П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 120/11802/23 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Яремчук Костянтин Олександрович
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
20 травня 2024 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Служби зовнішньої розвідки України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Служби зовнішньої розвідки України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. В серпні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Служби зовнішньої розвідки України, в якому просив суд:
1.1. Визнати протиправними дії Служби зовнішньої розвідки України, що полягають у невірному обчисленні базової величини посадового окладу третьої сторонньої особи у постаті діючого військовослужбовця за рівнозначною посадою у Службі зовнішньої розвідки України (або тією ж самою, або прирівняною) до посади, з якої його звільнено у запас ("у розпорядженні начальника Управління спеціального зв`язку за посадою начальника служби") при наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08 травня 2023 року № 888, що унеможливило здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у законодавчо встановленому розмірі;
1.2. Зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій посадовий оклад визначити шляхом множення на коефіцієнт 1,8, тобто як для співробітника кадрового складу.
2. В обґрунтування позову вказує, що невірне, на думку позивача, визначення коефіцієнту призвело до зменшення розміру грошового забезпечення, зазначеного у виданій Службою зовнішньої розвідки України довідці № 888 від 08 травня 2023 року.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
3. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року позов задоволено.
3.1. Визнано протиправними дії Служби зовнішньої розвідки України щодо обчислення посадового окладу у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08 травня 2023 року № 888 із застосуванням коефіцієнта 1,4.
3.2. Зобов`язано Службу зовнішньої розвідки України виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 серпня 2021 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704", із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховуються для перерахунку пенсії, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102 гривні, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, обчисливши посадовий оклад з урахуванням коефіцієнту 1,8.
КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
4. Служба зовнішньої розвідки України, не погоджуючись з вказаним рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що відповідно до частини 3 статті 32 Закону України "Про розвідку" співробітники кадрового складу можуть бути зараховані в розпорядження (за штат) відповідного розвідувального органу в порядку, визначеному законодавством. Так, ОСОБА_1 відповідно до наказу голови Служби зовнішньої розвідки України від 31 липня 2012 року № 506-ОС було зараховано у розпорядження Управління спеціального зв`язку Служби зовнішньої розвідки України за посадою начальника служби. Відповідно до пункту 44 Положення про проходження служби в Службі зовнішньої розвідки України, затвердженого Указом Президента України від 17 липня 2006 року № 619/2006, чинного станом на 31 жовтня 2012 року, зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників означає, що вони проходять службу не на військових посадах. В той же час, посада начальник служби станом на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби в Службі зовнішньої розвідки України (наказ голови Служби зовнішньої розвідки України від 28 жовтня 2012 року № 784-ОС), дійсно відносилась до посад співробітників кадрового складу. Проте, на думку представника відповідача, позивач невірно трактує правові норми, вважаючи, що звільнявся з посади кадрового складу, але це не відповідає фактичним обставинам, адже на момент звільнення ОСОБА_1 перебував у розпорядженні начальника Управління спеціального зв`язку за посадою начальника служби, тобто не перебував на штатній посаді та не відносився до кадрового складу розвідувального органу.
6. Апелянт вказує на те, що у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України" від 30 серпня 2017 р. № 704", передбачено застосування нових коефіцієнтів для обчислення посадових окладів військовослужбовців розвідувальних органів. Так, відповідно до пункту 4 зазначеної постанови розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил із коефіцієнтом: для військовослужбовців кадрового складу - 1,8; для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу - 1,4. Згідно зі статтею 28 Закону України "Про розвідку" перелік посад кадрового складу Служби зовнішньої розвідки України визначається Президентом України. Водночас на час звільнення ОСОБА_1 з військової служби він не перебував на штатній посаді, а тому не належав до співробітників кадрового складу.
7. У зв`язку з цим при обчислені розміру посадового окладу позивача Службою зовнішньої розвідки України застосовано коефіцієнт "1,4".
8. Враховуючи викладене, на думку апелянта, складаючи довідку № 888 від 08 травня 2023 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Служба зовнішньої розвідки України правильно розрахувала розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
9. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Наказом голови Служби зовнішньої розвідки України від 06 квітня 2010 року № 163-ос ОСОБА_1 призначено начальником 2 служби Управління спеціального зв`язку, звільнивши з посади заступника начальника служби - начальника відділу.
10. Іншим наказом голови Служби зовнішньої розвідки України № 506-ОС від 31 липня 2012 року полковника ОСОБА_1 за посадою начальника служби зараховано у розпорядження начальника Управління спеціального зв`язку за пунктом 44 зі збереженням розмірів встановлених додаткових видів грошового забезпечення, увільнивши від раніше займаних посад, з 01 серпня 2012 року.
11. Наказом голови Служби зовнішньої розвідки України № 784-ОС від 26 жовтня 2012 року полковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні начальника Управління спеціального зв`язку за посадою "начальника служби", звільнено з військової служби за підпунктом "г" пункту 64 (у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі) в запас Служби безпеки України з правом носіння військової форми одягу та виключено його зі списків особового складу з 31 жовтня 2012 року.
