Копія
Справа № 822/3005/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2017 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівПетричковича А.І. Блонського В.К. Ковальчук О.К. при секретарі за участі:Яворській І.Ю. представника позивача Верхогляда В.П. представника третьої особи - Блідної В.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом від 01.11.2017 року, в якому посилається на порушення відповідачем Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та його прав і просить: 1) визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як інваліду 3 групи з 20.11.2015 року, інвалідність яка настала внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №85 від 18.08.2017; 2) зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, як інваліду 3 групи, інвалідність якого настала внаслідок поранення, контузії та захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, а саме з 20 листопада 2015 року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж докази, що вказані у позові.
Відповідач в судове засідання представника не направив, однак 14.11.2017 року до суду поштовим зв`язком поступили письмові заперечення №1779 від 10.11.2017 року, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог (стор. 52-54 справи).
Представник третьої особи в судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити, однак письмових заперечень до суду не надав.
Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд приходить до таких висновків, враховуючи наступне.
Згідно з Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0683565 від 20.11.2015 року, ОСОБА_1 довічно встановлено ІІІ групу інвалідності з 20.11.2015 року, поранення, контузія, так, пов`язані із виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (стор. 15 справи).
Позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням поранення, яке пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, та додатки до неї. Однак, за результатами розгляду вказаної заяви, Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби (протокол засідання № 36 від 20.05.2016 року), прийнято рішення про необхідність повернення на доопрацювання документів, поданих позивачем.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.03.2017 року по справі №688/3912/16-а, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.05.2017 року, яка набрала законної сили 24.05.2017 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 про повернення документів на доопрацювання, оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби №36 від 20 травня 2016 року. Зобов`язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву та документи ОСОБА_1 щодо призначення одноразової грошової допомоги за встановлену третю групу інвалідності і прийняти рішення у порядок і спосіб передбачений законодавством України. Цими рішеннями судів також встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , з 04.11.1978 року по 20.11.1980 року проходив військову службу в лавах Збройних Сил СРСР, а також був учасником бойових дій в Демократичній Республіці Афганістан. Згідно наказу Міністра оборони СРСР № 254 від 27.09.1980 року ОСОБА_1 звільнено в запас та поставлено на військовий облік до Шепетівського РВК Хмельницької області Міністерства оборони СРСР. З 20.11.2015 року позивач набув право на призначення відповідної одноразової грошової допомоги, а тому, позивач правомірно звернувся із заявою від 30.11.2015 року через Шепетівський ОМВК до Міністерства оборони України про призначення та виплати зазначеної допомоги.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
На виконання рішення суду по справі №688/3912/16-а, Хмельницький обласний військовий комісаріат супровідним листом №7/1479 від 13.07.2017 року, направив до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та документи згідно додатку (стор. 29-49 справи).
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №85 від 18.08.2017 року, розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про відмову в призначені одноразової грошової допомоги рядовому в запасі ОСОБА_1 , оскільки заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення, який передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги ..., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (стор. 56 справи).
Згідно з ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до ч. 9 ст. 16-3 Закону №2011-XII, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок №975).
Згідно з п. 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п.п. 1 п. 6 Порядку №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з п.11 Порядку №975, військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Відмову у призначені одноразової грошової допомоги позивачу, Міністерством оборони України прийнято із посиланням на ненадання документа, що свідчить про причини та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов`язане з вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, як це передбачено п. 11 Порядку №975.
Відповідно до Витягу з протоколу №726 від 28.10.2015 року засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв Міністерства оборони України, встановлено, що поранення ОСОБА_1 , підтверджені актом судово-медичного обстеження №439 від 28.09.2015 року Хмельницького обласного бюро судово-медичної експертизи, та контузія, ТАК пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (стор. 33 справи).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402) встановлено, що Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до абз. 1 п.п. "г" п. 21.5 глави 21 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в такому формулюванні: "Захворювання, поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" - якщо захворювання виникло, поранення (контузія, травма, каліцтво) одержане в період перебування в країнах, де велись бойові дії (Перелік країн затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.94 № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (із змінами), далі - Перелік країн), і військовослужбовець визнаний учасником бойових дій.
Згідно з п.21.7 глави 21 розділу ІІ Положення №402, постанова ВЛК про причинний зв`язок поранення (травми, контузії, каліцтва) приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або засвідченої копії Акта про нещасний випадок (додаток 1 до Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 06 лютого 2001 року №36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 лютого 2001 року за № 169/5360 (зі змінами)), у яких зазначаються обставини отримання поранення (контузії, травми, каліцтва).
Отже, при наданні висновку про причинний зв`язок поранення позивача, Військово-лікарською комісією Західного регіону встановлювались обставини отримання поранення та зроблено висновок, що поранення, контузія, так пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Також, Акт судово-медичного обстеження №439 від 28.09.2015 року містить інформацію, що при судово-медичному обстеженні у ОСОБА_1 було виявлено рубець в ділянці зовнішнього краю лівої надбрівної дуги, який є наслідком рани, що утворилася від травмуючої дії тупого твердого предмету з обмеженою травмуючою поверхнею, можливо внаслідок осколкових поранень за обставин під час бойових дій в період проходження строкової служби в Республіці Афганістан (стор. 34 справи).
Зазначені документи долучені позивачем при подачі заяви щодо призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивач подав достатні і належні документи, які зазначені в п.11 Порядку №975, що свідчать про причини та обставини його поранення, травми, контузії та захворювання.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх рішень чи дій.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах закону без порушень прав позивача при прийнятті рішення №85 від 18.08.2017, в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Судових витрат, які визначені ст.87 КАС України і підлягають розподілу згідно ст.94 КАС України, по справі не має.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і ст.ст.4 - 15, 70 - 71, 87, 99, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 01.11.2017, задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №85 від 18.08.2017, в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу внаслідок встановлення йому ІІІ групи інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, визначену Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", згідно з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. №975.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлений 20.11.2017.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/А.І. Петричкович В.К. Блонський О.К. Ковальчук "Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович