ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 березня 2018 року № 826/16535/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.
при секретарі судового засідання Хаюк К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування»
до
Державної служби геології та надр України
про
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача - Шляхетський А.Л.,
від відповідача - Смиченко В.В.
встановив:
Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області, строком дії на 20 років;
- визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України, оформлену листом від 05 вересня 2017 року №20001/03/12-17, в наданні Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років, за заявою, поданою листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 3009775) спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 3009775) спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком на 20 років.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до підпункту 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (надалі Порядок №615), Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889 подало до Державної служби геології та надр України заяву про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років.
До вказаної заяви позивач додав всі документи, передбачені Порядком №615, однак відповідач листом від 05 вересня 2017 року №20001/03/12-17 відмовив позивачу у наданні спеціального дозволу на підставі пункту 19 Порядку №615 та повернув позивачу заяву з доданими документами у зв'язку з тим, що на даний час підпункт 13 пункту 8 Порядку виключено постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №277.
Таку відмову відповідача позивач вважає протиправною, оскільки на час звернення із заявою від 09 грудня 2016 року підпункт 13 пункту 8 Порядку №615 був чинним, а відповідач, в свою чергу, мав прийняти рішення у строки і у порядку, визначеними Порядком №615. Відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок якої позивачу було відмовлено в отриманні спеціального дозволу на користування надрами.
За таких обставин позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із заявленими позовними вимогами.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. При цьому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, вказував на втрату чинності з 01 квітня 2017 року підпункту 13 пункту 8 Порядку №615. До того ж, звернув увагу суду на те, що зокрема листом Дніпропетровська обласна рада №1149/0/2-17 від 13 квітня 2017 року повідомила Держгеонадра про не підтримання депутатами проекту рішення «Про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Укргазвидобування».
Крім того, відповідачем зауважено, що за інформацією, розміщеною в базі даних ДНВП «Геоінформ України», в межах заявленої ділянки розташована Новостепанівська площа, на яку іншим суб'єктом господарювання подано заяву на отримання спеціального дозволу за процедурою аукціону.
За таких обставин, та враховуючи, що Дніпропетровська обласна рада не підтримала рішення про погодження надання надр у користування, у відповідності до вимог пункту 9 Порядку №615, - згідно пункту 19 Порядку №615, у зв'язку з невідповідністю документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку, відповідачем було відмовлено позивачу у наданні спеціального дозволу на користування надрами та повернута заява разом із пакетом документів.
Крім того, представник відповідача зазначив, що за наслідками проведення планової перевірки дотримання ПАТ «Укргазвидобування» вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини) (акт перевірки №34/2542 від 25 травня 2016 року), встановлено факт невиконання програми робіт щодо користування надрами Кам'янської площі, що є додатком до Угоди про умови користування надрами (спеціальний дозвіл №2542 від 09 вересня 2004 року). Також, за наслідками проведення планової перевірки (акт №30/2370 від 25 травня 2016 року) встановлено факт невиконання програми робіт щодо користування надрами Східно-Харківської площі, що є додатком до Угоди про умови користування надрами (спеціальний дозвіл №2370 від 12 серпня 2003 року).
За таких обставин, на думку представника відповідача, підстави для задоволення позову відсутні. До того ж, вимога про зобов'язання надати спеціальний дозвіл на користування надрами є втручанням у дискреційні повноваження контролюючого органу, відповідно, не може бути задоволеною судом.
Суд, заслухавши доводи та заперечення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відносини щодо забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян, регулюються Кодексом України про надра.
Згідно статті 4 Кодексу України про надра, надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради. Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.
В силу пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі Положення №1174), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується на реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр є Держгеонадра України, який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 4 Положення №1174 встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу, внесення змін до нього врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (Порядок №615).
Так, відповідно до підпункту 13 пункту 8 Порядку №615 (в редакції, що діяла на час подання позивачем заяви від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889) без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб'єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.
Належність позивача до таких суб'єктів не заперечується відповідачем.
Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку (абзац 25 пункту 8 Порядку).
Пунктом 9 Порядку №615 встановлено, що надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами (абзаци 1-4 пункту 9 Порядку №615).
Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1 та погоджується органами, визначеними абзацами другим-четвертим цього пункту (абзац 5 пункту 9 Порядку №615).
Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому-четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів (абзац 7 пункту 9 Порядку №615).
За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому-четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл (абзац 8 пункту 9 Порядку №615).
У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому і третьому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 90 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено (абзац 9 пункту 9 Порядку №615).
У разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено (абзац 10 пункту 9 Порядку №615).
