open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Єдиний державний реєстр судових рішень

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/1664/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 40108709; адреса: вул. В. Чміленка, 41, м. Кропивницький, 25006)

про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, викладене у формі листа № 1 аз/01/15-2023 від 20.03.2023 року про відмову у задоволенні заяви в інтересах ОСОБА_1 від 23.02.2023 року;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції для виплати набавки за вислугу років, призначення пенсії та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні вислугу років у пільговому (кратному) обчисленні та внести відповідні зміни до наказу «по особовому складу» від 02.07.2021 року № 259 о/с, а саме:

1) із розрахунку 30 днів служби за 40 днів періоди служби з 25.04.2006 по 09.11.2007 року, з 03.06.2014 по 04.10.2014 року, з 04.10.2014 по 08.12.2014 року, з 08.12.2014 по 03.06.2015, з 03.06.2015 по 06.11.2015, з 09.12.2016 по 23.01.2017 року (за виключенням періодів безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей);

2) із розрахунку 1 рік служби за 1,5 року періоди служби з 09.11.2007 по 22.04.2008 року, з 22.04.2008 по 22.03.2011 року

3) із розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці періоди безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей: з 29.08.2014 по 15.09.2014, з 31.01.2015 по 01.03.2015, з 31.01.2015 по 30.04.20І5, з 30.05.2015 по 07.07.2015, з 07.08.2015 по 07.09.2015, з 09.12.2015 по 16.01.2016, з 04.03.2016 по 10.04.2016,3 17.05.2016 по 16.07.2016;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок встановленої надбавки за стаж служби в поліції та одноразової грошової допомоги при звільненні з урахування збільшеного стажу служби та виплатити недоплачений розмір після проведення перерахунку;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 22 дні щорічної оплачуваної відпустки та 42 дні щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок, індексації грошового забезпечення та збільшеного розміру надбавки за вислугу років та виплатити недоплачений розмір після проведення перерахунку;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області підготувати, у встановленому порядку, та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлені документи для призначення ОСОБА_1 з 06.07.2021 пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням збільшеного стажу служби в поліції (вислуги років), збільшеної надбавки за стаж служби в поліції та включенням у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, індексації грошового забезпечення.

Позов мотивовано тим, що позивач проходив службу в поліції, з якої за наказом №259о/с від 02.07.2021 був звільнений через хворобу з вислугою років - 20 рік 9 місяці 8 днів. Представник позивача вказує, що відповідач невірно обчислив вислугу років, а саме не врахував вислугу років у пільговому обчислені та не врахував індексацію грошового забезпечення при нарахуванні .компенсації за невикористані дні відпустки і не була врахована в розмір грошового забезпечення для призначення пенсії. Для відновлення порушених прав 22.02.2023 позивач звернувся до ГУНП в Кіровоградській області із заявою. Однак листом від 30.03.2023 ГУНП відмовило йому у задоволені його вимог.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, мотивуючи тим, що на день звільнення зі служби позивача пільгова вислуга була скасована для категорії посад на яких він проходив службу. Також зазначив, що правові підстави для включення індексації грошового забезпечення до довідки для розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги та компенсації невикористаної відпустки відсутні.

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Судом вчинені такі процесуальні дії та розглянуті заяви і клопотання сторін у справі:

- ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 липня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 проходив службу на офіцерських посадах в підрозділах Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області до 02.07.2021.

За час проходження служби позивач набув статусу учасника бойових дій, що підтверджуються посвідченням серії НОМЕР_2 виданим 20.10.2015 року УМВС України в Кіровоградській області.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції B Кіровоградській області № 259/ос від 02.07.2021 майора поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Згідно наказу, станом на день звільнення, стаж служби позивача в поліції для виплати надбавки за вислугу років, призначення пенсії та виплати одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції становить 20 років 09 місяців 08 днів, час служби в пільговому обчислені 03 роки 01 місяць 12 днів; загальний трудовий стаж складає 04 роки 10 місяців 23 дні; усього для призначення пенсії 25 років 08 місяців 01 день.

