ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року справа №200/4372/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року по справі №200/4372/23 (суддя І інстанції Череповський Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Головного управління Військової служби правопорядку Збройних сил України, Східного територіального управління Військової служби правопорядку, Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Місюка Дмитра Леонідовича про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом (з урахуванням заяви від 26.08.2023р.) у якому просив: визнати протиправною бездіяльність (Відповідача 1) Міністерства оборони України, (Відповідача 2) Головне управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, в/ч НОМЕР_1 , (Відповідача-3) Східне територіальне управління Військової служби правопорядку, в/ч НОМЕР_2 , (Відповідача-4) Донецькій зональний відділ Військової служби правопорядку, (Відповідача-5) Лугансько Павлоградський зональний відділ Військової служби правопорядку, (Відповідача-6) Начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, - полковника ОСОБА_2 , яка виразилася у невиконанні абзацу третього п.2 зобов`язань Контракту від 28 жовтня 2020 року про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу, у вигляді не призначення ОСОБА_1 , на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, не присвоєння військового звання, не просування по службі з урахуванням ділових і моральних якостей, відповідно наявному спеціальному званню «підполковник поліції» звільненому в запас та/або такому, що має 5 (п`ятий) ранг державного службовця у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську у відповідності співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями згідно Додатку 2 до ПКМУ від 20 квітня 2016р. №306.
Зобов`язати (Відповідача 1) Міністерство оборони України, (Відповідача 2) Головне управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, в/ч НОМЕР_1 , (Відповідача-3) Східне територіальне управління Військової служби правопорядку, в/ч НОМЕР_2 , (Відповідача-4) Донецькій зональний відділ Військової служби правопорядку, (Відповідача-5) Лугансько Павлоградський зональний відділ Військової служби правопорядку, (Відповідача-6) Начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку, полковника ОСОБА_2 , виконати зобов`язання передбачені у абзаці третьому п.2 Контракту від 28 жовтня 2020 року про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу, зокрема: призначити ОСОБА_1 , на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, присвоїти військове звання, здійснити просування по службі з урахуванням ділових і моральних якостей, відповідно наявному спеціальному званню «підполковник поліції» звільненому в запас та/або такому, що має 5 (п`ятий) ранг державного службовця у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську у відповідності співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями згідно Додатку 2 до ПКМУ від 20 квітня 2016р. №306.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Щодо порушення норм процесуального права позивач зазначає, що суд першої інстанції «перекрутив» позовні вимоги від фактично викладених. Позовна заява відрізняється від вимог в ухвалі від 08.09.2023р. про відкриття провадження у справі. Судом не враховано, що відповідачами двічі не виконано судове рішення, про надання інформації про посади, яким за рівнем освіти, морально-діловими якостями тощо. Суд не надав оцінки листу від 27.07.2023р.. Також, довіреність представнику відповідача 4 від 16.06.2023р. містить недостовірні відомості. Позивач наголошує на тому, що ОСОБА_3 та відповідач 6 діють у стані конфлікту інтересів і в пряме порушення антикорупційного законодавства. Щодо порушення норм матеріального права позивач наголошує на тому, що відповідачами не доведено правомірність бездіяльності за абз.3 п.2,7 Контракту, ст.21 КЗаПУ, ст.526 ЦК України або форс-мажор. Подання рапорту позивачем про призначення на офіцерську посаду не передбачено. Підібрати посаду з урахуванням ділових та моральних обов`язків позивача, змінити від військової служби з рядового на офіцерський склад, це обов`язок відповідачів за абз.3 п.2 Контракту. Позивач до теперішнього часу не давав згоди на продовження Контракту на посадах рядового складу, який закінчився 28.10.2023р.. Дотепер контракт не продовжений і позивачу не наданий. Водночас, автоматичне продовження Контракту в умовах воєнного стану і лише на умовах відповідачів не повинно використовуватися як маніпуляція Відповідачами. Позивач також наголошує на тому, що в Контракті (абз.3 п.2 ) йде мова про призначення не на одну посаду, а на посади (множина) присвоєння не одного звання, а звань (множинна). Строк за Контрактом, який був укладений до 28.10.2023р., вичерпано, а відповідачі нічого не зробили. Позивач вважає, що відповідачі повинні були діяти згідно п.2.17, 2.22, 3.20 Наказу МОУ від 10.04.2009р. №170.
