ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1642/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради,
до відповідача - фізичної особи-підприємця Слинченка Миколи Анатолійовича,
про стягнення 111 719,69 грн,
за участю представників сторін:
від позивача - Грищенко І.Д., провідний юрисконсульт, довіреність від 22.03.2022 № 826/12, посадова інструкція № 1.8 провідного юрисконсульта підприємства, наказ від 28.09.2007 № 391,
від відповідача - Слинченко М.А., особисто, Гаврильченко В.М., адвокат, ордер серія СА № 1074024.
До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (далі - КП Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради) з вимогою стягнути з фізичної особи-підприємця Слинченка Миколи Анатолійовича (далі - ФОП Слинченко М.А.) заборгованість в сумі 111 719,69 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані відмовою відповідача оплатити рахунок на суму 111719,69 за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічній воді відібраній 07.08.2023 з контрольного колодязя відповідача за адресою вул. Смілянська, 122/2, м. Черкаси згідно Договору № 62 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 24.05.2022.
Ухвалою від 01.01.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/1642/23 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судовий розгляд призначив на 29.01.2024 о 14:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
08.01.2024 електронною поштою без накладення кваліфікованого електронного підпису до суду нібито від відповідача надійшло клопотання, в якому зазначено: "в зв`язку з тим, що в ухвалі вказана не моя адреса прошу надіслати мені копію позовної заяви на електронну пошту."
Ухвалою від 09.01.2024 господарський суд клопотання ФОП Слинченка М.А. повернув без розгляду.
11.01.2024 представник відповідача - адвокат Гаврильченко В.М. ознайомився з матеріалами справи, що підтверджується відміткою на відповідній заяві про ознайомлення з матеріалами справи.
Господарський суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення повернута до суду з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою". Дата на поштовому штемпелі 12.01.2024.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, копія ухвали про відкриття провадження у справі, надіслана на адресу відповідача вважається врученою 12.01.2024.
17.01.2024, у строк встановлений судом, відповідач подав відзив, в якому він заперечує проти позовних вимог з огляду на таке:
1. За період з 03.06.2023 по 07.08.2023 не було відібрано: арбітражної, контрольної (зокрема паралельної проби для дослідження споживачем);
2. В досудовій вимозі зазначається про відбір разової проби. Проте, дана проба не була на місці опечатана та не опломбована;
3. Зазначаючи період для обрахунку з 03.06.2023 по 07.08.2023 - не було проведено періодичного зняття контрольних проб стічних вод.
Так відповідач покликається на Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316.
Відповідач зазначає, що Розділ VI зазначених Правил містить, зокрема, такі пункти:
3. Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробника, повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод.
4. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
6. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
10. У місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:
1) відбору проб стічних вод на аналіз;
2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування.
Відповідач стверджує, що Європейський Суд з прав людини однозначно вказує на обов`язок органів влади наводити обґрунтування своїх дій, а КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради, як підприємство належить до юрисдикції осіб публічного права, як підприємство утворене органом місцевого самоврядування.
Відповідач зауважує, що згідно з актом відбору проб стічних вод споживачів м. Черкаси від 07.08.2023 підтверджується, що паралельна проба та арбітражна проба - не відбиралися. Також, паралельна проба та арбітражна проба не відбиралися - 03.06.2023. Таким чином, відповідач стверджує, що він був позбавлений права звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем. Відібравши проби води лише для проведення контрольного аналізу, посадові особи позивача, на думку відповідача, унеможливили проведення паралельного та арбітражного аналізу (а відповідно і встановлення істини у випадку розбіжностей між показниками, виявленими при проведенні контрольного та паралельного аналізів).
Відповідач зазначає, що ймовірна відсутність намірів абонента у подальшому проводити арбітражний аналіз проби жодною мірою не звільняє водоканал від необхідності відібрання всіх визначених видів проб задля забезпечення об`єктивної можливості встановлення факту забруднення. Шляхом обмеження відбору проб виключно для проведення аналізу контрольної проби позивач перешкодив можливості адекватного проведення арбітражного аналізу. Відсутність арбітражу позбавляє споживачів (відповідача) можливості незалежно перевірити та переоцінити результати, а також розглядати будь-які спірні питання. Це висуває під сумнів об`єктивність та достовірність поданих позивачем даних. Без арбітражу завжди існує ризик, який і проявився, що результати аналізів можуть використовуватися в маніпулятивних цілях для вигоди позивача чи інших зацікавлених сторін. Це, за твердженням відповідача, відкрило шлях для потенційної маніпуляції результатами аналізів, як це стало очевидним у випадку діяльності водоканалу. Це в свою чергу стає підставою для сумнівів у надійності даних, які подає водоканал, і вимагає негайних заходів для відновлення чесності та об`єктивності у визначенні якості води та здійсненні водопостачання. Проведення арбітражного аналізу є важливою складовою впевненості в незалежності та достовірності процесу оцінки прозорості проведення аналізів контрольної проби.
Відповідач наполягає на тому, що позовні вимоги КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради є необґрунтованими через проведення непрозорої процедури відбору проб стічних вод за 07.08.2023, не надання акта відбору проб стічних вод споживачів за 03.06.2023 та не здійснення періодичних проб за період обрахунку з 03.06.2023 по 07.08.2023. КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради має обов`язок відбирати арбітражну пробу відповідно до встановлених нормативів і вимог. Це є необхідною процедурою забезпечення об`єктивності та достовірності аналізу якості води. Арбітражна проба є частиною контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача в разі його непогодження з результатами виробником проведеного аналізу. Ця практика сприяє вирішенню можливих конфліктів та підтримує високі стандарти якості водопостачання.
22.01.2024, у строк встановлений судом, позивач подав відповідь на відзив, в якій виклав заперечення проти доводів відповідача зазначених у відзиві на позов.
Так позивач зазначає, що підставою стягнення плати за перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічній воді відповідача є порушення відповідачем Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, затверджених рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 697 від 05.09.2022, в яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що можуть скидатися підприємствами та споживачами у мережу міської каналізації.
