положення, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин, звільнення військовослужбовців з військової служби на підставах передбачених пунктом 2 частин 3, 6, 7, 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у військових званнях до підполковника включно за всіма підставами здійснюється Начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України.
Згідно із п.п. 3 п. 228 Положення звільнення з військової служби через службову невідповідність здійснюється в разі неможливості призначення військовослужбовця, якому відмовлено (якому скасовано) у відповідній формі допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, на посаду, яка не передбачає такого допуску, та неможливості звільнення з військової служби за іншими підставами, передбаченими законодавством.
В обґрунтування правомірності прийняття наказу начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) представник Генерального штабу посилався на те, що позивачу було скасовано допуск до державної таємниці, а відповідно до довідки Кадрового центру Збройних Сил України від 06.02.2019 № 321/кц/432 (а.с. 25, т. 2) станом на 13.06.2018 у Збройних Силах України була відсутня можливість розміщення на рівнозначних посадах, які б не передбачали допуску до державної таємниці, підполковника ОСОБА_1 , колишнього військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , який на той час перебував у розпорядженні командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.
Крім того, у письмовому відзиві на позовну заяву, Сумський обласний військовий комісаріат зазначив, що призначення військовослужбовця на рівнозначну або нижчу посаду у разі скасування йому допуску до державної таємниці є правом командира (начальника), а не обов`язком.
Судом встановлено, що станом на день звільнення ОСОБА_1 у штатних розписах Сумського обласного військового комісаріату, міськрайонних та районних військових комісаріатів Сумської області були наявні вакантні посади, які не передбачали допуску до державної таємниці (а.с. 97-124, т. 2).
Отже, суд вважає безпідставним посилання представника Генерального штабу на неможливість призначення позивача на іншу посаду, оскільки чинне законодавство не містить вимоги щодо необхідності призначення особи, якій скасовано допуск до державної таємниці, саме на рівнозначну посаду, а навпаки допускає можливість призначення на нижчу посаду.
Також, на думку суду, хибним є висновок про наявність у командира (начальника) на власний розсуд приймати рішення про те, чи звільнити військовослужбовця, якому скасовано допуск до державної таємниці, чи призначити його на іншу посаду, оскільки вищезазначеними правовими нормами право звільнити військовослужбовця надається командиру лише за умови неможливості призначення останнього на рівнозначну або нижчу посаду, яка не передбачає допуску до державної таємниці.
Суд звертає увагу на те, що в оскаржуваному наказі Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 зазначено, що останній звільняється на підставі скасування допуску до державної таємниці.
При цьому, у поданні на звільнення ОСОБА_1 (а.с. 63-67, т. 2), окрім інших, зазначено наступні підстави для подання: "26 квітня 2016 року підполковника ОСОБА_1 було затримано заступником військового прокурора Сумського гарнізону майором юстиції Ляшенком О.С. у порядку ст. 207 КПК України. Після проведення до судового розслідування, військовою прокуратурою Сумського гарнізону справа була передана на розгляд до Великописарівського районного суду за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України "Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди посадовою особою ".
Посилання на дії, які призвели до підозри у вчиненні злочину, міститься, також, і в характеристиці ОСОБА_1 , викладеній у скороченій оцінній картці військовослужбовця (а.с. 79-80), яка бралась до уваги при складанні подання на звільнення.
Крім того, у скороченій оцінній картці ОСОБА_1 за період службової діяльності з 01.11.2016 по 01.11.2017 військовим комісаром Сумського обласного військового комісаріату зазначено наступний висновок і рекомендації: займаній посаді не відповідає, доцільно прийняти рішення про подальше проходження військової служби за результатами висновку суду, що не узгоджується зі змістом службової характеристики ОСОБА_1 , складеної, також, військовим комісаром Сумського обласного військового комісаріату 27.08.2017.
Зокрема, у службовій характеристиці ОСОБА_1 від 27.08.2017 зазначено наступне: завдання призову громадян на строкову військову службу перевиконав на 142%. Завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом за 3 квартали 2017 р. виконав на 100%, відбір на службу за контрактом продовжується. Стан здоров`я добрий. В стройовому відношенні підготовлений добре. Державну таємницю зберігати вміє. З 25 січня 2017 року по 05 травня 2017року (3 місяці 10 діб) виконував завдання в зоні проведення антитерористичної операції ОТУ «Маріуполь». За виконання поставлених завдань під час перебування в зоні проведення АТО був нагороджений: відзнакою командира ОТУ «Маріуполь» - пам`ятна медаль «Оперативно-тактичне угруповання Маріуполь», грамотою командира ОТУ «Маріуполь» «За мужність та відвагу», подякою командира ОТУ «Маріуполь» «За сумлінне виконання службових обов`язків». Висновок: Займаній посаді відповідає. Доцільно залишити на займаній посаді (а.с. 37, т. 1).
Враховуючи викладене, а також те, що судом встановлено порушення порядку скасування позивачу допуску до державної таємниці, суд дійшов висновку, що наказ начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність) є безпідставним, протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п. 231 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військовослужбовець, стосовно якого прийнято рішення про дострокове розірвання контракту про проходження військової служби, має право оскаржити наказ про дострокове розірвання контракту і звільнення з військової служби у порядку, встановленому законодавством. Оскарження наказу не зупиняє його виконання. У разі незаконного звільнення з військової служби військовослужбовець, який проходить військову службу за контрактом, підлягає поновленню на військовій службі на попередній або за його згодою на іншій, не нижчій, ніж попередня, посаді. У разі поновлення на військовій службі орган, який прийняв рішення про таке поновлення, одночасно вирішує питання щодо виплати військовослужбовцю матеріального і грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, які він недоотримав внаслідок незаконного звільнення.
Згідно із п.п. 2 п. 1 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв`язку з проходженням у Збройних Силах України кадрової військової служби особами офіцерського складу до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
Враховуючи незаконне звільнення позивача, суд вважає за необхідне поновити підполковника ОСОБА_1 на військовій службі як військовослужбовця Збройних Сил України на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Як встановлено із довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.02.2019 № 5/191 (а.с. 46, т. 2), місячне грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на момент звільнення складало: посадовий оклад 1410 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням 5360 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років в розмірі 45 % в сумі 3046 грн. 50 коп. Розмір середньоденного грошового забезпечення станом на 22 червня 2018 року склав 327 грн. 22 коп.
Враховуючи, що кількість днів вимушеного прогулу (з 23.06.2018 по 21.03.2019) складає 272 календарних дні, розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить 89003,84 грн. (272*327,22 грн.).
Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Всупереч викладеним положенням відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, належних і достатніх доказів, які б свідчили про правомірність звільнення позивача у зв`язку із скасуванням допуску до державної таємниці у ході розгляду справи надано не було.
З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених у судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що мотивація та докази, наведені відповідачами під час розгляду адміністративної справи, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи позивача, а позивачем доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно із пунктами 2, 3 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 9816 (дев`ять тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 50 коп. - допустити до негайного виконання.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Генерального Штабу Збройних Сил України, Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Управління служби безпеки України в Сумській області про визнання протиправними та скасування розпорядження та наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.09.2017 № 277 в частині припинення доступу до державної таємниці ОСОБА_1 .
Скасувати розпорядження Управління служби безпеки України в Сумській області від 28 березня 2018 року № 23-д про скасування допуску до державної таємниці ОСОБА_1 .
Визнати протиправним та скасувати наказ Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України від 11 квітня 2018 року № 148 в частині увільнення підполковника ОСОБА_1 від займаної посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та зарахування в розпорядження Командувача Сухопутних Військ Збройних Сил України.
Визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 квітня 2018 року № 139 в частині виключення підполковника ОСОБА_1 зі списків особового складу, усіх видів забезпечення Великописарівського районного військового комісаріату.
Визнати протиправним та скасувати наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 квітня 2018 року № 140 в частині зарахування підполковника ОСОБА_1 у списки особового складу на всі види забезпечення до Сумського обласного військового комісаріату.
Визнати протиправним та скасувати наказ Начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 13 червня 2018 року № 307 (по особовому складу) в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 з військової служби у запас за пунктом «е» (через службову невідповідність).
Поновити підполковника ОСОБА_1 на військовій службі як військовослужбовця Збройних Сил України на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з Сумського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 89003 (вісімдесят дев`ять тисяч три) грн. 84 коп.
Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнення з Сумського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 9816 (дев`ять тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 50 коп. допустити до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 01.04.2019.