Відповідачі Донецький зональний відділ Військової служби правопорядку, ОСОБА_2 , Лугансько-Павлоградський зональний відділ Військової служби правопорядку надали відзиви, у яких проти доводів апеляційної скарги заперечували, вважають що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з`ясування обставин в адміністративній справі.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзиви на скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшов висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 від 10.08.2016р..
Відповідно до наказу Державного бюро розслідувань від 14.01.2020 року №50-ос позивачу з 27 грудня 2019 року присвоєно 5 (п`ятий) ранг державного службовця, як такому, що пройшов випробування та має спеціальне звання підполковника поліції.
28 жовтня 2020 між Міністерством оборони України в особі начальника Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку полковника ОСОБА_2 , з одного боку та ОСОБА_1 , з іншого боку, перебуваючи під захистом держави і маючи усі права і свободи, закріплені Конституцією України, відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України укладено Контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посадах осіб рядового складу строком на 3 (три) роки.
Згідно п. 1 Контракту позивач взяв на себе зобов`язання, зокрема, проходити військову службу в Збройних Силах України протягом строку дії Контракту на всій території України або за її межами в порядку, визначеному законодавством, а в разі настання особливого періоду - і понад встановлений строк Контракту відповідно до вимог, визначених пунктом 2 частини дев`ятої статті 23 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
У відповідності до п. 2 Контракту Міністерство оборони України зобов`язується відповідно до законодавства забезпечити належні умови для проходження позивачем військової служби, зокрема, додержання його особистих прав і свобод та прав членів його сім`ї, включаючи надання пільг, гарантій і компенсацій, установлених законами та іншими нормативно-правовими актами України; призначення його на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, присвоєння військових звань, просування по службі з урахуванням ділових та моральних якостей.
Пунктом 4 Контракту встановлено, що сторони зобов`язуються не пізніше як за три місяці до закінчення строку контракту укласти новий контракт або повідомити одна одну про бажання або небажання укладати контракт чи відмову в його укладенні з повідомленням причин, визначених нормативно-правовими актами.
Згідно п.7 Контракту у разі порушення умов, визначених Контрактом, сторони несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_4 від 19.03.2019р., виданого Слов`янським ОМВК Донецької області, позивач мав ВОС (військову облікову спеціальність) - 901074-А.
Згідно до Наказу Міністерства оборони України 07.09.2020р. № 317 «Про затвердження переліків військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців» (далі Наказ МОУ №317) позивач має штабну спеціальність 10.1 - «Діловодство».
Наказом начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 28.10.2020р. №38-РС призначено рядового запасу ОСОБА_1 , стрільцем групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно постової служби роти військової служби правопорядку Донецького зонального відділу військової служби правопорядку східного територіального управління військової служби правопорядку, ВОС (військова облікова спеціальність) - 932915А, та присвоєно військове звання солдат.
Відповідно до Наказу МОУ №317 військова облікова спеціальність позивача відноситься до спеціальності 10.6 «Правоохоронна діяльність».
Згідно витягу з наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 01.10.2021р. №28-РС на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 квітня 2021 року по справі №200/10299/20-а скасовано наказ начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 06.11.2020р. №39-РС в частині скасування, як нереалізованого наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 28.10.2020 №38-РС, щодо укладення контракту про проходження громадянином України ОСОБА_1 . Призначено на посаду осіб рядового складу, стрільця групи охорони та патрульно постової служби взводу охорони та патрульно-постової служби роти Військової служби правопорядку Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку, ВОС-932915А та присвоєно військове звання «солдат», а також наказом від 01.10.2021р. №199 зараховано до списків особового складу Донецького зонального відділу з 28 жовтня 2020 року та поставлено на всі види забезпечення.
29 травня 2023 року позивач звернувся до керівництва Донецького зонального відділу військової служби правопорядку з рапортом про направлення його на ВЛК за для встановлення придатності стану здоров`я до військової служби.
На підставі витягу з наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 30.05.2023р. №137 позивача з 31 травня 2023 року знято з котлового забезпечення та направлено на лікування для проходження військово-лікарської комісії з метою визначення ступеню придатності до військової служби у Збройних Силах України.
01 червня 2023 року позивачем подано рапорт вх. №1024 від 02.06.2023р. про переведення на офіцерську посаду із присвоєнням офіцерського звання. Спеціальне звання до вступу у лави ЗСУ «підполковник». Резолюції на рапорті «розглянути на атестаційній комісії», «не проведено у зв`язку з переводом».
Відповідно до витягу з наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 06.06.2023р. №143 солдата ОСОБА_1 вважати таким, що з 06 червня 2023 року прибув та приступив до виконання службових обов`язків з лікування для проходження військово-лікарської комісії з метою визначення ступеню придатності до військової служби у Збройних Силах України.
Згідно довідки військово лікарської комісії №2071/1 від 06 червня 2023 року позивач придатний до військової служби.
Відповідно до витягу з наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 06.06.2023 №143 солдата ОСОБА_1 , призначеного наказом начальника Східного територіального управління Військової служби правопорядку від 31 травня 2023 року №19-РС на посаду стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно постової служби роти Військової служби правопорядку Лугансько-Павлоградського зонального відділу Військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку вважати, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби до м. Павлоград. З 06 червня 2023 року виключити із списків особового складу Донецького зонального відділу Військової служби правопорядку та зняти зі всіх видів забезпечення.
Наказом начальника Лугансько-Павлоградського зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 07.06.2023р. №161 позивача, призначеного наказом начальника Східного територіального управління Військової служби правопорядку від 31 травня 2023 року №19-РС на посаду стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно постової служби роти Військової служби правопорядку Лугансько-Павлоградського зонального відділу Військової служби правопорядку Східного територіального управління Військової служби правопорядку, з 07 червня 2023 року зараховано до списків особового складу та на грошове забезпечення. На продовольче забезпечення до військової частини НОМЕР_5 з 08 червня 2023 року і вважати таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків.
Листом Військової частини НОМЕР_2 від 05.07.2023 року №8262/вз було повідомлено представника позивача, що 01.06.2023р. до командира роти ІНФОРМАЦІЯ_2 капітана Кобищі О.М. звернувся із рапортом солдат ОСОБА_1 із клопотанням перед вищим командуванням про переведення останнього на офіцерську посаду із присвоєнням офіцерського звання. У свою чергу капітан ОСОБА_4 доповів начальнику Донецького зонального відділу з клопотанням по суті рапорту. В подальшому рапорт солдата ОСОБА_1 направлено в службу діловодства Донецького ЗВ ВСП для реєстрації (вх.№8024) та начальником Донецького ЗВ ВСП накладено резолюцію щодо розгляду питань викладених у рапорті солдата ОСОБА_1 на атестаційній комісії.
Станом на 05.07.2023р. зазначений рапорт військовослужбовця розглянуто, проте реалізації не було у зв`язку з тим, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 31.05.2023р. №19-РС солдата ОСОБА_1 призначено на посаду стрільця групи охорони та патрульно-постової служби взводу охорони та патрульно постової служби роти Військової служби правопорядку ІНФОРМАЦІЯ_3 , наказу начальника Донецького ЗВ ВСП (по стройовій частині) від 06.06.2023 №143 військовослужбовця виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 та атестаційна комісія відносно останнього не проводилась.
Відповідно до службової характеристики командира роти військової служби правопорядку Донецького зонального відділу військової служби правопорядку, за час проходження військової служби у роті Військової служби правопорядку солдат ОСОБА_1 не зміг себе зарекомендувати та проявити як військовослужбовець по причині постійної відсутності у підрозділі у зв`язку із систематичними захворюваннями. До виконання службових обов`язків відноситься посередньо, при цьому дотримується вимог Конституції, Законів, Статутів ЗС України, наказів, розпоряджень, інструкцій, інших документів, які визначають організацію роботи за призначенням органів та підрозділів Військової служби правопорядку.