Зазначені Правила розповсюджують свою дію на всіх суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення, на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи, які використовують питну воду в тому числі для виробництва товарів та скидають стічні води до міської системи централізованого водовідведення.
При відборі проби стічної води споживачів КП "Черкасиводоканал" керується виключно місцевими Правилами, які затверджені виконавчим комітетом Черкаської міської ради № 697 та є обов`язковими для виконавця та споживачів.
З метою контролю якості та властивості стічної води, яку скидають споживачі до міської каналізаційної мережі 07.08.2023 працівниками лабораторії позивача в присутності ФОП Слинченка М.А. здійснено відбір контрольної проби стічної води з контрольного колодязя (автомийка) по вул. Смілянській 122/2, про що складено Акт № 550 підписаний представниками сторін без заперечень. Підписуючи Акт без заперечень, відповідач підтвердив, що проби стічної води здійснені з контрольного колодязя відповідача, він обізнаний із умовами відбору проб та підтвердив відсутність порушень при їх відборі.
Позивач покликається на п. 4.5. додатку 4 до Правил, де визначено, що при відборі контрольної проби стічної води споживача за його ініціативою може бути здійснено відбір паралельної та арбітражної проби, про що зазначається в акті відбору проб. Арбітражна проба проводиться в незалежній акредитованій лабораторії за кошти споживача в присутності представників, як виробника так і споживача. Аналіз паралельної проби стічної води проводиться споживачем самостійно одночасно з проведенням аналізу контрольної проби виробником. Оскільки аналіз арбітражної проби проводиться за кошти споживача в незалежні лабораторії, у виробника відсутні правові підстави ініціювати відбір зазначених проб стічної води. Відповідач не скористався своїм правом на здійснення відбору як паралельної так і арбітражної проби для спростування наявності перевищення ГДК у стічній воді відібраній з контрольного колодязя відповідача про вул. Смілянській 122/2.
Протокольною ухвалою від 29.01.2024, на підставі ч. 4 ст. 252 ГПК України, господарський суд відклав розгляд справи до 15.02.2024 о 14:00.
У судовому засіданні 15.02.2024 суд заслухав вступні слова сторін та на підставі ч. 2 ст. 216 ГПК України оголосив перерву в судовому засіданні до 22.02.2024 об 11:00.
У судовому засіданні 22.02.2024 суд дослідив письмові докази, які містяться в матеріалах справи.
Присутній у судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні. Присутній відповідач та представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.
У судовому засіданні 22.02.2024 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.
24.05.2022 КП "Черкасиводоканал" (виконавець) та ФОП Слинченко М.А. (споживач) підписали Договір № 62 з власником (користувачем) будівлі (приміщення у будівлі) про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. (далі - Договір)
Виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - послуги), а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором. (п. 1 Договору)
У п. 2 Договору зазначена інформація про споживача, зокрема, адреса: вул. Смілянська, номер будинку 122/2, населений пункт м. Черкаси, район Черкаський, область Черкаська.
Обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку.
Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
Для споживача власника (користувача) будівлі, індивідуального (садибного) житлового будинку визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316.
Якщо будівлю (приміщення у будівлі) оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитих послуг визначається як сума показань таких вузлів обліку. (п. 9 Договору)
Споживач зобов`язаний:
1) раціонально використовувати питну воду, не допускати її витоку із мереж будівлі (приміщення у будівлі), індивідуального (садибного) житлового будинку;
2) утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання;
3) допускати у будівлю (приміщення у будівлі) виконавців комунальних послуг або їх представників у порядку, визначеному законом і договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, для ліквідації аварій, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань засобів вимірювальної техніки;
4) своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
5) забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуги та не втручатися в їх роботу;
6) оплачувати надані послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором;
10) дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної, та санітарних норм. (п. 28 Договору)
Виконавець має право:
1) вимагати від споживача дотримання правил експлуатації житлових та нежитлових приміщень у будинку, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, вимог нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг;
3) доступу до будівлі (приміщення у будівлі), індивідуального (садибного) житлового будинку для ліквідації аварій, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань вузлів обліку у порядку, визначеному законом та умовами договору;
5) звертатися до суду в разі порушення споживачем умов договору. (п. 29 Договору)
До споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого водовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27 червня 2008 р. № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 р. № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту. (п. 38 Договору)
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. (п. 40 Договору)
Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. (п. 41 Договору)
Наказом № 1 від 03.04.2023 ФОП Слинченко М.А. призначив осіб, уповноважених представляти його при відборі проб стічних вод, відповідальних за організацію проведення контролю якості стічних вод у будь-який час доби з правом підпису акта відбору проб: Пшеченка М.І., Ероменка П.В.
Згідно з наданою позивачем копією Акта відбору проб стічних вод споживачів м. Черкаси від 07.08.2023 № 550 пробовідбірник позивача Бердес Ю.Ю., інженер-інспектор Збризький В.В. 07.08.2023 о 10:20 в присутності представника споживача Слинченка Миколи Анатолійовича, провели відбір контрольної проби стічних вод відповідача для проведення контролю якості стічної води. (а.с. 9)
Акт відбору проб стічних вод споживачів м. Черкаси від 07.08.2023 № 550 містить, зокрема, такі відомості:
- місце відбору: вул. Смілянська, 122/2 (автомийка), to +23°C;
- мета відбору: контроль якості стічної води;
- вид проби: контрольна;
- спосіб відбору: ручний, пробовідбірник для відбору виготовлений із нержавіючої сталі;
- об`єм контрольної відібраної проби: (2,5 л + 2,0 л + 1,0 л + 1,0 л + 0,5 л + 0,5 л)с + (0,5 л)п;
- об`єм паралельної проби та арбітражної проби - не відбирали. Наявний підпис ФОП Слинченка М.А.
Акт має примітку: номер акту відповідає номеру відібраних проб. Відбір проб здійснюється в скляний темний посуд, для визначення рН в пластиковий. Замір температури проводиться на місці відбору проб повіреним термометром. Транспортування проб здійснюється в термосумках з холодоагентом на транспорті КП "Черкасиводоканал".
