У Х В А Л А
17 жовтня 2018 року
м. Київ
Справа № 915/478/18
Провадження № 12-245гс18
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Бакуліної С.В.,
суддів Антонюк Н. О., Британчука В. В., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Саприкіної І. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Яновської О. Г.,
перевіривши наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду
справи № 915/478/18 Господарського суду Миколаївської області
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства «Нібулон»
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року
за позовом Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті
до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства «Нібулон»
про стягнення 1945579,97 грн,
ВСТАНОВИЛА:
Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернулася до Господарського суду Миколаївської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства «Нібулон» про стягнення коштів за надані ветеринарно-санітарні послуги у сумі 1945579,97 грн.
Господарський суд Миколаївської області ухвалою від 4 червня 2018 року, керуючись пунктом 1 части першої статті 175 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), відмовив позивачу у відкритті провадження у цій справі, оскільки дана справа є справою адміністративної юрисдикції і не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Мотивуючи ухвалу, суд першої інстанції зазначив, що Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті є суб'єктом владних повноважень, при цьому в господарські відносини з Товариством з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Нібулон» позивач безпосередньо не вступав.
Одеський апеляційний господарський суд постановою від 30 липня 2018 року скасував ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 4 червня 2018 року, а справу передав на розгляд до суду першої інстанції, зазначаючи, що у даному випадку предметом спору є стягнення з відповідача грошових коштів за надані позивачем послуги, а сторонами по справі є юридичні особи, відтак за суб'єктним та предметним складом цей спір не є неприйнятним з точки зору підвідомчості господарському суду.
Не погоджуючись з постановою Одеського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року, Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Нібулон» звернулося з касаційною скаргою до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Відповідно до частини шостої статті 302 ГПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.
Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду ухвалою від 1 жовтня 2018 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства «Нібулон» на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року; справу разом із касаційною скаргою передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 302 ГПК України, оскільки скаржник оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
Так, на обґрунтування касаційної скарги Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Нібулон» вказало на порушення судом апеляційної інстанції частини другої статті 19 Конституції України, статті 1 Закону України «Про ветеринарну медицину», частини другої статті 4, частини третьої статті 8, частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 175 ГПК України та зазначило, що спір у цій справі носить публічно-правовий характер і не може бути розглянутий в порядку господарського судочинства.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Нібулон» просить скасувати постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року, а ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 4 червня 2018 року про відмову у відкритті провадження у справі залишити в силі. Зазначена ухвала, у розумінні частини п'ятої статті 301 ГПК України, є однією із форм закінчення розгляду справи.
Оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство «Нібулон» оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, справа разом із касаційною скаргою підлягає прийняттю до розгляду Великою Палатою Верховного Суду.
Згідно із частиною першою статті 301 ГПК України у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження. Частиною п'ятою цієї ж статті встановлено, що перегляд ухвал суду першої та апеляційної інстанцій (крім ухвал, якими закінчено розгляд справи) здійснюється судом касаційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Зазначене є підставою для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи відповідно до частини третьої статті 301 ГПК України.
Частиною третьою статті 301 ГПК України встановлено, що розгляд справ у суді касаційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до частини другої статті 120 ГПК України суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання, якщо їх явка є не обов'язковою. При цьому у частині другій статті 121 цього Кодексу зазначено, що ухвала, якою суд повідомляє про призначення судового засідання, повинна містити, зокрема, вказівку про те, що участь особи не є обов'язковою.
Наведені обставини є підставою для призначення справи до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, що їх явка не є обов'язковою.
Ураховуючи викладене, керуючись статтями 120, 121, 233 - 235, 301, частиною шостою статті 302 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Прийняти до розгляду справу № 915/478/18 за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарського підприємства «Нібулон» на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30 липня 2018 року.
2. Призначити справу № 915/478/18 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду в порядку спрощеного позовного провадження на 26 лютого 2019 року о 10 годині 00 хвилин у приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8.
3. Повідомити учасників справи, що їх явка не є обов'язковою.
4. Копію цієї ухвали надіслати скаржнику та іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач С.В. Бакуліна Судді: Н.О. Антонюк Л.М. Лобойко В.В. Британчук Н.П. Лященко Д.А. Гудима О.Б. Прокопенко В.І. Данішевська Л.І. Рогач О.С. Золотніков І.В. Саприкіна О.Р. Кібенко О.М. Ситнік В.С. Князєв О.С. Ткачук О.Г. Яновська