П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/2208/16-а
17 січня 2017 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої - судді Вінтоняк М.Б.,
секретаря Скоблей О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо не включення пільгового обчислення стажу роботи
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА _1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо не включення пільгового обчислення стажу роботи.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що є пенсіонером по віку , пенсія йому нарахована та виплачується Надвірнянським об*єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з 03 травня 2011 року . При обрахунку стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення, періоди роботи з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 16.09.1991 року йому зараховано з розрахунку рік за рік. Хоча згідно чинного законодавства повинен бути зарахований 1 рік за один рік шість місяців, так як у вказані періоди він працював в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі . На підтвердження такого права ним було надано копію трудової книжки , довідки , що уточнюють особливий характер роботи чи умов праці необхідні для призначення пільгової пенсії та на підтвердження постійної зайнятості на пільговій роботі.
Крім того у вказані періоди роботи він отримував заробітну плату в яку входила північна надбавка і районний коефіцієнт.
02.11.2016 року він звернувся з заявою до Надвірнянського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зарахування стажу роботи в пільговому обчисленні.
Однак Надвірнянське обєднане управління Пенсійного фонду України відмовило йому у перерахунку пенсії з врахуванням пільгового стажу у зв'язку із відсутністю відомостей про укладання строкових трудових договорів по роботі у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Вважає дії відповідача незаконними, оскільки ним були надані відповідні документи – трудову книжку, та довідки, що уточнюють особливий характер роботи чи умов праці, довідки про заробітну плату необхідні для призначення пільгової пенсії та на підтвердження постійної зайнятості на пільговій роботі чим виконав всі умови для призначення пільгової пенсії відповідно до діючого законодавства.
Просить постановити рішення,яким визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не зарахування йому в пільгому обчисленнііі вказаного стажу роботи як стажу роботи в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Зобовязати Надвірнянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати в пільгому обчисленні (зарахувати кожний рік роботи за один рік і шість місяців) стаж роботи з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 16.09.1991 року в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Зобовязати Надвірнянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з моменту призначення перерахунок та виплату недоплачених йому сум пенсії з врахуванням пільгового обчислення стажу та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.
В судовому засіданні від позивача поступила заява згідно якої він позов підтримав ,справу просить розглянути в його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з*явилася,згідно заяви просить справу розглянути в її відсутність , позов не визнає.
Суд, дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст.71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення позовних вимог та зясувавши фактичні обставини справи, перевіривши матеріали справи приходить до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Ухвалою Надвірнянського районного суду від 17.01.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірними дій щодо невключення пільгового обчислення стажу роботи в місцевостях,прирівняних до районів крайньої Півночі в частині вимог за період з 03 травня 2011 року по 23 травня 2016 року залишено без розгляду.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі, де з 03.05.2011 року отримує пенсію по віку .
У період з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 16.09.1991 року він працював в Нефтеюганській тампонажній конторі виробничого об*єднання «Юганськнафтогаз».
Вказане підприємство знаходилося на території м.Нефтеюганськ Тюменської області , яка згідно Постанови Кабінету Міністрів СССР від 10.10.1967року №1029 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах крайньої Півночі і в місцях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» віднесена до місцевостей прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Весь стаж роботи ОСОБА_1. на вищевказаному підприємстві підтверджується відповідними записами у його трудовій книжці з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, переведення, звільнення та записом про місцезнаходження підприємств, на яких він виконував роботи, довідкою про особливий характер і умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії , виданою 09.06.2010 року № 01/П-21-И-73 ВАТ «НК «Роснафта».
Висновок відповідача про те, що обов'язковою умовою надання пільг при обчисленні стажу роботи в районах Крайньої Півночі один рік роботи за один рік 6 місяців є наявність письмового трудового договору про роботу у вказаній місцевості, суд вважає помилковим з огляду на приписи п.5 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування(в редакції Закону № 32-V від 26.07.2006), згідно до якої пільгове обчислення страхового стажу проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Тобто, наявність письмового трудового договору не є виключною і єдиною підставою для пільгового обчислення страхового стажу і вказана норма надає особі можливість надавати вказані документу за її вибором.
Що стосується визначення трудового стажу, відпрацьованого в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, після 1 січня 1991 року, то Законами України "Про пенсійне забезпечення" і «;Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено пільг при його обчисленні.
Не йдеться про пільгове обчислення такого стажу в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 р., Тимчасовій угоді між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення від 15.01.1993 р. та затвердженому відповідно до Тимчасової угоди Порядку переведення і виплати пенсій (постанова правління Пенсійного фонду від 07.08.1996 р. № 10-3).
Таким чином, відсутні підстави для зарахування в пільговому обчисленні і стажу роботи позивача після 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі і в прирівняних до них місцевостях.
Таким чином, відповідач при обчисленні страхового стажу з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 31.12.1990 року включно не врахував того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу за час роботи в місцевості прирівняної до районів Крайньої Півночі і відмовив йому у зарахуванні стажу як пільговий, а саме один з половиною рік за один рік роботи у місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Згідно з п.5 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Цим же пунктом передбачено тимчасово, до ухвалення відповідного закону, період роботи до 01.01.1991р. в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген, зараховувати до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним до 01.01.1991р.
Порядок надання пільг особам, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до цих районів, встановлено указами Президії Верховної ОСОБА_3 СРСР від 01.08.1945р. «Про пільги для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», від 10.02.1960р. «Про впорядкування пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» та від 26.09.1967р. «Про розширення пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», а також Інструкцією про порядок надання пільг, затв. постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16.12.1967р.
Відповідно до Указу від 10.02.1960р. «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», постанови ОСОБА_3 Міністрів Союзу РСР № 148 від 10.02.1960р. «Про порядок застосування Указу Президії Верховної ОСОБА_3 Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», Указу Президії Верховної ОСОБА_3 Союзу РСР від 26.09.1967р. «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Указом від 10.02.1960р. «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено надання всім робітникам і службовцям державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій таких пільг: виплату надбавок до заробітної плати, надання додаткових відпусток, можливість обєднання відпусток, але не більш як за три роки, виплату різниці між розміром допомоги по соціальному страхуванню і фактичним заробітком (включаючи надбавки) у разі тимчасової втрати працездатності (статті 1-4).
П.п.«д» п.5 вказаного Указу передбачає, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про те, що на позивача, який працював на постійній основі в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, поширюються пільги, передбачені ст.ст.14 Указу від 10 лютого 1960 року, а також додаткові пільги, передбачені ст.5, зокрема, зарахування одного року роботи у районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців роботи при обчисленні стажу, що дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 27 жовтня 2015 року у справі №338/1079/14-а та від 02 грудня 2015 року у справі №338/357/15-а, а в силу вимог ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи наведене, суд вважає, що є підстави для перерахунку пенсії позивача з врахуванням пільгового стажу за періоди його роботи в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі у кратному розмірі за період 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 31.12.1990 року , а тому в цій частині позов підлягає до задоволення. Таким чином, суд вважає, що відповідача необхідно зобовязати зарахувати в пільговому обчисленні відповідно до Указу від 10 лютого 1960 року періоди роботи позивача з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 31.12.1990 року на підприємстві , яке знаходилося в в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі, зарахувавши один рік роботи за один рік шість місяців і зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії по віку з 24.05.2016 року з врахуванням пільгового обчислення стажу а також виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
На підставі вищенаведеного та ч.2 ст.46, п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п.п.7, 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженої постановою Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167, 186, 187, 254 КАС України , суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити частково.
Визнати неправомірними дії Надвірнянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням пільгового стажу.
Зобовязати Надвірнянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зарахувати ОСОБА_1 в пільгому обчисленні (зарахувати кожний рік роботи за один рік і шість місяців) стаж роботи з 23.02.1977 року по 31.07.1980 року із 01.08.1984 року по 31.12.1990 року включно в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Зобовязати Надвірнянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплачених йому сум пенсії з врахуванням пільгового обчислення стажу з 24 травня 2016 року та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон повязує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Вінтоняк М.Б.