Згідно витягу з наказу начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 17.06.2023р. №31 за результатом службового розслідування призначеного наказом начальника Донецького зонального відділу військової служби правопорядку (по особовому складу) від 26.05.2023 №137 встановлено та доведено факт втрати солдатом ОСОБА_1 закріпленої за ним стрілецької зброї 5.45 мм автомата АК-74 Калашникова № НОМЕР_6 та 1 магазину спорядженого набоями 5.45 мм ПС в кількості 30 шт. та направлено акт службового розслідування до ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську з метою долучення до матеріалів кримінального провадження № 62023050010001637 від 01.06.2023 року.
Відносно позивача слідчим Першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську 01.06.2023 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 413 Кримінального кодексу України (кримінальне провадження від 01.06.2023 № 62023050010001637).
Наведені обставини сторонами не оспорюються. Позивач вважає, що з 28.10.2020 року і по дату звернення до суду відповідачами не виконано абзац третій п.2 Контракту від 28.10.2020р. та не призначено його на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, не присвоєно відповідного військового звання, не здійснено просування по службі з урахуванням ділових та моральних якостей.
Порядок укладення контракту, проходження військової служби за контрактом, присвоєння військових звань військовослужбовцям визначаються Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ), Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі Положення №1153/2008), Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 (далі Інструкція №170).
Згідно із частинами першою, другою статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.
Частиною шостою цієї статті визначені види військової служби : строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Отже, військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військова служба за контрактом осіб офіцерського складу є окремими видами військової служби, для кожного з яких встановлено спеціальні порядки відбору та прийняття на службу.
За приписами частини першої та другої статті 5 Закону №2232-ХІІ військовослужбовці, резервісти та військовозобов`язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад. Особам рядового складу встановлюються військові звання: рекрут, солдат, старший солдат.
До військових звань офіцерського складу належать військові звання: «молодший лейтенант», «лейтенант», «старший лейтенант», «капітан» (молодший офіцерський склад); «майор», «підполковник», «полковник» (старший офіцерський склад); «бригадний генерал», «генерал-майор», «генерал-лейтенант», «генерал» (вищий офіцерський склад).
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону №2232-ХІІ присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. Військові звання присвоюються довічно.
Частиною 3 статті 19 Закону №2232-ХІІ встановлено, що у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший укладений з ним контракт припиняється, а з таким військовослужбовцем укладається відповідний контракт для проходження відповідного виду військової служби на строк, визначений частиною другою статті 23 цього Закону.
Згідно із пунктом 2 Положення №1153/2008 громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.
Пунктом 15 Положення №1153/2008 передбачено, що з громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладаються: контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - контракт про проходження військової служби) - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
За приписами пункту 16 Положення №1153/2008 право на укладення від імені Міністерства оборони України контракту про проходження військової служби надається: 1) Міністру оборони України: з особами вищого офіцерського складу; з особами офіцерського складу, які призначаються на посади Міністром оборони України; з визначеними статтею 20 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" громадянами, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, не мають військових звань офіцерського складу та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; 2) військовим посадовим особам - з іншими категоріями осіб у порядку, визначеному Міністерством оборони України.
Згідно із пунктами 41, 42 Положення №1153/2008 військове звання може бути первинним або черговим. Для осіб рядового складу первинним є військове звання рекрута. Для осіб сержантського та старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті); Для осіб офіцерського складу первинним є військове звання молодшого лейтенанта. Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, яке має військовослужбовець. Старшинство та послідовність військових звань визначаються відповідно до статті 5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Первинне військове звання рядового складу присвоюється громадянам, які вступили на військову службу за контрактом осіб рядового складу і не мають військових звань, до складання ними Військової присяги. Первинне військове звання рядового складу присвоюється військовослужбовцям наказом командира військової частини, який призначає таких військовослужбовців на відповідні посади. Після складання Військової присяги таким військовослужбовцям присвоюється військове звання солдата (матроса). Первинне військове звання офіцерського складу громадянам присвоюється наказом Міністра оборони України. Військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, призначеним на посади офіцерського складу у воєнний час, первинне військове звання офіцерського складу присвоюється командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі.