Однак, до стажу служби ОСОБА_1 в поліції не зараховано періоди служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції, що дають право на зарахування вислуги в кратному (пільговому) обчисленні служба на оперативних посадах, на посаді дільничного офіцера поліції, в спецпідрозділах та участь в проведенні Антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей.

При звільненні позивачу нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні та грошову компенсацію за невикористані 22 дні щорічної чергової оплачуваної відпустки за 2021 рік.

Однак, грошову компенсацію за невикористані дні щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій ОСОБА_1 не виплачено. В зв`язку з цим позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 січня 2022 року у справі № 340/10377/21 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, серед іншого: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані 42 дні щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015, 2017, 2018 роки 05 липня 2021 року при проведенні розрахунку при звільненні зі служби в поліції та зобов`язано Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані дні щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015,2017,2018 роки за 42 календарні дні невикористаної відпустки.

На виконання рішення суду, ОСОБА_1 нараховано та виплачено у грудні 2022 року грошову компенсацію за невикористані 42 дні додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій у розмірі 17632 грн. 65 коп.

З листа ГУ НП в Кіровоградській області № 8аз/05/28-22 від 25.11.2022 вбачається, що під час нарахування позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 22 дні щорічної основної відпустки та грошової компенсації за невикористані дні додаткової щорічної оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій, в складі грошового забезпечення з якого нараховуються зазначені виплати, не враховано індексацію грошового забезпечення, яка систематично нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 . Також індексація грошової забезпечення не врахована у розмір грошового забезпечення позивача для призначення пенсії.

В інтересах позивача представником направлено до ГУНП в Кіровоградській області заяву від 22.02.2023 року № 22/01, в якій позивач просив: внести зміни до наказу № 259 о/с від 02.07.2021 року, зарахувавши до календарної вислуги років ОСОБА_1 в органах Національної поліції, період участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, період проходження служби на оперативних посадах та посаді дільничного офіцера у пільговому (кратному) обчисленні вислуги років; здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги, нарахованої ОСОБА_1 при звільненні, з урахуванням збільшеної вислуги років в поліції та виплатити недоплачений розмір, з урахуванням раніше виплачених сум; здійснити перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсацій за невикористані дні щорічної основної та додаткової оплачуваної відпустки з включенням до складу грошового забезпечення, з якого проводиться обрахунок, індексації грошового забезпечення та виплатити недоплачені розміри з урахуванням виплачених сум; оформити, згідно вимог чинного законодавства, та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлені документи для обрахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням збільшеної вислуги років та включенням до грошового забезпечення, з якого обраховується розмір пенсії, індексації грошового забезпечення.

Листом від 20.03.2023 відповідачем відмовлено у задоволенні вимог щодо зарахування вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, перерахунку вихідної допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані дні щорічної основної та додаткової оплачуваної відпустки з урахування до складу грошового забезпечення індексації.

Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Згідно зі статтею 59 Закону України "Про Національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України.

Стаж служби в поліції унормований статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію", якою передбачено, що:

1. Стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

2. До стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

3. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

4. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції, затвердженого наказом МВС України №1235 від 23.11.2016 року, у випадку видання наказу про звільнення працівника зі служби в поліції в наказі органу поліції зазначаються стаж служби в поліції, вислуга років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах), необхідність виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-XII).

На час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії Закон №2262-XII містив такі норми:

Стаття 1. Види пенсійного забезпечення

Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Стаття 1-2. Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону

Право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби):

б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Стаття 9. Виплата одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби

Особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п`яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Стаття 10. Органи, які здійснюють пенсійне забезпечення

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Стаття 12. Умови призначення пенсій за вислугу років

Пенсія за вислугу років призначається:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Стаття 13. Розміри пенсій за вислугу років

Пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

Стаття 17. Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії

Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються:

а) військова служба;

б) служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

в) час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

г) час виконання депутатських повноважень із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України;