Акт підписаний представниками позивача та Слинченком М.А.
Згідно з Протоколом № 550 вимірювань величин показників якості стічних вод від 08.08.2023 Хіміко-аналітичної лабораторії стічної води КП "Черкасиводоканал", зазначено результати вимірювань проби, яка надійшла 07.08.2023 о 10:40. Зокрема перевищений показник АПАР - 7,66 мг/дм3 при максимально допустимому значенні показника 1,6. (а.с. 10)
09.08.2023 позивач передав телефонограму відповідачу, яку прийняв адміністратор Пшеченко Максим Ігорович, в якій повідомив, що в пробах стічних вод ФОП Слинченко М.А. (автомийка) (вул. Смілянська, 122/2), відібраних лабораторією КП "Черкасиводоканал" 07.08.2023, виявлені перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, а саме АПАР у кількості 7,66 мг/дм3, що є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. (а.с. 11)
Відповідно до Протоколу № 43 до рахунку про сплату за скид до системи централізованого водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми від 31.08.2023, складеного КП "Черкасиводоканал", перевищення ДК забруднюючих речовин, що скидалися до системи централізованого водовідведення за період з 03.06.2023 по 07.08.2023 включно, по показниках якості:
АПАР - результати вимірювання 7,66 мг/дм3 - максимально допустиме значення показника - 1,6 мг/дм3.
Відповідно до пункту 3.15 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, затверджених рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 05.09.2022 № 697 (у редакції рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 15.03.2023 № 272 із змінами, внесеними згідно з рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06.06.2023 № 623) (далі - Правила), плата за скид ФОП Слинченко М. А. стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин стягується за розрахунковий період від дати, наступної за датою попереднього відбору контрольної проби, проведеного КП "Черкасиводоканал", до дати зафіксованого порушення включно. Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих ФОП Слинченко М. А. за цей період.
За показаннями приладу комерційного обліку Sensus iPERL 025 зав. № 8SEN01 21753854, радіомодуль № 1012-175-3854 обсяг стічних вод для розрахунку плати за скид понаднормативних , забруднень за період з 03.06.2023 по 07.08.2023 включно становить:
4621,346 м3 - 2485,296 м3 = 2 136,05 м3.
Відповідно до пункту 3.12 Правил коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень становить:
Кк = (7,66 /1,6) - І =3,79.
Згідно з пунктом 3.6 Правил величина плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями становить:
3,79 х 13,80 грн./м3 х 2 136,05 м3 = 111 719,69 грн., в т. ч. ПДВ 18 619,95 грн.,
де 13,80-тариф на централізоване водовідведення, грн./м3 з ПДВ. (а.с. 12)
Додатком до протоколу від 31.08.2023 № 43 є Інформація з архіватора даних (Data Logger) лічильника Sensus IPERL 025 зав. № 8SEN01 21753854, радіомодуль № 1012-175-3854, відповідно до якого показники лічильника становлять:
08.08.2023 - 4 621,346 м3;
03.06.2023 - 2 485,296 м3. (а.с. 18)
31.08.2023 позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 144454 за скид понаднормових забруднень на загальну суму з ПДВ - 111 719,69 грн.
06.09.2023 КП "Черкасиводоканал" надіслало ФОП Слинченку М.А. лист № 4457/30 (а.с. 13), до якого додало протокол до рахунку про сплату за скид до системи централізованого водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, та рахунок на оплату за скид ФОП Слинченко М. А. стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення м. Черкаси та зазначило про обов`язок сплатити рахунки у строк не більше семи робочих днів з дати отримання рахунку.
Зазначений лист з додатками, відповідно до наданих позивачем доказів, відповідач отримав 16.09.2023. (а.с. 14-16).
31.10.2023 позивач надіслав відповідачу Досудову вимогу на суму 111 719,69 грн, в якій вимагав протягом семи календарних днів з моменту отримання даної вимоги заплатити кошти в повному обсязі на зазначений у вимозі рахунок.
14.11.2023 ФОП Слинченко М.А. надав відповідь (заперечення) на досудову вимогу на суму - 111 719 грн 69 грн, в якій зазначив, що остання є необґрунтованою через проведення непрозорої процедури відбору проб стічних вод за 07.08.2023 року, не надання акта відбору проб стічних вод споживачів за 03.06.2023 та не здійснення періодичних проб за період обрахунку з 03.06.2023 по 07.08.2023 рік. Так відповідач просив надати копію акта відбору проб стічних вод споживачів за 03.06.2023 контрольного колодязя (автомийка) по вул. Смілянська, 122/2 у м. Черкаси та відкликати досудову вимогу від 31.10.2023 № 5436/12 на суму - 111 719 грн 69 грн у зв`язку з її необґрунтованістю.
Як стверджує позивач, відповідач суму заборгованості не сплатив, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір господарський суд застосовує такі положення чинного законодавства.
Правовідносини, що виникли між сторонами у справі за правовою природою є відносинами у сфері надання послуг водопостачання та водовідведення.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначають Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190. (далі - Правила №190)
Ці Правила визначають порядок користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення населених пунктів України. (п. 1 розділу І Правил № 190)
Договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". (п. 3 розділу І Правил № 190)
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" у редакції до 06.08.2023 включно, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належали, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" у редакції до 06.08.2023 включно, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання належали, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.
Отже центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства затверджував правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, а орган місцевого самоврядування затверджував місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідного населеного пункту.
12.01.2023 прийнято Закон України "Про водовідведення та очищення стічних вод", який набрав чинності через шість місяців з дня його опублікування, а саме 07.08.2023.
Тобто такий закон був опублікований за шість місяців до дня його введення в дію, з огляду на що всі учасники відносин, які регулює даний Закон, мали змогу ознайомитися з його приписами.
Отже в день складання акту № 550 від 07.08.2023 діяли норми Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод".
У ст. 10 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" продубльовано норми, що були до 06.08.2023 включно, в цитованій нормі ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", а саме, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, у сфері водовідведення належать, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативне скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Аналогічно у ст. 12 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" продубльовано норми, що були до 06.08.2023 включно, в цитованій нормі ст. 13 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", а саме, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері водовідведення належать, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, на виконання ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" наказом від 01 грудня 2017 року № 316 затвердило Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення. Такі Правила і Порядок зареєстровані у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31508.
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Правил № 190 приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31508 (далі - Правила приймання стічних вод), та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31509, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.
Відповідно до п. 4 розділу І Правил № 316, на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виконавців та споживачів.
Згідно з п. 10 розділу VІ Правил № 316, у місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:
1) відбору проб стічних вод на аналіз;
2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування.
Відповідно до ст. 13-1 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" в редакції до 06.08.2023 включно, місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.
Місцеві правила включають:
основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення;
популяційний еквівалент населеного пункту;
основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання;
вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод;
визначення механізму контролю за скиданням стічних вод;
розмір плати, що справляється із суб`єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод;
визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод;
інші вимоги, передбачені законом.
Місцеві правила не можуть передбачати обов`язок фізичних чи юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також надавати повноваження органам державної влади, органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям, утвореним такими органами, щодо видачі дозвільних документів.
Аналогічно у ст. 13 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" вказано таке.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги до приймання стічних вод населеного пункту.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативне скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту включають:
основні вимоги до приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення;
популяційний еквівалент населеного пункту;
основні вимоги до скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб`єктами господарювання;
вимоги до якості та режиму скидання стічних вод;
визначення механізму контролю за скиданням стічних вод;
розмір плати, що справляється підприємствами централізованого водовідведення за понаднормативне скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог до якості і режиму скидання стічних вод;
визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод.
Отже місцеві правила мають бути розроблені на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, тобто на підставі і з урахуванням вимог Правил № 316.
05.09.2022 виконавчий комітет Черкаської міської ради ухвалив рішення № 697 "Про затвердження Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси", яким затвердив Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси та Порядок відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси. 06.06.2023 виконавчий комітет Черкаської міської ради ухвалив рішення № 623 Про внесення змін до Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, яким виклав у новій редакції Правила та Порядок. (далі - Місцеві Правила, Порядок)
Відповідно до п. 1.1. Місцевих Правил, ці Правила розроблені відповідно до положень Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Водного кодексу України, Основних напрямків державної політики Україні у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки, Податкового кодексу України, Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 №465, згідно з державними будівельними нормами ДБН В.2.5-75:2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими Наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 за №190 (із змінами) (далі - Правила користування), та Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 зі змінами (наказ №286 від 09.11.2021), та з урахуванням специфіки функціонування системи централізованого водовідведення міста Черкаси (далі - Правила приймання).
Відповідно до п. 1.1. Порядку відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси - Порядок відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення (далі - Порядок) встановлює вимоги щодо процедури відбору проб стічних вод та доставки їх в лабораторію для проведення лабораторних досліджень з метою визначення відповідності їх складу вимогам, встановленим Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси (далі Правила).
Відповідно до п. 1.2. Порядку відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси - Порядок рекомендований для використання при відборі проб стічних вод споживача.
Відповідно до п. 1.3. Порядку відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси - Порядок містить загальні вимоги до: видів проб, місць відбору проб, організації відбору, реєстрації, маркування та транспортування проб, охорони праці при відборі проб стічної води.
Ці Правила регламентують умови користування системою комунального водовідведення міста Черкаси і нормативи водовідведення за кількістю і якістю стічних вод, прийнятих від споживачів у систему водовідведення міста. (п. 1.4. Місцевих Правил)
Взаємовідносини між КП "Черкасиводоканал" і споживачами регламентує договір на водовідведення, а також ці Правила і нормативні акти, що діють у період дії договору. (п. 1.6. Місцевих Правил)
Для всіх споживачів, визначених положеннями п. 1.2 розділу 1 цих Правил, що скидають стічні води в систему водовідведення м. Черкаси, встановлюються єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин (далі - ДК) згідно з таблицею 1 п. 1.16.
ДК забруднюючих речовин встановлюються, виходячи з технічних можливостей міської мережі водовідведення та очисних споруд, на підставі затверджених гранично допустимих концентрацій (далі - ГДК) забруднюючих речовин, які надходять з очищеними стічними водами в водний об`єкт і якісного складу води з міської мережі водопостачання, та з урахуванням вимог Правил приймання, Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 р. №465, та Правил користування. (п. 1.15. Місцевих Правил)
Споживачі несуть встановлену законодавством відповідальність за порушення цих Правил і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на міських мережах водовідведення і очисних спорудах внаслідок скидання споживачем у систему централізованого водовідведення забруднень, що кількісно і якісно не відповідають вимогам цих Правил. (п. 1.18. Місцевих Правил)
Комунальне підприємство "Черкасиводоканал", серед іншого, має право здійснювати обстеження локальних очисних споруд і мережі водовідведення споживачів, вимагати від споживачів надання інформації та документів щодо зазначених мереж і споруд, які перебувають на балансі споживачів, їх технічного стану, також документів, що підтверджують проведення відновлення пропускної здатності трубопроводів та колекторів, хімічних реагентів, що використовуються споживачами та спричиняють забруднення у стічних водах (сертифікати, переліки, проекти), вивозу та утилізації осадів стічних вод, вжиття заходів з метою дотримання якості та режиму скидання стічних вод згідно з вимогами цих Правил; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; пред`являти споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні цих Правил; пред`являти споживачам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам водовідведення комунальної власності, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень. (п. 2.1. Місцевих Правил)
Споживачі, серед іншого, зобов`язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил та договору на водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Комунального підприємства "Черкасиводоканал" за надані послуги; дотримуватись встановлених Комунальним підприємством "Черкасиводоканал" кількісних та якісних показників стічних вод на випусках водовідведення споживача; сплачувати рахунки за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в строки встановлені цими Правилами; компенсувати збитки, заподіяні стічними водами міській системі водовідведення, водному об`єкту або іншим споживачам міської системи водовідведення; здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, згідно з графіком відбору проб, погодженим з Комунальним підприємством "Черкасиводоканал", надавати Комунальному підприємству "Черкасиводоканал" інформацію про обсяги та якісний склад стічних вод, які скидають до систем централізованого водовідведення. (п. 2.4. Місцевих Правил)
Величина плати за скид стічних вод у систему водовідведення населеного пункту розраховується КП "Черкасиводоканал" за формулою, наведеною у п. 3.6. Правил. (п. 3.6. Місцевих Правил)
У разі виявлення КП "Черкасиводоканал" під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) понад установлену цими Правилами допустимою концентрацією (ДК) коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою, наведеною в цьому пункті. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 3.7, 3.8 цього розділу. (п. 3.12. Місцевих Правил)
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом відбору проб, стягується за розрахунковий період від дати, наступної за датою попереднього відбору контрольної проби, проведеного КП "Черкасиводоканал", до дати зафіксованого порушення включно, але не більше дев`яноста днів.
