Справа №295/3091/17
Категорія 88
2-а/295/363/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.05.2017 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі колегії суддів:
головуючого судді Кузнєцова Д.В.,
суддів Слюсарчук Н.Ф., Перекупка І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Білінської Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із указаним позовом, в якому зазначила, що 07.12.2012 року Житомирською обласною МСЕК № 2 їй встановлено третю групу інвалідності, яка настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, та як інвалід 3 групи позивач отримала одноразову грошову допомогу у відповідності до Порядку № 499 у сумі 39 312 грн. Згідно зі змістом позову, 24.01.2017 року Житомирською обласною МСЕК № 2 позивачу встановлено другу групу інвалідності із 23.01.2017 року, яка так само настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби. За словами ОСОБА_1 , 27.01.2017 року вона подала заяву до Міністерства оборони України про виплату їй одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи із 23.01.2017 року, однак рішенням комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 24.02.2017 року, затвердженим Міністром оборони України, позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що зміна групи інвалідності у мене відбулася в понад дворічний термін. Посилаючись на те, що встановлені статтею 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» обмеження на неї не розповсюджуються та з огляду на викладене у позовній заяві, ОСОБА_1 просить суд визнати протиправним і скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову їй у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 23.01.2017 року внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 24.01.2017 року № 18, а також просить зобов`язати відповідача вирішити питання щодо призначення та виплатити такої одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, з урахуванням проведених виплат, та факту подання мною усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 p. № 975.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала на адресу суду заяву про розгляду справи у її відсутність, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, направив на адресу суду письмові заперечення на позов, у яких послався на відсутність підстав для задоволення позову, а також звернувся із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв`язку із участю представника Міністерства у розгляді справ у Вінницькому апеляційному адміністративному суді та у господарському суді Вінницької області.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, так само направив на адресу суду письмові заперечення на позовну заяву, у яких просив суд залишити позов без задоволення за безпідставністю.
За змістом ч.ч. 2, 6 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на зміст клопотання представника Міністерства оборони України про відкладення розгляду справи та положення ч.ч. 2, 6 ст. 128 КАС України колегією суддів ухвалено відмовити у задоволенні даного клопотання у зв`язку із відсутністю доказів неможливості забезпечити явку іншого представника відповідача у судове засідання, а також ухвалено провести розгляд даної справи у письмовому провадженні.
Колегія суддів, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідального виконавця Олександрійського ОМВК, було звільнено наказом Командувача військ Південного оперативного командування 07.05.09 № 6-к із військової служби в запас за ст.26 пунктом 6 підпункт "б" (за станом здоров`я) Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Судом також встановлено, що Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності із 07.12.2012 року, яка настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби.
За вказаною групою інвалідності позивачу згідно вимог статті 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" виплачено одноразову грошову допомогу в сумі 39 312,00 гривень. Дана обставина визнається сторонами та не підлягає доказуванню в силу ч. 3 ст. 72 КАС України.
24.01.2017 року Житомирською обласною медико-соціальною експертною комісією № 2 ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності із 23.01.2017 року, яка настала внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, довічно.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку зі зміною ІІІ групи інвалідності на ІІ групу, позивачем подано заяву в Департамент фінансів Міністерства оборони України через Житомирський об`єднаний міській військовий комісаріат.
За наслідками розгляду поданих документів комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, затверджене Міністром оборони України, про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв`язку із тим, що згідно з ч. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 у разі зміни групи інвалідності доплата одноразової грошової допомоги здійснюється за умови, якщо зміна відбулася протягом двох років після первинного встановлення інвалідності, а ОСОБА_1 групу інвалідності змінено понад дворічний термін. Дана обставина підтверджується витягом із протоколу засідання комісії №18 від 24.02.2017.
Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Частиною 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога.
Відповідно до статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України (в редакції, на час встановлення позивачу ІІ групи інвалідності).
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Пунктом 6 даного Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Отже, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок травми, отриманої під час виконання обов`язків військової служби, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто, в даному випадку, саме з моменту настання інвалідності, а не з моменту звільнення з військової служби.
Таким чином, у разі встановлення військовослужбовцю більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов`язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах Верховного Суду України від 18 листопада 2014 року №21-446а14, від 21 квітня 2015 року №21-135а15, від 10 березня 2015 року №21-563а14.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи згідно зі статтею 19 Конституції України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України..
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи, колегія суддів приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог ОСОБА_1 , а тому задовольняє їх в повному обсязі.
Задовольняючи позов суд погоджується із твердженням позивача про безпідставність відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з огляду на положення ч. 4 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, оскільки зазначені норми регламентують право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста, в той час як позивач не відноситься до переліку вказаних осіб, а друга група інвалідності їй була встановлена як особі, звільненій з військової служби.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 71, 86, 160-163, 244-2, 267 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України про відмову ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи з 23.01.2017 року внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 24.02.2017 року № 18.
Зобов`язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду 2 групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 23.01.2017 року, з урахуванням проведених виплат, та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 p. № 975.
Зобов`язати Міністерство оборони України подати до Богунського районного суду м. Житомира протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 24 травня 2017 року по справі №295/3091/17.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий
Судді