Категорія 87
2-а/295/577/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд м.Житомира , в складі:
головуючої судді - Чішман Л.М.,
секретаря с/з - Савіної Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовомОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо переведення ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років та зобов"язати відповідача призначити пенсію за вислугою років з моменту звернення з заявою про переведення, а саме з 01.05.2017 року та виплатити недоплачену з 01.05.2017 року пенсію.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 21.12.2016 року його було звільнено зі служби в органах Національної поліції, вислуга років на день звільнення складала в календарному обчисленні - 19 років 04 місяці 00 днів, в пільговому обчислення - 25 років 04 місяці 03 дні. В травні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перехід на пенсію за вислугою років, проте йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного розміру календарної вислуги років для призначення пенсії. Вважаючи такі дії відповідача неправомірними та такими, що не ґрунтуються на вимогах законодавстват позивач звернувся до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заперечував щодо задоволення позову, письмові заперечення на адміністративний позов приєднані до матеріалів справи.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, відповідно до наказу Департаменту протидії злочинності Національної поліції України від 27.12.2016 року №212 о/с підполковника поліції ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію».
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", призначену з 28.12.2016 року.
19.05.2017 року ОСОБА_2 подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про переведення його на пенсію за вислугою років.
Відповідач, в листі від 02.06.2017 року за №1020/Х-11 роз'яснив, що право на пенсію визначає календарна вислуга років, законом не передбачено призначення пенсії за вислугу років при наявності 19 років календарної вислуги.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до пункту «б» ст. 1-2 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту .
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2262-XII у військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Стаття 12 (пункт «а») Закону № 2262-XII визначає умови призначення пенсій за вислугу років. Пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
В свою чергу ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-XII передбачає, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно п.п. "г" пункту 3 Порядку №393 від 17.07.1992 року до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункті 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах, а саме один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ .
Відповідно до п. 1.3. наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах» №895 від 05.12.2011 року, затверджено Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів), і містить посаду заступника командира роти з кадрового забезпечення батальйону патрульної служби.
Зі змісту наказу Департаменту протидії злочинності Національної поліції України від 27.12.2016 року №212 вбачається, що на день звільнення стаж служби ОСОБА_2 складає 19 років 04 місяці 00 днів, вислуга років на пільгових умовах складає - 06 років 00 місяців 03 дні. З аналізу положень вказаного Порядку випливає, що саме при призначенні пенсії згідно п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» період роботи на відповідних посадах зараховується до вислуги років саме на пільгових умовах, а не при визначенні розміру такої пенсії.
Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
З огляду на викладене, посилання відповідача на відсутність підстав для переведення позивача на пенсію за вислугу років та необхідність врахування лише календарної вислуги років є безпідставним і не ґрунтується на вимогах закону, при переведенні позивача на пенсію на вислугу років підлягає зарахуванню вислуга років обчислена на пільгових умовах, яка становить 25 років 04 місяці 03 дні і є достатнью для призначення пенсії за вислугу років, вимоги позивача є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 11, 17, 71 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в переведенні ОСОБА_2 на пенсію за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_2 на пенсію за вислугу років з 01.05.2017 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Л.М.Чішман