УХВАЛА
10 липня 2024 року
м. Київ
cправа № 916/3368/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Жайворонок Т.Є.,
розглянувши матеріали заяв товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" та державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія"
про ухвалення додаткового судового рішення щодо розподілу судових витрат
у справі № 916/3368/23
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія"
до державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Ізмаїльської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (Адміністрація Ізмаїльського морського порту)
про визнання відсутнім права та стягнення 1 926 000,00 грн безпідставно набутих коштів,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Верховного Суду від 08.07.2024 розгляд заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" про ухвалення додаткового судового рішення щодо розподілу судових витрат у справі № 916/3368/23 призначено на 16.07.2024 о 16:30.
Представник товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" - адвокат Жук Юрій Валерійович 09.07.2024, через підсистему "Електронний суд", звернувся до Верховного Суду із заявою, у якій просить надати можливість участі у судовому засіданні у справі № 916/3368/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" 09.07.2024, через підсистему "Електронний суд", звернулось до Верховного Суду із заявою, у якій просить надати можливість участі у судовому засіданні призначеному на 16.07.2024 у справі № 916/3368/23, у порядку самопредставництва, Жильцову Володимиру Володимировичу в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
За приписами статті 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою; учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи; учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
За наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Ураховуючи положення статті 197 ГПК України, технічну можливість проведення відеоконференції поза межами приміщення суду, з огляду на необхідність забезпечення своєчасного розгляду господарської справи, Суд вважає за можливе задовольнити заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" і державного підприємства "Адміністрація морських портів України" та проводити судове засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 8 ГПК України трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов`язковому порядку; проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Положення аналогічного змісту містить частина четверта статті 11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII.
З огляду на наведене, оскільки всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, колегія суддів вважає за можливе здійснювати транслювання перебігу судового засідання 16.07.2024 у цій справі в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 197, 234 Господарського процесуального кодексу України, Касаційний господарський суд
У Х В А Л И В:
1. Заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" та державного підприємства "Адміністрація морських портів України" про участь у судовому засіданні у справі № 916/3368/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів задовольнити.
2. Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розміщена на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
3. Для участі у судовому засіданні 16 липня 2024 року о 16:30 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду представнику товариства з обмеженою відповідальністю "Морська днопоглиблювальна компанія" - адвокату Жуку Юрію Валерійовичу та представнику державного підприємства "Адміністрація морських портів України" Жильцову Володимиру Володимировичу (у порядку самопредставництва), необхідно за допомогою своїх Електронних кабінетів та власних технічних засобів використовувати комп`ютерну техніку або смартфони з доступом в мережу Інтернет, які дозволяють передавати аудіосигнал та відеозображення.
4. Роз`яснити, що участь в судовому засіданні у режимі відеоконференції відбуватиметься з урахуванням Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, зокрема, підсистеми відеоконференцзв`язку.
5. Попередити учасників справи, що відповідно до частини п`ятої статті 197 Господарського процесуального кодексу України, приписів пункту 46 розділу 3 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
6. Роз`яснити, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебсайті судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://supreme.court.gov.ua/supreme/.
7. Учасникам справи, які братимуть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції завчасно надавати Верховному Суду копії документів, що підтверджують повноваження представників, засвідчені у визначеному законом порядку, якщо у матеріалах справи вони відсутні. Водночас Суд звертає увагу, що під час проведення судового засідання учасник справи, який бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції повинен мати при собі оригінал документа, що посвідчує особу та пред`явити його під час проведення судового засідання на вимогу Суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І. Колос
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Т. Жайворонок