ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2017 року справа № 823/1764/17
м. Черкаси
09 год. 52 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламаря П.Г.,
при секретарі Дудці Г.О.,
за участю сторін:
представника позивача Шестакова С.М. (за довіреністю);
представника відповідача Бодні І.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського міського центру зайнятості про визнання протиправним рішення та зобов`язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
08.11.2017 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з адміністративним позовом до Черкаського міського центру зайнятості (далі відповідач), в якому просить:
-визнати протиправним рішення Черкаського міського центру зайнятості щодо неврахування страхового стажу ОСОБА_1 за період роботи з серпня по жовтень 2016 року включно, при визначенні розміру допомоги по безробіттю;
-зобов`язати Черкаський міський центр зайнятості призначити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу з серпня по жовтень 2016 року включно з виплатою недоотриманих з 17.07.2017 сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 має статус безробітного та перебуває на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості, і йому призначена допомога по безробіттю без врахування страхового стажу за серпень-жовтень 2016 року, оскільки роботодавцем не було сплачено ЄСВ. Позивач зазначає, що рішення відповідача є неправомірним, оскільки неперерахування роботодавцем ЄСВ, не може впливати на його право на отримання допомоги по безробіттю. За таких обставин, позивач просив, зобов`язати Черкаський міський центр зайнятості призначити йому допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу з серпня по жовтень 2016 року включно, при визначенні розміру допомоги по безробіттю та виплати сум.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у письмових запереченнях. В яких зазначено, що позивачу правомірно призначено допомогу по безробіттю, оскільки страховий стаж останнього за період з серпня по жовтень 2016 року, за даними Державного реєстру загальнообовязкового державного соціального страхування не підтверджений сплатою єдиного соціального внеску. Представник наголосив, що у випадку погашення заборгованості зі сплати ЄСВ колишнім роботодавцем гр. ОСОБА_1 та відображенням цієї інформації в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, Черкаським міським центром зайнятості буде здійснено повний перерахунок розміру допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 , при тому, незалежно від того чи буде останній ще перебувати на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості чи ні, перерахунок буде здійснено за весь період його перебування на обліку.
В судовому засіданні представник вказав, що Черкаський міський центр зайнятості не являється органом державної влади до функцій якого належить контроль за сплатою роботодавцями ЄСВ, останній діяв виключно в межах наділених повноважень та у відповідності до вимог діючого законодавства, а тому в заявленому позові необхідно відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.
Судом встановлено, що згідно трудової книжки НОМЕР_1 , ОСОБА_2 з 02.06.2015 по 27.01.2016, з 29.01.2016 по 17.10.2016 працював в ПАТ «Черкаський приладобудівний завод», а також був працевлаштований з 19.10.2016 по 14.07.2017 у ТОВ «Круг Експедішн Тракс».
17.07.2017 ОСОБА_2 подав заяви до Черкаського міського центру зайнятості про надання йому статусу безробітнього та виплати допомоги по безробіттю.
Згідно трудової книжки з 24.07.2017 - ОСОБА_2 став на облік до Черкаського міського центру зайнятості, як безробітний і розпочалася виплата допомоги по безробіттю.
Судом також встановлено, що згідно персональної картки ОСОБА_2 в Черкаському міському центрі зайнятості № 230017071700020 стаховий стаж позивача за останні 12 місяців, що передував реєстрації безробітним, становив 7 місяців.
Окрім того, згідно відомостей УПФУ про застраховану особу - ОСОБА_2 за звітний 2016 рік, в нього враховувався страховий стаж лише з жовтня по грудень 2016 року.
Суд звернув увагу, що за період з січня по жовтень 2016 року, позивачу нараховувалася заробітна плата, однак не були сплачені страхові внески. (а.с. 38 оборот)
Аналогічні відомості, що за період з серпня по жовтень 2016 року ОСОБА_1 була сплачена заробітна плата, роботодавцем нараховано ЄСВ однак не сплачено, підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків.
04.09.2017 за № 08-11/3763 на заяву ОСОБА_1 від 30.08.2017 Черкаський міський центр зайнятості повідомив останнього, що після сплати ПАТ «ЧПЗ» заборгованості по ЄСВ та відображенням цієї інформації в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, Черкаським міським центром зайнятості буде здійснено повний перерахунок розміру допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 з дати призначення.