Згідно з пунктом 25 Порядку №615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї.
Наказ Держгеонадр про надання дозволу розміщується протягом п'яти днів на офіційному веб-сайті Держгеонадр (абзац п'ятий пункту 25 Порядку №615).
Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовження строку дії дозволу розміщується протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу (абзац 7 пункту 25 Порядку №615).
Як вбачається із матеріалів справи, 09 грудня 2016 року Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» звернулося до Держгеонадра із заявою №3/2-01-9889 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, яка з додатками на 18 аркушах в 1 примірнику зареєстрована Держгеонадра 12 грудня 2016 року за №20160/02/12-16.
Листом №23390/13/12-16 від 16 грудня 2016 року Державна служба геології та надр України направила пакет документів (копії) на адресу Міністерства екології та природних ресурсів України для розгляду питань щодо погодження спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газу природного, конденсату, нафти Східно-Голубівської площі, що знаходиться в Новомосковському районі Дніпропетровської області.
При цьому, в листі зауважила, що у разі неотримання Державною службою геології та надр України відповідного листа щодо погодження у визначений Порядком термін вважатиметься, що надання вищезазначеного спеціального дозволу на користування надрами Міністерством екології та природних ресурсів України погоджено відповідно до абзацу 11 пункту 9 Порядку.
Листом №23382/13/12-16 від 16 грудня 2016 року Держгеонадра направила пакет документів аналогічного змісту до Дніпропетровської обласної ради. При цьому, також просила врахувати, що у разі неотримання Державною службою геології та надр України позитивної або негативної відповіді щодо погодження у визначений Порядком термін вважатиметься, що надання спеціального дозволу на користування надрами обласною радою погоджено відповідно до абзацу 10 пункту 9 Порядку.
В матеріалах справи знаходиться лист Дніпропетровської обласної ради за №вих-1149/0/2-17 від 13 квітня 2017 року, адресований Державній службі геології та надр України, у відповідь на лист від 12 грудня 2016 року №23382/13/12-16 про те, що на пленарному засіданні 24 березня 2017 року проект рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Укргазвидобування» депутати не підтримали.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №36 від 31 січня 2017 року «Про погодження надання надр у користування» введено в дію протокол №13 засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування Міністерства екології та природних ресурсів України від 31 січня 2017 року, відповідно до п. 1.9 якого погоджено надання спеціального дозволу на користування надрами Східно-Голубівської площі.
З наведеного вбачається, що станом на травень 2017 року відповідач мав відповідні листи щодо розгляду питань погодження отримання спеціального дозволу публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» щодо родовищ Східно-Голубівської площі .
У відповідності з положеннями абзацу 25 пункту 8 Порядку №615 протягом 30 днів відповідач мав прийняти відповідне рішення, яке, в свою чергу, у відповідності з абзацом 5 чи 7 пункту 25 Порядку №615, у формі наказу повинно бути протягом 5 (робочих) днів розміщене на офіційному веб-сайті Держгеонадра.
В той же час, відповідач направив на адресу позивача лист №20001/03/12-17 від 05 вересня 2017 року, в якому зазначив, що Держгеонадра опрацювала заяву ПАТ «Укргазвидобування» про надання спеціального дозволу на користування надрами відповідно до підпункту 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, та у межах компетенції повідомила, що на даний час підпункт 13 пункту 8 Порядку виключено постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №277. Також відповідач повідомив про неприйняття рішення депутатами Дніпропетровської обласної ради, а також про те, що на заявлену ділянку подана заява іншим суб'єктом господарювання в порядку аукціону. При цьому, відповідач повернув пакет документів та повідомив про те, що у наданні зазначеного спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Укргазвидобування» відмовлено відповідно до пункту 19 Порядку.
Задовольняючи позов часткового суд виходив з наступного.
Згідно частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 мотивованої частини Рішення Конституційного суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним сили, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Неприпустимість зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є одним з аспектів загальновизнаного принципу правової визначеності як елемента принципу верховенства права, який відповідно до частини першої статті 8 Конституції України визнається і діє в Україні.
Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №277 внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, якими виключено підпункт 13 пункту 8 Порядку №615.
Проте, зазначені зміни, якими виключений підпункт 13 пункту 8 Порядку №615, набрали чинності з 01 квітня 2017 року.
В той же час, позивачем подана заява до відповідача про надання спеціального дозволу на користування надрами 09 грудня 2016 року, тобто під час дії підпункту 13 пункту 8 Порядку №615. Враховуючи встановлені вищенаведеними положеннями Порядку №615 терміни розгляду документів та прийняття відповідного рішення, рішення відповідач повинен був прийняти під час дії підпункту 13 пункту 8 Порядку.
