ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2018 року
Львів
№ 876/3553/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді – Носа С. П.,
суддів – Кухтей Р.В., Хобор Р.Б.;
за участю секретаря судового засідання – Мацьків М.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі № 809/201/18 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-2600360302018 від 11.01.2018,-
ВСТАНОВИВ:
05 лютого 2018 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_2 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 в якому просила визнати притиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №РВ-2600360302018 від 11.01.2018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено у внесені відомостей до Державного земельного кадастру з мотивів невідповідності електронного документа установленим вимогам без зазначення норм законодавства, які передбачають невідповідність поданих документів вимогам законодавства.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року адміністративний позов задоволено Визнано протиправним та скасовано рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 №РВ-2600360302018 від 11.01.2018.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державним кадастровом реєстратором відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту підлягає погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, відповідно відмова у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру була законною.
Учасники справи в судове засіданні не з’явилися, явку повноважних представників не забезпечили, належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, що відповідно до ч.2 ст.313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції 31.03.2017 ОСОБА_2 звернувся з заявою до Чесниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га (гектари) в урочищі "Грида" для ведення особистого селянського господарства
26.04.2017 Чесниківською сільською радою Рогатинського району Івано-Франківської області, з врахуванням змін відповідно до рішення від 02.11.2017, надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства площами 1,600 га. та 0,4000 га, які розташовані по вул. Хліборобська в с. Чесники.
05.05.2017 ОСОБА_2 звернувся з заявою до ТОВ "Геоіфбуд" про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
ТОВ "Геоіфбуд" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства в розмірі 1,6000 га.
Експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області складено висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 30.11.2017 №11952, підсумковою оцінкою якого є погодження вказаного проекту землеустрою.
11.01.2018 за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 28.12.2017 (реєстраційний номер ЗВ-2604067372017) разом з доданими документами Державним кадастровим реєстратором відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру №РВ-2600360302018 з підстави невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме зазначено, що в представленому проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки відсутнє погодження в структурних підрозділах районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури.
Згідно абзацу 2 статті 50 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Частиною 6 статті 186 Земельного кодексу України встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно частини 1 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Колегією суддів встановлено, що проект землеустрою, який подано позивачем, стосується земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на якій відсутні будь-які об’єкти будівництва і розташування таких об’єктів не планується, що підтверджується проектом землеустрою, наявним в матеріалах адміністративної справи, доказів протилежного суду не надано.
Частиною 3 статті 23 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
З системного аналізу норм слідує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу погоджується виключно територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та підлягає обов’язковому погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури лише у випадку знаходження на даній земельній ділянці об’єкта будівництва або призначення земельної ділянки для розміщення такого об’єкту.
Отже посилання відповідача на те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах населеного пункту підлягає погодженню структурним підрозділом районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури є безпідставним, оскільки проект на земельну ділянку на якій відсутні об’єкти будівництва або не планується розташування такого об’єкту, не потребує погодження вищевказаного структурного підрозділу, а тому вимоги частини 2 статті 186-1 Земельного кодексу України на спірні правовідносини не поширюються.
Крім цього проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки отримав позитивний висновок органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, що підтверджено позитивним висновком експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області складено 30.11.2017 за №11952.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність відмови ОСОБА_2 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а тому рішення Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 №РВ-2600360302018 від 11.01.2018 є протиправним та підлягає до скасування.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного кадастрового реєстратора відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 – залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року у справі № 809/201/18 – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя
ОСОБА_4
судді
ОСОБА_3
ОСОБА_5
Повне судове рішення складено 25 червня 2018 року