д) час перебування під вартою та час відбуття покарання в місцях позбавлення волі особами, які мають право на пенсію за цим Законом, безпідставно притягнутими до кримінальної відповідальності, репресованими особами, яких у подальшому було реабілітовано;

е) час перебування у фашистських концтаборах, гетто та інших місцях примусового тримання осіб, у тому числі дітей, які були насильно вивезені з тимчасово окупованої території колишнього Союзу РСР у період Другої світової війни та які після звільнення з цих місць були призвані або прийняті на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, якщо за час перебування в зазначених місцях примусового тримання ними не було вчинено злочину проти миру і людства;

є) час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства;

ж) час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу, в Службі судової охорони на посадах середнього і вищого складу;

з) військова служба у збройних силах, органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав та інших військових формуваннях, створених законодавчими органами цих держав, Об`єднаних Збройних Силах Співдружності Незалежних Держав. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється в порядку, встановленому законодавством держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, на території яких військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, проходили військову службу, службу в органах внутрішніх справ, Національній поліції, органах державної безпеки, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

и) час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики, а також у разі переходу на службу до Служби судової охорони на посади середнього і вищого складу згідно з переліком посад, що затверджується Головою Служби судової охорони;

і) час перебування на посадах службовців Державної кримінально-виконавчої служби України, у підрозділах професійної (невоєнізованої) пожежної охорони, які в подальшому були переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом за переліком посад і на умовах, які визначаються центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки;

ї) час проходження військової служби за межами України в порядку військового співробітництва або у складі національного контингенту чи персоналу відповідно до міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

й) служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

При призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Вислуга років для призначення пенсії у разі поновлення виплати пенсії після перерви в її одержанні, яка була раніше обчислена особі, яка має право на пенсію за цим Законом, відповідно до законодавства, яке діяло на день попереднього звільнення цієї особи зі служби, перегляду не підлягає.

Стаття 17-1. Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Стаття 17-2. Документи, що мають підтверджувати окремі періоди проходження служби особою, яка має право на пенсію за цим Законом

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 65. Відповідальність за порушення законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб

Особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Кабінет Міністрів України відповідно до Закону №2262-ХІІ прийняв постанову №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (надалі - постанова КМУ №393).

Постановою КМУ №393 у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії, було постановлено таке:

1. Установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються:

- служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;

- служба в Національній поліції.

2. До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

3. До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

а) один місяць служби за три місяці:

- час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

в) один місяць служби за півтора місяця:

- у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;

г) один місяць служби за сорок днів:

- час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

У разі наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах одного і того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги.

10. Військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/1340, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1), який на час призначення позивачу пенсії містив такі норми:

1. Заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

7. Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

- заява про призначення пенсії (додаток 1);

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону).

12. Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

14. Орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

16. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Наказом МВС України №760 від 17.09.2018 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (надалі - Інструкція №760).

Ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з: 1) оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 3 розділу І Інструкція №760 передбачено, що у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

- облікова справа - справа, яка містить документи щодо проходження служби (роботи) особою, якій оформлюється пенсія або якій призначено пенсію, розрахунок вислуги років (страхового стажу), копії документів та копії довідок, які були підставою для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, копії посвідчень, що дають право на пільги;

- органи, які призначають пенсії,- головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;

- уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи:

1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;

2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;

3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;

4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;

Розділом ІІІ Інструкції №760 унормована організація роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій:

1. Уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком.

Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).

Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком, забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

3. Підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:

1) обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років) (додаток 3).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи:

- витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років;

- копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника);

- копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності);

- копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);

2) ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;

3) надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті 1 цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Додатком 3 до Інструкції №760 установлена форма Розрахунку вислуги років для призначення пенсії, яка передбачає обчислення вислуги років у календарному та пільговому обчисленні.

Додатком 2 до Порядку формування та ведення особових справ поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.05.2016 року № 377, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2016 року за № 828/28958, установлена форма Послужного списку, який містить пункт 12 "Періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах". До цього пункту Послужного списку вносяться записи про службу, яка дає право на зарахування вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні, з посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років.