Обсяг стічних вод для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається одним із нижченаведених способів:
- за показами приладів комерційного обліку, які мають вбудований радіомодуль та архіватор даних, який дозволяє накопичувати записи актуальних значень об`ємів;
- за показами приладів комерційного обліку при наявності таких показів на дати відповідних відборів контрольних проб. Показання приладів комерційного обліку можуть зніматися за вимогою КП «Черкасиводоканал» та/або за ініціативою споживача;
- за відсутності показів приладів комерційного обліку на дати відповідних відборів контрольних проб за формулою зазначеною в цьому пункті.
Плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта. (п. 3.15. Місцевих Правил)
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок КП "Черкасиводоканал" у строк не більше семи робочих днів з дати отримання рахунка за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та протоколу до рахунка про сплату за скид до міської мережі водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми.
У разі прострочення платежів з споживачів стягується пеня згідно з умовами договору. (п. 3.22. Місцевих Правил)
Споживачі зобов`язані здійснювати самоконтроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до міської системи водовідведення. Перелік забруднень, на наявність яких провадиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються КП "Черкасиводоканал". (п. 6.1. Місцевих Правил)
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення КП "Черкасиводоканал" у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод. (п. 6.5. Місцевих Правил)
З метою контролю якості стічних вод споживачів КП "Черкасиводоканал" здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних разових проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником КП "Черкасиводоканал", який має необхідне технічне забезпечення та несе відповідальність за відбір, доставку, зберігання, оформлення документів, дотримання правил техніки безпеки при доставці проб до лабораторії. (п. 6.9. Місцевих Правил)
При виявленні перевищення ДК забруднюючих речовин КП "Черкасиводоканал" виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк, розрахованим за фактичними концентраціями забруднюючих речовин, згідно розділу 3 цих Правил, при цьому період, за який стягується плата, розраховується згідно з п. 3.15 цих Правил. (п. 6.17. Місцевих Правил)
У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами, КП "Черкасиводоканал" у строк не більше п`яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу шляхом надсилання тексту повідомлення телефонограмою на стаціонарний або мобільний номер телефону споживача та/або електронною поштою (за наявності). (п. 6.17. Місцевих Правил)
У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, КП "Черкасиводоканал" направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та протокол до рахунку про сплату за скид до міської мережі водовідведення стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми. (п. 6.22. Місцевих Правил)
З матеріалів справи випливає, що з метою контролю якості стічної води, що надходить від відповідача у каналізаційну мережу міста Черкаси, позивач здійснив відбір разової контрольної проби стічної води для вимірювання показників їх складу та властивостей.
Позивач здійснив відбір стічної води з контрольного колодязя в присутності безпосередньо відповідача - Слинченка М.А., який 07.08.2023 підписав акт № 550 відбору проб.
Проте, дослідивши акт № 550 відбору проб стічних вод споживачів м. Черкаси, суд встановив, що стосовно об`ємів паралельної та арбітражної проби в Акті № 550 зазначено "не відбирали".
Отже, позивач не здійснив відбір арбітражної проби.
Присутній у судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповідно до місцевих правил відбору стічних вод відбирання паралельної та арбітражної проб здійснюється виключно за ініціативою споживача, яку Слинченко М.А. не проявив. Представник позивача у заяві по суті - відповіді на відзив та в усних поясненнях наголосив, що при відборі проби стічної води споживачів КП "Черкасиводоканал" керується виключно місцевими Правилами, які затверджені виконавчим комітетом Черкаської міської ради № 697 та є обов`язковими для виконавця та споживачів; Правилами № 316 при відборі проб стічних вод позивач не керується.
Господарський суд вважає такі твердження позивача помилковими з огляду на таке.
Як досліджено вище, Місцеві Правила відповідно до ст. 13-1 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" в редакції до 06.08.2023 включно та ст. 13 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" мають бути розроблені на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, тобто на підставі і з урахуванням вимог Правил № 316.
Відповідно до п. 3 розділу І Правил № 316, арбітражна проба - частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник.
У п. 1.3. Місцевих Правил та розділі 2 Порядку дублюється вказана норма: "арбітражна проба частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виконавець".
Відповідно до п. 6 розділу VІ Правил № 316, з метою контролю якості стічних вод споживачів виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виконавця, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виконавця, так і представник споживача.
У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виконавця зазначає про це в журналі або акті.
Згідно з п. 9 розділу VІ Правил № 316, у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виконавця щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виконавцем та споживачем.
Як уже зазначено судом вище, згідно з п. 10 розділу VІ Правил № 316, у місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:
1) відбору проб стічних вод на аналіз;
2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об`єм проби; тип матеріалу тари, його об`єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування.
Так Правила № 316 не передбачають застереження стосовно того, що відбір арбітражної проби може здійснюватися лише за ініціативою споживача. Крім того, із самого визначення поняття "арбітражна проба" випливає, що остання є частиною контрольної проби, а в п. 9 розділу VІ Правил № 316 прямо зазначено, що арбітражні проби відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виконавцем та споживачем. Отже, контрольна та арбітражна проба, згідно з положеннями Правил № 316 відбираються одночасно та нерозривно.
Водночас у п. 4.5. Порядку, що встановлює вимоги щодо процедури відбору проб стічних вод та доставки їх в лабораторію для проведення лабораторних досліджень з метою визначення відповідності їх складу вимогам, встановленим Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, визначено:
"4.5. При виконанні контрольного відбору проб стічних вод споживача, за його ініціативою, може бути відібрана паралельна чи паралельна та арбітражна проби стічної води. У такому випадку контрольна проба відбирається у достатньому об`ємі, який за призначенням ділиться на три проби: контрольна для виробника, паралельна для споживача та арбітражна. Для відбору паралельної проби споживач зобов`язаний надати у необхідній кількості підготовлений посуд відповідного типу, забезпечити зберігання паралельної проби та доставку її до лабораторії (згідно ДСТУ ISO 5667-3:2001 «Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами.»), яка буде виконувати аналіз паралельної проби. Споживач несе відповідальність за підготовку, чистоту та кількість наданого посуду. Відповідно арбітражна проба для арбітражного аналізу зберігається належним чином у КП «Черкасиводоканал».
Розділення на частини проби, призначеної для аналізу нафтопродуктів та інших речовин, що не повністю розчиняються у воді, не допускається. Необхідно провести в лабораторії виконавця екстракцію, потім отриманий екстракт розділити на проби контрольну, паралельну та арбітражну.
Про відбір паралельної та арбітражної проб робиться відповідний запис в акті відбору."
Отже, Порядком, що є невід`ємною частиною Місцевих Правил визначено, що арбітражна проба відбирається лише за ініціативою споживача. Порядком та Місцевими Правилами навіть не передбачається роз`яснення споживачу права і зміст відбирання арбітражної проби. У судовому засіданні представник позивача пояснював, що арбітражна проба мала б відбиратися в окрему посуду споживача, яку він мав заздалегідь підготувати, проте такі доводи суперечать вищенаведеним нормам чинного законодавства. Арбітражна проба відбирається виробником як частина контрольної проби, опломбовується і зберігається у виробника. Споживач має до неї доступ лише в разі заявлення бажання здійснити її аналіз за власний кошт в іншій лабораторії в разі незгоди з аналізом проби позивача.
Отже пунктом 4.5 Порядку, що встановлює вимоги щодо процедури відбору проб стічних вод та доставки їх в лабораторію для проведення лабораторних досліджень з метою визначення відповідності їх складу вимогам, встановленим Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, суттєво звужено право споживача здійснити аналіз арбітражної проби, яке він має відповідно до положень Правил № 316.
З викладеного випливає, що Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси та відповідний Порядок не відповідають вимогам Правил № 316, всупереч приписам як ст. 13-1 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" в редакції до 06.08.2023 включно так і ст. 13 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод", а також всупереч самим Правилам № 316 та самим Місцевим Правилам, у п. 1.1. яких вказано, що останні розроблені відповідно до Правил № 316.
Місцеві Правила та прийнятий на їх виконання Порядок суттєво звужують обсяг прав споживача при відборі на аналіз стічних вод, а саме позбавляють споживача можливості у випадку його незгоди з результатами даних лабораторії виконавця щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виконавцем та споживачем.
У п. 10 розділу VІ Правил № 316 передбачено, що у місцевих правилах приймання конкретизуються відбір проб стічних вод на аналіз та оформлення процедури відбору проб.
Отже у Місцевих Правилах та Порядку можуть бути конкретизовані порядок відбору проб стічних вод та оформлення такої процедури, проте в жодному разі не передбачається право органу місцевого самоврядування на звуження прав споживача, які визначені в Правилах № 316, як то зроблено в Місцевих Правилах та Порядку м. Черкаси.
Господарський суд дослідив Місцеві Правила приймання стічних вод у інших містах України, що розроблені та прийняті відповідно до положень Правил № 316 та не звужують права споживачів на відібрання арбітражної проби.
Так, у Правилах приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Києва, затверджених рішенням ІІ сесії ІХ скликання Київської міської ради від 25.08.2023 № 08/231-1024/ПР, зокрема у п. 9 розділу VIІ. Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення встановлено, що у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виконавця щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до лабораторії виконавця, для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольними пробами і зберігаються належним чином виконавцем.
Відкриття арбітражної проби та її аналіз проводиться за ініціативою споживача, в присутності його представників в лабораторії виконавця. Споживач має право залучати представників територіального органу центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням природоохоронного законодавства (за згодою). Аналіз арбітражної проби за ініціативою споживача може проводитись в іншій акредитованій та сертифікованій у цій галузі лабораторії в присутності представників виконавця та споживача. Інша лабораторія при проведенні аналізу арбітражних проб має застосовувати ідентичні з виконавцем методики виконання вимірювань складу та властивостей проб стічних вод, вимірювальні прилади та реагенти. Результати хімічного аналізу арбітражної проби оформлюються відповідним актом, форма якого передбачена додатком 13 до цих Правил, який є достатньою правовою підставою для нарахування споживачу плати за скид стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин.
Згідно з п. 2 розділу VIIІ. Порядок відбору проб стічних вод на аналіз, визначено, що за призначенням проби поділяються на контрольну, арбітражну та проби для споживача, що відбираються одночасно.
Пункт 5 та 6 розділу VIIІ. Порядок відбору проб стічних вод на аналіз передбачають, що проба для споживача відбирається за згодою споживача, яка відображається в журналі акті (додаток 10). Згода або відмова споживача щодо відбору такої проби позначається словами "так" або "ні" відповідно та засвідчується підписом споживача. Аналіз цієї проби проводиться споживачем. Споживач може не проводити аналіз проби, погоджуючись з результатами аналізу контрольної проби.
Арбітражна проба маркується та склеюється (склеювання проводиться паперовою стрічкою із застосуванням клею ПВА) представником виконавця і зберігається в холодильній шафі виконавця три доби з моменту відбору проби.
