Провадження № 2-а/750/911/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2017 року
м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Коверзнева В. О.,
з участю: секретаря судового засідання – Мачачі І. П., позивача, представника відповідача – ОСОБА_1;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
04.07.2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду на пленарних засіданнях міської ради його заяв про відведення земельних ділянок у власність від 23.03.2017 року та від 05.05.2017 року; зобов’язання відповідача розглянути вказані заяви на наступному пленарному засіданні міської ради та прийняти рішення по суті порушених у заявах питань. Крім того, просив стягнути з відповідача 10000 грн у відшкодування завданої моральної шкоди та зобов’язати відповідача надати звіт про виконання постанови суду протягом п’яти після проведення наступного пленарного засідання.
У судовому засіданні позивач пред’явлений позов підтримав і наполягав на задоволенні; представник відповідача позов не визнала.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач брав безпосередню участь в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, при цьому має статус учасника бойових дій і, як наслідок цього, – пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни (а. с. 12, 13).
23.03.2017 року позивач звернувся до відповідача з чотирма заявами в яких, посилаючись на статті 118-122 Земельного кодексу України та статті 12-15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», просив надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та городництва, 0.10 га – для будівництва житлового будинку, 0.01 га для будівництва індивідуального гаражу та 0.10 га для індивідуального дачного будівництва (а. с. 5-8).
Не отримавши рішення відповідача, ухваленого по суті порушених у заявах від 23.03.2017 року питань, 03.05.2017 року позивач повторно звернувся до відповідача з аналогічними заявами про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та 0.12 га – для городництва (а. с. 10, 11).
Відповідно до пункту «а» статті 12 Земельного кодексу України (далі – Кодекс) розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад.
Згідно із частинами першою-другою статті 118 Кодексу громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Отже, отримавши від позивача заяви від 23.03.2017 року та від 03.05.2017 року, відповідач був зобов’язаний в місячний термін ухвалити на пленарному засіданні міської ради рішення по суті питань, які порушено в цих заявах.
Втім, станом на час розгляду справи, відповідачем такі рішення не ухвалювалися чим, допущено протиправну бездіяльність.
Посилання представника відповідача на направлення позивачу письмових відповідей, підписаних начальником управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, суд не бере до уваги з огляду на те, що за Кодексом, вказаний орган не наділений повноваженнями вирішення питання розпорядження землями, що належать територіальній громаді м. Чернігова, а тому не є компетентним органом у вирішенні заяв позивача по суті.
За таких обставин, вимоги позивача про визнання бездіяльності відповідача та зобов’язання відповідача вчинити певні дії ґрунтуються на законі, а тому підлягають задоволенню.
Суд вважає доведеним, що внаслідок вчинення протиправної бездіяльності та ухилення відповідачем від розгляду по суті заяв позивача від 23.03.2017 року та від 03.05.2017 року позивачу завдано моральної шкоди, що полягає в душевних стражданнях, пов’язаних в порушенні в його прав, закріплених у Кодексі.
Вирішуючи питання розміру грошового відшкодування завданої моральної шкоди, суд враховує характер правопорушення, глибину й тривалість завданих позивачеві душевних страждань, при цьому виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості вважає достатньою сатисфакцією стягнення з відповідача на користь позивача 2000 грн.
На підставі пункту 4 частини першої статті 163 КАС України суд вважає доцільним встановити відповідачу строк для подання звіту про виконання постанови суду – протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Керуючись статтями 158 – 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської міської ради щодо не розгляду на пленарних засіданнях міської ради заяв ОСОБА_2 від 23.03.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та городництва, 0.10 га – для будівництва житлового будинку, 0.01 га для будівництва індивідуального гаражу та 0.10 га для індивідуального дачного будівництва.
Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської міської ради щодо не розгляду на пленарних засіданнях міської ради заяв ОСОБА_2 від 03.05.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та 0.12 га – для городництва.
Зобов’язати Чернігівську міську раду розглянути на першому пленарному засіданні, що відбудеться після набрання постанови суду законної сили, заяв ОСОБА_2 від 23.03.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та городництва, 0.10 га – для будівництва житлового будинку, 0.01 га для будівництва індивідуального гаражу та 0.10 га для індивідуального дачного будівництва, а також від 03.05.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельних ділянок площею: 0.12 га – для садівництва та 0.12 га – для городництва та ухвалити по цим заяви обґрунтоване та мотивоване рішення по суті порушених в них питань.
Стягнути з Чернігівської міської ради на користь ОСОБА_2 2000 грн у відшкодування завданої моральної шкоди.
Зобов’язати Чернігівську міську раду надати Деснянському районному суду м. Чернігова звіт про виконання постанови суду протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя В. О. Коверзнев