Справа № 569/727/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2017 року
Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Бучко Т.М.
розглянувши в місті Рівне в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління Державної пенітенціарної служби України у Рівненській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача від 12 січня 2017 року № 23/08 в призначенні йому пенсії за вислугу років; зобов'язати відповідача призначити та вплачувати йому пенсію за вислугу років з 1 січня 2017 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що 31 грудня 2016 року був звільнений зі служби в ДКВС України у зв'язку зі скороченням штатів. На момент звільнення його вислуга років складає 24 роки 5 місяців 22 дні, з яких у календарному обчисленні 19 років 4 місяці 2 дні. 30 грудня 2016 року через третю особу звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років. Листом від 12 січня 2017 року відповідач відмовив у призначенні пенсії, оскільки він на день звільнення не мав вислуги 23 календарних років. Вважає дії відповідача незаконними, так як законодавство не передбачає набуття права на пенсію за вислугу років за наявності виключно календарної вислуги.
В судове засідання позивач не з'явився. У поданій до суду заяві представник позивача просить розгляд справи провести у письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином. Заперечень проти адміністративного позову від відповідача до суду не надходило.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Суд встановив, що наказом Державної пенітенціарної служби України № 263/ОС-16 від 14 грудня 2016 року позивач звільнений зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України у зв'язку зі скороченням штатів з 31 грудня 2016 року. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 19 років 4 місяці 2 дні, у пільговому обчисленні - 24 роки 5 місяців 22 дні.
30 грудня 2016 року позивач через Управління Державної пенітенціарної служби України в Рівненській області звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення пенсії, до якої додано подання № 16 про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1
Листом № 23/08 від 12 січня 2017 року відповідач повернув третій особі подання без виконання з мотивів відсутності у ОСОБА_1 права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки на момент звільнення вислуга років позивача у календарному обчисленні становить 19 років 4 місяці 2 дні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, регулюються положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
За приписами ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається : а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", «ж» статті 1-2 цього Закону ( крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону ), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по З0 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; З жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу станів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органіці підрозділів цивільного захисту, міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при означенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання незалежно від форми навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорон органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
За положеннями ст.17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" до вислуги років зараховується один місяць служби за сорок днів час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби ( підпункт «г» пункту 3 ).
Відповідно до ч.4 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за сорок днів.
З аналізу положень наведеного Порядку № 393 від 17 липня 1992 року та Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» випливає, що пільгова пенсія враховується саме при призначенні пенсії згідно із п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не при призначенні розміру такої пенсії.
Дана правова позиція висловлена в постанові Вищого адміністративного суду України від 5 листопада 2015 року у справі К/800/46432/14.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що право на пенсію за вислугу років не ставиться в залежність від наявності виключно календарної вислуги. Більше того, норми Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» передбачають пільговий залік вислуги років саме для призначення пенсії.
Беручи до уваги наявність у позивача на час звернення із заявою про призначення пенсії більше ніж 23 років вислуги, необхідної для призначення пенсії на підставі ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відмова відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років при призначення позивачу пенсії не ґрунтується на вимогах закону та є протиправною, оскільки порушують конституційні права позивача на належний соціальний захист, передбачені ст.46, 64 Конституції України.
Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до правил ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 161-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Управління Державної пенітенціарної служби України у Рівненській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за вислугу років - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 січня 2017 року № 23/08 у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 з 1 січня 2017 року пенсію за вислугу років.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 грн. у відшкодування судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя :