ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057)705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________________
ОКРЕМА УХВАЛА
"12" лютого 2024 р.м. ХарківСправа № 922/854/23вх. № 854/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавренюк Т.А.
розглянувши заявуФізичної особи-підприємця Шевцова Олега Станіславовича ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) про визнання банкрутом Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" (61001, м. Харків, вул. Актюбінська, 24 , код ЄДРПОУ 37761936)
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 23.03.2023відкрито провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс"(код ЄДРПОУ 37761936); введено процедуру розпорядження майном боржника; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Артюха Юрія Володимировича (свідоцтво № 444 від 21.03.2013), у справі призначено попереднє засідання господарського суду.
На адресу суду від Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" надійшло клопотання, в якому останній просив суд постановити ухвалу про стягнення з відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в дохід Державного бюджету штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, посилаючись на те, що до теперішнього часу вимоги ухвали суду від 13.07.2023 в частині зобов`язання повідомити суд про її виконання у 10-денний строк з дня отримання ухвали не виконано, що свідчить про свідоме ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Ухвалою суду від 25.01.2024 клопотання боржника про накладення штрафу прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 08.02.2024 о 12:00.
В судовому засіданні 08.02.2024 суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання боржника про накладення арешту та про наявність правових підстав для винесення окремої ухвали відносно відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з наступних підстав.
Ухвалою суду від 15.06.2023, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2023, заяву Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" про скасування арешту задоволено. Скасовано арешт, накладений на кошти Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" (код ЄДРПОУ 37761936) постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Заєць Т.І. про арешт коштів від 17.05.2023 ВП 71773877.
Підставою скасування арешту стали встановлені судом обставини незаконності дій державної виконавчої служби щодо накладення арешту в період дії мораторію, який забороняє відповідні дії.
Незважаючи на скасування судом арешту, накладеного на кошти Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Заєць Т.І. про арешт коштів від 17.05.2023 ВП 71773877, державним виконавцем було списано грошові кошти з рахунків боржника.
Вказані обставини стали підставою для звернення Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" до суду зі скаргою на дії державного виконавця.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.07.2023 скаргу Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" на дії державного виконавця задоволено. Визнано неправомірними дії начальника Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Заєць Тетяни Ігорівни по примусовому стягненню грошових коштів у сумі 551961,51грн з рахунку НОМЕР_2 , грошових коштів у сумі 3995,00грн з рахунку НОМЕР_3 та грошових коштів у сумі 230 028,76грн з рахунку НОМЕР_4 . Зобов`язано відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України повернути грошові кошти, примусово стягнуті з КП "Міськелектротранссервіс", на рахунки, з яких такі кошти було стягнуто.
Цією ж ухвалою зобов`язано відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не пізніше ніж у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали повідомити суд про її виконання.
Ухвала суду від 13.07.2023 була отримана відділом ДВС 21.07.2023, проте у встановлений судом строк державна виконавча служба вимоги ухвали суду не виконала, грошові кошти, примусово стягнуті з КП "Міськелектротранссервіс", на рахунки, з яких такі кошти було стягнуто, не повернула, про виконання даної ухвали суд не повідомила.
Невиконання вимог ухвали суду від 13.07.2023 відділом примусового виконання рішень стало підставою для звернення боржника до суду з клопотанням про накладення штрафу на даний відділ.
Ухвалою суду від 21.09.2023 до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції застосовано заходи процесуального примусу та стягнуто з останнього в дохід державного бюджету в штраф у розмірі 26840,00грн.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Суд наголошує, що обов`язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена частиною третьою ст. 129 Конституції України як одна з основних засад судочинства.
При цьому завданням державної виконавчої служби, відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" визначено саме своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
За приписами ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Аналогічна норма закріплена і у ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Проте, незважаючи на накладення штрафу, відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції до теперішнього часу не повідомив суд про результати виконання ухвали суду від 13.07.2023.
При цьому, притягнення відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції до встановленої законом відповідальності не звільняє відділ від обов`язку виконати ухвалу суду, в тому числі і в частині обов`язку повідомити суд про виконання ухвали суду від 13.07.2023, чого останнім зроблено не було.
За приписами ч.1 ст.246 Господарського процесуального кодексу України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Суд може постановити окрему ухвалу щодо державного виконавця, іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця та направити її органам, до повноважень яких входить притягнення вказаних осіб до дисциплінарної відповідальності (ч.3 ст.246 Господарського процесуального кодексу України).
Невиконання Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України як органом, на який законом покладено своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, рішення суду, що набрало законно сили, суд розцінює як грубе порушення відповідним органом норм Конституції, Закону України "Про державну виконавчу службу", Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України суду не надано жодного доказу, який би свідчив про об`єктивну неможливість виконання ним ухвали суду від 13.07.2023, а тому невиконання судового рішення в повному обсязі відповідним органом є безумовною підставою для винесення судом окремої ухвали.
За таких обставин суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу для усунення вказаних порушень та з`ясування причин невиконання вимог ухвали суду.
За приписами ч.6 ст.246 Господарського процесуального кодексу України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.
Так, відповідно до ст.10 Закону України "Про державну виконавчу службу" контроль за діяльністю працівників органів державної виконавчої служби здійснюють Міністерство юстиції України через Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (ч.7 ст.246 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, суд постановляє направити на адресу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України окрему ухвалу з метою усунення порушень та недоліків в діяльності відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України для належного і повного виконання ухвали Господарського суду Харківської області від 13.07.2023 у справі № 922/854/23, та вважає, що достатнім та обґрунтованим строком для надання зазначеним органом відповіді є п`ятнадцять днів з моменту отримання окремої ухвали.
Керуючись статтями 234, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Винести окрему ухвалу відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в частині обов`язкового виконання ухвали Господарського суду Харківської області від 13.07.2023, яка набрала законної сили.
Надіслати окрему ухвалу Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з метою усунення порушень законодавства в діяльності відділу примусового виконання рішень в частині обов`язкового виконання ухвали Господарського суду Харківської області від 13.07.2023, яка набрала законної сили.
Встановити Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України строк для надання відповіді щодо обставин, з яких постановлено окрему ухвалу - п`ятнадцять днів з моменту отримання даної окремої ухвали.
Зобов`язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України забезпечити належне виконання відділом примусового виконання рішень вимог ухвали суду по даній справі від 13.07.2023.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена особами, яких вона стосується в порядку, передбаченому ст.255 Господарським процесуальним кодексом України.
Повний текст ухвали складено 12.02.2024.
Суддя Лавренюк Т.А.