Маркувальна паперова стрічка повинна містити наступну інформацію: дата відбору, назва та код підприємства, який присвоюється виконавцем, номер контрольного колодязя, посада, прізвище, ім`я, по батькові та підпис представника споживача.
Отже, в зазначених правилах неодноразово виділено, що контрольна, арбітражна та проба споживача відбираються одночасно і лише щодо проби для споживача зазначено, що така відбирається за згодою споживача. Суд зазначає, що "згода" не є ідентичною за своїм змістом поняттю "за ініціативою" та, очевидно, передбачає наявність пропозиції виконавця на проведення відбору проби для споживача, яка передує згоді. Водночас суд наголошує, що наявність такої згоди передбачена лише для проби споживача та не стосується арбітражної проби, яка за змістом наведених правил, відбирається одночасно з контрольною пробою.
Далі, Місцевими Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 15.01.2019 № 4, серед іншого, передбачено, що Акт відбору проб стічних вод складається виробником за формою, визначеною додатком 4 до цих Правил. При цьому, виробник інформує споживача або його представника щодо проведення досліджень якості відібраних стічних вод у лабораторії виробника, та про можливість споживача бути присутнім під час зазначеної процедури у лабораторії виробника, шляхом зазначення даної інформації в акті відбору проб стічних вод. (абзац 3 п. 6.6 розділу 6 - Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення)
У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником та споживачем, з урахуванням вимог та положень ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами". (абзац 1 п. 6.9 розділу 6 - Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення)
Найменший загальний об`єм контрольної проби стічних вод складає 4,0 л. Відбір проб виконується засобами ручного відбирання проб. (п. 6.11.5 розділу 6 - Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення)
Далі, відповідно до Місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Чернігова, затверджених рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 04.04.2019 № 135, а саме п. 6.10 розділу 6 - Порядок контролю за скидом стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Чернігова, за призначенням проби поділяються на контрольні та арбітражні, які відбираються одночасно. За результатами визначення складу стічних вод в контрольній пробі визначаються концентрації забруднюючих речовин та робиться висновок щодо відсутності чи наявності в стічних водах Споживача перевищень ДК забруднюючих речовин.
Арбітражна проба герметично закорковується, маркується Виробником паперовою стрічкою та оклеюється із застосуванням клейкої стрічки (скотчу) в присутності представника Споживача. Маркувальна паперова стрічка повинна містити наступну інформацію: назву Споживача, дату та час відбору проби, номер контрольного колодязя, посаду, прізвище, ім`я, по батькові та підпис представника Споживача. Арбітражна проба зберігається в холодильний шафі Виробника три доби з моменту відбору проби. (п. 6.12 розділу 6 - Порядок контролю за скидом стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Чернігова)
Далі, у Місцевих Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Луцька на 2018-2022 роки, затверджених рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 19.09.2018 №595-1, визначено, що арбітражна проба частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник.
Відповідно до п. 6.9. розділу VI Порядок контролю за скиданням стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Луцька, у разі незгоди Споживача з результатами даних лабораторії Виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах Споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, Споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з повторною контрольною пробою і зберігаються належним чином Виробником та Споживачем.
Далі, згідно з Місцевими Правилами приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська, затверджених рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015 № 129, у розділі 7 Порядок контролю за скидом стічних вод у каналізацію міста і заходи впливу за порушення правил передбачено такі пункти:
7.11. 3 метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин допустимим. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плані за скид понаднормативних забруднень.
7.14. За призначенням з разової (контрольної) проби виконують основний, паралельний та арбітражний аналізи.
7.16. Об`єм відібраної разової проби повинен бути достатнім для виконання основного, паралельного та арбітражного аналізів (згідно методик вимірювання інгредієнтів).
Далі, у Місцевих Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затверджених рішенням виконкому міської ради від 13.02.2019 № 79 у розділі 4 - Механізм проведення контролю за скиданням стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу встановлено:
4.9. Об`єм відібраної виробником контрольної проби має бути достатнім для виконання контрольного та арбітражного аналізу.
4.10. За ініціативи споживача та в його посуд виробником відбирається паралельна проба. У такому випадку проби відбираються за одночасною присутністю представників виробника та споживача. При цьому в акті відбору проб стічних вод (додаток 4) робиться примітка про паралельний відбір проб для виконання паралельного аналізу.
4.18.1. При відборі контрольної проби, відбирається виробником і арбітражна проба, що опломбовується та в подальшому зберігається у виробника на випадок незгоди споживача з результатами аналізів лабораторії виробника.
Отже, у досліджених Місцевих Правилах м. Києва, м. Суми, м. Чернігова, м. Луцька, м. Дніпра, м. Кривого Рогу конкретизовано порядок відбору проб стічних вод, а саме і щодо обов`язкового відібрання арбітражної проби, яка є частиною контрольної проби (як відповідно до Правил № 316 так і відповідно до Місцевих Правил м. Черкаси).
Враховуючи викладене, суд доходить переконливого висновку, що Правилами № 316 визначено обов`язковий відбір арбітражної проби виробником і зберігання її у виробника певний час до його можливого витребування споживачем для проведення аналізу арбітражної проби за рахунок споживача.
Отже, Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси та Порядок відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, що затверджені рішенням від 05.09.2022 № 697 виконавчого комітету Черкаської міської ради, зі змінами, внесеними рішенням від 06.06.2023 № 623 виконавчого комітету Черкаської міської ради суперечать акту вищої сили - Правилам приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення, що затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316, а також такі Місцеві Правила та Порядок прийняті всупереч приписам ст. 13-1 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод" в редакції до 06.08.2023 включно та ст. 13 Закону України "Про водовідведення та очищення стічних вод", оскільки Місцеві Правила, включно з Порядком мають бути розроблені на підставі та з урахуванням вимог Правил № 316.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 ГПК України у разі невідповідності правового акта правовому акту вищої юридичної сили суд застосовує норми правового акта вищої юридичної сили.
