ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@nag.court.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження
"23" січня 2019 р. Справа№ 925/188/18
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Зубець Л.П.
суддів: Буравльова С.І.
Мартюк А.І.
розглянувши матеріали апеляційної скарги заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України
на ухвалу Господарського суду Черкаської області
від 13.12.2018 (повний текст ухвали підписано 14.12.2018)
у справі №925/188/18 (суддя Кучеренко О.І.)
за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України,
до 1) Акціонерного товариства "Агро Інвест Компані";
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробниче
підприємство "Імпульс Плюс"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії
"Хліб України" "Тальнівський комбінат хлібопродуктів"
2) Державна акціонерна компанія "Хліб України"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1) Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк"
2) Товариство з обмеженою відповідальність "Грейт Логістик"
про витребування майна
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018 №925/188/18 відмовлено Державній акціонерній компанії "Хліб України" у поновленні процесуального строку на подання додаткових доказів, повернуто Державній акціонерній компанії "Хліб України" документи, додані до заяви про долучення доказів до матеріалів справи від 27.11.2018 №1-2-12/335.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою суду першої інстанції, скаржник (заступник прокурора Черкаської області) звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018 у справі №925/188/18, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Окрім того, в тексті апеляційної скарги скаржником викладено клопотання про поновлення пропущеного строку, встановленого для подання апеляційної скарги на ухвалу суду, обґрунтоване тим, що повний текст оскаржуваної ухвали прокуратурою Черкаської області отримано лише 19.12.2018, що унеможливило своєчасне подання апеляційної скарги у законодавчо встановлений для цього строк.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.01.2019 апеляційну скаргу заступника прокурора Черкаської області передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі головуючого судді Зубець Л.П., суддів Буравльов С.І., Мартюк А.І.
При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в статях 2, 4 Господарського процесуального кодексу України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно Конституції України реалізація права особи на судовий захист здійснюється, зокрема, шляхом оскарження судових рішень у судах апеляційної інстанції, оскільки перегляд таких рішень в апеляційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів людини і громадянина.
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Частиною 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Отже, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що клопотання про поновлення строку на подання апеляційної скарги є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Водночас в прохальній частині апеляційної скарги скаржник просить розгляд апеляційної скарги заступника прокурора Черкаської області на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018 здійснювати в судовому засіданні за участю прокурора та сторін.
Клопотання про призначення судового засідання з викликом сторін обґрунтоване тим, що ціна позову у даній справі складає 23 774 294, 15 грн., а тому скаржник просить здійснювати розгляд даної апеляційної скарги з повідомленням учасників справи.
Клопотання скаржника про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін підлягає відхиленню з огляду на наступне.
Відповідно до частин 2 ст. 271 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції, зазначені в п 9 ч. 1 ст. 255 Господарського процесуального кодексу України (про відмову поновити або продовжити пропущений процесуальний строк), розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частин 5, 6, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов:
1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Частиною 3 статті 271 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що з урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Враховуючи наведені приписи процесуального законодавства, зважаючи на обраний позивачем спосіб захисту (особливості предмету позову), категорію та складність справи, обсяг та характер доказів, які входять до предмету доказування, час, необхідний для вчинення судом та учасниками процесуальних дій, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що справа має незначну складність, для якої пріоритетним є швидке вирішення спору, розгляд якої підлягає здійсненню у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 119, 234, 256, 262, 263, 267, 268, 270 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Поновити заступнику прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження ухвали Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018 у справі №925/188/18.
2. Відкрити апеляційне провадження у справі №925/188/18 за апеляційною скаргою заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018.
3. Відмовити заступнику прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України у задоволенні клопотання про розгляд апеляційної скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
4. Розгляд апеляційної скарги заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Кабінету Міністрів України на ухвалу Господарського суду Черкаської області від 13.12.2018 у справі №925/188/18 здійснювати у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
5. Роз'яснити відповідачам та третім особам у справі право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі протягом семи днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відповідно, але не пізніше 06.02.2019.
Звернути увагу відповідачів та третіх осіб у справі, що згідно вимог ст. 263 Господарського процесуального кодексу України, до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
6. Встановити строк для подання пояснень, клопотань, заперечень - до 15.02.2019.
7. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до приписів ст. 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку (ч. 1); заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом (ч. 2).
8. Копію ухвали Північного апеляційного господарського суду надіслати учасникам провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддя Л.П. Зубець
Судді С.І. Буравльов
А.І. Мартюк