Пунктом 71 Положення №1153/2008 визначено, що громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу за контрактом присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.
За приписами пункту 72 Положення №1153/2008 рішення про переатестацію у військовому званні осіб, яким присвоюються в порядку переатестації військові звання вищого офіцерського складу, приймається Президентом України.
Пропозиції щодо переатестації у військовому званні інших громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, вносяться під час розгляду питання стосовно прийняття цих осіб на військову службу за контрактом.
Пропозиції щодо переатестації подаються за підписом керівника органу військового управління до Міністерства оборони України.
Переатестація громадян, які мають спеціальне звання або класний чин, для присвоєння військового звання здійснюється одночасно з прийняттям цих осіб на військову службу за контрактом та призначенням на відповідну посаду наказами Міністра оборони України по особовому складу.
Згідно з п. 2.16 Інструкції № 170 на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров`я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством.
Метою проведення заходів з відбору осіб, які можуть розглядатись кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом (далі кандидати), є всебічне вивчення моральних, ділових, фізичних, інтелектуальних, професійних та інших особистих якостей, ставлення до служби у Збройних Силах України та готовність до виконання військового обов`язку.
За приписами пункту 2.17 Інструкції № 170 відбір кандидатів на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу проводиться з числа придатних за станом здоров`я до військової служби за контрактом громадян, визначених статтею 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»: територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки - із числа офіцерів запасу; командирами військових частин - із числа офіцерів запасу, які звернулись до військової частини з проханням про прийом на військову службу за контрактом, та із числа осіб офіцерського складу, які виконують військовий обов`язок за іншими видами військової служби і служби у військовому резерві, а також із числа громадян, які мають відповідні спеціальні звання або класні чини; командиром військової частини НОМЕР_7 із числа громадян, визначених частиною другою статті 20 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.
Відповідно до пункту 2.19 Інструкції № 170 відбір кандидатів на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського складу проводиться військовими частинами та територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Кандидати відбираються з числа громадян, визначених у частині першій статті 20 Закону України Про військовий обов`язок і військову службу.
Відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом із числа військовозобов`язаних та жінок, які не мають військових звань офіцерського складу, здійснюється на посади та за спеціальностями, що є основними, спорідненими чи не є такими з тими посадами, на яких вони проходили військову службу, або за отриманою під час навчання спеціальністю.
Згідно з пунктом 3.20 Інструкції№ 170 громадяни, які мають спеціальні звання або класні чини та які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні з урахуванням їх рівня освіти, досвіду служби, стану здоров`я та відповідності посаді, на яку їх буде призначено Міністром оборони України.
Професійний відбір і медичний огляд проводяться: громадян - при відповідному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання чи перебування; військовослужбовців - у військовій частині та у військовому госпіталі за направленням з військової частини, куди особу буде прийнято на військову службу за контрактом або призначено на посаду, передбачену штатом воєнного часу.
Атестація на присвоєння військовослужбовцю військового звання офіцерського складу складається безпосереднім командиром (начальником) в рукописному і двох друкованих примірниках та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби військової частини за місцем проходження військової служби. На військовозобов`язаних і осіб жіночої статі, які подаються до присвоєння військового звання офіцерського складу в порядку переатестації, атестація складається у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання та розглядається на засіданні комісії з питань проходження військової служби обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за винятком осіб, відібраних для комплектування військових частин НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , атестації на яких розглядаються на засіданнях комісії з питань проходження військової служби цих військових частин. Атестацію на присвоєння громадянам військового звання офіцерського складу затверджує посадова особа, яка має право призначення на зазначену посаду офіцерського складу відповідно до номенклатури посад, а на осіб, які будуть відряджені до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів із залишенням на військовій службі,- Міністр оборони України.
У військовій частині визначається відповідність громадянина вимогам до посади, на яку він буде призначений. Ця відповідність встановлюється за підсумками професійно-психологічного відбору та здачі особою, яка має спеціальне звання або класний чин, перевірних іспитів з індивідуальної підготовки, за результатами перевірки рівня фізичної підготовки або за підсумками виконання бойових завдань та досвіду служби в умовах особливого періоду. За результатами проведених заходів із встановлення цієї відповідності командиром військової частини (керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки) надсилаються такі документи: заява громадянина про прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу із зазначенням посади, ВОС, військового звання за штатом та строку контракту; подання про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, призначення на посаду та присвоєння військового звання у порядку переатестації; атестація на присвоєння військового звання офіцерського складу, сержантського та старшинського складу в порядку переатестації за формою, визначеною в додатку 11 до цієї Інструкції; два примірники Контракту про проходження військової служби, підписані громадянином; завірені документи про присвоєння спеціального звання чи класного чину; результати здачі перевірних іспитів з індивідуальної підготовки; картка професійного відбору кандидата (додаток 9); автобіографія в рукописному і друкованому примірниках; довідка про проходження військової служби (трудову діяльність) за формою, визначеною додатком 10; службова характеристика або характеристика з останнього місця роботи; довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби за контрактом; завірена копія паспорта громадянина України; завірені копії документів про освіту з додатками;
завірена копія (довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті)); письмова згода командира військової частини про прийняття громадянина на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, надана територіальним сервісним центром Міністерства внутрішніх справ України; два примірники послужної картки.
Зазначені документи в кількості примірників, необхідних для роботи, розглядаються на засіданні Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби (крім осіб, які відбираються для комплектування військових частин НОМЕР_7 , НОМЕР_8 ). Під час розгляду визначається відповідність спеціального звання, класного чину, рівня підготовки і досвіду громадянина військовому званню і військовій посаді, на яку його можна прийняти на військову службу або на яку необхідно призначити в умовах особливого періоду. Під час визначення відповідності військове звання не має бути вищим за спеціальне звання чи класний чин, а також штатну категорію військової посади, на яку буде здійснено призначення. Рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України.
За результатами прийнятого рішення видається відповідний наказ по особовому складу.
Під час дії воєнного стану: на кандидатів, які мають спеціальні звання або класні чини та які приймаються на військову службу за контрактом з переатестуванням у військовому званні, аркуш вивчення особистих якостей кандидата та картка професійного відбору кандидата не складаються, іспити не проводяться; такі кандидати на комісіях з питань проходження військової служби, у тому числі Вищої комісії Міністерства оборони України з питань проходження військової служби, не розглядаються; військовослужбовців, з числа таких кандидатів, які проходять військову службу за іншими видами військової служби на медичний огляд не направляються.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що системний аналіз наведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку про те, що присвоєння військового звання в порядку переатестації громадянам, які мають спеціальне звання, відбувається за дотримання таких вимог: 1) такі особи приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; 2) військові звання присвоюються з урахуванням рівня освіти, досвіду служби та відповідності посади, на яку їх призначено; 3) мають освітній ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, з урахуванням потреби в офіцерах такої спеціальності; 4) рішення щодо прийняття громадянина, який має спеціальне звання чи класний чин, на військову службу за контрактом або призначення на посаду, передбачену штатом воєнного часу, та його переатестування у військовому званні приймає Міністр оборони України; 5) пропозиції щодо переатестації у військовому званні вносяться під час розгляду прийняття цих осіб на військову службу за контрактом; 6) однією з умов переатестації є наявність посади яка б відповідала військовому званню у якому буде переатестовано особу.
Як вже зазначено вище, військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військова служба за контрактом осіб офіцерського складу є окремими видами військової служби, для кожного з яких встановлено спеціальні порядки відбору та прийняття на службу. При цьому, укладання контракту на проходження кожного з наведених видів військової служби здійснюється громадянами в добровільному порядку.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачем 28.10.2020р. з власної ініціативи було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посадах осіб рядового складу.
Згідно Тимчасового посвідчення військовозобов`язаного, наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_5 №49 від 14.03.2019 року позивачу присвоєно військове звання «солдат».
На момент укладання контракту, військових звань сержантського, старшинського і офіцерського складу позивач не мав. Навчання у навчальних закладах або навчальних підрозділах Міністерства Оборони України не проходив.