Не погоджуючися з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору суд враховує.
Статтею 1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що соціальний захист у разі настання безробіття - комплекс заходів, що передбачений загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття та законодавством про зайнятість населення.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон №1533) право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
Стаття 21 Закону № 1533визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.
А згідно ст. 22 Закону № 1533 право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 15.06.2015 № 613 «Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», визначено процедуру, умови надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, та механізм обчислення районними, міськими, районними у містах та міськрайонними центрами зайнятості державної служби зайнятості (далі - центри зайнятості) страхового стажу.
Згідно п. 1 розділу II Порядку, допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Розмір допомоги по безробіттю визначається на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) залежно від страхового стажу, заробітної плати (доходу), а також довідок про грошове забезпечення, виданих особі військовими комісаріатами, де така особа перебувала на обліку, військовими частинами, органами, де особа проходила службу.
Приписами п. 7 Порядку «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням», затвердженого постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 (далі Порядок № 1266), встановлено, що розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення), є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (для розрахунку допомоги по безробіттю - реєстрації особи в державній службі зайнятості як безробітної).
Як вже встановлено судом, гр. ОСОБА_1 звернувся до Черкаського міського центру зайнятості щодо працевлаштування 17.07.2017 тому розрахунковий період для визначення середньоденної заробітної платні з якої має обраховуватись розмір допомоги по безробіттю є останні 12 місяців (липня 2016 року по червня 2017 року).
Згідно відомостей Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, колишній роботодавець гр. ОСОБА_1 ПАТ «ЧПЗ» не здійснював сплату єдиного соціального внеску з січня 2016 року по вересень 2016 року.
Відповідно до п. 31 Порядку № 1266 - середня заробітна плата (дохід) для призначення допомоги по безробіттю, для страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), та для призначення страхових виплат для добровільно застрахованих осіб обчислюється робочими органами фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування з використанням даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 9 Порядку № 613, встановлено, що якщо на восьмий день з дати реєстрації безробітного, що є застрахованою особою, відсутні дані в повному обсязі для обчислення страхового стажу та середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), допомога по безробіттю призначається в мінімальному розмірі, який встановлюється правлінням Фонду.
Постановою Правління Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 132 від 19.01.2017 мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, зазначених у частині першій статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», встановлюється у розмірі 1280 гривень.
Після надходження уточнених даних про застраховану особу з Державного реєстру, для військовослужбовців - після подання особою документів з військового комісаріату, де така особа перебувала на обліку, військової частини або органів, де проходила службу, здійснюється перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення. У разі припинення реєстрації безробітного перерахунок може здійснюватися за заявою особи або за рішенням суду.( абзац п. 9 Порядку № 613).
Окрім того, суд також зазначає, що абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464 від 08.07.2010 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Таким чином, законодавством визначений обов`язок роботодавця, як платника єдиного соціального внеску, своєчасно перераховувати суми єдиного соціального внеску до бюджету.
Суд не заперечує того факту, що позивач не повинен нести відповідальність за невиконання ПАТ "ЧПЗ" обов`язку зі сплати ЄСВ, однак центр зайнятості не наділений повноваженнями здійснювати нарахування допомоги по безробіттю в повній мірі, всупереч відомостям державного реєстру.
Крім того, суд зазначає, що після надходження уточнених даних щодо застрахованої особи з Державного реєстру, відповідачу буде здійснено перерахунок виплати допомоги по безробіттю з дня її призначення.
Отже, підсумовуючи викладене та враховуючи дискреційні повноваження відповідача, суд не може підміняти законодавчий орган влади та всупереч вимогам Закону і підзаконного акту зобов`язувати відповідача нараховувати допомогу без наявних підстав, а тому позовна заява не підлягає задоволенню.
Суд також зазначає, що центри зайнятості не здійснюють адміністрування сплати ЄСВ.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідач обґрунтував свою позицію з посиланням на норми законодавства України щодо правомірності прийнятого рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.
В силу положень ст. 94 КАС України з відповідача судові витрати не стягуються.
Керуючись ст. ст.11, 14, 70, 71,89,94,159-163 КАС України суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя П.Г. Паламар
Повний текс постанови виготовлено 11.12.2017