У Х В А Л А
30 жовтня 2018 року
м. Київ
Справа № 552/561/17
Провадження № 14-479цс18
ВеликаПалата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Лященко Н.П.,
суддів Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи за позовом ОСОБА_3 до приватного підприємства «Екобіз», третя особа - Державна служба інтелектуальної власності України, про визнання дій такими, що порушують право інтелектуальної власності та відшкодування моральної шкоди, за касаційною скаргою приватного підприємства «Екобіз» на рішення Київського районного суду м. Полтави від 29 листопада 2017 року в складі судді Яковенко Н. Л. та постанову Апеляційного суду Полтавської області від 25 січня 2018 року в складі колегії суддів: Пилипчук Л. І., Дряниці Ю. В., Чумак О. В.,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до приватного підприємства «Екобіз» (далі - ПП «Екобіз») про захист права інтелектуальної власності.
ОСОБА_3 зазначала, що вона є власником промислового зразка № НОМЕР_1 упаковки для засобу «ІНФОРМАЦІЯ_1» згідно патенту від 10 грудня 2014 року № НОМЕР_1. Позивачка вказувала, що у грудні 2016 року в мережі аптек у м. Полтаві придбала засіб з такою самою назвою та майже ідентичною упаковкою, виробником якого є ПП «Екобіз». При цьому зазначена продукція повністю тотожна за упаковкою тій, що зареєстрована Державною службою інтелектуальної власності згідно патенту від 10 грудня 2014 року № НОМЕР_1, міститься в каталозі продукції ПП «Екобіз» та розміщена на сайті підприємства.
Вказані дії відповідача ПП «Екобіз» порушують її право інтелектуальної власності.
ОСОБА_3просила суд визнати дії ПП «Екобіз» щодо виробництва та реалізації гелю «ІНФОРМАЦІЯ_1» незаконними та такими, що порушують право її інтелектуальної власності на знак для товарів та послуг «ІНФОРМАЦІЯ_1» за свідоцтвом України від 10 листопада 2014 року № НОМЕР_2 та промисловий зразок № НОМЕР_1 упаковки для засобу «ІНФОРМАЦІЯ_1», згідно патенту від 10 грудня 2014 року № НОМЕР_1, власником яких вона є. Також просила суд стягнути з ПП «Екобіз» на її користь 100 тис. грн на відшкодування моральної шкоди, вилучити у ПП «Екобіз» виготовлений товар, знищити його та заборонити здійснювати виробництво та реалізацію гелю «ІНФОРМАЦІЯ_2» в будь-який спосіб споживачам з дати набрання рішенням законної сили.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 29 листопада 2017 року позов ОСОБА_3 задоволено. Визнано незаконними дії ПП «Екобіз» щодо виробництва та реалізації гелю «ІНФОРМАЦІЯ_1», як такі, що порушують право інтелектуальної власності на знак для товарів та послуг «ІНФОРМАЦІЯ_1» за свідоцтвом України від 10 листопада 2014 року № НОМЕР_2 та промисловий зразок № НОМЕР_1 упаковки для засобу «ІНФОРМАЦІЯ_1», згідно патенту від 10 грудня 2014 року № НОМЕР_1, власником яких є ОСОБА_3 Заборонено ПП «Екобіз» здійснювати виробництво та реалізацію гелю «ІНФОРМАЦІЯ_2» в будь-який спосіб споживачам з дати набрання рішенням законної сили. Вилучено у ПП «Екобіз» виготовлений товар - гель «ІНФОРМАЦІЯ_2» як такий, що виготовлений та ведений у цивільний оборот з порушенням права інтелектуальної власності, та зобов'язано знищити його. Стягнуто з ПП «Екобіз» на користь ОСОБА_3 100 тис. грн на відшкодування моральної шкоди. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що, оскільки позначення «ІНФОРМАЦІЯ_2», яке використовувалося на упаковці товару (гелю), що вироблявся та реалізувався ПП «Екобіз», є схожими до ступеню змішування, а упаковка, яка використовується для пакування такого товару (гелю), що виробляється та реалізується ПП «Екобіз», з нанесеним позначенням «ІНФОРМАЦІЯ_2», є такою, що може ввести в оману споживача щодо особи, яка виробляє товари марковані таким позначенням, то вказані дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують права ОСОБА_3, як власника промислового знака.