Верховний Суд розглядав справи, предмет спору у яких стосувався права поліцейського на пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону №2262-XII з урахуванням пільгового стажу, та роз`яснив поняття "календарна вислуга років" у цілях призначення пенсій на пільгових умовах.

Так, у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду дійшов до висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою КМУ №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Ця правова позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 року у справі №480/4241/18. У цій постанові Верховний Суд сформував такі правові висновки: в цілях Закону №2262-XII календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом №2262-XII календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови КМУ №393.

Отже, для набуття права на призначення пенсії за вислугу років на підставі статті 12 Закону №2262-XII враховується як календарна, так і пільгова вислуга років в сукупності.

Позивач стверджує, що окремі періоди його служби повинні бути враховані до вислуги років для призначення пенсії на пільгових (кратних) умовах, а саме: робота оперуповноваженим під час служби в органах внутрішніх справ, служба у підрозділах патрульної служби поліції, участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.

Суд установив, що ОСОБА_1 дійсно проходив службу з 09.11.2007 по 22.04.2008 на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Компаніївського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області.

На підставі абзацу двадцять п`ятого підпункту «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (згідно внесеним змінам постановою КМУ від 17.11.2004 №1525) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ). Зазначена норма втратила чинність 26.07.2011 згідно постанови КМУ від 20.07.2011 №780.

Згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26 листопада 2004 року № 1420 «Про встановлення Переліку посад служби дільничних інспекторів міліції, яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 250 від 29.05.2008 «Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», період служби позивача на посадах дільничних інспекторів міліції зараховується позивачу при пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця.

Таким чином, реалізація права працівниками на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Постановою № 393 здійснюється з моменту їх вступу на службу і до часу скасування такої пільги - 27.07.2011 (дата набрання чинності постанови №780). Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 20.07.2021 у справі № 160/3301/20 та від 29.06.2021 у справі № 160/7784/19.

Враховуючи перебування позивача у період з 09.11.2007 по 22.04.2008 на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Компаніївського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області зазначений період зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Суд наголошує, що у позивача наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів Постанови № 393 (робота на посаді дільничного інспектора міліції).

Також судом встановлено, що позивач з 22.04.2008 по 22.03.2011 проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого з Державної служби боротьби з економічною злочинністю Компаніївського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області.

Пунктом 3 Постанови № 393 встановлено наступне: до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови , зараховується на пільгових умовах: підпункт «в» один місяць служби за півтора місяця час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; (підпункт "в" пункту 3 доповнено абзацом згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 497 від 22.06.2005).

У подальшому на виконання вимог Постанови №497, Міністерство внутрішніх справ України наказом від 20.07.2006 №722 затвердило Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (надалі, також Наказ №722), до якого віднесено посади: начальник Департаменту; перший заступник начальника Департаменту; заступник начальника Департаменту; начальник управління; перший заступник начальника управління; заступник начальника управління; начальник відділу; заступник начальника відділу; начальник відділення, сектору (крім режимно-секретного); заступник начальника відділення; головний оперуповноважений інспектор; старший оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений; помічник оперуповноваженого; начальник Головного управління; перший заступник начальника Головного управління; заступник начальника Головного управління; старший інспектор в особливо важливих справах; старший інспектор; інспектор; молодший інспектор.

Пунктом 2 Наказу №722 передбачено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах. Відповідно до Переліку, затвердженого Наказом №722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління.

Суд вважає, що право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби у підрозділах боротьби з економічною злочинністю визначається за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Отже вимоги позивача про врахування цього періоду проходження служби до вислуги років на пільгових умовах є обґрунтованими.

