ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________________________________________________________________
УХВАЛА
"21" вересня 2023 р.м. ХарківСправа № 922/854/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді: Лавренюк Т.А.
при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.
розглянувши клопотання боржника про накладення штрафу у справі
за заявоюФізичної особи-підприємця Шевцова Олега Станіславовича ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) доКомунального підприємства "Міськелектротранссервіс" (61001, м. Харків, вул. Актюбінська, 24 код ЄДРПОУ 37761936) про визнання банкрутом за участю учасників справи:
боржника - Виноградов В.О.;
розпорядника майна - Артюх Ю.В.;
представника ТОВ "АвтоОві", ТОВ "АТП 16329" - Голощапова А.В.
представника АТ "Харківобленерго" - Конопля О.М.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 23.03.2023 відкрито провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства (код ЄДРПОУ 37761936); введено процедуру розпорядження майном боржника; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Артюха Юрія Володимировича (свідоцтво № 444 від 21.03.2013), у справі призначено попереднє засідання господарського суду.
На адресу суду від Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" надійшло клопотання, в якому останній просить суд постановити ухвалу про стягнення з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в дохід Державного бюджету штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, посилаючись на те, що до теперішнього часу вимоги ухвали суду від 13.07.2023 не виконано, грошові кошти на рахунки КП "Міськелектротранссервіс" не повернуто.
Ухвалою суду від 14.08.2023 клопотання Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" про накладення штрафу призначено до розгляду в судовому засіданні на 21.09.2023.
Представник боржника в судовому засіданні клопотання про накладення штрафу на Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України в дохід Державного бюджету підтримує, просить суд його задовольнити, посилаючись на те, що Відділом ДВС до теперішнього часу не виконано вимоги ухвали суду від 13.07.2023, грошові кошти на рахунки боржника не повернуто.
Розпорядник майна в судовому засіданні клопотання боржника підтримує, просить суд його задовольнити.
Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України явку свого повноважного представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений судом належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, відповідно до яких ухвала суду від 14.08.2023 отримана відділом ДВС 21.08.2023, а ухвала суду від 17.08.2023 - 28.08.2023.
Будь-яких заяв або клопотань по суті розгляду клопотання боржника про накладення штрафу від відділу ДВС на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заходів процесуального примусу у вигляді стягнення штрафу, виходячи з наступного.
Ухвалою суду від 15.06.2023, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 28.08.2023, заяву Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" про скасування арешту задоволено. Скасовано арешт, накладений на кошти Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" (код ЄДРПОУ 37761936) постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Заєць Т.І. про арешт коштів від 17.05.2023 ВП 71773877.
Підставою скасування арешту стали встановлені судом обставини незаконності дій державної виконавчої служби щодо накладення арешту в період дії мораторію, який забороняє відповідні дії.
Незважаючи на скасування судом арешту, накладеного на кошти Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" постановою заступника начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції Заєць Т.І. про арешт коштів від 17.05.2023 ВП 71773877, державним виконавцем було списано грошові кошти з рахунків боржника.
Вказані обставини стали підставою для звернення Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" до суду зі скаргою на дії державного виконавця.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.07.2023 скаргу Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" на дії державного виконавця задоволено. Визнано неправомірними дії начальника Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Заєць Тетяни Ігорівни по примусовому стягненню грошових коштів у сумі 551 961,51грн з рахунку НОМЕР_2 , грошових коштів у сумі 3 995,00грн з рахунку НОМЕР_3 та грошових коштів у сумі 230 028,76грн з рахунку НОМЕР_4 . Зобов`язано відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України повернути грошові кошти, примусово стягнуті з КП "Міськелектротранссервіс", на рахунки, з яких такі кошти було стягнуто.
Цією ж ухвалою зобов`язано Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не пізніше ніж у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали повідомити суд про її виконання.
Ухвала суду від 13.07.2023 отримана відділом ДВС 21.07.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, наявним в матеріалах справи.
Проте, у встановлений судом строк державна виконавча служба вимоги ухвали суду не виконала, грошові кошти, примусово стягнуті з КП "Міськелектротранссервіс", на рахунки, з яких такі кошти було стягнуто, не повернула, про виконання даної ухвали суд не повідомила.
Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України станом на 21.09.2023 вимоги ухвали суду від 13.07.2023 не виконано, грошові кошти, примусово стягнуті з КП "Міськелектротранссервіс", на рахунки, з яких такі кошти було стягнуто, не повернуто, про виконання даної ухвали до теперішнього часу відділ ДВС суд не повідомив.
Даний факт Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України не спростовано, в матеріалах справи такі докази також відсутні.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
При цьому завданням державної виконавчої служби, відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" визначено саме своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
За приписами ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Аналогічна норма закріплена і у ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Статтею 131 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства. Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.
За приписами ст.132 Господарського процесуального кодексу України, одним з видів процесуального примусу є, зокрема, штраф.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Невиконання Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України як органом, на який законом покладено своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, рішення суду, що набрало законно сили, суд розцінює як грубе порушення відповідним органом норм Конституції, Закону України "Про державну виконавчу службу", Господарського процесуального кодексу України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України суду не надано жодного доказу, який би свідчив про об`єктивну неможливість виконання ним ухвали суду від 13.07.2023, а тому невиконання судового рішення відповідним органом є безумовною підставою для притягнення його до відповідальності, встановленої законом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заходів процесуального примусу у вигляді стягнення штрафу.
Вирішуючи розмір штрафу, що підлягає стягненню , суд керується наступним.
За невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, як і за вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству суд, відповідно до ст. 135 Господарського процесуального кодексу України може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи ступінь допущеного порушення, особу порушника (особливий суб`єкт, на якого законом покладено обов`язок своєчасного, повного і неупередженого виконання судових рішень), можливі правові наслідки допущеного порушення для подальшого розгляду даної справи, суд вважає за необхідне покласти на Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України штраф в розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.7 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Згідно з ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" з 01 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 2 684,00грн.
Частиною 5 ст.135 Господарського процесуального кодексу України визначено, що ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Згідно з п.2 ч.1 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" підлягають примусовому виконанню державною виконавчою службою рішення на підставі ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення в дохід Державного бюджету України з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України штрафу в розмірі 26840,00грн.
Керуючись ст. ст.12, 18, 135, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання Комунального підприємства "Міськелектротранссервіс" про накладення штрафу задовольнити.
Застосувати до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції заходи процесуального примусу.
Стягнути з Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції (вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) в дохід державного бюджету в особі Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795; Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету 21081100) штраф у розмірі 26 840,00грн.
Стягувач - Державна судова адміністрація України (адреса: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795; Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету 21081100).
Боржник - Відділ примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції (вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622).
Дана ухвала відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" є виконавчим документом, який набирає чинності з моменту її прийняття, тобто з 21.09.2023, та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців, тобто до 22.12.2023.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання (проголошення) суддею та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 22.09.2023.
Суддя Лавренюк Т.А.