Справа № 591/5984/16-а
Провадження № 2-а/591/84/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі
головуючого судді Кривцової Г.В.
при секретарі Кальченко М.В.
з участю представника відповідача ГУ ПФУ в Сумській обл. Молодцової Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: Сумський обласний військовий комісаріат, про зобов`язання вчинити дії;
ВСТАНОВИВ:
11 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про зобов`язання здійснити перерахунок розміру раніше призначеної йому пенсії за особливі заслуги перед Україною, в зв`язку з нагородженням його орденом Червоної зірки та орденом За службу Родине в ВС СССР ІІІ ступеня. Позивач свої вимоги мотивує тим, що ще у 2004 році звертався до управління праці та соціального захисту населення Зарічного району в місті Суми з проханням провести перерахунок розміру встановленої пенсії за особливі заслуги перед Україною в зв`язку з нагородженням його орденом Червоної Зірки та орденом За службу Родине в ВС СССР ІІІ ступеня. Однак такий перерахунок пенсії здійснено не було, тому він просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, донарахувати недоплачені за ці роки суми, стягнути моральну шкоду, завдану діями відповідача за 12 років.
В судових засіданнях позивач підтримав свої вимоги, просив задовольнити.
Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради в судовому засідання просила замінити первісного відповідача по справі на належного Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, пояснивши, що з 15 березня 2044 року ОСОБА_1 згідно з витягом із протоколу №125 засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при КМ України від 07 червня 2004 року, збільшено розмірі встановленої надбавки за особливі заслуги перед Україною відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в розмірі 24% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Копії протоколів засідання Комісії та копії клопотань щодо встановлення такого виду пенсії передані за місцем нарахування пенсії: ІНФОРМАЦІЯ_1 . На даний час справи осіб, які перебували на обліку, як отримувачі пенсій при Сумському облвійськкомату, передані до ГУ ПФУ у Сумській області. Департамент соціального захисту населення Сумської міської вважає себе неналежним відповідачем, просить у позові до нього відмовити (а.с.11).
Представник відповідача ГУ ПФУ в Сумській області в судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення (а.с.49-50). Вважає, що позивачем не доведено порушення його права. Вказує, що на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області позивач ОСОБА_1 перебуває з 01.01.2007 року як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». Позивачу ще з 15.03.2004 року дійсно була призначена пенсія за особливі заслуги перед Україною відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», в розмірі 24% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. На момент призначення позивач пенсії за особливі заслуги перед Україною питання призначення такого виду пенсій було віднесено до повноважень Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при КМУ. Представник ГУ ПФУ в Сумській області вважає, що ГУ ПФУ не вчиняло жодних дій з відмови позивачу у нарахуванні надбавки за особливі заслуги перед Україною, надбавки за орден Червоної зірки, окільне не наділене повноваженнями щодо встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною чи збільшення розміру надбавки за особливі заслуги перед Україною. Крім того, відповідач вважає необґрунтованими недоведеними вимоги позивача про стягнення моральної шкоди.
Третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відгук на позов (а.с.85), в якому зазначив, що функції з призначення, перерахунку та виплати пенсій особам, яким вони були призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» передані від Сумського обласного військового комісаріату до Головного управління ПФУ в Сумській області. З 01.01.2007 року позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. Функції перерахунку пенсії належать органам пенсійного фонду України. Відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», пенсія за особливі заслуги перед Україною встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом. Третя особа вказує, що перевіркою особової справи ОСОБА_1 встановлено, що в послужному списку мається запис про нагородження позивача орденом «За службу Родине в ВС СССР ІІІ ступеня», Указ Президіума Верховного Совета СРСР від 21.02.1978 року. Запис про нагородження позивача 19.12.1991 року Орденом Червоної зірки за бойові заслуги в послужному списку відсутній. Мається лише ксерокопія архівної довідки з Центрального архіву Міністерства оборони РФ від 05.10.2009 року № 11/100056, яка долучена до звернення позивача від 29.04.2011 року. Офіційних відомостей про нагородження позивача Орденом Червоної зірки до військкомату не надходило. При вирішенні справи покладаються на розсуд суду (а.с.85).
Заслухавши пояснення позивача, заперечення відповідачів, пояснення третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що з 01 січня 2007 року позивач ОСОБА_1 знаходиться на пенсійному обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Механізм призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною регламентовано Законом України від 01.06.2000 № 1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон № 1767-ІІІ).
Так ст. 1 Закону №1767-ІІІ визначено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсії за особливі заслуги) встановлюються громадянам України в тому числі: повним кавалерам ордена "За службу Родине в Вооруженных Силах СССР" ( п. 1 ст. 1 Закону); ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом (п. 2 ч. 1 Закону).
Відповідно до витягу з протоколу №40 засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України від 23 квітня 2003 року, позивачу ОСОБА_1 з 22 січня 2003 року була встановлена пенсія за особливі заслуги перед Україною у розмірі 20% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (а.с.33).
Судом встановлено, що 15.03.2004 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до голови Сумської обласної ради про порушення клопотання щодо збільшення пенсії за особливі заслуги перед Україною в зв`язку з нагородженням його орденом «За службу Родине в ВС СССР ІІІ ст.», орденом Червоної зірки (а.с.31).
З цього приводу було направлено клопотання голови Сумської обласної ради від 12.05.2014 року до Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України про збільшення ОСОБА_1 надбавки за особливі заслуги на підставі (а.с.30).
Відповідно до витягу з протоколу №125 засідання Комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України від 07 червня 2004 року, позивачу ОСОБА_1 на підставі ст. 10 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» з 15 березня 2004 року збільшено розмір встановленої надбавки за особливі заслуги перед Україною, та встановлено у розмірі 24% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (а.с.29).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На момент призначення позивачу ОСОБА_1 пенсії за особливі заслуги перед Україною чинним було положення про Комісію з встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2000 № 1578, яким передбачено, що до завдань Комісії з встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною при Кабінеті Міністрів України віднесено встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною.
З копії довідки, виданої в лютому 2004 року Сумським міським військовим комісаріатом, вбачається, що ОСОБА_1 , 1939 року народження з 24 вересня 1958 року по 15 травня 1990 року проходив службу в Радянській Армії, в тому числі в діючій армії приймав участь у бойових діях в республіці Афганістан з 04 листопада 1986 року по 14 лютого 1989 року, був нагороджений орденом «Червоної Зірки» № 3858559 від 23 січня 2003 року, орденом «За службу Родине в ВС СССР» 3ст. №26405 від 21 лютого 1978 року (а.с.36).
Крім того, з наданої копії архівної довідки (а.с. 115-117) Міністерства оборони Російської Федерації, на запит Військового комісара Сумського ОГВК, встановлено, що в картці обліку нагороджених мається облікова картка, в якій є запис про те, що полковник ОСОБА_1 , 1939 року народження, уродженець Сумської області нагороджений:
Медаллю «За бойові заслуги» без номеру Указом Президента СРСР №УП-3061 від 19 грудня 1991 року, нагорода вручена, посвідчення № НОМЕР_1 ;
Орденом Красної Зірки №3858559 Указом Президента СРСР №УП-3061 від 19 грудня 1991 року, нагорода вручена, орденська книжка № НОМЕР_2 ;
Орденом «Слави» ДРА без номера Указом ПРС ДРА №54 від 05 травня 1987 року.
В довідці зазначено, що в даний час встановити причину, згідно якої внесено запис про те, що ОСОБА_1 одним Указом Президента СРСР №УП-3061 від 19 грудня 1991 року нагороджений двома нагородами, не вдається можливим.
Вказана архівна довідка надійшла до Сумського ОГВК 14 лютого 2012 року (а.с.115-117).