Суд також установив, що позивач проходив службу у підрозділах патрульної служби поліції, а саме:

з 25.04.2006 по 09.11.2007 - інспектор з організації діяльності патрульної служби групи охорони громадського порядку міліції громадської безпеки Компаніївського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області;

03.06.2014-06.11.2015 міліціонер взводу № 3 роти № 1, міліціонер взводу № 3 роти №2, інспектор взводу № 3 роти № 1, командир взводу № 2 роти № 2 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Кіровоград» при УМВС України в Кіровоградській області (30 днів служби за 40 днів);

з 09.12.2016 по 23.01.2017 - інспектор групи логістики матеріально - технічного забезпечення та зв`язку батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» ГУНП в Кіровоградській області.

Представник позивача стверджує, що ці періоди служби повинні бути враховані до вислуги років на пільгових умовах (тридцять днів служби за сорок днів) згідно з пп. "г" п.3 постанови КМУ №393 та наказом МВС України №895 від 05.12.2011 року "Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах".

Відповідно до абзацу 3 підпункту "г" пункту 3 постанови КМУ №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується на пільгових умова як один місяць служби за сорок днів - час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ (доповнено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780).

Міністр внутрішніх справ України видав наказ №895 від 05.12.2011 року "Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах", який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за №1572/20310. Пунктом 1.3 цього наказу затверджено Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів), що додається.

Пунктом 2.2 наказу МВС України №895 від 05.12.2011 року установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у підпункті 1.3 пункту 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України", при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Відповідно до Переліку посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів): командир полку; заступник командира полку; начальник штабу полку; начальник штабу; командир батальйону; заступник командира батальйону; начальник штабу батальйону; командир роти; командир окремої роти; командир кавалерійської роти; заступник командира окремої роти; заступник командира роти; командир взводу; командир кавалерійського взводу; командир окремого взводу; заступник командира взводу; заступник командира окремого взводу; помічник командира взводу-командир відділення; командир відділення; старший інспектор патрульної служби; старший інспектор служби; інспектор патрульної служби; інспектор патрульної служби-кінолог. міліціонер; міліціонер-водій; міліціонер-мотоцикліст; міліціонер-кінолог; міліціонер-кавалерист; міліціонер-зв`язківець.

Таким чином, позовні вимоги в частині зарахування пільгового стажу з розрахунку 30 днів служби за 40 за період служби 03.06.2014-06.11.2015 на посадах: міліціонер взводу № 3 роти № 1, міліціонер взводу № 3 роти №2, інспектор взводу № 3 роти № 1, командир взводу № 2 роти № 2 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Кіровоград» при УМВС України в Кіровоградській області підлягають задоволенню.

Воднораз, суд установив, що позивач під час служби в органах внутрішніх справ з 25.04.2006 по 09.11.2007 на посаді інспектора з організації діяльності патрульної служби групи охорони громадського порядку міліції громадської безпеки Компаніївського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області та з 09.12.2016 по 23.01.2017 на посаді інспектора групи логістики матеріально - технічного забезпечення та зв`язку батальйону патрульної служби поліції особливого призначення «Святослав» ГУНП в Кіровоградській області не працював у підрозділах патрульної служби міліції, зокрема на посадах, які віднесені до Переліку, затвердженого пунктом 1.3 наказу МВС України №895 від 05.12.2011 року. Законодавство, чинне на той час, а також на час звільнення позивача зі служби, не передбачало можливості зарахування часу проходження служби у підрозділах патрульної служби поліції до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах.

Тож вимоги позивача у цій частині є безпідставними.

Суд установив, що позивач під час служби в органах внутрішніх справ та в поліції брав участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а саме у періоди з 29.08.2014 по 15.09.2014, з 31.01.2015 по 01.03.2015, з 31.01.2015 по 30.04.20І5, з 30.05.2015 по 07.07.2015, з 07.08.2015 по 07.09.2015, з 09.12.2015 по 16.01.2016, з 04.03.2016 по 10.04.2016,3 17.05.2016 по 16.07.2016.

Ці періоди служби позивача повинні бути враховані до вислуги років на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) згідно з пп. "а" п. 3 постанови КМУ №393.

Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII, пунктом 3 постанови КМУ №393 до вислуги років для призначення пенсії також має бути врахований час служби у пільговому обчисленні.

