ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 травня 2018 року № 826/8771/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом ОСОБА_1
до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України
третя особа Державна фіскальна служба України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, третя особа: Державна фіскальна служба України, в якому просив суд: визнати незаконним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України від 14.06.2017 про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій та зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути надані ним документи та прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2017 порушено провадження у даній справі та призначено до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 подав на розгляд Комісії Державної фіскальної служби України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України усі необхідні документи, які підтверджують безпосередню участь у зоні проведення антитерористичної операції, та які визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413. Проте, відповідачем було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, що, на думку позивача, є неправомірним.
Відповідач у свою чергу, проти задоволення позовних вимог заперечив з огляду на те, що згідно із п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 закріплено, що статус учасника бойових дій може бути наданий, зокрема, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України, ОСОБА_1 не відносився до осіб рядового або начальницького складу, у зв'язку з чим йому було відмовлено. Крім того, на думку відповідача, позивач до Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО не відряджався, а відтак службу в зоні антитерористичної операції не проходив.
Судом на підставі ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено здійснювати подальший розгляд судової справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, дослідивши заперечення відповідача, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно наявної в матеріалах справи довідки, ОСОБА_1 працював з 2016 року на посаді начальника слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі головного управління ДФС у м. Києві.
Наказом Державної фіскальної служби України від 29.02.2016 №637-о полковника податкової міліції ОСОБА_1 - начальника слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі головного управління ДФС у м. Києві було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 03.03.2016 по 31.03.2016.
Наказом Державної фіскальної служби України від 01.04.2016 №1139-о полковника податкової міліції ОСОБА_1 - начальника слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі головного управління ДФС у м. Києві було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 01.04.2016.
Наказом Державної фіскальної служби України від 01.04.2016 №1139-о полковника податкової міліції ОСОБА_1 - начальника слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі головного управління ДФС у м. Києві було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 12.05.2016.
Згідно витягу із наказу першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) №224дск від 11.08.2016 вважати полковника податкової міліції ОСОБА_1 таким, що прибув до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської обл., забезпеченні її проведення з метою виконання службових завдань з 03.03.2016.
Згідно витягу із наказу керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 14.04.2016 №020 вважати полковника податкової міліції ОСОБА_1 таким, що залучений до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської обл. та відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику антитерористичної операції в Донецької та Луганської обл. з 03.03.2015 по 31.03.2016.
Згідно витягу із наказу керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 08.05.2016 №029 вважати полковника податкової міліції ОСОБА_1 таким, що залучений до проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської обл. та відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику антитерористичної операції в Донецької та Луганської обл. з 01.04.2016.
Згідно витягу із наказу першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) №289дск від 15.10.2016 вважати полковника податкової міліції ОСОБА_1 таким, що вибув зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської обл., забезпеченні її проведення з метою виконання службових завдань з 16.05.2016.
Згідно витягу із наказу керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 08.05.2016 №029 вважати полковника податкової міліції ОСОБА_1 таким, що відкликаний з району проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської обл. та відрядженими в район її проведення з підпорядкуванням керівнику антитерористичної операції в Донецької та Луганської обл. з 16.05.2016.
Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11.05.2016 №648/99-99-21-10-18, виданою начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО підтверджується, що полковник податкової міліції ОСОБА_1 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. У цій довідці вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
Крім того, в матеріалах справи міститься нагорода медаллю «Честь. Слава. Держава», виданою Київським міським головою від 30.08.2016 №841 ОСОБА_1, а також лист - подяка ОСОБА_1 Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 28.06.2016.
17.02.2017 на підставі абз.2 п.2 розділу 2 «Положення про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України», затвердженого Наказом Мінфіну 14.11.2016 року №957 та зареєстрованого в Мінюсті 30.11.2016 року №1553/29683, позивачем було направлено на адресу Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України документи, що відповідно до абз.1 п.4 «Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» (із змінами та доповненнями), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 20.08.2014 року №413 є підставою для надання статусу учасника бойових дій та підтверджують безпосередню участь позивача в антитерористичній операції (АТО).
Листом від 14.06.2017 №7593/Д/99-99-04-04-01-14 про надання інформації Державною фіскальною службою України повідомлено позивача про те, що рішенням Комісії відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишніх) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв'язку з чим заяву та матеріали було повернуто позивачу.
За змістом витягу протоколу засідання Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України №3 від 28.03.2017, що наявний в матеріалах справи, вбачається, що підставою для відмови у наданні статусу учасника бойових дій працівникам слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС слугувало те, що надання такого статусу іншим працівникам ДФС окрім осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення АТО без внесення змін до чинного законодавства не можливе.
Вважаючи вищевказане рішення протиправним, та такими, що було прийнято з порушенням норм діючого законодавства, ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-ХІІ (далі - Закон № 3551-ХІІ), Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Порядок № 413), Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2016 року №957.
Відповідно до статті 5 Закону №3551-ХІІ, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Пунктом 19 статті 6 Закону №3551-ХІІ визначено, що учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону, визначена Порядком №413.
Так, відповідно до пункту 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку №413 закріплено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення: витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Відповідно до пункту 5 Порядку №413, рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається:
- комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними, зокрема, в ДФС;
- міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення №957, комісія призначена для прийняття рішень про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій, розгляду та вивчення поданих заяв та інших матеріалів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України (ДФС), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Підстави для відмови в наданні статусу учасника бойових дій визначені пунктом 7 розділу ІІ Положення №957, і такими підставами є:
- відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення;
- надання недостовірних даних про особу;
- виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення;
- наявність обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Суд звертає увагу на те, що вищезазначені підстави є вичерпними та не підлягають розширеному тлумаченню, а відтак вказана відповідачем підстава для відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій (неналежність до осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС) не передбачена Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.
Як встановлено судом та не заперечено відповідачем, ОСОБА_1 дійсно відряджався до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області. Факт безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підтверджений Довідкою від 11.05.2016 №648/99-99-21-10-18.
Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача на лист Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції від 21.04. 2017 № 1730/02/05.1-17, як на правову підставу прийняття рішення про відмову позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.
Суд зазначає, що вказаний відповідачем лист не є нормативно-правовим актом, а відтак не породжує правових наслідків у відповідній сфері суспільних відносин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач законність оскаржуваного рішення суду не довів, тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про відмову у визнанні останнього учасником бойових дій підлягають задоволенню.
Оскільки встановлено, що Комісія протиправно відмовила у встановленні позивачу статусу учасника бойових дій, а також прийнявши до уваги наявність у позивача права на встановлення такого статусу, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права, у спірному випадку, є зобов'язання відповідача повторно розглянути надані позивачем документи та прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій.
Частиною 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 241-246, 250, 255, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України.
Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути документи та прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, відповідно до статті 255Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.С. Мазур