Таким чином, судом встановлено, що позивач дійсно нагороджений орденом Червоної зірки №3858559, нагорода вручена, орденська книжка № НОМЕР_2 , однак на даний час залишається нез`ясованим питання, чому відносно двох різних нагород позивача зазначений один і той же Указом Президента СРСР №УП-3061 від 19 грудня 1991 року.
Судом оглянута пенсійна справа позивача, її копія знаходиться в матеріалах справи (а.с.51-84).
Судом також встановлено, що позивач неодноразово письмово (а.с.94, 97, 104, 105, 110) та в усній формі звертався до органів соціального захисту та інших установ з заявами про нарахування надбавки за отримання ордену Червоної зірки, що відповідно до вимог ч.ч. 2-4 ст. 2 Закону № 1767 встановлюються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Органи виконавчої влади, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, здійснюють підготовку документів для встановлення пенсій за особливі заслуги.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» Пенсійний фонд України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим розглядають скарги щодо відмови в установленні пенсій за особливі заслуги відповідно органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері пенсійного забезпечення, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до п.4 п.п. 5 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 5 Закону України « Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність:
від 35 до 40 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 1 і 8 статті 1 цього Закону;
від 25 до 35 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 2 - 5 статті 1 цього Закону;
від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 і 7 статті 1 цього Закону.
Розмір надбавки визначається відповідними органами виконавчої влади, зазначеними у статті 2 цього Закону, залежно від заслуг особи. У разі, коли особа одночасно має право на надбавки, зазначені в кількох пунктах статті 1 цього Закону, призначається та надбавка, яка є більшою у максимальному розмірі.
Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення за встановленням пенсії, але не раніше дати набрання чинності положеннями Закону, що встановлює право на таку пенсію. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і при цьому подаються всі необхідні документи, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, вказана на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі, коли до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що здійснює підготовку документів для встановлення пенсії за особливі заслуги, повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
Вирішуючи питання стосовно позовних вимог позивача, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити частково з урахуванням положень ст. 104 КАС України в межах, необхідних для поновлення порушених прав позивача.
Враховуючи, що позивач неодноразово письмово та в усній формі звертався до органів соціального захисту населення з різноманітними заявами про перерахунок (збільшення) йому розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною в зв`язку з нагородженням його орденом Червоної зірки, але за його зверненнями не приймались мотивовані рішення, то суд вважає необхідним зобов`язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради розглянути питання щодо наявності підстав для збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 в зв`язку з нагородженням його орденом «Красной звезды», орденом «За службу Родине в вооруженных силах СССР», з ретельною перевіркою всіх документів, та прийняти вмотивоване рішення з цього питання.
Крім того, з урахуванням того, що на даний час позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, то суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевірити наявність підстав для збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 в зв`язку з нагородженням його орденом «Красной звезды», орденом «За службу Родине в вооруженных силах СССР» та прийняти вмотивоване рішення з цього питання.
До винесення відповідними органами обґрунтованого рішення про збільшення надбавки або ж про відмову у цьому суд не має можливості вирішити питання щодо стягнення будь-яких сум.
При цьому суд вважає, що вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди є необґрунтованими, так як позивачем не доведено факту спричинення йому відповідачами моральної шкоди, не надано жодних доказів, які б підтверджували факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань, не вказано, в чому полягає завдана йому моральна шкода, не доведено наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Також позивачем не визначено конкретно, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, тому в цій частині позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: Сумський обласний військовий комісаріат, про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради розглянути питання щодо наявності підстав для збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 в зв`язку з нагородженням його орденом «Красной звезды», орденом «За службу Родине в вооруженных силах СССР» та прийняти вмотивоване рішення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевірити наявність підстав для збільшення розміру пенсії за особливі заслуги перед Україною ОСОБА_1 в зв`язку з нагородженням його орденом «Красной звезды», орденом «За службу Родине в вооруженных силах СССР» та прийняти вмотивоване рішення.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Сум, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду у повному обсязі складена у п`ятиденний строк з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В. Кривцова