На підставі такої процесуальної норми суд при вирішенні даного спору не враховує положення Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Черкаси та Порядку відбору проб для визначення складу і властивостей стічних вод споживачів при їх скиданні до системи централізованого водовідведення м. Черкаси, що затверджені рішенням від 05.09.2022 № 697 виконавчого комітету Черкаської міської ради, зі змінами, внесеними рішенням від 06.06.2023 № 623 виконавчого комітету Черкаської міської ради, а саме п. 4.5. Порядку, в частині відбирання арбітражної проби лише за ініціативою споживача.
Суд застосовує норми Правил № 316, а саме:
Пункт 3 розділу І. Загальні положення Правил № 316, відповідно до якого арбітражна проба - частина контрольної проби, аналіз якої здійснюється за рахунок споживача за його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник.
Пункт 9 розділу VІ. Порядок контролю за скидом стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до якого у разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виконавця щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виконавцем та споживачем.
Відповідач у відзиві на позов та у судовому засіданні звертав увагу, що всупереч чинному законодавству, а саме Правилам № 316 під час відбору проб стічних вод 07.08.2023 арбітражна проба не відбиралась, про що його повідомлено під підпис. За усним поясненням ФОП Слинченка М.А. представники КП "Черкасиводоканал" зазначили тільки, що відбір паралельної та арбітражної проби не є обов`язковим. Водночас позивач не стверджує, що відповідач відмовлявся від відбору арбітражної проби, позивач наполягає, що на такому відборі споживач мав сам наполягати в силу положень Місцевих Правил та Порядку, якими виключно керується позивач.
Суд враховує, що відповідач не звертався із вимогою про проведення аналізу арбітражної проби, водночас суд враховує і те, що його підпис міститься в Акті відбору стічних вод від 07.08.2023, у якому вказано про невідбирання представниками КП "Черкасиводоканал" арбітражної проби. Отже ФОП Слинченко М.А. був обізнаний про відсутність арбітражної проби, тому відсутня необхідність з`ясовувати причини незвернення споживача до позивача про надання йому арбітражної проби для проведення відповідного аналізу.
Вказане підтверджується і відповіддю (заперечення) ФОП Слинченка М.А. на досудову вимогу, у якій відповідач зазначає, що він не згоден з досудовою вимогою КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради на суму 111 719,69 грн у зв`язку з необґрунтованістю, непрозорістю процедури відбору проб стічних вод, зокрема, через те, що за період 03.06.2023 - 07.08.2023 не було відібрано арбітражної та паралельної проби; проба не була на місці опечатана та опломбована.
На підставі викладеного, беручи до уваги те, що через порушення позивачем порядку відбору проб стічних вод на підприємстві відповідача, а саме невідібрання арбітражної проби (обов`язок відбирання якої передбачений Правилами № 316), що унеможливило здійснення її аналізу споживачем, при наявності його незгоди з результатами аналізу контрольної проби, яку провів виробник (що підтверджується відповіддю (запереченнями) на досудову вимогу), неможливо зробити правильний висновок щодо відповідності якості стічних вод.
Недотримання позивачем визначеної процедури, за наслідками якої нараховані до стягнення грошові кошти, зумовлює відсутність відповідного грошового зобов`язання через дефект доказів, а, отже, дає підстави для тверджень про недоведеність порушення відповідачем такого зобов`язання.
Суд враховує, що Верховний Суд неодноразово наголошував на необхідності врахування принципу добросовісності (п. 6 ст. 3 ЦК України) - стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення (постанови Верховного Суду від 10.04.2019 у справі №390/34/17, від 28.09.2021 у справі №918/1045/20, від 11.08.2021 у справі №909/436/20, від 06.10.2021 у справі №925/1546/20).
Згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії" від 20.05.2010 і "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини" та "Беєлер проти Італії").
Європейський суд з прав людини зауважує, що національні суди мають вибирати способи такого тлумачення, які зазвичай можуть включати акти законодавства, відповідну практику, наукові дослідження тощо (VOLOVIK v. UKRAINE, № 15123/03, § 45, ЄСПЛ, 06 грудня 2007 року).
Відповідно до ст.1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод(щодо захисту власності) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбаченихзакономі загальними принципами міжнародного права.
У рішенні від 20.10.2011 у справі «Рисовський проти України» (Заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, «Онер`їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, п. 72, від 08.04.2008, «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15.09.2009). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), п. 119).
У своїй постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.01.2020 у справі № 910/15058/18 зазначив, що процедури органів державної влади та місцевого самоврядування повинні бути прозорі та зрозумілі. В іншому випадку рішення органів влади не може вважатися правомірним.
КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради, як комунальне підприємство, єдиним засновником якого є Черкаська міська рада, та яке має повноваження з контролю за діяльністю інших осіб, очевидно діяло в даних відносинах, як орган влади, і мало неухильно дотримуватися норм чинного законодавства, а саме Правил № 316 щодо обов`язковості відбору арбітражної проби.
За твердженням відповідача після 07.08.2023 ним, при подальших відборах проб стічних вод наголошується представникам КП "Черкасиводоканал" на необхідності відбору арбітражної проби і така проба відбирається. КП "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради більше, окрім даної справи, не зверталося із позовом про стягнення заборгованості за перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах ФОП Слинченка М.А. Сторони також не надали докази щодо встановлення такого перевищення після 07.08.2023.
Вказане опосередковано доводить твердження непрозорості процедури відбору проб стічних вод за обставин невідбирання арбітражної проби.
Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що позивач не дотримався вимог чинного законодавства під час відбору проб стічних вод, не відібрав арбітражну пробу, чим суттєво порушив права споживача на здійснення перевірки аналізу проби, здійсненого виробником, що спричинило неможливість перевірки та встановлення дійсних обставин наявності чи відсутності в стічних водах перевищення гранично допустимої величини такого показника якості стічних вод, як АПАР.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (ст. 74 ГПК України)
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. (ст. 76 ГПК України)
За викладених обставин позов не підтверджується належними доказами, а тому суд відмовляє у його задоволенні у зв`язку з недоведеністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення надіслати позивачу за допомогою системи "Електронний суд", відповідачу - поштою та на електронну адресу.
Повне рішення складено та підписано 27.02.2024.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА