ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2017 року
Справа № 912/1385/17
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1385/17
за позовом: Кіровоградської міської ради, м. Кропивницький
до відповідача: Приватного підприємства "Терра 2006", с. Неопалимівка, Кіровоградський район, Кіровоградська область
про розірвання договору
Представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 89-мр/з від 03.05.17;
від відповідача - ОСОБА_2 , довіреність № б/н від 20.03.17.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Кіровоградська міська рада звернулась до господарського суду з позовною заявою до Приватного підприємства "Терра 2006", яка містить вимогу розірвати договір оренди землі від 29.05.2015 № 80, укладений між Кіровоградською міською радою та Приватним підприємством "Терра 2006.
В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема, на ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 32 Закону України "Про оренду землі" та зазначив, що відповідач з 2015 року по сьогоднішній день самоусунувся від виконання взятих на себе зобов'язань за договором щодо сплати коштів за користування земельною ділянкою.
Ухвалою господарського суду від 17.05.2017 подану позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/1385/17.
Відповідачем позовні вимоги заперечено повністю, про що надано відзив на позов, з наступних підстав: щодо відповідної земельної ділянки відповідачем укладено договір суборенди з Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Монблан", який діяв з серпня 2015 по листопад 2016 та за яким орендна плата за землю сплачувалась суборендарем; з наявних в матеріалах справи листів Кропивницької ОДПІ вбачається, що остання не має можливості визначити податковий борг по окремому договору, однак чомусь ОДПІ приходить до висновку, що за договором оренди землі від 29.05.2015 № 80 за період грудень 2015 - квітень 2016 платником ПП "Тера-2006" не сплачено жодної копійки орендної плати; відповідачем 13.04.2017 сплачено 141273,46 грн за оренду земельної ділянки згідно договору № 80 від 29.05.2015; позивачем не доведено факту систематичної несплати відповідачем орендної плати; не доведено, що внаслідок порушення зобов'язання, про яке зазначає позивач, як підставу для розірвання договору, останній значною мірою був позбавлений того, на що він розраховував при укладенні договору чи завдання йому збитків; факт існування податкового боргу не підтверджує факту невиконання господарських зобов'язань за конкретним договором землі, так, до складу податкового боргу, зокрема, входить пеня, яка не є платою за користування землею.
В судовому засіданні 23.06.2017 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги згідно предмету та підстав позову підтримано повністю; представником відповідача заперечено у задоволенні позовних вимог у відповідності до обставин, наведених у відзиві на позов.
Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалах господарського суду від 13 і 26 червня 2017. В судовому засіданні 23.06.2017 оголошувалась перерва до 26.06.2017.
Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
29.05.2015 між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємством "Терра 2006" (Орендар) укладено договір оренди землі № 80, за умовами якого Орендодавець надавав, а Орендар приймав в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,8274 га, кадастровий номер 3510100000:36:304:0014, для будівництва багатоквартирного житлового будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташовану в районі вулиць Кірова та Пролетарської в м. Кіровограді (далі - Договір) (а.с. 19-21).
04.06.2015 земельну ділянку передано у фактичне користування Орендарю за актом приймання-передачі (а.с. 26). Право оренди земельної ділянки за Договором № 80 від 29.05.2015 зареєстровано за Приватним підприємством "Терра 2006" в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується наданим до матеріалів справи витягом з реєстру (а.с. 28).
Строк дії Договору 25 років.
Згідно з умовами Договору оренди землі від 29.05.2015 № 80 Орендар зобов'язався своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 164052,12 грн у рік або 13671,01 грн на місяць згідно розрахунку, що додається до Договору, починаючи з моменту підписання Договору (п.п. 4.1., 10.1.).
Кошти за оренду землі вносяться на зазначений в пункті 4.2. Договору рахунок.
Згідно пункту 4.3. Договору орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця, наступного за звітним.
В пункті 4.4. Договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної форми власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. В разі зміни коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, Орендар самостійно розраховує (індексує) нормативну грошову оцінку земельної ділянки на момент сплати орендної плати без укладання додаткової угоди з Орендодавцем.
Податкове зобов'язання по орендній платі, визначене в податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 4.5. Договору).
Орендар на визначних у цьому розділі умовах може вносити орендну плату за майбутній період, але не більше ніж за один рік. Орендна плата справляється також у випадках, якщо Орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами цього Договору (п. .6. Договору).
Як повідомляє позивач, відповідач в порушення умов Договору самоусунувся від виконання визначених Договором зобов'язань з оплати орендних платежів та починаючи з 2015 року не сплачує орендну плату за відповідну земельну ділянку. Вказане, за твердженням позивача, призвело до порушення майнових прав Кіровоградської міської ради, як орендодавця і власника даного майна та є підставою для розірвання Договору за рішенням суду згідно зі ст. 141 Земельного кодексу України та ст.32 Закону України "Про оренду землі".
При вирішенні спору господарський суд враховує наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Статтею 24 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Зі змісту наведених норм вбачається, що основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
В свою чергу, згідно із пунктом "д" частини 1 ст. 141 Земельного кодексу України систематична несплата орендної плати або земельного податку є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
З наведених норм слідує, що систематична (два та більше випадків) несплата орендної плати є підставою для розірвання договору оренди за рішенням суду.
За приписами ст. ст. 43, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зазначаючи про систематичну несплату відповідачем орендної плати за Договором оренди землі № 80 від 29.05.2015, позивач надає розрахунок заборгованості (а.с. 46), з якого слідує, що відповідач взагалі не сплачував орендну плату за весь період дії Договору, та посилається на виписки з рахунків платника ПП "Тера 2006", що надані згідно листа Управління Державної казначейської служби України у м. Кропивницькому Кіровоградської області від 11.04.2017 № 03-08/686, відповідно до яких проплата за Договором від 29.05.2015 № 80 відсутня (а.с. 18). Також позивач надає до суду лист Кропивницької ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області (далі - ОДПІ) від 12.05.2017 № 94/9/11-23-12-03, відповідно до якого повідомлено, що по наявним договорам оренди, в тому числі за договором оренди від 29.05.2015 № 80 за період грудень 2015 - квітень 2017 платником ПП "Терра 2006" не сплачено жодної копійки (а.с. 16-17).
Натомість відповідач надані докази заперечує з тих підстав, що спеціалісти ОДПІ не мають можливості визначити податковий борг з орендної плати за конкретним договором, окрім того, поняття податкового боргу є ширшим від поняття орендної плати, оскільки податковий борг включає в себе також штрафні санкції. На спростування наданих позивачем доказів відповідач повідомляє про сплату орендної плати за земельну ділянку кадастровим номером 3510100000:36:304:0014 суборендарем - Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Монблан" в період дії відповідного договору суборенди землі, про що до матеріалів справи надано квитанції (а.с. 73-77), та повідомляє про сплату орендної плати за Договором Приватним підприємством "Терра 2006" 13.04.2017 в сумі 141273,46 грн та 29.05.2017 в сумі 20766,00 грн згідно квитанцій, копії яких додано до справи, із зазначенням призначення платежу: "за оренду земельної ділянки по вул. Кірова-Пролетарська згідно договору № 80 від 29.05.2015 (а.с. 73, 138).
Оцінюючи надані сторонами та інші наявні в матеріалах справи докази, господарський суд враховує наступне.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який, відповідно до пункту 1.1 статті 1, регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 ст. 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК). Подібне визначення міститься і у статті 21 Закону № 161-XIV.
Таким чином, системний аналіз наведених вище норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком.
У відповідності до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Згідно з абзацом 2 пункту 2.23. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 N 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Як зазначено вище, згідно листа Кропивницької ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 12.05.2017 № 94/9/11-23-12-03 Кіровоградську міську раду повідомлено, що по наявним договорам оренди, в тому числі за договором оренди від 29.05.2015 № 80 за період грудень 2015 - квітень 2017 платником ПП "Терра 2006" не сплачено жодної копійки (а.с. 16-17).
За запитом господарського суду під час розгляду даної справи Кропивницькою ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області надано лист від 15.05.2017 № 7680/10/11-23-12-03, в якому повідомлено, що по наявним договорам оренди, в тому числі за договором оренди землі від 29.05.2015 № 80, з 2017 року по теперішній час (тобто на час надання інформації) не сплачено жодної копійки орендної плати. Податкова заборгованість станом на 24.05.2017 складає 242632,84 грн. (а.с. 41-42).
За змістом листа від 26.07.2017 Кропивницька ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області повідомила господарський суд, що спеціалісти ОДПІ не мають змоги визначити податковий борг з орендної плати по окремому договору (а.с. 94-95).
Одночасно у вказаному листі повідомлено господарський суд про те, що Приватне підприємство "Терра 2006" є тривалим боржником з орендної плати. Станом на 01.01.2015 за підприємством рахувалась податкова заборгованість в сумі 55846,28 грн, станом на 01.01.2016 - 160042,85 грн, станом на 01.01.2017 - 243980,21 грн та на останню звітну дату (30.06.2017) - 256946,27 грн. Сплата в 2015 році склала 12548,28 грн, в 2016 році - 0,00 грн та в 2017 році - 182805,46 грн.
Зазначено про те, що окрім договору від 29.05.2015 №80 підприємство декларує грошове зобов'язання з орендної плати по іншим договорам оренди землі, які укладені з Кіровоградською міською радою. Даний договір оренди землі було поновлено, тобто земельна ділянка перебувала у користуванні до 2015 року. Таким чином, податковий борг, що рахувався станом на 01.01.2015 в сумі 55846,28 грн, виник також за рахунок задекларованої суми грошового зобов'язання з орендної плати за користування вищезазначеної земельної ділянки.
За поясненням ОДПІ у даному листі, відповідно до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючи органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Таким чином, як зазначає ОДПІ, навіть якщо ПП "Терра 2006" фактично спрямувало сплату за оренду земельної ділянки саме по договору від 29.05.2015 № 80, то в першу чергу було погашено заборгованість минулих років, яка виникла внаслідок задекларованих та несплачених сум грошового зобов'язання по всім договорам оренди землі, в тому числі й по договору від 29.05.2015 № 80.
Виходячи з вищевикладеного, Кропивницька ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області надала інформацію по загальній заборгованості ПП "Терра 2006" по орендній платі за землю, яка станом на 30.06.2017 склала 256946,27 грн, в т.ч. пеня 56218,95 грн.
Господарський суд вважає, що надані вище відомості ОДПІ в листах від 15.05.2017 № 7680/10/11-23-12-03 та від 26.07.2017 є підтвердженням систематичної несплати Приватним підприємством "Терра 2006" орендної плати за договором від 29.05.2015 № 80, що є підставою для розірвання вказаного Договору.
Як встановлено вище, законодавчо визначеною підставою для розірвання договору оренди землі є систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати. Вказаної позиції дотримується у тому числі Верховний Суд України, зокрема в постанові від 28.09.2016 № 6-977цс16.
Отже, визначальним для розірвання договору є встановлення обставин систематичної несплати.
Згідно з Договором та Податковим кодексом України строк сплати орендної плати за землю - щомісяця. Таким чином, несплата орендної плати за два і більше місяці підпадає під поняття систематичної несплати.
В листі від 25.05.2017 № 7680/10/11-23-12-03 Кропивницькою ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області повідомлено за рахунок не сплати яких саме зобов'язань виникла податкова заборгованість в розмірі 242632,84 грн станом на 24.05.2017. Як слідує із зазначеної інформації, у вказану заборгованість увійшли, у тому числі нараховані податкові зобов'язання за січень-квітень 2017 року відповідно до поданого платником податкового розрахунку орендної плати від 15.02.2017 № НОМЕР_1 в сумі 69983,64 грн.
З наявної в матеріалах справи звітної податкової декларації з плати за землю за 2017 рік Приватного підприємства "Терра 2006", яка отримана ОДПІ 15.02.2017 за вх. № НОМЕР_1 (а.с. 126-128), слідує, що в суму податкового боргу станом на 24.05.2017 ввійшла в тому числі заборгованість з орендної плати за Договором від 29.05.2017 № 80 за період січень-березень 2017 року. Так, у вказаній декларації відповідач розраховує суму орендної плати лише за двома договорами - від 05.2015 № 80 на земельну ділянку кадастровим номером 3510100000:36:304:0014 та від 08.2007 на земельну ділянку за кадастровим номером 3510100000:06:304:0028. При цьому річна сума за договором від 08.2007 становить 30742,65 грн в рік, що в місяць складає 2561,88 грн. Тобто, сума за договором від 08.2007 є меншою від суми боргу, про який ОДПІ повідомляє в листі від 25.05.2017 № 7680/10/11-23-12-03 відповідно до розрахунку орендної плати від 15.02.2017 № НОМЕР_1, що дає підстави для висновку про включення ОДПІ до такого богу орендних платежів за Договором від 29.05.2015 № 80 за період з січня 2017 року.
За відомостями ОДПІ в листі від 26.07.2017 загальна заборгованість Приватного підприємства "Терра 2006" по орендній платі за землю збільшилась та станом на 30.06.2017 склала 256946,27 грн, в т.ч. пеня 56218,95 грн.