Крім того, факт виробництва та реалізації ПП «Екобіз» товару (гелю) з нанесеним позначенням «ІНФОРМАЦІЯ_2», яке є схожим до ступеня змішування із знаком на товари і послуги, власником якого є ОСОБА_3, свідчить про факт порушення прав позивачки відповідачем та є підставою для відшкодування моральної шкоди. Моральну шкоду у розмірі 100 тис. грн суд визнав такою, що відповідає засадам розумності і справедливості.
Постановою Апеляційного суду Полтавської області від 25 січня 2018 року апеляційну скаргу ПП «Екобіз» задоволено частково. Рішення Київського районного суду м. Полтави від 29 листопада 2017 року змінено, зменшено розмір стягнутої моральної шкоди до 50 тис. грн. У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що рішення суду першої інстанції в частині визнання дій ПП «Екобіз» неправомірними та такими, що порушують права позивача ОСОБА_3, як власника промислового знаку, та заподіяння останній такими діями моральної шкоди є законним й обґрунтованим. При цьому суд апеляційної інстанції не погодився з визначеним розміром морального відшкодування в сумі 100 тис. грн, вважав його завищеним та не співмірним, зменшивши суму до 50 тис. грн.
У касаційній скарзі, поданій у березні 2018 року до Верховного Суду, ПП «Екобіз», посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просило скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Крім того, касаційна скарга мотивована тим, що оскільки спір у справі виник в частині заборони виготовлення, вилучення та знищення товару, то він підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Відзив на касаційну скаргу не подано.
Ухвалою Верховного Суду від 2 квітня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 25 липня 2018 року справу призначено до судового розгляду.
Відповідно до частини шостої статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
Згідно із частинами першою та четвертою статті 404 ЦПК України питання про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи. Про передачу справи на розгляд палати, об'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу, зокрема, з обґрунтуванням підстав, визначених у частинах п'ятій або шостій статті 403 цього Кодексу.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 5 вересня 2018 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду з огляду на те, що ПП «Екобіз» оскаржує судові рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
ВеликаПалата Верховного Суду вважає мотиви, на підставі яких постановлено ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 5 вересня 2018 року, обґрунтованими та приймає справу до розгляду.
Згідно із частиною першою статті 402 ЦПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 7 ЦПК України розгляд справ у судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно із частиною тринадцятою вказаної статті розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Отже, справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами, у письмовому провадженні.
Керуючись частиною тринадцятою статті 7, статтями 401 - 404 ЦПК України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Прийняти до розгляду справу за позовом ОСОБА_3 до приватного підприємства «Екобіз», третя особа - Державна служба інтелектуальної власності України, про визнання дій такими, що порушують право інтелектуальної власності та відшкодування моральної шкоди, за касаційною скаргою приватного підприємства «Екобіз» на рішення Київського районного суду м. Полтави від 29 листопада 2017 року та постанову Апеляційного суду Полтавської області від 25 січня 2018 року.
2. Призначити справу до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними в ній матеріалами, у порядку письмового провадження на 5 грудня 2018 року в приміщенні Верховного Суду за адресою: вул. Пилипа Орлика, 8, м. Київ.
3. Надіслати копію цієї ухвали учасникам справи до відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.П. Лященко Судді: С.В.Бакуліна О.Б.Прокопенко В.В.Британчук Л.І.Рогач Д.А.Гудима І.В.Саприкіна В.І.Данішевська О.М.Ситнік О.С.Золотніков О.С.Ткачук О.Р.Кібенко В.Ю.Уркевич В.С.Князєв О.Г.Яновська Л.М.Лобойко