12. Після звільнення з військової служби позивачеві призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
13. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
14. 24 жовтня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ "Про розвідку" (далі - Закон № 912-ІХ)
15. Відповідно до частини 3 статті 42 Закону № 912-ІХ посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом:
- для співробітників кадрового складу 1,8;
- для співробітників, які не належать до кадрового складу, 1,4.
16. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704", яка набрала чинності 17 липня 2021 року, внесено зміни до постанови Уряду № 704, зокрема пункт 4 доповнено абзацами такого змісту:
"Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:
- для військовослужбовців кадрового складу 1,8;
- для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, 1,4".
17. У січні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду із позовом, у якому просив зобов`язати відповідача підготувати та направити оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 серпня 2021 року із зазначенням розміру посадового окладу, окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102 гривні, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
18. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2023 року у справі № 120/328/23 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено. Таким рішенням зобов`язано Службу зовнішньої розвідки України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 серпня 2021 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704", із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховуються для перерахунку пенсії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102 гривні, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача.
19. На виконання вимог згадуваного вище судового рішення відповідачем складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08 травня 2023 року № 808 за відповідною (прирівняною) посадою "начальника служби".
20. Позивач стверджує, що відповідачем у згадуваній вище довідці невірно обраховано посадовий оклад співробітника розвідувального органу шляхом множення на коефіцієнт "1,4" як для співробітника, який не належить до кадрового складу, взамін вірного застосування коефіцієнту "1,8" як для співробітника, який належить до кадрового складу.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
21. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
22. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-XII).
23. За частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-XII, у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
24. Згідно з частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
25. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
26. Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
27. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
28. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
29. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів виходить з такого.
30. 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
31. 24 жовтня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 вересня 2020 року № 912-ІХ "Про розвідку" (далі - Закон № 912-ІХ).
32. За приписами частини 3 статті 42 Закону № 912-ІХ посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом:
- для співробітників кадрового складу 1,8;
- для співробітників, які не належать до кадрового складу, 1,4.
33. Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704", яка набрала чинності 17 липня 2021 року (далі - Постанова № 729), внесено зміни до Постанови № 704, зокрема пункт 4 доповнено абзацами такого змісту: "Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:
- для військовослужбовців кадрового складу 1,8;
- для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, 1,4".
34. Оскільки Постановою № 729 передбачалося збільшення посадових окладів військовослужбовців розвідувальних органів, а також інших складових грошового забезпечення, тому з`явилися підстави для перерахунку пенсії такої категорії військовослужбовців на підставі статті 63 Закону № 2262-XII.
35. 23 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 144 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" (далі - Постанова № 144), пунктом 1 якої вирішено перерахувати з 1 серпня 2021 року пенсії, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби), виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704" за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням; надбавок за почесне звання заслужений/народний, службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії; надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року, починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв`язку з виходом на пенсію.
36. Пунктом 3 Постанови № 144 також визначено, що під час перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
37. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу в структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
38. На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05 квітня 2023 року у справі № 120/328/23 відповідачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08 травня 2023 року № 888.
39. Таку довідку видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» і в такій зазначено розмір грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою "начальник служби", що становить 62966,04 гривень, у тому числі: посадовий оклад 15064,00 гривень, оклад за військовим званням 1910,00 гривень, надбавка за вислугу років 7532,00 гривень, надбавка за особливості проходження служби 8332,04 гривень, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 3012,80 гривень, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі 1506,40 гривень, премія 25608,80 гривень.
40. Водночас при обчисленні розміру посадового окладу відповідачем застосовано коефіцієнт 1,4 (як для співробітника (військовослужбовця), який не належить до кадрового складу)
41. Натомість позивач вважає, що посадовий оклад слід було обраховувати, виходячи з коефіцієнта 1,8 (як для співробітника (військовослужбовця) кадрового складу).
42. Апелянт зауважує, що відповідно до пункту 44 Положення про проходження служби в Службі зовнішньої розвідки, затвердженого Указом Президента України від 17 липня 2006 року № 619/2006 (в редакції, чинній станом на 31 жовтня 2012 року), зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників означає, що вони проходять службу не на військових посадах.
43. Також апелянт стверджує, що станом на день звільнення ОСОБА_1 зі Служби зовнішньої розвідки України займана ним посада «начальника служби» відносилася до посад співробітників кадрового складу.
44. Водночас доводи відповідача про неможливість застосування коефіцієнту 1,8 для обчислення посадового окладу ОСОБА_1 ґрунтуються на тому, що позивач хоча і займав посаду "начальника служби", яка станом на день звільнення відносилася до посад співробітників кадрового складу, проте певний період часу перед звільненням зі служби перебував у розпорядженні начальника Управління спеціального зв`язку, а тому перед звільненням не проходив службу на військових посадах.
45. Колегія суддів відхиляє доводи апелянта з огляду на таке.
46. Як вже згадувалося вище, 23 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 144, пунктом 1 якої вирішено перерахувати з 1 серпня 2021 р. пенсії, призначені за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби) виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704" за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням; надбавок за почесне звання заслужений/народний, службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії; надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 р. починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв`язку з виходом на пенсію.
