АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________________
Справа № 676/1557/16-ц
Провадження № 22-ц/792/1955/16
УХВАЛА
23 вересня 2016 року м. Хмельницький
Суддя Апеляційного суду Хмельницької області Карпусь С.А., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про стягнення коштів за несвоєчасне виконання рішення суду,
в с т а н о в и л а:
23 березня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому, збільшивши позовні вимоги, просив суд зобов’язати Кам’янець-Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відшкодувати йому збитки, завдані несвоєчасним виконанням рішенням суду у сумі 207 754 грн.
Рішенням Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2016 року та ухвалою Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 5 вересня 2016 року позов задоволено частково. Стягнуто з Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь ОСОБА_1 90 962 грн. 64 коп., у зв’язку з невчасно виплаченою пенсією. Стягнуто з Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь держави 551 грн. 20 коп. судового збору.
14 вересня 2016 року представник Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області подав апеляційну скаргу на рішення суду, а також клопотання про звільнення від сплати судового збору, у зв’язку з відсутністю належного фінансування даних витрат.
Таке клопотання не підлягає задоволенню, а апеляційна скарга не може бути прийнята до апеляційного розгляду та підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов’язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати. Аналогічні положення містить ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з роз’ясненнями пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, зазначеними у п. 29 постанови № 10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року, відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім’ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім’ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади. У зв’язку із цим обставини, пов’язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.
Як вбачається із матеріалів справи, апелянтом не було надано належних та достатніх доказів на підтвердження того, що майновий стан Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Враховуючи вищезазначене, апеляційний суд позбавлений можливості звільнити Кам’янець-Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від сплати судового збору.
Апелянту необхідно сплатити судовий збір, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з абз. 2 підпункту 1 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.
У підпункті 6 пункту 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» зазначено, що за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір сплачується у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Враховуючи вимоги вищезазначених норм чинного законодавства, судовий збір за подання до суду позовної заяви складав 2077 грн. 54 коп. (1 % ціни позову) судового збору, що відповідало вимогам Закону України «Про судовий збір» та ціні позову.
Отже, апелянт повинен сплати за подання апеляційної скарги на рішення суду 2285 грн. 29 коп. (2077 грн. 54 коп. х 110 %) судового збору.
Вказану суму судового збору слід перерахувати або внести за такими реквізитами: отримувач УК у м. Хмельницькому/ м. Хмельницький/ 22030001; код отримувача (ЄДРПОУ) 38045529; банк отримувача (ГУДКСУ) ГУДКСУ у Хмельницькій області; код банку (МФО ГУДКСУ) 815013; номер рахунку 31211206780002; код класифікації доходів 22030101; судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Судовий збір буде зарахований при умові правильного зазначення всіх платіжних реквізитів.
Відповідно до ч. 2 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 295 цього Кодексу, а також у разі несплати суми судового збору застосовуються положення ст. 121 цього Кодексу про залишення скарги без руху.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 121, 297 ЦПК України, суддя
у х в а л и л а:
У задоволенні клопотання представника Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Апеляційну скаргу Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 25 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Кам’янець-Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про стягнення коштів за несвоєчасне виконання рішення суду залишити без руху, про що повідомити апелянта та надати йому строк п’ять днів з дня отримання ухвали для сплати судового збору у сумі 2285 грн. 29 коп.
Оригінал квитанції про оплату надіслати на адресу апеляційного суду в цей же строк.
У разі невиконання до вказаного терміну зазначених вимог закону, апеляційна скарга буде вважатись неподаною і повернута апелянту.
Суддя апеляційного суду/підпис/ ОСОБА_2
Копія вірна. Суддя апеляційного суду С.А.Карпусь