Справа№751/6069/19
Провадження №1-в/751/282/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2023 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого-судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3 , представника Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» - ОСОБА_4 , засудженого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Чернігові в режимі відеоконференції під час трансляції з приміщення Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» клопотання Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» про заміну засудженому ОСОБА_5 невідбуту частину покарання більш м`яким на підставі ст. 82 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2023 року до Новозаводського районного суду м. Чернігова надійшло клопотання Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» про заміну засудженому ОСОБА_5 невідбуту частину покарання у виді позбавлення волі обмеженням волі на підставі ст. 82 КК України.
Представник установи в судовому засіданні підтримав клопотання, разом з тим, при прийнятті рішення просив врахувати думку засудженого.
Засуджений в судовому засіданні просив не застосовувати до нього ст. 82 КК України.
Прокурор в судовому засіданні, з урахуванням позиції засудженого, вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання.
Заслухавши пояснення засудженого, представника установи, враховуючи думку прокурора, дослідивши матеріали справи, матеріали особової справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ст. 82 КК України особам, що відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м`яким покаранням. Заміна невідбутої частини покарання більш м`яким може бути застосована, якщо засуджений став на шлях виправлення, та після фактичного відбуття засудженим відповідної частини призначеного судом строку покарання.
Пунктом 2 Постанови Пленуму ВСУ «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» від 26 квітня 2002 року № 2 передбачено, що заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можлива лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. При цьому головною умовою для прийняття такого рішення є доведеність того, що засуджений став на шлях виправлення.
Як вбачається з п. 17 вищевказаної Постанови, під час судового розгляду справ про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким суди повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії по суті внесеного подання. Зокрема, слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно-корисної праці.
ОСОБА_5 засуджений 19.12.2019 Новозаводським районним судом м. Чернігова за ч. 1 ст. 121 КК України до 5 років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_5 звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком 3 роки та покладено на нього обов`язки, передбачені ст. 76 КК України.
Вироком Чернігівського апеляційного суду від 24.03.2020, залишеним без змін постановою Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного суду від 10.09.2020, вирок Новозаводського районного суду м. Чернігова в частині призначення покарання скасовано та ухвалено новий вирок, яким призначено ОСОБА_5 покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років.
Згідно протоколу затримання особи від 20.05.2021, ОСОБА_5 затриманий 20.05.2021 на підставі вироку суду.
Як вбачається з особової справи, засуджений ОСОБА_5 відбуває покарання в Державній установі «Чернігівський слідчий ізолятор» з 20.05.2021, кінець строку 20.05.2026.
Відповідно до характеристики Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» засуджений ОСОБА_5 до дисциплінарної відповідальності не притягувався, стягнень не має, за сумлінну поведінку та ставлення до праці має дев`ять заохочень. До суспільно-корисної праці ставиться сумлінно та відповідально, працевлаштований в господарську обслугу на посаду машиніста з прання. Відбув встановлену законом частину строку покарання, заслуговує на заміну невідбутої частини строку покарання більш м`яким згідно ст. 82 КК України.
Комісією установи з питань застосування до засуджених умовно-дострокового звільнення від покарання, заміни невідбутої частини покарання більш м`яким 05.12.203 вирішено, що засуджений ОСОБА_5 своє поведінкою та ставленням до праці став на шлях виправлення та заслуговує на застосування до нього пільги, передбаченої ст. 82 КК України (заміна невідбутої частини строку покарання більш м`яким) у виді обмеження волі.
Разом з тим, суд виходить з того, що заміна невідбутої частини покарання більш м`яким є законним інтересом засудженого, а не адміністрації державної установи, а тому суд має право замінити невідбуту частину покарання більш м`яким, але в цей же час суд повинен приймати до уваги думку самого засудженого.
Так, засуджений в судовому засіданні заперечував проти застосування до нього пільги, передбаченої ст. 82 КК України, а тому суд вважає, що така заміна не покращить правове становище засудженого та не зменшить характер карально-виховного впливу на нього.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» про заміну засудженому ОСОБА_5 невідбуту частину покарання більш м`яким на підставі ст. 82 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82 КК України, ст. ст. 370-372, 395, 537, 539 КПК України -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Державної установи «Чернігівський слідчий ізолятор» про заміну засудженому ОСОБА_5 невідбуту частину покарання більш м`яким на підставі ст. 82 КК України відмовити.
На ухвалу суду протягом семи днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Повний текст ухвали суду проголошено 15.12.2022 о 08.30 год.
Суддя ОСОБА_1