Справа № 815/5769/17
УХВАЛА
14 листопада 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «КРИСТАЛБАНК» до реєстратора Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни про визнання протиправними дії, скасування запису та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду засобами поштового зв'язку надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «КРИСТАЛБАНК» до реєстратора Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії реєстратора Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни щодо проведення державної реєстрації припинення обтяження рухомого майна за реєстраційним номером 13906512;
- скасувати запис, вчинений реєстратором Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни 30.03.2017 року про вилучення обтяження № 13906512 від 17.09.2013 року;
- зобов'язати реєстратора Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторію Василівну поновити в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запис про обтяження №13906512 від 17.09.2013 року за Договором застави транспортних засобів № 3/2013-07-48 від 16.09.2013 року, де обтяжував: Публічне акціонерне товариство «КРИСТАЛБАНК» (код ЄДРПОУ 39544699); боржник: Приватне підприємство «Бессарабія-В» (код ЄДРПОУ 35434347) з дати вилучення - 30.03.2017 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються, крім іншого: ім'я (найменування) позивача та відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; зміст позовних вимог згідно з ч.4 і 5 ст. 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Позивач надав позовну заяву з порушенням вказаних вимог КАС України.
Відповідно до ст.56 КАС України законними представниками органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Згідно п.4 ч.3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.
Позов підписаний представником позивача за довіреністю Оленко Н.О., надана копія довіреності, в якій зазначено, що Голова правління Гребінський Л.А. діє на підставі Статуту, але до позову не надані документи, які б підтверджували повноваження Голови правління щодо представництва інтересів ПАТ «КРИСТАЛБАНК» (копію документу, з якого вбачається призначення (вибрання) Голови правління, копія статуту щодо органів управління банку та їх повноважень). До позову наданий витяг зі Статуту лише щодо загальних положень (ст.1), юридичного статусу банку(ст.2), припинення діяльності банку (ст.21), зміни до статуту (ст.22).
Позивач зазначає, що за кредитним договором між ПАТ «ТЕРРА БАНК» та ПП «Бессарабія-В», договором застави (за яким в заставу банку передані транспортні засоби), ПАТ «КРИСТАЛБАНК» є кредитором та заставодержателем по відношенню до ПП «Бессарабія-В». Однак позивач у позові не визначив процесуальний статус ПП «Бессарабія-В» у якості третьої особи, не надав для неї копії позову з додатками.
Відповідно до ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Між тим, позивач у позовній заяві пред'явив вимогу про скасування запису, вчинений реєстратором Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни 30.03.2017 року про вилучення обтяження № 13906512 від 17.09.2013 року, але вказаний позивачем спосіб захисту своїх прав не відповідає вимогам ст.105 КАС України прав.
Позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо проведення державної реєстрації припинення обтяження рухомого майна за реєстраційним номером 13906512, проте не наводить доказів здійснення вказаних дій відповідачем при наявності відповідей відповідача на звернення позивача щодо несанкціонованого втручання в реєстр, а також звернення самого позивача до правоохоронних органів. При цьому позивач зазначає, що по даному факту була порушена кримінальна справа, розпочате досудове розслідування, але доказів вказаних обставин не надає, не зазначає причин неможливості подання таких доказів
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Суд вважає необхідним залишити позов без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та роз'ясняє, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду належним чином оформленого позову відповідно до вимог ст.ст.105,106 КАС України, його копій та копій документів відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження у справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у ст.106 КАС, згідно якої, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних вимог згідно з ч.4,5 ст.105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, тобто повинні бути зазначені в позові треті особи та надані для них копії позову з додатками. Згідно з ч.2 ст.108 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Саме належним чином оформлений позов, якій вважається поданим у день первинного, направляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, поданим у порядку ст.137 КАС України, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
Право позивача на зміну позовних вимог (зменшення, збільшення, уточнення) встановлено ст.137 КАС України .
Між тим, інститут ст.137 КАС України застосовується у разі судового розгляду справи, тобто у справі в якій провадження відкрито. У зв'язку з чим подання до суду позивачем уточнень до позову не відповідає вимогам ст.106-107 КАС України.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Керуючись ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «КРИСТАЛБАНК» до реєстратора Державного реєстру обтяжень рухомого майна - приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Білик Вікторії Василівни про визнання протиправними дії, скасування запису та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у строк до 30 листопада 2017 року усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Суддя Е.В. Катаєва