Відповідач безпідставно не врахував до вислуги років для призначення пенсії вислугу років у пільговому обчисленні. Це вплинуло на встановлення її розміру за статтею 13 Закону №2262-XII.

Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.

Суд вважає, що оскаржений лист № 1 аз/01/15-2023 від 20.03.2023, наданий ГУ НП у Кіровоградській області позивачу у відповідь його звернення, не є рішенням суб`єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини 1 статті 4 КАС України, а відтак підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.

Воднораз суд прийшов до висновку, що у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо незарахування до вислуги років позивача для призначення пенсії періодів його служби у пільговому обчисленні та не здійснення перерахунку виплат при звільнені зі служби. Це призвело до помилкового обчислення вислуги років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) у наказі про звільнення позивача зі служби в поліції, а також у документах, направлених відповідачем до ГУ ПФУ в Кіровоградській області при призначенні та обчисленні пенсії позивача, зокрема у поданні про призначення пенсії та в розрахунку вислуги років. Як наслідок, це зумовило неправильне визначення (заниження) розміру пенсії позивача.

Тому належним способом захисту прав позивача суд вважає зобов`язання відповідача внести відповідні зміни до наказу » від 02.07.2021 року № 259 о/с "По особовому складу", зарахувавши до вислуги років для призначення пенсії його службу в пільговому обчисленні, а також оформити та направити до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлені документи для призначення (перерахунку) пенсії, врахувавши змінену (збільшену) вислугу років індексацію грошового забезпечення виплачену за період служби.

Щодо зобов`язання Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 22 дні щорічної оплачуваної відпустки та 42 дні щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок, індексації грошового забезпечення та збільшеного розміру надбавки за вислугу років та виплатити недоплачений розмір після проведення перерахунку

Структура заробітної плати складається з наступних її видів:

- основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців

- додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій

- інших заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно з частиною шостою статті 95 КЗпП заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078.

Суми виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку, що відповідач обраховуючи та виплачуючи позивачу компенсацію за невикористані дні основної та додаткової відпустки, право на яку підтверджене рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 по справі № 340/10377/21, протиправно не врахував індексацію грошового забезпечення.

Щодо можливості врахування індексації грошового забезпечення при обчисленні одноразової грошової допомоги при звільненні, то суд зазначає таке.

Так в розумінні частин 2, 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому таке грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання, встановлених Конституцією України, гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Так, для обчислення одноразової грошової допомоги береться середнє грошове забезпечення за останні 2 повні місяці. .

При цьому індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому індексація є невід`ємною складовою частиною сум грошового забезпечення.

Отже, враховуючи, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що забезпечує дотримання прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що викладена у постановах Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 638/5794/17, від 27.12.2019 у справі №643/11749/17, предметом розгляду яких було, зокрема, включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, індексації грошового забезпечення.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що відповідач дія неправомірно, обчисливши та виплативши позивачу одноразову грошову допомогу при звільненні без врахування індексації грошового забезпечення, яка мала бути нарахована та виплачена позивачу.

Щодо позовної вимоги про включенням у довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, індексації грошового забезпечення.

Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а правова природа полягає у підтриманих купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослузобовців для розрахунку пенсій, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.

В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії призвело б до застосування для визначення розміру пенсій знеціненого грошового забезпечення. Такий правовий висновок щодо застосування норм права висловлено у постанові Верховного Суду від 17.05.2021 y cпpaвi № 552/4951/17.

Цей висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 (справа № 21-70815) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань та сформулювала критерії включення до нього складових.

У постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17 сформовано правовий висновок, відповідно до якого особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

Також, Верховний Суд у постановах від 19 червня 2019 року (справа № 825/1987/17), від 20 листопада 2019 року (справа № 620/1892/19), від 05 лютого 2020 року (справа № 825/565/17) вщдексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, с однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті,

Таким чином, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині того, що спірна пільгова вислуга років, на думку позивача, мала бути також зарахована до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, що впливає також на обчислення розміру інших складових його грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористані дні відпустки, розміру заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсії.

Пунктом 3 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України №260 від 06.04.2016 , передбачено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови №988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".

Суд зазначає, що нормами статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено зарахування до стажу служби в поліції (що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки тощо) вислуги років на пільгових (кратних) умовах.

Постанова КМУ №393 не є нормативним актом в розумінні частини 4 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", який визначає порядок обчислення вислуги років для встановлення надбавки за вислугу років, як на тому наполягає позивач, оскільки вона прийнята на виконання Закону №2262-XII, а її положення визначають виключно умови призначення пенсій за вислугу років та порядок обчислення вислуги років для її призначення.

Правила пунктів 1, 2, 3 постанови КМУ №393 щодо видів та періодів служби і їх пільгового (кратного) обчислення стосуються лише вислуги років для визначення умов призначення пенсій за вислугу років та їх розміру відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Такий висновок відповідає правовій позиції, сформульованій у постановах Верховного Суду від 19.11.2019 року у справі №520/903/19, від 15.12.2021 року у справі №520/11545/19, від 22.02.2023 року у справі №320/12166/20, від 28.02.2023 року у справі №260/7359/21.

Отже твердження позивача про те, що він мав право на встановлення надбавки за стаж служби в поліції та виплати одноразової грошової допомоги, та невикористаних днів основної та додаткової відпусток, а також включення при звільненні з урахування збільшеного стажу служби та виплатити недоплачений розмір після проведення перерахунку не грунтуються на нормах чинного законодавства, а вимоги позивача про перерахунок його грошового забезпечення та виплату недоплачених сум з урахуванням такої збільшеної надбавки за стаж служби є безпідставними.

Тож у задоволенні позову у цій частині вимог слід відмовити.

Щодо посилання відповідача на пропущення позивачем строку звернення до суду з цим позовом, то суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 2, частини 1 статті 4 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Згідно частин 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Встановлено строк звернення до адміністративного суду, такий строк складає шість місяців та обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами. Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

У рішенні «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії» від 25.01.2000, Європейський суд з прав людини встановив, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності, сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними.

У рішенні по справі «Іліан проти Туреччини» Європейський суд з прав людини наголошує, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

При вирішенні питання про дотримання строків звернення до суду слід звертати увагу коли особа дізналась або повинна була дізнатись про можливе порушення своїх прав. У випадку цієї справи, позивач дізнався про існування листа ГУНП в Кіровоградській області 30.03.2023, яким йому відмовлено у пільговому обрахунку певного стажу роботи та здійснення перерахунку виплат після звернення свого представника.

В ухвалі від 18.09.2020 року у справі № 11-119сап20 Велика Палата Верховного Суду вказувала, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість законодавчі норми запроваджують оцінні, якісні параметри визначення таких причин - вони повинні бути поважними, реальними або, як згадано вище, непереборними і об`єктивно нездоланними на час плину строків звернення до суду. Ці причини (чи фактори об`єктивної дійсності) мають бути несумісними з обставинами, коли суб`єкт звернення до суду знав або не міг не знати про порушене право, ніщо правдиво йому не заважало звернутися до суду, але цього він не зробив і через власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на доступ до суду порушив ці строки.

Процесуальна природа та призначення строків звернення до суду зумовлюють при вирішенні питання їх застосування до спірних правовідносин необхідність звертати увагу не лише на визначені в нормативних приписах відповідних статей загальні темпоральні характеристики умов реалізації права на судовий захист - строк звернення та момент обчислення його початку, але й природу спірних правовідносин щодо захисту прав, свобод та інтересів, у яких особа звертається до суду.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду висловлену у постановах від 05.05.2022 року у справі № 914/2652/19, від 30.03.2021 року справа № 520/11044/19. Верховний Суд вказував, що оцінюючи поведінку позивача та обставини справи в сукупності, залишення позову без розгляду та позбавлення позивача права на звернення до суду через пропуск строку у зв`язку із тим, що він очікував і розраховував на ухвалення судового рішення та вирішення його справи, було б явно непропорційним та може вказувати на надмірний формалізм у такому важливому питанні, як доступ до правосуддя. При встановленні можливості визнання поважними причин пропуску строку суд має встановити дійсні обставини, що зумовили таку ситуацію, та належним чином мотивувати своє рішення.

