Справа № 154/4768/23
Провадження № 2-о/156/15/24
Рядок статзвіту № 4
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
15 січня 2024 року смт. Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М. О., перевіривши подану в порядку окремого провадження заяву з доданими матеріалами ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Свередюк Юлія Анатоліївна, заінтересована особа виконавчий комітет Володимирської міської ради, як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
в с т а н о в и в :
20 листопада 2023 року заявник ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Свередюк Ю. А., звернувся до Володимир - Волинського міського суду із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
Ухвалою від 23.11.2023 року Володимир Волинський міський суд постановив передати дану справу до Нововолинського міського суду - за підсудністю.
19.12.2023 року Нововолинський міський суд отримав цивільну справу та ухвалою від 20.12.2023 року постановив дану цивільну справу за заявою ОСОБА_1 передати до Іваничівського районного суду за підсудністю.
Дана справа надійшла до суду 10.01.2024 року.
Вивчивши матеріали заяви, судом встановлено, що подана заява не відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України з врахуванням наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 ЦК України.)
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Відтак, суддя, отримавши заяву для розгляду, перевіряє її відповідність вимогам закону, а також чи не мають місце випадки, коли заяву необхідно повернути, відмовити у відкритті провадження.
Згідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99у справі проофіційне тлумачення терміна «член сім`ї»членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), алей інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках(брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).
Обов`язковими умовамидля визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначаєкритерії,за наявностіяких особискладають сім`ю.Такими критеріямивіднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (завинятком можливостіроздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками),спільний побуті взаємні права й обов`язкиосіб,які об`єдналисядля спільногопроживання. Відповідне положення міститься упостанові КЦС ВС від 23 квітня 2020 року у справі № 686/8440/16-ц.
Зі змісту заяви встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 . Його дружина є рідною сестрою ОСОБА_3 . Разом з тим, окрім копії довідки № 22-15/176 від 09.10.2023 року, представником заявника не зазначено та не долучено доказів ведення спільного господарства заявника з ОСОБА_3 , на підтвердження того, що він є членом сім`ї останньої.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Представником заявника ОСОБА_4 в заяві не обґрунтовано з підтвердженням на докази, чому саме заявник ОСОБА_1 за наявності близького родича (дружини рідної сестри ОСОБА_2 , перебування ОСОБА_3 у шлюбі), звернувся до суду про визнання ОСОБА_3 недієздатною та призначення саме його її опікуном.
Крім того, суд наголошує, що у долучених до заяви доказах, а саме копіях свідоцтв про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 існують наступні розбіжності:, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначені: батько ОСОБА_6 та мати ОСОБА_7 (копіясвідоцтва пронародження серії НОМЕР_1 виданого повторно20.09.2023року),батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначені:батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_7 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого 03.11.1960 року).
За обставин описаних вище, представником заявника не долучено до заяви належних доказів, які підтверджують, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 являються рідними сестрами.
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
При цьому, питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Також, для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання та про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу (ч. 1 ст. 299 ЦПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 293 ЦПК України у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Частинами 1, 2 ст. 185 ЦПК України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи положення ст. 294 ЦПК України, існують підстави для залишення заяви про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна - без руху, з наданням заявниці строку для усунення недоліків, а саме:
- надати нову редакцію заяви про визнання особи недієздатною та призначення опікуна у якій зазначити інформацію, щодо належності заявника до членів сім"ї ОСОБА_3 , та обґрунтувати призначення саме його опікуном за наявності інших близьких родичів.
- надати докази (підтвердження), що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є рідними сестрами, враховуючи розбіжності у копіях свідоцтв про народження останніх, а отже надати підтвердження, що ОСОБА_1 являється членом сім`ї ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
- зазначити у заяві відомості про наявність чи відсутність адвоката у Галєти Ткач Л. В., а також підстави не залучення їй адвоката; у разі наявності у ОСОБА_3 адвоката вказати відомості щодо нього, зазначені у п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України;
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 185, 294, 299 ЦПК України, суддя -
п о с т а н о в и в :
Заяву окремого провадження ОСОБА_1 , представник заявника - адвокат Свередюк Юлія Анатоліївна, заінтересована особа виконавчий комітет Володимирської міської ради, як орган опіки та піклування про визнання особи недієздатною та призначення опікуна залишити без руху.
Надати заявнику строк 5 (п`ять) днів з дня отримання копії цієї ухвали судді для усунення зазначених недоліків.
Роз`яснити заявнику, що у разі неусунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Федечко М. О.