Втім, відповідач припустився протиправної бездіяльності щодо неприйняття рішення у встановлений строк з приводу поданої позивачем 09 грудня 2016 року заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами.
Отже, в даному випадку, до спірних правовідносин слід застосовувати положення нормативно-правових актів, які діяли на час чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку №615.
При цьому, судом враховується рішення Європейського суду з прав людини у справах «Сєрков проти України» (заява №39766/05), «Щокін проти України» (заяви №23759 та №37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягають застосуванню судами як джерела права, та якими було встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки органи державної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань.
Таким чином, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь позивача при існуванні неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків такого заявника, а також ролі рішень Європейського суду з прав людини як джерела права в Україні, у суду при розгляді даної справи відсутні підстави для обмежувального тлумачення підпунту 13 пункту 8 Порядку №615.
На підставі зазначеного, позивач відповідно до положень підпункту 13 пункту 8 Порядку №615, які діяли на момент подачі ним документів, має право на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
Враховуючи викладене, та зважаючи на те, що відповідачем здійснювався розгляд заяви позивача від 09 грудня 2016 року та вчинялись дії, визначені Порядком №615 з приводу надсилання документів на погодження відповідним органам, суд вважає, що перша позовна вимога підлягає задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльності Державної служби геології та надр України щодо неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років.
При цьому суд зауважує, що рішення у формі наказу, як передбачено абзацом 7 пункту 25 Порядку №615, відповідачем не приймалось.
Згідно з частиною 5 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характера.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
У запереченнях проти позову відповідач зазначав, що згідно пункту 19 Порядку №615 підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є: - подання заявником документів не в повному обсязі; - виявлення у поданих документах недостовірних даних; - невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку; - наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні; - відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування. Відповідачем звернуто увагу саме на невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку, посилаючись на втрату чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку №615.
В своїх запереченнях відповідач також наголошував на порушення позивачем вимог законодавства у сфері геологічного вивчення надр, які виявлені та зафіксовані в актах перевірки від 25 травня 2016 року.
Проте, з відповіді відповідача, викладеної в листі від 05 вересня 2017 року вбачається, що жодних претензій або зауважень до поданих позивачем документів, їх комплектності або змісту немає. Єдиною підставою для повернення заяви позивача на видачу спеціального дозволу на користування надрами є застосування відповідачем нормативно-правового акту, який набрав чинності після виникнення правовідносин і не передбачає отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону. Та, поміж іншим, зауважено, що на заявлену позивачем площу подана заява іншим суб'єктом господарювання в межах процедури аукціону.
Позивач вважає, що відповідь у листі Держгеонадра від 05 вересня 2017 року є саме рішенням останнього про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами, а тому, відповідно, просив визнати таку відмову протиправною.
Суд, в даному випадку, не погоджується із позивачем, з огляду на недодержання відповідачем вимог абзаців 5 та 7 пункту 25 Порядку №615.
Більше того, рішення Держгеонадра з питань видачі, переоформлення, анулювання та інше спеціальних дозволів на користування надрами, як передбачено Порядком №615, приймається Комісією. Втім у судовому засіданні відповідачем не надано жодних доказів як засідання комісії щодо розгляду питань з приводу поданої позивачем 09 грудня 2016 року заяви, так і будь-якого прийнятого комісією рішення.
Лист Держгеонадра від 05 вересня 2017 року також не містить посилання на таке рішення комісії.
Тому позовна вимога про визнання протиправною відмову Державної служби геології та надр України, оформлену листом від 05 вересня 2017 року, задоволенню не підлягає.
На переконання суду, не підлягає задоволенню і вимога позивача зобов'язати Державну службу геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 3009775) спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 3009775) спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком на 20 років, - оскільки суд не може підміняти державний орган, дії якого оскаржуються, та приймати замість нього рішення, яке належить до компетенції виключно цього органу, так як такі дії суду виходять за межі визначених йому законодавцем повноважень.
В даному випадку ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 09 грудня 2016 року разом з доданими до неї документами, з урахуванням при цьому висновків суду, викладених у рішенні.
На підставі всього вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
в и р і ш и в:
Позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», подану листом від 09 грудня 2016 року №3/2-01-9889 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Східно-Голубівської площі, розташованої у Новомосковському районі Дніпропетровської області строком дії на 20 років, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, код ЄДРПОУ 30019775) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) судові витрати у розмірі 3200,00 грн.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 287, 296- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко