УХВАЛА
28 лютого 2019 року
м. Київ
справа № 9901/54/19
провадження № П/9901/54/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Анцупової Т. О.,
суддів: Берназюка Я. О., Коваленко Н. В., Кравчука В. М., Стародуба О. П.,
за участю секретаря судового засідання - Яроша Д. В.,
учасники справи:
представник позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Петренко Юлія Василівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні (підготовче засідання) в порядку загального позовного провадження заяву представника позивача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі № 9901/54/19 за позовом ОСОБА_3 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
28 січня 2019 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшов адміністративний ОСОБА_3 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, в якому позивач просила:
- визнати протиправним і скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 21 грудня 2018 року № 1983/ко-18;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України допустити суддю Франківського районного суду м. Львова ОСОБА_3 до подальшого проходження процедури кваліфікаційного оцінювання, а саме: «Дослідження досьє та проведення співбесіди»;
- відшкодувати судові витрати позивача за рахунок відповідача.
Ухвалою судді Верховного Суду від 04 лютого 2019 року поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у вказаній справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 28 лютого 2019 року.
28 лютого 2019 року у судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 подав заяву про зупинення провадження у справі № 9901/54/19 до вирішення справи № 9901/55/19 за позовом ОСОБА_3 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 обґрунтоване тим, що рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 05 листопада 2018 року, ухваленим у пленарному складі, було відмовлено ОСОБА_3 в перегляді рішення Комісії від 07 червня 2018 року № 130/зп-18 щодо результатів виконаного нею практичного завдання. Не погоджуючись з цим рішенням, ОСОБА_3 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом про визнання протиправним та скасування вказаного рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 05 листопада 2018 року.
01 лютого 2019 року ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду відкрито провадження у справі № 9901/55/19 за позовом ОСОБА_3 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання протиправним та скасування рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 05 листопада 2018 року, зобов'язання вчинити дії. Станом на день подання цієї заяви судовий розгляд справи № 9901/55/19 триває, судове рішення по суті позовних вимог не ухвалювалося.
У зв'язку з наведеним та керуючись ст. 236 КАС України, у поданому клопотанні про зупинення провадження у справі представник позивача ОСОБА_1 зазначає, що задоволення позову у справі № 9901/55/19, буде обумовлювати передчасність та безпідставність винесення Комісією рішення від 21 грудня 2018 року № 1983/ко-18, яке є предметом оскарження у справі.
Розглянувши клопотання представника позивача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі, Суд вважає, що воно підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі, зокрема, в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.
Відтак, необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи.
Судом встановлено, що предметом розгляду цієї адміністративної справи є правомірність рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 21 грудня 2018 року № 1983/ко-18, яким Комісія визначила, що суддя Франківського районного суду міста Львова ОСОБА_3 не склала іспиту; відмовила їй у допуску до другого етапу кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді «Дослідження досьє та проведення співбесіди», призначеного рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 01 лютого 2018 року № 8/зп-18; визнала суддю ОСОБА_3 такою, що не відповідає займаній посаді, та вирішила внести до Вищої ради правосуддя подання про її звільнення з посади судді Франківського районного суду міста Львова.
З огляду на те, що прийняттю Вищою кваліфікаційною комісією суддів України рішення від 21 грудня 2018 року № 1983/ко-18 передувало рішення Комісії від 05 листопада 2018 року, ухвалене у пленарному складі, яким відмовлено ОСОБА_3 в перегляді рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 07 червня 2018 року № 130/зп-18 щодо результатів виконаного нею практичного завдання, правомірність якого є предметом оскарження у справі № 9901/55/19, існує об'єктивна неможливість розгляду справи № 9901/54/19 до вирішення Верховним Судом справи № 9901/55/19.
На підставі викладеного, керуючись ст. 236, 248, 266, 295 КАС України,
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі № 9901/54/19 задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 9901/54/19 до вирішення справи № 9901/55/19.
Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом 15 днів з дня постановлення та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку, або після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені 28 лютого 2019 року.
Повне судове рішення складено 04 березня 2019 року.
Головуючий Т. О. Анцупова
Судді Я. О. Берназюк
Н. В. Коваленко
В. М. Кравчук
О. П. Стародуб