Відтак, оскільки позивач добровільно уклав контракт на проходження саме військової служби за контрактом осіб рядового складу, заходи щодо переатестування позивача не проводилися, тому посилання скаржника на протиправну бездіяльність відповідачів, яка виразилася у невиконанні абзацу третього п.2 зобов`язань Контракту від 28 жовтня 2020 року про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового складу, у вигляді не призначення на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, не присвоєння військового звання, не просування по службі з урахуванням ділових і моральних якостей, відповідно наявному спеціальному званню «підполковник поліції» звільненому в запас та/або такому, що має 5 (п`ятий) ранг державного службовця у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську у відповідності співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями згідно Додатку 2 до ПКМУ від 20 квітня 2016р. №306, колегія суддів вважає безпідставним.
Посилання позивача на порушення відповідачами умов абз.3 п.2,7 Контракту, пунктів 2.17, 2.22, 3.20 Інструкції № 170 є також безпідставним, оскільки позивачем був укладений контракт на проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України на посадах осіб рядового складу, посада на яку його було призначено не передбачає заміщення особами офіцерського складу. За вказаним контрактом граничним званням, яке може бути присвоїне позивачу, є «старший солдат».
Колегія суддів також звертає увагу на те, що у відповідності до вимог статті 2 Закону №2232-ХІІ проходження військової служби за контрактом здійснюється громадянами України - у добровільному порядку. Законом №2232-ХІІ передбачена можливість зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший з укладанням нового контракту для проходження відповідного виду військової служби, а тому позивач не був позбавлений можливості ініціювати питання про укладання нового контракту зі зміною виду військової служби.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що під час розгляду справи не було встановлено порушень умов абзацу третього п.2 Контракту та протиправної бездіяльності відповідачів у вигляді не призначення позивача на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, не присвоєння військового звання, не просування по службі з урахуванням ділових і моральних якостей, відповідно наявному спеціальному званню «підполковник поліції» звільненому в запас та/або такому, що має 5 (п`ятий) ранг державного службовця у Територіальному управлінні Державного бюро розслідувань, розташованому у місті Краматорську у відповідності співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями згідно Додатку 2 до ПКМУ від 20 квітня 2016р. №306.
За таких обставин, судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Під час апеляційного провадження судом не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права, які є підставою для скасування судового рішення.
Щодо доводів скаржника про те, що судом першої інстанції не була надана оцінка листу від 27.07.2023р.. колегія суддів зазначає наступне.
Як встановлено судом, за даними комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» Донецького окружного адміністративного суду 02.11.2023р. через особистий кабінет в системі «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення представника позивача у справі, до яких було додано, зокрема, копія повідомлення сторони контракту від 27.07.2023р. до іншої сторони Міністерства оборони України, Донецького ЗВ ВСП, у якому позивач повідомив про своє бажання укласти новий контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Також просив виконати п.2 Контракту від 28.10.2020р., а саме: призначення на військові посади відповідно до отриманої освіти та військово облікової спеціальності, присвоєння військових звань, просування по службі з урахуванням ділових та моральних якостей.
З долученого до додаткових пояснень від 02.11.2023р. підтвердження відправлення цього повідомлення, вбачається, що воно було надіслано Міністерству оборони України, Донецькому ЗВ ВСП - 27.10.2023р.. Тобто, наведене повідомлення було надіслано вже після звернення позивача до суду з цим позовом 11.08.2023р..
Окрім того, в межах цієї справи позивачем не оспорюється протиправна бездіяльність відповідачів щодо укладання нового контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що наявне в матеріалах справи повідомлення сторони контракту від 27.07.2023р. ніяким чином не спростовує висновків суду першої інстанції.
Доводи позивача про те, що представник відповідача 4 Гноєвий В.В. та відповідач 6 діють у стані конфлікту інтересів і в пряме порушення антикорупційного законодавства, колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки це не стосується спірних правовідносин.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року по справі №200/4372/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року по справі №200/4372/23 - залишити без змін.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 21 грудня 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 21 грудня 2023 року та підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук
Судді А.А. Блохін
І.В. Сіваченко