ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
17.06.2024Справа № 910/2303/24
За позовом в.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача: Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (15400, Чернігівська область, місто Семенівка, вулиця Героїв України, будинок 6)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГУМ" (ТОВ "ЕНЕРГУМ") (03186, місто Київ, ВУЛИЦЯ АВІАКОНСТРУКТОРА АНТОНОВА, будинок 5, ЛІТЕРА А, офіс 320)
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 72 355,78 грн.
Суддя Літвінова М.Є.
Без виклику представників учасників справи.
ВСТАНОВИВ:
В.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача: Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГУМ" (ТОВ "ЕНЕРГУМ") (далі-відповідач) про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 72 355,78 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.03.2024 позовну заяву в.о. керівника Новгород-Сіверської окружної прокуратури залишено без руху.
11.03.2024 засобами поштового зв`язку АТ "Укрпошта" до суду від представника Новгород-Сіверської окружної прокуратури надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.03.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.04.2024.
28.03.2024 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
05.04.2024 через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
Представник позивача у підготовче засідання 08.04.2024 не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про доставку процесуального документа до електронного кабінету особи.
Представник відповідача у підготовчому засіданні 08.04.2024 заявив усне клопотання про визнання явки позивача обов`язковою.
Суд у підготовчому засіданні 08.04.2024 без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, про задоволення усного клопотання представника відповідача, явку позивача визнано обов`язковою, підготовче засідання відкладено на 13.05.2024.
11.04.2024 через відділ діловодства суду від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.
18.04.2024 через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без представника позивача.
02.05.2024 через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
07.05.2024 через відділ діловодства суду від представника позивача надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2024 задоволено заву представника Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2024 відкладено підготовче засідання на 03.06.2024.
03.06.2024 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.06.2024 відкладено підготовче засідання на 17.06.2024.
10.06.2024 через електронну суду від представника позивача надійшла заява про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції
Розглянувши заяву представника позивача про участь в судових засіданнях у режимі відео конференції, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.
Згідно з ч. 6 ст. 42 Господарського процесуального кодексу процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до ч. 8 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі.
Особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивач має електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, але заяву про участь в судових засіданнях у режимі відео конференції було подано саме через електронну пошту суду.
Отже, враховуючи положення статті 6 Господарського процесуального кодексу України реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами не позбавляє особу права на подання документів до суду в паперовій формі, проте саме в електронній формі особа, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі може подавати процесуальні, інші документи, вчиняти інші процесуальні дії виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, якщо інше не передбачено Господарським процесуальним кодексом України. До заперечень на скаргу, клопотання про долучення доказів до матеріалів справи додано роздруківки результатів перевірки електронного цифрового підпису, проте такі підписи вчинено без використання підсистем "Електронний суд" та "Електронний кабінет".
Таким чином, представник позивача при обранні можливості подання документів до суду в електронному вигляді не було дотримано вимог щодо форми заяви.
Статтею 170 Господарського процесуального кодексу України передбачені загальні вимоги до форми і змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
За змістом пункту 1 частини першої статті 170 Господарського процесуального кодексу України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву, клопотання або заперечення, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для такої фізичної особи), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до частини другої вказаної норми письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.
Враховуючи те, позивач має електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, проте заяву подано не з використання вказаного сервісу, така заява не може вважатися такими, що підписане у встановленому законом порядку.
Аналогічної позиції дотримується Верховний суд в ухвалах від 17.11.2023 у справі №918/1056/20, від 15.11.2023 у справі № 915/1320/21.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що заява представника позивача про участь в судових засіданнях у режимі відео конференції підлягає поверненню заявнику без розгляду, на підставі частини четвертої статті 170 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 42, 170, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву представника позивача про участь в судових засіданнях у режимі відео конференції повернути без розгляду .
2. Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку і строк, встановлені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.Є. Літвінова