Як повідомлено ОДПІ в листах та як передбачено нормами Податкового кодексу України, розподіл проведених відповідачем оплат здійснюється з урахуванням заборгованості минулих років незалежно від зазначеного платником призначення платежу. Господарський суд враховує, що в пункті 5.2. ст. 5 Податкового кодексу України закріплено принцип пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності.
Таким чином, проведені відповідачем оплати в розмірі 141273,46 грн 13.04.2017 та в розмірі 20766,00 грн 29.05.2017 із чітким зазначенням призначення платежу: "за оренду земельної ділянки по вул. Кірова-Пролетарська згідно договору № 80 від 29.05.2015" підлягають розподілу з урахуванням наявної у відповідача заборгованості минулих років, у тому числі по іншим договорам оренди землі. Про вказаний розподіл повідомляє також ОДПІ в зазначеній вище інформації.
Окрім того, згідно листа ОДПІ від 25.05.2017 заборгованість станом на 24.05.2017, до якої увійшла заборгованість за Договором від 29.05.2015 № 80, сформована з урахування проведеної відповідачем оплати в розмірі 141273,56 грн. Оплата в розмірі 20766,00 грн, яка проведена 29.05.2017, за сумою оплати та визначеним законодавчим порядком розподілу коштів, є недостатньою для сплати орендної плати за Договором від 29.05.2015 за відповідні місяці 2017 року.
Таким чином, проведені відповідачем оплати в розмірі 141273,46 грн 13.04.2017 та в розмірі 20766,00 грн 29.05.2017 із чітким зазначенням призначення платежу: "за оренду земельної ділянки по вул. Кірова-Пролетарська згідно договору № 80 від 29.05.2015" за наявності відомостей ОДПІ про податковий борг відповідача не приймаються господарським судом як належні докази на підтвердження оплати за вказаним Договором.
З підстав викладеного, господарський суд також відхиляє розрахунок відповідача по Договору від 29.05.2015 № 80, який надано до матеріалів справи (а.с. 105-107), оскільки наданий розрахунок наведено без врахування визначеного нормами Податкового кодексу України порядку розподілу коштів.
Доводи відповідача про те, що податковий борг включає в себе також штрафні санкції, не спростовують заборгованість відповідача за Договором від 29.05.2015 № 80, оскільки розмір штрафних санкцій відокремлено від інших сум податкового зобов'язання.
Щодо повідомлення відповідача про укладення 19.08.2015 договору суборенди відповідної земельної ділянки з Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "Монблан" та сплата останнім орендної плати за відповідну земельну ділянку в період дії такого договору господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи, податкова заборгованість Приватного підприємства "Терра 2006" з плати за землю визначена ОДПІ відповідно до розрахунку суми орендної плати, проведеного Приватним підприємством "Терра 2006" в податкових деклараціях з плати за землю. Розрахунок податкових декларацій з плати за землю Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Монблан" не враховувався ОДП при визначені розміру заборгованості відповідача.
Також господарський суд відхиляє доводи відповідача про відсутність істотного порушення умов Договору від 29.05.2015 в силу наступного.
Згідно зі ст. ст. 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Матеріалами справи встановлено, що відповідач зобов'язання зі сплати орендних платежів систематично не виконував з моменту укладення Договору та на момент звернення позивача до господарського суду з позовом і на час розгляду справи згідно даних ОДПІ не сплатив орендні платежі за Договором за період, зокрема, з січня 2017 року.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі", орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з п. "в" ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Як зазначено вище, серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, визначених ст. 141 Земельного кодексу України, у пункті "д" частини першої передбачено систематичну несплату земельного податку або орендної плати.
З огляду на встановлені обставини систематичної несплати Приватним підприємством "Терра 2006" орендної плати за Договором, враховуючи наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Кіровоградської міської ради про розірвання Договору оренди землі від 29.05.2015 № 80 та наявність підстав для їх задоволення.
За правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі від 29.05.2015 № 80, укладений між Кіровоградською міською радою (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) та Приватним підприємством "Терра 2006" (27652, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Неопалимівка, вул. Шахтарська, 3, ідентифікаційний код 32172392).
Стягнути з Приватного підприємства "Терра 2006" (27652, Кіровоградська область, Кіровоградський район, с. Неопалимівка, вул. Шахтарська, 3, ідентифікаційний код 32172392) на користь Кіровоградської міської ради (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) 1 600,00 грн судового збору.
Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 07.08.2017.
Суддя В.В.Тимошевська