47. Пунктом 3 Постанови № 144 визначено, що під час перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
48. Із наведених приписів Постанови № 144 слідує, що з 01 серпня 2021 року перерахунок пенсії працівників Служби зовнішньої розвідки України має здійснюватися за відповідною (прирівняною) посадою, що займала особа станом на день звільнення зі служби розвідувального органу.
49. Тобто, визначальним в межах розгляду цієї справи є встановлення того факту, чи належала займана ОСОБА_1 посада станом на день звільнення зі служби до кадрового складу.
50. Як слідує із наказу голови Служби зовнішньої розвідки України № 506-ОС від 31 липня 2012 року полковника ОСОБА_1 за посадою "начальника служби" зараховано у розпорядження начальника Управління спеціального зв`язку за пунктом 44 зі збереженням розмірів встановлених додаткових видів грошового забезпечення, увільнивши від раніше займаних посад, з 01 серпня 2012 року.
51. Наказом голови Служби зовнішньої розвідки України № 784-ОС від 26 жовтня 2012 року полковника ОСОБА_1 , який перебуває у розпорядженні начальника Управління спеціального зв`язку за посадою "начальника служби", звільнено з військової служби за підпунктом "г" пункту 64 (у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі) в запас Служби безпеки України з правом носіння військової форми одягу та виключено його із списків особового складу з 31 жовтня 2012 року.
52. Позивача зараховано у розпорядження начальника Управління спеціального зв`язку зі збереженням розмірів встановлених додаткових видів грошового забезпечення саме за посадою начальника служби, яку той обіймав до зарахування у розпорядження.
53. При цьому листом Служби зовнішньої розвідки України від 03 грудня 2022 року вих. № Ч/З/2035-ВС/Ч підтверджується те, що станом на 31 липня 2012 року посада начальника служби, яку займав ОСОБА_1 , відносилася до посад співробітників кадрового складу.
54. Порядок проходження військової служби за контрактом особами сержантського і старшинського складу, офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки України та особливості проходження військової служби у воєнний час (станом на день звільнення позивача з військової служби) визначало Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України, затверджене Указом Президента України від 17 липня 2006 року № 619/2006 (далі - Положення).
55. Пунктом 44 цього Положення передбачалося, що зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників означає, що вони проходять військову службу не на військових посадах.
56. Військовослужбовці звільняються з посад та зараховуються в розпорядження відповідних начальників наказами по особовому складу тих начальників, які мають право призначення на ці посади.
57. Час перебування військовослужбовця на лікуванні, в щорічній основній та встановлених законодавством додаткових відпустках із загальної тривалості періоду перебування у розпорядженні відповідних начальників виключається.
58. При цьому за військовослужбовцями, зарахованими у розпорядження відповідних начальників, зберігаються всі види матеріального та грошового забезпечення за посадами, що вони займали, якщо інше не передбачено законодавством.
59. Аналіз наведених норм свідчить про те, що факт зарахування військовослужбовця у розпорядження (поза штат) відповідних начальників вказує на те, що подальше проходження служби здійснюється відповідним військовослужбовцем не на військовій посаді (оскільки такий військовослужбовець виводиться поза штат).
60. Водночас вказані приписи Положення не спростовують віднесення посади позивача "начальник служби" до співробітників кадрового складу, а лише вказують на ту обставину, що у разі виведення військовослужбовця в розпорядження відповідного начальника така особа не може проходити службу на військовій посаді.
61. Особливості проходження служби (роботи) в розвідувальних органах визначено статтею 32 Закону України "Про розвідку", відповідно до частини 3 якої співробітники кадрового складу можуть бути зараховані в розпорядження (за штат) відповідного розвідувального органу в порядку, визначеному законодавством.
62. Тобто поза штат можуть зараховуватися як співробітники кадрового складу розвідувального органу, так і співробітники, що не належать до кадрового складу, проте за умови, що такі співробітники не будуть перебувати на військових посадах.
63. Апелянтом не надано будь-яких доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 , перебуваючи у розпорядженні, не був співробітником кадрового складу.
64. Відтак, враховуючи те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08 травня 2023 року № 888 видана за прирівняною (відповідною посадою) "начальник служби", яка до моменту зарахування позивача у розпорядження відносилася до посад співробітників кадрового складу, тому обчислення розміру посадового окладу у такій довідці із застосуванням коефіцієнту 1,4 є протиправним.
65. З огляду на те, що суд дійшов висновку про протиправні дії відповідача щодо обчислення посадового окладу ОСОБА_1 у довідці від 08 травня 2023 року № 888 із застосуванням коефіцієнту 1,4, а тому вимога щодо зобов`язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 серпня 2021 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704", із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що враховуються для перерахунку пенсії, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102 гривні, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року, обчисливши посадовий оклад з урахуванням коефіцієнту 1,8, також підлягає задоволенню.
66. Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
67. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
68. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
69. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
70. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
71. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Служби зовнішньої розвідки України слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Служби зовнішньої розвідки України залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М. Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.