Позивач не оскаржує наказ ГУНП в Кіровоградській області №259 о/с від 02.07.2021 року «По особовому складу», про які, як вказує відповідач, ОСОБА_1 вчасно ознайомлений та знає про їх зміст. Позивач оскаржує рішення, викладене у формі листа №1аз/01/15-2023 від 20.03.2023, про відмову у задоволенні його заяви, про яке дізнався, про його зміст 30.03.2023. З позовом звернувся до суду 04.04.2023, тобто у межах строку з якого дізнався або міг дізнатись про порушення свого права.

Законом №2262-XII та Порядком №3-1 передбачена можливість подання уповноваженим структурним підрозділом та пенсіонером до органу ПФУ додаткових документів (про стаж роботи, заробіток, сімейний стан та інші), які дають право на підвищення пенсії, а також можливість перерахунку пенсії за минулий час на підставі таких додаткових документів. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Такі події можуть відбуватися у будь-який час після призначення пенсії, яка призначається довічно, і не пов`язані з датою звільнення особи зі служби.

Суд вважає, що оскільки протиправна бездіяльність відповідача, з приводу якої виник цей спір, носить характер триваючої, а право позивача на подання до органу ПФУ додаткових документів про стаж для здійснення перерахунку його пенсії, пов`язаного з виправленням помилок, допущених при її призначенні, не обмежується будь-яким строком, то позивач не пропустив строк звернення до суду з цим позовом за захистом відповідного суб`єктивного права, а суд не вправі залишати такий позов без розгляду.

Відповідно до частини 1, 3, 7 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Представник позивача просила стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката, які склали 10000 грн. Відповідач у відзиві на позов заперечив щодо таких витрат, посилаючись на їх неспівмірність та завищення.

Суд вважає, що з огляду на часткове задоволення позову, клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката слід задовольнити та виходячи із критерію розумної необхідності таких витрат та їх співмірності із задоволеними вимогами, компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 гривень.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 40108709; адреса: вул. В. Чміленка, 41, м. Кропивницький, 25006) про визнання рішення протиправним та зобов`язати вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо незарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років вислугу років у пільговому обчисленні для призначення пенсії за вислугу років.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 22 дні щорічної оплачуваної відпустки та 42 дні щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок, індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити перерахунок вислуги років служби ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу: із розрахунку 30 днів служби за 40 днів періоди служби з 03.06.2014 по 04.10.2014 року, з 04.10.2014 по 08.12.2014 року, з 08.12.2014 по 03.06.2015, з 03.06.2015 по 06.11.2015, (за виключенням періодів безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей); із розрахунку 1 рік служби за 1,5 року періоди служби з 09.11.2007 по 22.04.2008 року, з 22.04.2008 по 22.03.2011 року; із розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці періоди безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей: з 29.08.2014 по 15.09.2014, з 31.01.2015 по 01.03.2015, з 31.01.2015 по 30.04.20І5, з 30.05.2015 по 07.07.2015, з 07.08.2015 по 07.09.2015, з 09.12.2015 по 16.01.2016, з 04.03.2016 по 10.04.2016,3 17.05.2016 по 16.07.2016 та індексації грошового забезпечення за час проходження служби, і внести відповідні зміни до грошового атестату і до наказу «по особовому складу» від 02.07.2021 року № 259 о/с, і направити відповідні документи до Головного управління Пенсійного фонд України в Кіровоградській області.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 22 дні щорічної оплачуваної відпустки та 42 дні щорічної додаткової оплачуваної відпустки, як учаснику бойових дій з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок, індексацію грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області.

Рішення скерувати сторонам.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК

Джерело: ЄДРСР 118843721
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку